TEMAT: ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 25 Wrz 2013 07:38 #194733

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Nie wiem o które pytasz więc:
Bukszpan- lipiec/sierpień
Lawenda, pięciornik- wiosną kopczykuję po pokazaniu się pierwszych liści,pod koniec sezonu sprawdzam stan ukorzenienia. Oddzielam od rośliny matecznej jesienią albo następnej wiosny.
Azalia- przełom maj/ czerwiec. Zaraz po zakończeniu kwitnienia


Zielone okna z estimeble.pl

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 30 Wrz 2013 08:58 #195776

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Moja mama rozmnaża bukszpany przez odkłady korzeniowe. Przygina boczną gałązkę do ziemi, obsypuje ziemią, a po paru miesiącach odcina ukorzeniony krzaczek. Otrzymane w ten sposób rośliny są trochę większe, niż przy sadzonkach korzeniowych.
Ja w tym roku dostałam sporo przyciętych gałązek bukszpana w lutym, wsadziłam je do wody, postawiłam na parapecie, niestety nie ukorzeniła się ani jedna :(
Z kolei sadzonkowane do ziemi (wetknięte pod krzak porzeczki, na zasadzie, może coś z tego wyjdzie :)) na przełomie maja-czerwca patyczki są niemal wszystkie ukorzenione :) Żałuję tylko, że tak mało ich miałam :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Paź 2013 06:46 #195956

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Natomiast ja drugi raz próbowałam ukorzenić bukszpany i bez skutku, nie wychodzi mi to . Coś robię nie tak , albo mam za bardzo gliniastą ziemię , muszę jeszcze raz spróbować ....

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Paź 2013 22:27 #196156

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
W sierpniu gdy tegoroczne młode przyrosty będą miały już półzdrewniałe pędy o długości 10-20cm odrywam je od gałązek zdrewniałych ruchem przeciwnym do ich kierunku wyrastania. Ma to na celu pozyskanie sadzonki wraz z przylegającą do niej ,,stopką".
P1010224.JPG


Następnie odrywam wszystkie dolne liście do najdłuższych gałązek oraz kształtuję oderwane przyrosty.
P1010225.JPG


Przycinam boki pod kątem prowadząc nożyce od dołu w kierunku środka sadzonki
P1010226.JPG


Ostatnie cięcie jakie wykonuję to przycinam proporcjonalnie wierzchołek.
P1010227.JPG


Tak ukształtowana sadzonka gwarantuje otrzymanie licznych przyrostów i kształtną formę młodej roślinki.
P1010229_2013-10-02.JPG


Po przygotowaniu pewnej partii sadzonek stopki pokrywam ukorzeniaczem i całość wędruje do wcześniej wykonanych rowków.
Odchylone od podłoża pędy główne zakrywam ziemią na wys ok 4-5cm.
P1010230.JPG

Przygotowana przeze mnie mieszanka to trzy równe części (kompost, torf, piasek) z dodatkiem mączki bazaltowej.
Po skończonej pracy skrzynki ustawiam w cieniu i dbam o to aby podłoże było cały czas wilgotne.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 02 Paź 2013 16:54 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anika

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Paź 2013 22:39 #196161

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Super instruktaż Waldku przygotowałeś :)
Jeśli chodzi o moje ukorzenianie, to na działce mam raczej ziemię piaszczystą, do takiej wsadzałam sadzonki (ich wielkość to ok. 10-15 cm), bez ukorzeniacza. Rośliny były w zacienionym, ale szybko nagrzewającym się miejscu, dbałam też przez całe lato, by to miejsce systematycznie podlewać.
Ukorzeniacz na pewno przyspieszy proces tworzenia się korzeni.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Paź 2013 06:29 #196174

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Teraz to na pewno mi się uda po takiej lekcji, dzięki . Myślę że sadzonki np.trzmieliny ,też można tym sposobem uzyskać młode sadzonki ?
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Paź 2013 10:50 #196206

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Trzmielina w takich samych warunkach, jak ukorzeniałam bukszpan, wypuściła korzenie jeszcze szybciej :) Trzeba tylko pamiętać, żeby sadzonki miały wilgoć i ciepło :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 26 Lis 2013 20:21 #206751

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Ja byłabym skłonna w tym przypadku iść raczej w kierunku sprawczej siły myśli niż uczuć roślin . Nie od dzis wiadomo( uczy o tym fizyka kwantowa) ,że myśl ( w tym przypadku wyrażona słowami) to energia mająca wpływ na otaczający nas świat. I tak w duzym uproszczeniu-pozytywna energia buduje,negatywna rujnuje.Rózne mysli mają określoną częstotliwość,te o podobnej częstotliwości( np pozytywne) przyciagają się i energia staje się coraz silniejsza .Taka energia właśnie może zdziałać cuda.
Czytałam kiedyś o podobnym eksperymencie na dwóch pomidorach ( owocach) . Po dwóch tygodniach jeden z dwóch jednakowych pomidorów,który słyszał codziennie jaki to jest piękny,zdrowy,ile ma energi i jak jest potrzebny -wyglądał nadal kwitnąco,natomiast drugi,który słyszał codziennie obelgi -zupełnie zmarniał i nadawał się do wyrzucenia.
A więc myślmy pozytywnie,mówmy sobie miłe słowa,usmiechajmy się do siebie nawzajem a wszyscy będziemy mieć z tego pożytek :wink2: :hearts:

Ale to co napisałam wcale nie znaczy,ze nie wierzę w uczucia roślin :) Też z nimi rozmawiam,podziwiam,mówię im ,jakie są piękne... :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Gru 2013 10:48 #207681

  • Paulina Kot
  • Paulina Kot's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam. Jak można rozmnożyć kalinę? czy da się rozmnażać z patyka?
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Gru 2013 15:30 #207704

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Paulinko.
Co masz na myśli ,,rozmnożyć kalinę z patyka". Jest kilka grup roślin które rozmnaża się w nieco inny sposób i w różnych terminach. Kalina należy do roślin liściastych zrzucających liście na zimę. Wobec tego należy ją ukorzeniać z sadzonek zielnych niezdrewniałych odciętych od rośliny matecznej na przełomie maja i czerwca. Młode pędy są wiotkie i raczej do patyków bym ich nie zaliczał.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2013 15:31 przez waldek727.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Gru 2013 17:57 #207717

  • Paulina Kot
  • Paulina Kot's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
Może niejasno sprecyzowałam, sorki. Czy można w tej chwili pobrać gałązkę, wsadzić do wody i czy w ten sposób puści korzenie.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Gru 2013 18:39 #207730

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jeśli masz więcej takich gałązek, możesz spróbować, czasem takie ukorzenianie się udaje.

Zasada ukorzeniania zdrewniałych gałązek jest następująca:
Ucinasz nożem ok. 20 cm kawałek, zaznaczasz górę i dół, wkładasz do pudełka, obsypujesz wilgotnym piaskiem zanosisz do chłodnej piwnicy, ustawiasz pudełko pionowo (gałązki muszą cały czas być w pionie - część dolna, musi być na dole) i czekasz do wiosny.

W tym czasie na gałązkach w miejscu cięcia utworzy się tkanka umożliwiająca ukorzenianie.
Należy też pamiętać, aby piasek był wilgotny.

Wiosną tak przygotowane sadzonki można sadzić do podłoża. Mój mąż przygotowując tak sadzonki winogron, wiosną je dodatkowo moczył.

Nie wiem, czy kalinę też się moczy przed posadzeniem, może ktoś ukorzeniał ją i się wypowie?

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 02 Gru 2013 18:43 #207732

  • Paulina Kot
  • Paulina Kot's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 03 Gru 2013 09:50 #207877

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Kalina ukorzenia się bez problemów ,kilka lat temu na wiosnę sąsiad dal mi dwie gałązki,które wsadziłem do ziemi i dbałem tylko o to aby ziemia była wilgotna.Poniżej zdjęcie z tego roku kaliny ukorzenionej w ten sposób .
W podobny sposób ukorzeniłem Jaśmin
IMG_1294_2013-12-03.JPG
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2013 09:56 przez kurjan.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 04 Gru 2013 15:30 #208134

  • Paulina Kot
  • Paulina Kot's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
Super, może mi się uda, narazie rozmnażam hortensję i dereń oraz dracenę.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 08 Sty 2014 08:36 #213439

  • apal100
  • apal100's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 378
Jestem początkującą ogrodniczką i mam pytanie jakie nasiona i jakim zabiegom trzeba poddać przed siewem. W ubiegłym roku porażką skończyło się sianie lawendy, estragonu, oregano,odętki,szałwi omszonej-nie urosła z nasionek żadna roślinka.Interesują mnie głównie byliny, które nasiona trzeba stratyfikować i jak to prawidłowo wykonać. :)
Pozdrawiam
Ania

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 09 Sty 2014 21:40 #213931

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nasion tych roślin, które wymieniłaś nie stratyfikuje się. Trudno określić, dlaczego wysiewanie ich się nie udało, może ziemia była nieodpowiednia, może było za zimno, nic nie napisałaś, gdzie je wysiewałaś, w jakim terminie.

A stratyfikacja nie jest skomplikowana, jest to przechłodzenie, np. nasiona sasanki przed wysianiem należy potrzymać kilkanaście dni w zamrażalniku.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 09 Sty 2014 22:11 #213963

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Hiacynta wrote:

A stratyfikacja nie jest skomplikowana, jest to przechłodzenie, np. nasiona sasanki przed wysianiem należy potrzymać kilkanaście dni w zamrażalniku.

O jak mi się przydała ta wiadomość, Alinko - akurat będę wysiewać sasankę ( do pojemników). Kiedy jest najlepszy termin?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.360 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum