• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Ołownik - Plumbago

Ołownik - Plumbago 12 Cze 2015 16:37 #378627

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
Wydaje mi sie, że takiego tematu nie ma.
Nie wiem, czy ktoś z Was jeszcze hoduje tę błękitnooką piękność, ulubiony ogrodowo-parkowy krzew (pnącze?) basenu śródziemnomorskiego. Mój ma już 5 lat, przywiozłam go z Włoch na tylnym siedzeniu :), był przesadzany raz do sporej donicy. Wrażliwiec - nie znosi temperatury poniżej +5, pijak straszliwy, potrzebuje dzbanka wody w letnie dni, lekko przesuszony zmienia sie w kupkę obwisłych listków (na szczęście napojony rychło wraca do formy), słońcolub. U mnie od kwietnia do października na tarasie (codziennie sprawdzam prognozę pogody ;) ), pozostałą część roku spędza na kuchennym wschodnim parapecie, zasłaniając okno coraz dłuższymi pędami. Wiosną przycinam go dość mocno, choć żal mi pąków kwiatowych w międzyczasie zawiązujących się na szczytach pędów.





Zdjęcie z początku maja - wkrórc po wystawieniu na zewnątrz

Za tę wiadomość podziękował(a): Gabriel, dana581958, Carmen, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Ołownik - Plumbago 12 Cze 2015 17:40 #378636

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Piękny :flower2: Dziękuję za instrukcję uprawy :kiss3: Miałam onegdaj, ale mi nie przezimował, w pomieszczeniu gdzie go zostawiłam było poniżej 5 stopni :( Nie wiedziałam, że taki wrażliwy...
Może jeszcze kiedyś się skuszę ;)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ołownik - Plumbago 12 Cze 2015 20:07 #378681

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
Ja mam nierówno pod sufitem, jeśli chodzi o niebieskie kwiaty - a już nie ma bardziej niebieskiego.
Wbrew pozorom dość łatwo go rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych - moja sąsiadka ma tak zrobionego klona mojego.
Z moim krzaczyskiem jestem dodatkowo związana emocjonalnie, bo kupiłam go w kwiaciarni w najpiękniejszym chyba (i nieopisywanym raczej w przewodnikach, niezatratowanym przez turystów) miasteczku w Umbrii, Bevagna.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Kornik

Ołownik - Plumbago 14 Cze 2015 13:40 #379341

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Łatka wrote:
Ja mam nierówno pod sufitem, jeśli chodzi o niebieskie kwiaty - a już nie ma bardziej niebieskiego. [...]
Witaj w klubie niebieskolubów :wink4: Też mam ołownika oraz clerodendrum ugandense, na razie na parapecie, schowałam przed ślimami. Mam też malutką szałwię drzewiastą, jeszcze za mała żeby kwitnąć, ale będzie niebieska/granatowa :happy-old: niebieską thunbergia grandiflora będę musiała chyba przesadzic i nawozić bardziej obficie, bo nie spieszy się do odbicia i kwitnienia. O niebieskich fiołkach afrykańskich, przetacznikach, niezapominajkach, farbownikach tylko wspomnę...Dlatego rozumiem, wspieram i popieram wszystkich blue friendly :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Kornik

Ołownik - Plumbago 14 Cze 2015 20:06 #379512

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
Magdo, z Twojego awaterku wnioskuję, że jesteśmy też wspólnie w klubie psolubów :)
Jeśli można prosić, pokaż swój ołownik :thanks:
Mnie resztki rozumu powstrzymują przed dalszym nabywaniem roślin - jak szałwia drzewiasta - które muszę potem dźwigać w wielkich donicach pod dach, a którym i tak z trudem udaje się zapewnić znośne warunki zimowania.Z powodu chysia śródziemnomorskiego mam mianowicie taras obstawiony na sposób niby-włoski roślinami stamtąd...
Za tę wiadomość podziękował(a): milena1

Ołownik - Plumbago 17 Cze 2015 21:36 #380650

  • Gabriel
  • Gabriel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1485
  • Otrzymane dziękuję: 3118
Mój też ma 5 lat, nie sprawia żadnych problemów :) . Powoli zaczyna kwitnąć, więc postaram się o nowe zdjęcia, a tymczasem zdjęcie sprzed dwóch lat:
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA, Łatka, dana581958

Ołownik - Plumbago 17 Cze 2015 22:01 #380666

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
Śliczny! Mój obecnie prezentuje się mizernie, musiałam go mocno przyciąć, bo mi go ususzono, a potem zalano :evil:

Ołownik - Plumbago 25 Cze 2015 12:23 #383031

  • Danka111
  • Danka111's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Zastanawiam się nad zakupem tej rośliny, jest naprawdę bardzo ładna i dobrze, słyszeć, że zimę znosi na parapecie we wschodniej kuchni, bo u mnie zimowałby tak samo! Mam jednak bardzo słoneczny i gorący balkon i zastanawiam się, czy tam przetrzyma okres letni....

Ołownik - Plumbago 25 Cze 2015 22:13 #383155

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
Tak, pod warunkiem naleźytego podlewania. To roslina subtropikalna, kocha słońce, im więcej swiatła, tym piękniej dię wybarwia. Ale ostrzegam - w upały potrafi wypic pół wiadra wody dziennie.

Ołownik - Plumbago 06 Paź 2015 05:53 #406075

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4020
  • Otrzymane dziękuję: 4069
Żywopłot z ołownika:



Klimat się ociepla - może i u nas się uda.
Zdjęcie z niedzieli.
bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Kornik

Ołownik - Plumbago 07 Paź 2015 09:15 #406312

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Dobrze , że tutaj zajrzałam bo mój niebieski ołownik rośnie bardzo licho , długie pędy ma a chciałabym żeby się troszkę zagęścił , tylko nie wiedziałam kiedy go przyciąć , a teraz już wiem :thanks:

Ołownik - Plumbago 19 Paź 2015 13:25 #408877

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
to Bożenko, przy ciachaniu pędów może spróbowałabyś je ukorzenić dla mnie ;) poluję na niego od dawna i jak na razie bezskutecznie, wrr! a jest piękny :) czy pijak z niego jak oleandry? pozdrawiam

Ołownik - Plumbago 19 Paź 2015 13:37 #408882

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79462
To straszny pijak, oleandry zostawia w blokach startowych, zwłaszcza latem oczywiście. Jakby kto miał ukorzenioną sadzonką, chętnie odkupię, bo mój biedulek chyba już na straty. Właśnie przez zasuszenie pod moją nieobecność.

Ołownik - Plumbago 14 Lis 2015 06:38 #413500

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Spróbuję na wiosnę z ukorzenić odcięte pędy , zobaczymy jak mi to pójdzie :jeez:
Bo ja nie jestem mistrzem w tych sprawach ;)

Ołownik - Plumbago 14 Lis 2015 07:53 #413504

  • gogi_s
  • gogi_s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 654
  • Otrzymane dziękuję: 472
Bożenko, spróbuj koniecznie, mi się udało ukorzenić aukubę, więc Tobie też się uda!!!

Ołownik - Plumbago 16 Mar 2016 16:04 #445723

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Moi mili- czasem wiosną można kupić ołownika w Tesco czy Lidlu. Kupowałam już kilkakrotnie- bo co podhoduję na spory to ktoś / z rodziny/ go u mnie wyprosi...A że łatwo znowu nabyć- to kupuję i od nowa uprawiam... ;)
To zeszłoroczny nabytek- z Tesco.


oownik.jpg

Ołownik - Plumbago 16 Mar 2016 16:05 #445724

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Tu większy okaz- podarowany przed laty siostrze ;)


oownikdawny.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Ołownik - Plumbago 16 Mar 2016 16:06 #445725

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Ten okaz dostała szwagierka... ;) / Sorry za post pod postem- ale wchodzi po 1 fotce.../


oownikR.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.437 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum