TEMAT: Masz pytanie - napisz tutaj!

Masz pytanie - napisz tutaj! 18 Lis 2015 00:01 #414185

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mam jakiś krzak ostrokrzewu, nie wiem, czy jest to ostrokrzew kolumnowy, ale podoba mi się za liście jakby wycięte z plastiku i mocno pachnące kwiaty :)

Kuleczki lub stożki z bukszpanu też wyglądałyby ciekawie, ale wymagałyby co roku cięcia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malwa1


Zielone okna z estimeble.pl

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 09:49 #415560

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Witajcie,

Mam pytanie czy rośliny z doniczek można sadzić cały rok? Oczywiście nie kiedy ziemia jest zmarznięta. W przyszłym tygodniu ma być +6. Mam okazję zakupić kilka roślin po dobrej cenie. I nie wiem czy się pokusić? Czy zimą kiedy nie ma mrozu można sadzić czy to jest szaleństwo? :bye:
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 10:15 #415564

  • Roma
  • Roma's Avatar
Co to są za rośliny?

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 10:35 #415568

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
To są byliny. Krwawniki,runianka,przetacznik,dzielżan.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 13:12 #415587

  • Roma
  • Roma's Avatar
Moim zdaniem spokojnie można posadzić do gruntu.

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 13:54 #415589

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Dziękuję Romo za podpowiedź. Więc zainwestuję!
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 15:06 #415597

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przy kupowaniu roślin z wyprzedaży warto zajrzeć na bryłę korzeniową, często są sprzedawane w ten sposób rośliny, które długo leżały na półce, mogą mieć przesuszone korzenie, albo doniczka jest przerośnięta i korzenie obumarły z braku pokarmu.
Dobrze zimują te rośliny, które zaczną się rozrastać korzeniami w nowej glebie. Jeśli grudzień będzie w miarę ciepły, rośliny o zdrowych korzeniach mają duże szanse się przyjąć. Jeśli zaczną się przymrozki na początku miesiąca, będzie gorzej.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 16:17 #415600

  • Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1898
  • Otrzymane dziękuję: 3787
Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia że odradzałabym sadzić o tej porze :think:
W tamtym roku w listopadzie posadziłam kilka roślin i sporo mi padło :( Teraz nawet jeśli
kupię jesienią to sadzę dopiero wiosną.......Przysłane pod koniec pażdziernika prymule od Ewy
zadołowałam w doniczkach i lekko okryłam......myślę że będzie ok.
Pozdrawiam Gosia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 17:57 #415620

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Widzę że są i głosy przeciw. :bad-idea: :bad-idea: Z jednej strony tłumaczę sobie że przecież w szkółkach byliny zimują w doniczkach i nic im nie jest. A ziemia jest dobrym izolatorem. Więc teoretycznie pod ziemią lepiej. A z drugiej strony boję się czy to nie będzie tylko wydatek. Nigdy tak późno nie sadziłam. A więc moje doświadczenie w tym temacie marne.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 19:44 #415636

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W ubiegłym roku zaryzykowałam i posadziłam sporo wyprzedażowych miskantów, bo były naprawdę w dobrej, prawie symbolicznej cenie. Sadziłam 2 listopada, a zima tak naprawdę zaczęła się w lutym i trwała kilka dni. W styczniu zaczynały u mnie kwitnąć wrzośce. Więc moje doświadczenie jest w tym wypadku niemiarodajne :) Zazwyczaj ostatnie nasadzenia robiłam w październiku.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 20:24 #415647

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Tak jak piszesz Hiacynto. Zim już prawie nie ma. Klimat się zmienił. W grudniu na plusie. W styczniu na plusie. I bądź tu człowieku mądry. Ja jeszcze codziennie coś robię w ogrodzie. A przecież bywały lata że pod koniec listopada śniegu po pachy i mróz siarczysty.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Lut 2016 12:19 #435761

  • Skoanna
  • Skoanna's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 18
O fajnie, że znalazłam ten temat, bo nie bardzo wiedziałam, w którym dziale zacząć, żeby nie było że nie na temat.

Przeczytałam kilka interesujących mnie wątków. O sianiu i sporządzaniu rozsad, o uprawie pomidorów i papryki. Tarasowy wątek TeBe, o ekologicznych środkach ochrony roślin i wątek p.Waldka o jego ekologicznym ogrodzie.
W wielu wiedza rozciągnięta na kilkanaście lub więcej stron ciężko porządkuje się w mojej głowie.
Jestem na etapie zakładania tarasowej uprawy warzyw od nowa. Uprawiam warzywka nieśmiało od kilku ładnych lat w ten sposób z braku dostępnego areału ( aktualnie mam kilka grządek na iłowatym ugorku), starając się by były to uprawy jak najbardziej ekologiczne. Nie używałam do tej pory żadnych nawozów nieekologicznych, jedynie biohumus i własnoręcznie sporządzone gnojówki z roślin.
Niestety ekologiczna uprawa balkonowa jest nie łatwa szczególnie gdy ma się za mało wiedzy :rotfl1: . Bywało że moje roślinki szły w liść zamiast w owoc (pomidory) lub miały małe krzaki z małą ilością owoców (papryka)lub atakowały je z bliższa nieokreślone choroby - cukinia. Za długi mi ten wstęp wyszedł :club2:

Aktualnie kiełkuję na ligninkach wcześniej namoczone w rumianku papryczki i oberżyny, wkrótce przymierzam się do siania niektórych odmian pomidorów. Już wiem że sianie w torf odkwaszony z perlitem, a nie jak to dotychczas robiłam w podłoże do siewu :silly: Wiem też, że trzeba siewki nawozić przez fertygację i tu pierwszy mój dylemat:
czy Humus aktiv,lub biohumus uniwersalny naturalny nadają się do tego celu czy raczej zastosować jakiś nawóz organiczno- mineralny choć te już takie do końca ekologiczne nie wydają mi się? Sęk w tym, że nawet te mieszane organiczno-mineralne nie zawierają tyle azotu co powinny ( z tematu o rozsadach) , choć może czegoś nie rozumiem na tych etykietkach. Jeśli mogę się opierać na którymś, to na którym i w jakich proporcjach go rozrabiać?
Na stanie mam Rosahumus, Biohumus uniwersalny czysty, Humus Active-papka
Dylemat kolejny - ziemia pod uprawy. W pojemnikach nie ma ziemi zbyt wiele, jak zrozumiałam z przeczytanych tematów należałoby stosować podłoże o którym wie się jak najwięcej. Do tej pory używałam podłoża uniwersalnego Hollas z domieszką własnej ziemi z ogródka, na dokładkę używałam jej przez 3 sezony tylko uzupełniając. Czyli błąd :wink4: Ponieważ cały ogród poszedł do demontażu będą nowe pojemniki i nowa ziemia.
Czy powinnam zaopatrzyć się tylko w ziemię workowaną o znanym składzie? I jakie to ma znaczenie w obliczu planów nawożenia wyłącznie ekologicznego?
Czy też mogę zakupić tonę ziemi ogrodowej czarnoziemu, czy też torfowej od pobliskiej firmy zakładającej ogrody? Czy powinnam zrobić analizę takiej ziemi zanim zacznę w niej uprawę?
Z drugiej strony jak taka ziemia na tony była traktowana też ma pewnie znaczenie. Kopary po niej śmigają, składowana w nieznanych warunkach... A może mogę wykonać do skrzynek podłoże z torfu, perlitu i ziemi workowej np. rzeczonej uniwersalnej, wzbogacając ją Rosahumusem lub jeszcze czymś. Jeśli tak to jak miałaby wyglądać taka mieszanka i jak ją nawozić? Oczywiście ekologicznie.
Czy są gdzieś na forum wątki które nakierują mnie na właściwy tor? A może jakaś osoba z doświadczeniem w eko uprawach pomoże mi?


Aktualnie wczytuję się w Emy i ANHK, których nie stosowałam. Dopiero w tym roku mam gdzie założyć kompostownik :lol:
Będę wdzięczna za porady i przepraszam że taki długaśny mi wyszedł ten post, mam nadzieję że ktoś doczyta do końca :rotfl1: .
pozdrawiam wszystkich
Ania

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Lut 2016 13:03 #435772

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Na temat podłoża, robienia rozsady najwięcej dowiesz się tytaj: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ade-warzyw?start=342 Jeżeli masz jakieś szczególowe pytania, wątpliwości, tam pytaj. Pomodoro, Adrian, Krecik Jola i wielu innych odpowiedzą Ci oni też oprawiają z fantastycznym skutkiem w donicach warzywa.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2016 13:04 przez Emalia112.

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Mar 2016 17:28 #445740

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Witam :flower1:
ja mam pytanie do jakich roślin można i jak prawidłowo używać popiół po spaleniu owsa.
Może ktoś używa owsa do ogrzewania domu i wie do czego może się przydać taki popiół w ogrodnictwie/sadownictwie :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Mar 2016 20:08 #445817

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Czy to będzie popiół drzewny, czy ze spalania słomy, zastosowanie go do celów uprawowych wymaga przede wszystkim znajomości kwasowości gleby. W przeciwnym razie można sobie zafundować poważny kłopot na lata . Zbyt wysoki odczyn alkaliczny gleby powoduje blokadę fosforu oraz utrudnienie pobierania przez rośliny z gleby mikroelementów :miedzi, żelaza cynku, manganu i boru.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Masz pytanie - napisz tutaj! 24 Mar 2016 11:03 #448642

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
pomodoro wrote:
Czy to będzie popiół drzewny, czy ze spalania słomy, zastosowanie go do celów uprawowych wymaga przede wszystkim znajomości kwasowości gleby. W przeciwnym razie można sobie zafundować poważny kłopot na lata . Zbyt wysoki odczyn alkaliczny gleby powoduje blokadę fosforu oraz utrudnienie pobierania przez rośliny z gleby mikroelementów :miedzi, żelaza cynku, manganu i boru.

Dziękuję za odpowiedź. Ja to wiem, że najpierw trzeba znać pH swojej ziemi itd. Ale myślałam, że być może jakimś roślinom taki popiół by posłużył.
A czy wiesz może co w ogóle można zrobić z takim popiołem? Gdzie go wyrzucić tak żeby nie zaszkodzić roślinom czy jak utylizować bez nakładów finansowych.

Masz pytanie - napisz tutaj! 24 Mar 2016 13:34 #448673

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Jest na to pewien dość sprytny sposób. Można wykorzystać zjawisko wymywania z gleby azotu w okresie jesień-zima-wiosna. Wszystkie gleby otwarte niezależnie od klasy wykazują wiosną duży niedobór azotu właśnie jako skutek łatwego wymywania tego składnika z gleby przez wody opadowe , powierzchniowe i gruntowe. Można wykorzystać taką oto reakcję chemiczną :

K2O + [ NH4 ]2SO4 + H2O = K2SO4 + 2NH4OH

- K2O to tlenek potasu stanowiący obok tlenku wapnia główny składnik popiołów drzewnych
- [NH4]2SO4 to siarczan amonu popularny nawóz azotowy o kwaśnym charakterze.

Praktycznie wygląda to tak, że jesienią po zbiorach rozsypujemy określoną ilość popiołu drzewnego i nie przekopujemy gleby. Wiosną rozsypujemy na to po 0,5 kg/ 10 m2 siarczanu amonu i działkę przekopujemy. Dostarczamy w ten sposób glebie potrzebną ilość azotu jednocześnie zobojętniając rozsypany jesienią popiół.
W efekcie pozbywamy się pewnej ilości popiołu bez zmiany kwasowości gleby. Z powyższej reakcji oraz z przeciętnego składu chemicznego popiołu drzewnego można z dość dużą dokładnością obliczyć ilość popiołu jaką w ten sposób można zutylizować z korzyścią dla gleby.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5, Lana

Masz pytanie - napisz tutaj! 25 Mar 2016 07:29 #448912

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Pomodoro, bardzo dziękuję za podpowiedź i na pewno skorzystam z tej rady. Trochę tego popiołu jest.Chociaż nie mieszkamy na stałe w tym domu, ale nawet jak piec jest włączony na minimum i w weekendy na większą temperaturę, to trochę tego popiołu się zbiera. Wysypywaliśmy naokoło ogrodzenia i wiosną przysypywaliśmy ziemią, ale już chyba naokoło całego ogrodzenia to już zrobiliśmy. Więc teraz zrobię tak jak radzisz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Mam jeszcze jedno pytanie co do oświetlenia roślin
Mojej rozsadzie warzyw brakuje światła.
Co myślicie o takim oświetleniu dla rozsady? allegro.pl/225-led-grow-14w-growbox-lamp...campaign=alluserscro

Czy warto kupić czy nie?

A może doradzicie jakieś inne lepsze i niedrogie oświetlenie dla roślin?
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2016 07:34 przez Lana.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.287 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum