TEMAT: Masz pytanie - napisz tutaj!

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Sie 2015 23:55 #398283

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Jeżeli planuje się tylko trawnik, to wystarcza niewielka warstwa w miarę żyznej ziemi. Zdarzyło nam się założyć trawnik na gliniasto-piaszczystym podłożu, nie nawoziliśmy czarnoziemu, bo akurat nie było takiej możliwości. Daliśmy nawóz i posialiśmy. Trawnik dobrze sobie radzi. Gdyby znajdował się przy domu (a nie na działce, gdzie rzadziej bywamy), to wystarczy podlewanie, nawożenie, aeracja, koszenie itd. i byłby jeszcze lepszy.
Skoro Anglicy mają trawniki po paresęt lat i nie zakładają ich co i rusz na nowo, tylko pielęgnują, to warto czynić podobnie. Trawę trzeba dożywiać, podlewać i wszystko co pisałam wcześniej. :garden:
Oczywiście warto dać na początek lepsze podłoże, można dać także nawóz na start i potem "tylko dbać". Trawnik bez opieki nie będzie nigdy dobry. Nie bez kozery mówi się, że zakładając trawnik urządza się sobie "obóz pracy przymusowej". :think: ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Zwirek dla kota - nawoz? 30 Wrz 2015 19:36 #405161

  • sax128
  • sax128's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 160
Witam.

Pisze, bo nie znalazlem w sieci jednoznacznej odpowiedzi. Czy moge uzywac do uzyzniania moich dzialkowych piaskow zuzyty zwirek betonitowy lub silikonowy od kotow? Oczywiscie bez odchodow stalych.

Masz pytanie - napisz tutaj! 06 Paź 2015 12:58 #406122

  • beataogrodniczka
  • beataogrodniczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Moj ogrodek moje zycie
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 23
Witam mam pytanie,co mam robi z bazylja ktora po paru dniach marnieje? Kupuje w przypatkowych sklepach;Prosze o pomoc :flower1:
Przebywanie i praca na dzialce to ogromna przyjemnosc.

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Paź 2015 10:03 #406320

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Drobno posiekać, wymieszać z odrobiną oliwy i zamrozić.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Paź 2015 11:50 #406338

  • beataogrodniczka
  • beataogrodniczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Moj ogrodek moje zycie
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 23
Witam. Nie wiem o co chodzi z tym siekaniem? :jeez:
Przebywanie i praca na dzialce to ogromna przyjemnosc.

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Paź 2015 11:51 #406339

  • Roma
  • Roma's Avatar
Czy bazylia którą kupujesz jest w doniczkach?.Jeśli tak to przesadź w ziemię kompostową postaw na oknie i niech sobie rośnie a jeśli w pęczku to tak jak pisze Waldek
drobno pokroić i ......
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2015 11:54 przez Roma.

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Paź 2015 18:54 #406396

  • beataogrodniczka
  • beataogrodniczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Moj ogrodek moje zycie
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 23
Witam.Doniczkowa i nigdy nie moge sie dochowac ,okazalej bazylii :flower1:
Przebywanie i praca na dzialce to ogromna przyjemnosc.

Zwirek dla kota - nawoz? 19 Paź 2015 09:02 #408823

  • Ogrodora
  • Ogrodora's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 4
żwirek się nie nadaje, to ze względu na choroby i pasożyty. Mimo tego, że kot może być zaszczepiony i odrobaczony, nigdy nie wiadomo co w sobie nosi. Szczególnie jeśli miała ta mieszanka zasilać warzywa.
Nic co miało kontakt z fekaliami, z reguły się nie nadaje.
Jedynie woda mydlana, po kąpieli jest świetna do podlewania roślin :) Oczywiście oprócz warzywniaka i krzewów owocowych :) :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sax128

Zwirek dla kota - nawoz? 21 Paź 2015 20:35 #409364

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Koty są nosicielami toksoplazmozy. To rodzaj pasożyta wyjątkowo niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

pl.wikipedia.org/wiki/Toksoplazmoza

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 10:40 #409470

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Z całą pewnością silikon to nie jest coś, co się rozłoży. Zatem na pewno również nie użyźni. Ja wsypywałam zużyty żwirek do nor gryzoni w celu odstraszenia, ale do użyźniania raczej się nie nada. Czasem są żwirki typu trociny, te może by jeszcze uszły ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 10:45 #409472

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
sax128 wrote:
Nie jestem kobieta w ciazy

To mało.Będąc mężczyzną trzeba jeszcze nie mieć żony ani dzieci płci żeńskiej.

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 16:04 #409497

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie każdy kot jest zarażony, nie każdy człowiek ma szansę zarazić się toksoplazmą od kota.
Po pietwsze - kota można zbadać, czy jest nosicielem, a po drugie wystarczy podstawowa zasada, że często myje się ręce :)
Po trzecie, w dzieciństwie każde wakacje spędzałam u babci, gdzie zawsze było parę kotów swoich i dochodzących, jak to na wsi, a poza tym, gdy babcia nie widziała wyjadałam obiad prosiętom z korytka. Gdy coś przeskrobałam, chowałam się w psiej budzie, a Morusek zapchlony był okrutnie :) Ręce miałam dobrze wymoczone w stawku, w bajorku albo w jednym ze strumieni. I mimo tych drastycznych zaniedbań przeżyłam w świetnym zdrowiu :) Teraz pewnie moją babcię zamknęliby za zaniedbania w opiece, a rodziców pozbawiliby praw za oddawanie dziecka w nieodpowiednie ręce :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): sax128

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 16:31 #409499

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
To, że Ty nie złapałaś toksoplazmozy nie znaczy, że problemu nie ma. Skutki są na tyle poważne, że należy sobie darować nawożenie kocimi odchodami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 18:39 #409535

  • sax128
  • sax128's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 160
Dzieki Hiacynta!!! Ja bawilem sie w piaskownicy do ktorej sral moj pies i wszystkie koty. Zyje, mam sie zdecydowanie lepiej niz "sterylni". Aha, zony niet, corek niet - niech zadzi toksoplazmoza. Mnie na pewno nie zabije hahahahahahahahahahaha!!!!Hiacynta wrote:
Nie każdy kot jest zarażony, nie każdy człowiek ma szansę zarazić się toksoplazmą od kota.
Po pietwsze - kota można zbadać, czy jest nosicielem, a po drugie wystarczy podstawowa zasada, że często myje się ręce :)
Po trzecie, w dzieciństwie każde wakacje spędzałam u babci, gdzie zawsze było parę kotów swoich i dochodzących, jak to na wsi, a poza tym, gdy babcia nie widziała wyjadałam obiad prosiętom z korytka. Gdy coś przeskrobałam, chowałam się w psiej budzie, a Morusek zapchlony był okrutnie :) Ręce miałam dobrze wymoczone w stawku, w bajorku albo w jednym ze strumieni. I mimo tych drastycznych zaniedbań przeżyłam w świetnym zdrowiu :) Teraz pewnie moją babcię zamknęliby za zaniedbania w opiece, a rodziców pozbawiliby praw za oddawanie dziecka w nieodpowiednie ręce :happy:

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 20:19 #409567

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie ,nie każdy kot jest zarażony i nie każdy człowiek złapie infekcje od zarażanego kota, ale się zdarza. Znam mnóstwo kobiet, które jako dziewczynki wyniańczyły mnóstwo kotów i są zdrowe., Ale moja przyjaciółka z liceum 30 lat leczyła się na tzw "wilczą chorobę" i pozostała bezdzietna. Nawet kota nie miała w domu. Wysypując żwirki do ogrodu stwarzamy niepotrzebne zagrożenie jak nie dla siebie to dla dzieci przyjaciół które będą się bawić w naszym ogrodzie. Zagrożenie absolutnie niepotrzebne, bo to nie tylko toksoplazmoza, jest jeszcze parę chorób pasożytniczych i bakteryjnych które zwierzęta, nie tylko koty przenoszą. Wiem o tym ja, wie Krecik Stary i jeszcze parę osób. Coraz rzadziej słyszy się o robakach u dzieci. Przyczyna? Kanalizacja i coraz większa świadomość u ludzi, że odchody obojętnie czy ludzkie czy zwierzęce są siedliskiem chorób i pasożytów. Wysypywanie byle gdzie żwirku po kotach,pozwalanie załatwiać się swoim pupilkom wieczorem w piaskownicy, to bezmyślność i pogarda dla innych.Nawet jeżeli to zagrożenie jest w obrębie naszego domostwa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Zwirek dla kota - nawoz? 22 Paź 2015 20:36 #409572

  • Kalina
  • Kalina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 209
Hiacynta ma rację, kota można zbadać. Ja tak zrobiłam i wiem, że moje koty nie mają toksoplazmozy :dance: Jest jeszcze jedna rzecz, jeśli będziesz wysypywał żwirek do ogrodu, bądź pewny, że wszystkie koty z okolicy się zlecą i będziesz miał wesoło :woohoo:

Zwirek dla kota - nawoz? 23 Paź 2015 09:03 #409653

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6898
  • Otrzymane dziękuję: 41800
Wesoło będziesz miał jak dżdżownice zaczną miauczeć,warzywa będą "pachniały" sikami kocimi,a Tobie urosną pazurki i zamiast iść do ubikacji,będziesz kopał kocie dołki :rotfl1: :rotfl1: .We wszystkich informacjach dot.sposobów kompostowania wyraźnie mówi się ,że do masy kompostowej nie dajemy żadnych odpadów tak kocich,psich i innych osobników,które żywią się mięsem.To tak ogólnie,a ta dyskusja wydaje mi się zupełnie niepotrzebna.I wcale nie jest śmieszna. :club2: :hammer:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Gosia352, Kalina, Gosia1704

Zwirek dla kota - nawoz? 23 Paź 2015 10:39 #409680

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Pewną atrakcją jest ganianie co miesiąc do weterynarza z kotem. To że kot w momencie badania wolny jest od toksoplazmozy nie oznacza, że będzie zdrowy na wieki wieków.

Osobiście wolałbym za 20 zeta kupić torbę granulowanego obornika i mieć święty spokój.
Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2015 10:50 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Gosia352, Gosia1704


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.351 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum