TEMAT: Masz pytanie - napisz tutaj!

Masz pytanie - napisz tutaj! 17 Lis 2015 18:53 #414118

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7563
W ubiegłym roku oglądałam wiele odmian tui, poszukując drzewek na żywopłot, więc w tym zakresie mogę odrobinę doradzić. Wprawdzie nie bardzo na tym planie widać, jakie odległości przeznaczyłaś między tujami, ale jeśli posadzisz tuję 'Kórnik", a miejsca jest niewiele, za 6-8 lat będziesz miała efekt ogromnych drzew przytłaczających wszystko, a za lat 10 powstanie zielona ściana z niewielkimi prześwitami lub bez. Ta tuja rośnie gęsta, kształtna, ale jest lekko grubawa i może osiągać spore rozmiary. Jest świetna na zwarte żywopłoty, gdy jest spora przestrzeń.

Lepsza byłaby tuja 'Kolumna', która strzela wysoko, ale jest zgrabna, szczuplutka lub 'Janed Gold", która tworzy owalne jajo, jest niższa, chociaż w sprzyjających warunkach też może dorosnąć do 5 m.

Spróbuj zobaczyć, jakie w szkółkach mają cyprysiki lawsona, mi kiedyś bardzo spodobał się 'Van Pelts Blue' z powodu pięknego niebieskiego koloru, ale jak dla mnie rośnie zbyt wolno:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...loty?start=54#296371
Za tę wiadomość podziękował(a): Malwa1

Masz pytanie - napisz tutaj! 17 Lis 2015 22:30 #414175

• Malwa1
  • Malwa1's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4
Odstępy między iglakami wynosiłyby ok 2 - 2,3m i zależy mi aby się nie "zeszły". Wysokość max 2 m i najlepiej aby możliwe było później cięcie korygujące. Sprawdzę podane przez Ciebie odmiany. Dziękuję.
Pozdrawiam, Malwa

Masz pytanie - napisz tutaj! 17 Lis 2015 22:45 #414179

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Z tujami uważaj, nasza działkowa przez pierwsze 10 lat rosła słabiutko, a potem ruszyła :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...loty?start=72#296550

Teraz średnicę podstawy ma chyba już trzymetrową :) Ale faktycznie zgrabną piramidkę tworzy bez cięcia, tyle, że ogromną :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 17 Lis 2015 23:03 #414184

• Malwa1
  • Malwa1's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 4
No to faktycznie takie tuje na froncie mogłyby być zbyt przytłaczające. A co myślisz o ostrokrzewie kolumnowym? Myślisz że pasowałby jako roślina "szkielet"? Czy za "elegancki"?
Zależy mi aby te kilka roślin (czarne kółka) były zimozielone.
Pozdrawiam, Malwa

Masz pytanie - napisz tutaj! 18 Lis 2015 00:01 #414185

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Mam jakiś krzak ostrokrzewu, nie wiem, czy jest to ostrokrzew kolumnowy, ale podoba mi się za liście jakby wycięte z plastiku i mocno pachnące kwiaty :)

Kuleczki lub stożki z bukszpanu też wyglądałyby ciekawie, ale wymagałyby co roku cięcia.

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 09:49 #415560

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 143
Witajcie,

Mam pytanie czy rośliny z doniczek można sadzić cały rok? Oczywiście nie kiedy ziemia jest zmarznięta. W przyszłym tygodniu ma być +6. Mam okazję zakupić kilka roślin po dobrej cenie. I nie wiem czy się pokusić? Czy zimą kiedy nie ma mrozu można sadzić czy to jest szaleństwo? :bye:
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 10:15 #415564

• Roma
  • Roma's Avatar
Co to są za rośliny?

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 10:35 #415568

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
To są byliny. Krwawniki,runianka,przetacznik,dzielżan.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 13:12 #415587

• Roma
  • Roma's Avatar
Moim zdaniem spokojnie można posadzić do gruntu.

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 13:54 #415589

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
Dziękuję Romo za podpowiedź. Więc zainwestuję!
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 15:06 #415597

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Przy kupowaniu roślin z wyprzedaży warto zajrzeć na bryłę korzeniową, często są sprzedawane w ten sposób rośliny, które długo leżały na półce, mogą mieć przesuszone korzenie, albo doniczka jest przerośnięta i korzenie obumarły z braku pokarmu.
Dobrze zimują te rośliny, które zaczną się rozrastać korzeniami w nowej glebie. Jeśli grudzień będzie w miarę ciepły, rośliny o zdrowych korzeniach mają duże szanse się przyjąć. Jeśli zaczną się przymrozki na początku miesiąca, będzie gorzej.
Za tę wiadomość podziękował(a): agnesik12

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 16:17 #415600

• Gosia352
  • Gosia352's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2318
Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia że odradzałabym sadzić o tej porze :think:
W tamtym roku w listopadzie posadziłam kilka roślin i sporo mi padło :( Teraz nawet jeśli
kupię jesienią to sadzę dopiero wiosną.......Przysłane pod koniec pażdziernika prymule od Ewy
zadołowałam w doniczkach i lekko okryłam......myślę że będzie ok.
Pozdrawiam Gosia :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 17:57 #415620

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
Widzę że są i głosy przeciw. :bad-idea: :bad-idea: Z jednej strony tłumaczę sobie że przecież w szkółkach byliny zimują w doniczkach i nic im nie jest. A ziemia jest dobrym izolatorem. Więc teoretycznie pod ziemią lepiej. A z drugiej strony boję się czy to nie będzie tylko wydatek. Nigdy tak późno nie sadziłam. A więc moje doświadczenie w tym temacie marne.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 19:44 #415636

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
W ubiegłym roku zaryzykowałam i posadziłam sporo wyprzedażowych miskantów, bo były naprawdę w dobrej, prawie symbolicznej cenie. Sadziłam 2 listopada, a zima tak naprawdę zaczęła się w lutym i trwała kilka dni. W styczniu zaczynały u mnie kwitnąć wrzośce. Więc moje doświadczenie jest w tym wypadku niemiarodajne :) Zazwyczaj ostatnie nasadzenia robiłam w październiku.

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Lis 2015 20:24 #415647

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
Tak jak piszesz Hiacynto. Zim już prawie nie ma. Klimat się zmienił. W grudniu na plusie. W styczniu na plusie. I bądź tu człowieku mądry. Ja jeszcze codziennie coś robię w ogrodzie. A przecież bywały lata że pod koniec listopada śniegu po pachy i mróz siarczysty.
Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Lut 2016 12:19 #435761

• Skoanna
  • Skoanna's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 18
O fajnie, że znalazłam ten temat, bo nie bardzo wiedziałam, w którym dziale zacząć, żeby nie było że nie na temat.

Przeczytałam kilka interesujących mnie wątków. O sianiu i sporządzaniu rozsad, o uprawie pomidorów i papryki. Tarasowy wątek TeBe, o ekologicznych środkach ochrony roślin i wątek p.Waldka o jego ekologicznym ogrodzie.
W wielu wiedza rozciągnięta na kilkanaście lub więcej stron ciężko porządkuje się w mojej głowie.
Jestem na etapie zakładania tarasowej uprawy warzyw od nowa. Uprawiam warzywka nieśmiało od kilku ładnych lat w ten sposób z braku dostępnego areału ( aktualnie mam kilka grządek na iłowatym ugorku), starając się by były to uprawy jak najbardziej ekologiczne. Nie używałam do tej pory żadnych nawozów nieekologicznych, jedynie biohumus i własnoręcznie sporządzone gnojówki z roślin.
Niestety ekologiczna uprawa balkonowa jest nie łatwa szczególnie gdy ma się za mało wiedzy :rotfl1: . Bywało że moje roślinki szły w liść zamiast w owoc (pomidory) lub miały małe krzaki z małą ilością owoców (papryka)lub atakowały je z bliższa nieokreślone choroby - cukinia. Za długi mi ten wstęp wyszedł :club2:

Aktualnie kiełkuję na ligninkach wcześniej namoczone w rumianku papryczki i oberżyny, wkrótce przymierzam się do siania niektórych odmian pomidorów. Już wiem że sianie w torf odkwaszony z perlitem, a nie jak to dotychczas robiłam w podłoże do siewu :silly: Wiem też, że trzeba siewki nawozić przez fertygację i tu pierwszy mój dylemat:
czy Humus aktiv,lub biohumus uniwersalny naturalny nadają się do tego celu czy raczej zastosować jakiś nawóz organiczno- mineralny choć te już takie do końca ekologiczne nie wydają mi się? Sęk w tym, że nawet te mieszane organiczno-mineralne nie zawierają tyle azotu co powinny ( z tematu o rozsadach) , choć może czegoś nie rozumiem na tych etykietkach. Jeśli mogę się opierać na którymś, to na którym i w jakich proporcjach go rozrabiać?
Na stanie mam Rosahumus, Biohumus uniwersalny czysty, Humus Active-papka
Dylemat kolejny - ziemia pod uprawy. W pojemnikach nie ma ziemi zbyt wiele, jak zrozumiałam z przeczytanych tematów należałoby stosować podłoże o którym wie się jak najwięcej. Do tej pory używałam podłoża uniwersalnego Hollas z domieszką własnej ziemi z ogródka, na dokładkę używałam jej przez 3 sezony tylko uzupełniając. Czyli błąd :wink4: Ponieważ cały ogród poszedł do demontażu będą nowe pojemniki i nowa ziemia.
Czy powinnam zaopatrzyć się tylko w ziemię workowaną o znanym składzie? I jakie to ma znaczenie w obliczu planów nawożenia wyłącznie ekologicznego?
Czy też mogę zakupić tonę ziemi ogrodowej czarnoziemu, czy też torfowej od pobliskiej firmy zakładającej ogrody? Czy powinnam zrobić analizę takiej ziemi zanim zacznę w niej uprawę?
Z drugiej strony jak taka ziemia na tony była traktowana też ma pewnie znaczenie. Kopary po niej śmigają, składowana w nieznanych warunkach... A może mogę wykonać do skrzynek podłoże z torfu, perlitu i ziemi workowej np. rzeczonej uniwersalnej, wzbogacając ją Rosahumusem lub jeszcze czymś. Jeśli tak to jak miałaby wyglądać taka mieszanka i jak ją nawozić? Oczywiście ekologicznie.
Czy są gdzieś na forum wątki które nakierują mnie na właściwy tor? A może jakaś osoba z doświadczeniem w eko uprawach pomoże mi?

Aktualnie wczytuję się w Emy i ANHK, których nie stosowałam. Dopiero w tym roku mam gdzie założyć kompostownik :lol:
Będę wdzięczna za porady i przepraszam że taki długaśny mi wyszedł ten post, mam nadzieję że ktoś doczyta do końca :rotfl1: .
pozdrawiam wszystkich
Ania

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Lut 2016 13:03 #435772

• Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 8025
Na temat podłoża, robienia rozsady najwięcej dowiesz się tytaj: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ade-warzyw?start=342 Jeżeli masz jakieś szczególowe pytania, wątpliwości, tam pytaj. Pomodoro, Adrian, Krecik Jola i wielu innych odpowiedzą Ci oni też oprawiają z fantastycznym skutkiem w donicach warzywa.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2016 13:04 przez Emalia112.

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Mar 2016 17:28 #445740

• Lana
  • Lana's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 539
Witam :flower1:
ja mam pytanie do jakich roślin można i jak prawidłowo używać popiół po spaleniu owsa.
Może ktoś używa owsa do ogrzewania domu i wie do czego może się przydać taki popiół w ogrodnictwie/sadownictwie :)

Wygenerowano w 1.028 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum