TEMAT: ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Mar 2014 10:20 #229703

  • Maja
  • Maja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 167
  • Otrzymane dziękuję: 11
Niestety Kozaku nic Ci nie doradzę, bo ja do tej pory moczyłam tylko nasiona rzeżuchy, ale im to robi bardzo dobrze.
Kupiłam nasiona lawendy i od przedwczoraj leżą w zamrażalniku, zobaczymy czy coś z tego będzie? :eek3:
Wiejski ogródek.
Pozdrawiam. Maja


Zielone okna z estimeble.pl

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Mar 2014 13:36 #229751

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Mariuszu, z powodzeniem wysiewałam bazylię wprost do doniczek, bez żadnego wcześniejszego majstrowania przy nasionach.
Wyzwaniem przy bazylii jest zapewnienie im zacisznego, ciepłego miejsca o podwyższonej wilgotności powietrza :)

Na piaszczystej rabacie efekty nie są spektakularne, spróbuję w tym roku obsadzić bazylią pomidory w namiocie foliowym :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 13 Mar 2014 22:16 #233383

  • Maja
  • Maja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 167
  • Otrzymane dziękuję: 11
Nasiona lawendy dzisiaj wysiane, po dwutygodniowym pobycie w zamrażalniku /zgodnie z tym co wyczytałam na zalecanym linku/. Tylko nie wiem czy teraz znowu do lodówki, czy w ciepłe miejsce, bo tu zdania są podzielone. Ciekawa jestem jakie będą efekty, a tu tak długo trzeba czekać :think:
Wiejski ogródek.
Pozdrawiam. Maja

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 17 Mar 2014 19:49 #234651

  • apal100
  • apal100's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 378
Moja lawenda dzięki radzie Magdy kiełkuje właśnie :) Nasiona były w zamrażarce, potem wysiane stały w zimnym pomieszczeniu, a po przyniesieniu do domu kiełkują pięknie.
Pozdrawiam
Ania

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 17 Mar 2014 23:44 #234742

  • Steasi
  • Steasi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 50
Hm a ja mam takie dziwne pytanie. Stratyfikacja czyli przechłodzenie musi byc w zamrażalniku? Ja zawsze wsadzałam do lodówki (sasanki, pierwiosnki) i z powodzeniem kiełkowały. Zastanawiam się bo właśnie taki lodówkowy odpoczynek mają u mnie już któryś tydzień z rzędu nasiona nieszpułki :bad-idea:

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 27 Mar 2014 22:50 #238022

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Podpowiedzcie czy można nasiona w opakowaniu dać do lodówki czy raczej z ziemią?
Dotychczas zawsze wysiewałem wprost do ziemi bez stratyfikacji i było Ok,ale w zeszłym roku kupiłem nasiona bylin i już chyba wiem dlaczego prawie nic z tego mi nie wzeszło.pozdrawiam
Pozdrawiam Mariusz.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 01 Kwi 2014 23:52 #239534

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Bylin jest kilkanaście tysięcy, niektóre wymagają stratyfikacji, inne nie.

Bez informacji, o jakie byliny chodzi, trudno coś doradzać :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 06 Kwi 2014 11:56 #241079

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Dostałem z nasionami listę roślin ,które wymagają stratyfikacji,tylko nie wiem czy mogę je dać do lodówki w opakowaniu,np papierowym? Nie mogę sobie wyobrazić 10 pudełek z ziemią w mojej lodówce :))))).pozdrawiam
Pozdrawiam Mariusz.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 07 Kwi 2014 00:28 #241419

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Ja wrzucam do lodówki same nasiona. A niektóre do zamrażalnika, np. sasankę przed kiełkowaniem trzymałam miesiąc w temp - 22 0C Ładnie po tym kiełkowały :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 07 Kwi 2014 09:37 #241462

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Mnie uczono :idea1: , że stratyfikacja nasion to poddanie ich jednocześnie niskiej temperaturze i wilgoci. Takie trzymanie w lodówce suchych nasion raczej niewiele daje.
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2014 09:39 przez Keri.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 08 Kwi 2014 00:14 #241770

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Właściwie to masz rację, ale ja wsadziłam do zamrażalnika te nasiona, bo koleżanka mi tak podpowiedziała. A były to czasy przedinternetowe, więc mogłam liczyć tylko na rady koleżanki :)

Sasanki wysiewałam dwukrotnie, kiełkowanie było bardzo zadawalające. Z kolei w lodówce przechładzałam nasiona eukaliptusa cytrynowego. Kiełkowanie też się udało, ale niestety młode rośliny padły zimą pod atakiem wciornastków ;(

Wywnioskowałam więc przez analogię, że takie stratyfikowanie też nasionom wystarcza, aby przerwać okres spoczynku. Zwłaszcza, że w lodówce panuje jednak mikroklimat z podwyższoną wilgotnością.
Ale może faktycznie zbyt pochopnie uogólniłam :)

edit
Własnie przed chwilą przeczytałam post o wysiewaniu powojników, nasiona też zostały przemrożone :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...amy-powojniki#241734

Może coś jest w mojej leniwej metodzie :lol:
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2014 00:50 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kozak

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 08 Kwi 2014 06:36 #241791

  • Keri
  • Keri's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 88
Hiacynto Na pewno trzymanie suchych nasion w lodówce im nie zaszkodzi, ale żeby im namieszać w hormonach trzeba, żeby również napęczniały od wilgoci.
Nie mogę sobie wyobrazić 10 pudełek z ziemią w mojej lodówce :)))))
Żeby nie robić z lodówki ogródka, stratyfikuję swoje nasiona w małych strunowych woreczkach z wilgotnym piaskiem :idea2: . Po ok. 6 tyg. wysiewam je razem z piaskiem do kuwet z ziemią lub do ogrodu.
Pozdrawiam cieplutko, Beata.

Mały,ale doskonały;-) Zapraszam
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 14 Mar 2015 11:46 #348847

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
Jak wiadomo wierzby ukorzeniają się bardzo łatwo.
Moje gałązki wierzby "Hakuro Nishiki" wstawione do wody na koniec lutego mają już listki i korzenie :)

wierzba1.jpg


wierzba2.jpg
Ania

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 30 Mar 2015 21:06 #353937

  • donica
  • donica's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 41
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witam, to moja pierwsza wiosna w dziedzinie ogrodnictwa :dance: tylko parapetowa wersja. Nurtuje mnie pytanie, na które odpowiedzi nie potrafię zrozumieć, choć znaleźć znalazłam.
Mianowicie po co robi się rozsadę w małych doniczkach? Czy nasionka posiane od razu w dużej doniczce nie wyrosną??? i po co się sadzi tak, ze trzeba pikować? nie można większych rozstępów robić od razu? czy to chodzi o to, ze niektóre mogą nie wyrosnąć i szkoda wiosny, bo następny siew za rok??? i poniżej moja sałata 2-tygodniowa w doniczce o średnicy 17 cm. Czy powinnam ja własnie rozpikować, czy tez ma dość miejsca - to jest taka doniczkowa sałata bezgłówkowa, jednak nie wiem jakie osiąga rozmiary.
IMG20150330_002.jpg
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2015 21:07 przez donica.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 30 Mar 2015 22:45 #353986

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Jeszcze za wcześnie na pikowanie twojej sałaty. Musi wypuścić liście a to co widać na zdjęciu to dopiero liścienie.
Rośliny pikujemy po to, by rosły ładniejsze, bardziej dorodne. Oczywiście można siać po jednym nasionku z zachowaniem odległości ale w wielu przypadkach jest to graniczące z cudem. Ponadto, jeżeli rośliny mają być sadzone do gruntu dużo łatwiej jest wyjąć taką z pojedynczej minidoniczki niż bawić się w wykopywanie ze wspólnej. No i oczywiście zaletą pikowania jest to, że do dalszej uprawy możemy wybrać rośliny najsilniejsze.
O sałacie mamy wątek tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...wnik/118558-d-salata
Za tę wiadomość podziękował(a): donica

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 21 Sty 2016 14:49 #427306

  • 1krolcia1
  • 1krolcia1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 93
  • Otrzymane dziękuję: 73
Witam! :)
Czy ktoś próbował wysiewać z nasion nachyłki, trytome groniasta i czyśća wełniastego? Długo czekaliście na wykiełkowanie? Nie wiem czy spróbować wysiać z nasion czy kupić sadzonki i potem rozmnazac. Liczę na odpowiedź :)

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 21 Sty 2016 16:01 #427328

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nahyłek zdecydowanie wysiej, czyściec też. Nasiona dostępne w Polsce są dobrej jakości i bardzo dobrze kiełkują
przekopiowałam Ci z bazy:
Nachyłek: Coreopsis tripteris , Sow at 20ºC (68ºF), if no germination in 3-4 wks, move to -4 to +4ºC (24-39ºF) for 2-4 wks. Co w wolnym tłumaczeniu znaczy Kiełkuje powoli w temperaturze 20 st ( dwa trzy tugodnie) jeżeli nie wykiełkuje wsadzić co lodówki tem -4-+5 st na 2-4 tygodnie ( razem z pojemnikiem w którym wysiana) ta druga opcja rzadko przy nachyłku wchodzi w gre jako, że wschodzi jak chwast zwykle.
czyściec: Stachys byzantina, coccinea, lanata, and olympica , Sow at 20ºC (68ºF), germinates in less than two wks Kiełkuje mniej niż dwa tygodnie w temperaturze 20 st. I to jest prawda próbowałam. W fazie niemowlęctwa rośnie powoli potem nadrabia błyskawiczne, takie siane są dużo lepszej kondycji są zdrowsze i ładniejsze.
Trytoma: Kniphofia citrina, hybrids, and uvaria , Sow at 20ºC (68ºF), if no germination in 2 wks, move to -4 to +4ºC (24-39ºF) indefinitely. Jeżeli w ciągu 2 tygodni nie skiełkuje wsadzić do lodówki jak przy nachyłku.. Pare lat temu ją siałam, nie miałam wtedy dostępu do bazy i siałam tk normalnie wzeszło mi 15 roślinek, ale 3 lata czekałam na kwitnięcie z nasion.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 16:03 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): 1krolcia1

ROZMNAŻANIE ROŚLIN OZDOBNYCH - sianie, sadzonkowanie 21 Sty 2016 17:11 #427344

  • 1krolcia1
  • 1krolcia1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 93
  • Otrzymane dziękuję: 73
Dziękuje ślicznie za odpowiedź. :)
Jak rośliny urosną to oczywiście wstawię zdjęcie. Być może kogoś zachęca do wysiania.
A nasiona lepiej włożyć do lodówki czy zamrażalki?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum