TEMAT: Prace ogrodnicze w maju

Prace ogrodnicze w maju 13 Maj 2012 12:35 #35799

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Początek maja
Wykonujemy profilaktyczny oprysk róż fungicydem przeciwko mączniakowi prawdziwemu.
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2014 16:56 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Prace ogrodowe w maju 13 Maj 2012 15:53 #35852

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A ci, co nie stosują chemii w ogrodzie? Nie opryskują ani róż, ani żadnych innych roślin, środkami chemicznymi :silly: Ja stosuję do oprysków mydło potasowe z wyciągiem z czosnku (Bioczos), wyciąg z grejpfruta (Biosept), rozcieńczoną gnojówkę z pokrzyw i mniszka :)
Mam zachowaną biorównowagę w ogrodzie i nie truję siebie i swoich zwierząt. I wydaje mi się, że moje rośliny jakoś dają radę B)
Sorry, Hiacynto, ale od kilku lat sama nie stosuję chemii i staram się to propagować wśród innych miłośników roślin. To taki mój mały bzik :ouch:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): jo90, waldek727, maicha

Odp: Prace ogrodowe w maju 13 Maj 2012 20:17 #35974

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dalu, tytuł wątku brzmi - prace ogrodowe - wszelkie inne sposoby pielęgnacji roślin są mile widziane, stosowane w maju prace ogrodowe również.

Ponieważ w szkółce z różami dowiedziałam się, że teraz robią oprysk, a moja pnąca róża w deszczowe lato zawsze łapała mączniaka, wpisałam ten termin. Ale przymusu nie ma, każdy ma swoje sposoby i chętnie je również przeczytam i wypróbuję :flower1:

Gdybyś przypomniała sobie, jakie stosowałaś zabiegi w marcu, kwietniu, bardzo proszę wpisz się w odpowiednich wątkach :thanks:

Nie wiem, czy zauważyłaś, ale w wielu wątkach propaguję śmierdziucha z pokrzywy.
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2012 22:54 przez Hiacynta. Powód: dopisane ostatnie zdanie

Prace ogrodnicze w maju 13 Lut 2014 22:32 #224252

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Z reguły trwają jeszcze wiosenne prace porządkowe w ogrodzie, wysiewa się nasiona, należy się także zajmować trawnikiem.

Poprawa kondycji trawnika na przykładzie pokazanym przez PiotrkaP. (aeracja, wertykulacja, piaskowanie, nawożenie).
lub Dosiewanie trawy

Wykonujemy następujące prace porządkowe: usuwanie zwiędniętych kwiatów krokusów, hiacyntów, tulipanów, narcyzy. Zapobiega to zawiązywaniu się nasion i osłabianiu cebulek.

Wykonywać można cięcie prześwietlające krzewów wcześnie kwitnących, takich jak np. forsycje.

Doskonały termin na sadzenie iglaków, a także azalii czy rododendronów. To także dobry czas na sadzenie drzewek i krzewów, a także bylin, szczególnie będących w sprzedaży pojemnikowej.

Po dniach nazywanych „zimnymi ogrodnikami”(od 12 do 14 maja) i po „zimnej Zośce”(15 maja) w naszej strefie klimatycznej raczej nie powinny się już zdarzać przymrozki. Dlatego po tym terminie można już wysadzić do ogrodu sadzonki roślin wrażliwych na chłody. Można wysadzić sadzonki kwiatów jednorocznych oraz najpopularniejsze rośliny balkonowe, jak: pelargonie, surfinie i petunie. Wysadza się również bulwy i cebulki kwiatów letnich: dalii, mieczyków, pacioreczników (in. kanny).

Żeby szybko „załatać” dziury w rabatach powstałe po przekwitnięciu wczesnowiosennych roślin cebulowych można też wysiewać do gruntu nasiona roślin szybko rosnących, jak nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejkę, powoje, czarnuszki.

Kiedy skończą się nocne przymrozki (patrz wyżej) można wysiać bezpośrednio do gruntu nasiona niektórych warzyw: fasoli, groszku, rzodkiewki, dyni cukinii lub kabaczków. Dobrze jest wysiewać warzywa partiami w odstępach czasowych około 10 dni, by w ten sposób zapewnić sobie ciągłość plonów.

Maj jest odpowiedni dla zakładania trawnika.

Prace ogrodnicze w maju 02 Maj 2014 12:59 #250939

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Po 15-stym maja zrobię pierwszy oprysk roślin i strefy przykorzeniowej napowietrzonym wyciągiem z kompostu ANHK . W ten sposób wprowadzę w środowisko ogrodu całą gamę pożytecznych mikroorganizmów (bakterie, grzyby) które w okresie wegetacyjnym wypierać będą z obszaru roślin wszelkie mogące pojawić się zagrożenia ze strony chorobotwórczych patogenów.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 13:09 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia

Prace ogrodnicze w maju 13 Maj 2014 12:11 #258250

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Aktualnie istnieje zagrożenie porażeniem cebuli przez śmietkę cebulankę,oraz przez mszyce bobu,marchwi,pietruszki i kopru.Dlatego warto przeprowadzić lustrację tych warzyw i zastosować ewentualnie odpowiednie środki. :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela

Odp: Prace ogrodowe w maju 05 Maj 2015 23:14 #365186

  • Colo
  • Colo's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
ja też stosuje naturalne opryski a co daje mniszek dodany do gnojówki z pokrzywy :flower2:

Odp: Prace ogrodowe w maju 06 Maj 2015 22:53 #365620

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Parę miligramów potasu :), odrobinę garbników i jeszcze mniej mikroelementów :) Gdy dodasz kilka mniszków, będzie tego więcej :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.292 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum