TEMAT: ABC nawożenia rzędowego warzyw

ABC nawożenia rzędowego warzyw 05 Mar 2013 23:21 #131456

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pomodoro :thanks:
Działkę mam 5a od tamtego roku, był to zapuszczony trawnik który był koszony 3 razy w roku do tego rósł sumak który przeszedł od sąsiada tam gdzie się dało to amerykankami a potem łopatą ryłam wyciągałam darń,perz i korzenie sumaka robiłam to od czerwca do jesieni na warzywa przeznaczyłam pas 4m x 15m posadziłam truskawki i czosnek na jesień a resztę przekopałam jeszcze z obornikiem bydlęcym rzutowo(4 wiadra) bo tyle miałam.Teraz załatwiłam sobie jeszcze obornik i chciałam zrobić tak jak ty tu proponujesz rzędowo pod pomidory i ogórki,ale ziemia jest lekka na głębokości 60cm jest piasek więc chyba redliny odpadają do tego nie ma wody.
Co mi doradzisz.
pozdrawiam Bożena


Zielone okna z estimeble.pl

ABC nawożenia rzędowego warzyw 06 Mar 2013 10:41 #131559

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Tak, na glebie lekkiej i przepuszczalnej nie robi się redlin. Przysypuje się obornik na płasko. Podpowiem Ci, że dobrze wtedy jest wbić na początku i na końcu rzędu kołek czy palik, by było wiadomo gdzie przebiega rowek z obornikiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 07 Mar 2013 07:30 #131927

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A ile dać bydlęcego obornika w rządek dł. 4m wiaderko czy mniej?
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2016 20:27 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów

ABC nawożenia rzędowego warzyw 07 Mar 2013 18:12 #132102

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Bożenko

Pisałem kilka postów wyżej
Zatem ilości rzeczywiste obornika jakie znajdą się w tym rowku w przeliczeniu na 1m2 wyniosą odpowiednio:

obornik bydlęcy 30,1/2 = 15 kg/m2

obornik koński 23,8/2= 12 kg/m2

kurzeniec 7,7/2 = 3,9 kg/m2

To jest na 5 mb. Na 4 m będzie odpowiednio 12 kg. Obornik trzeba widłami roztrząsnąć w rowku.

Jeśli masz problem z podlewaniem rozważ również dodatek do obornika po roztrząsnięciu w rowku torfu odkwaszonego. Będzie utrzymywał wilgoć.
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2013 18:17 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Maryla54, anaka

ABC nawożenia rzędowego warzyw 04 Kwi 2013 16:41 #140904

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pomodoro mam jeszcze pytanie czy jak zrobię pod ogórki i pomidory nawożenie rzędowe z obornika bydlęcego po 12kg na 4m to po posadzeniu rozsad dawać jeszcze dawkę startową, bo tyle się już naczytałam że głupia jestem :jeez:
Jak pisałam wcześniej nie mam wody na działce doradziłeś mi abym na obornik dała torf odkwaszony i tak zrobię ale myślę czy dobrze by było jak posadzę pomidory i ogórki to wkopać pod każdy krzak butelkę 1,5l pet odwróconą i z obciętym dnem aby podlewając woda dostawała się do korzeni,czy to zły pomysł.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2013 16:41 przez bela.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 04 Kwi 2013 22:43 #141029

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Z butelką pomysł bez sensu. Korzenie ogórków czy pomidorów sięgają szeroko .
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 05 Kwi 2013 08:34 #141074

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
I jeszcze bardziej głęboko jak szeroko a pomysł nie jest bez sensu jeśli nie ma innej możliwości efektywnego dostarczenia wody pod roślinę. Taka butelka zadziała tak samo jak podlewanie punktowe- kropelkowe jakie od lat stosuję w swoich tunelach. Trzeba pamiętać tylko by butelkę umieścić w odpowiedniej odległości od szyjki korzeniowej. Dobrze by było też ścianki butelki ponawiercać by woda się przez nią przesączała a nie tylko wydostawała przez jej szyjkę. Na pewno będzie to bardziej skuteczne niż dodanie odrobiny torfu odkwaszonego który przy braku systematycznego podlewania zeschnie się w skorupę. Bela mam nadzieję, że obornik który zdobyłaś jest przekompostowany, bo jeśli świeży to pożytku z niego rośliny w tym roku miały nie będą za bardzo.

Miałam się nie odzywać w wątkach Pomodoro, bo on źle znosi moje wypowiedzi, no ale jak przeczytałam tą jego poradę to milczeć nie mogłam, bo powiedzenie, że pomysł jest bez sensu nie jest żadną poradą, bo pytający nadal pozostaje bezradny z problemem. A pomysł jak już wyżej napisałam bez sensu nie jest.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2013 18:19 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 05 Kwi 2013 10:11 #141126

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Obornik jest dobrze przekompostowany nie świeży, a co do podlewania to mam z tym problem bo wody bieżącej nie ma tylko będzie deszczówka ale to za mało jeśli będzie takie lato jak w zeszłym roku, dlatego pomyślałam o butelkach. :thanks:
pozdrawiam Bożena

ABC nawożenia rzędowego warzyw 07 Kwi 2013 19:18 #142258

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Bożenko

Najlepszym sposobem sprawdzenia trafności pomysłu z butelką jest jego zastosowanie.

Co do torfu i jego zdolności do retencji wody w glebie
Torf wysoki dodany do gleby rozluźnia ją, zwiększając pojemność wodną i napowietrzając. Dodaje się go do podłoży nadmiernie piaszczystych, a także do zbyt gliniastych. Nie jest polecany do stosowania w ogrodzie, na grzędach, jako podłoże jednorodne. W takim przypadku nadmiernie przesycha i wtedy występują trudności w doprowadzeniu go do odpowiedniej wilgotności.

www.ogrody.orzysz.org.pl/abc/gleba_materialy.htm
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 07 Kwi 2013 19:28 #142270

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Co do systemu korzeniowego ogórka

Napisałem powyżej :
Korzenie ogórków czy pomidorów sięgają szeroko .

A oto jak daleko byłem od prawdy :
Ogórek

Roślina o silnie rozwiniętym, lecz płytkim systemie korzeniowym, rozrastającym się poziomo w warstwie ornej do głębokości 20-25 cm. Szeroko rozrośnięty lecz płytki system korzeniowy naraża roślinę na szybkie przesychanie,

www.polifoska.pl/module-Publikacje-actio...ontent_951.html.html
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2013 19:28 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 13:38 #144211

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41737
Włąśnie dziś skończyłem 4 rządki 6 m. nawozić rzędowo obornikiem granulowanym.Niestety przez tak póżną wiosnę nie miałęm jak rozpuścić granulatu i użyć jako gnojówki,bo opóżniłoby mi sadzenie pomidora o ok.4 tygodnie.O)czywiście są to rzędy pod folią,gdzie planuję sadzenie pod koniec kwietnia lub początek maja.Na długość 6 m.rozsypałęm po ok2,2 kg.,to przysypałem kompostem,zlałem wodą i rzędy zasypałem pozostałą ziemią.W międzyczasie obserwowałem kilka pszczół i trzmieli ;które pracowały na krokusach.Jest sporo biedronek a w ziemi żwawe dżdżownice. :fly:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2013 13:39 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 15:31 #144238

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Dobrze to zrobiłeś. Utrzymuj wilgotność gleby by nawóz miał szansę się rozlasować.

Ja też dziś zaobserwowałem pszczołę dość żwawą na balkonie kiedy wynosiłem swoje pomidorki. Temperatura w cieniu na balkonie 16 * C więc idealna na spacer dla pomidorków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 15:38 #144242

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41737
Narazie nie mam jeszcze założonej folii.Ja miałęm dziś na balkonie +24 .Boję się jednak jeszcze wynosić pomidorki.Aktualniejuż mam cień i +14.Jutro mnie nie ma w domu,więc możę zacznę wynosić od soboty.Oczywiście w zależności od pogody-ciepła.
Pozdrawiam Józek!!

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 16:20 #144263

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Rzecz w tym Kreciku, że najlepiej wystawić pomidorki wtedy, gdy jest stosunkowo mało intensywna transpiracja. Czekanie na upały jest błędem. W mieszkaniu pomidory praktycznie nie zamykają aparatów szparkowych i jeśli je wystawisz na pole nie zamkną ich w sekundzie. Można sobie zniszczyć sadzonki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 16:27 #144266

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Pomodoro, od jakiej temperatury zatem bezpiecznie jest hartować pomidory? Obecnie w domu stoją w +18C.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2013 16:28 przez TeBe.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 16:55 #144273

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41737
Pomodoro!!!
Rozumiem i napewno nie będą wystawiane pomidorki na słoneczko.Przyłączam się do pytania TeBe.
Ja mam balkon od strony wschodniej i temperatura jak jest słoneczko od rana jest wysoka.Po wstępnym hartowaniu,później już nie mam problemów.W sumie słoneczko mam gdzieś do 13,ale pewnie już niedługo nagrzeją się kafelki,i trzymają temperaturę do godz18,w lecie nawet do 20.Na tym balkonie będę miał też jak co roku kilka donic z pomidorkami koktailowymi m.inn.Twój malinowy.Jutro jadę do Wrocka m.inn. po 20 litrowe wiadra,bo stare donice już mi odmówily posłuszeństwa.
A wracając do owadów niestety dziś już zauważyłem kilka latających mączlików.Chyba sasiadka wyniosła na zewnątrz swoje oleandry,gdzie co roku są obładowane na biało.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 11 Kwi 2013 17:00 przez Krecik stary.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Kwi 2013 18:37 #144316

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Ja też mam właśnie w pokoju 18 * i kiedy ujrzałem na termometrze w cieniu 16 * to od razu pomidorki wylądowały na balkonie.
Powiem Ci TeBe tak, ze generalnie pomidory powinno się wystawiać do hartowania jak temperatura na polu jest zbliżona do temperatury w domu . I lepiej jest to zrobić jeśli ta temperatura jest ciut niższa na polu. Przykład, tak jak dziś. Mieszkanie 18 * , balkon 16 * ,to lepiej niż by było odwrotnie tj. mieszkanie 18 * a balkon 20 *. Różnica temperatur ta sama ale transpiracja przy 16 * jest dużo mniejsza niż przy 20 * .
No i trzeba zwrócić uwagę by wiatr był jak najmniejszy bo on bardzo przyspiesza transpiracje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Krecik stary, TeBe, Bobej

ABC nawożenia rzędowego warzyw 12 Kwi 2013 21:55 #144879

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Pomodoro zastosuje butelki i zobaczę czy zdadzą przynajmniej częściowo egzamin.A odnośnie hartowania pomidorków to wczoraj przesadzałam z wielodoniczek do kubków 0,5l i po jakim czasie mogę zacząć je wynosić na balkon. :bye:
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2013 21:55 przez bela.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.377 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum