TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 07 Lip 2023 18:04 #837483

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Kwitną różyczkowe od Ani. Odmiana 'Apple Blossom' coś w tym roku słabowito rośnie. Może za zimno miała w okresie spoczynku. :think: Zrobię chyba rezerwową sadzonkę, gdyby ta miała nie doczekać kolejnego sezonu.
20230703_114258.jpg


20230703_114308.jpg


A tu widoczek z moją ulubienicą na pierwszym planie - zakup ryneczkowy sprzed lat od jakiejś pani, która miała kilka szczepek różnych roślinek doniczkowych. Ta pelargonia ma pokrój niskiej rabatówki i pełne kwiatki. Co roku ją namnażam, żeby nie stracić, bo w handlu takich nie widuję.
20230703_114753.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 12 Lip 2023 10:41 #837932

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 326
Pelargonie mam z kupnych sadzonek, rosną i kwitną pięknie

IMG_20230712_103416-2.jpg


ale coraz częściej pojawiają się im plamy na liściach

IMG_20230712_102657-2.jpg


IMG_20230712_102651-2.jpg


Do tej pory pojedyncze obrywałam, ale jest więcej. Co to za choroba, czym to opryskać ? Szkoda takich ładnych kwiatów
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 14 Lip 2023 13:36 #838192

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Nie umiem niestety powiedzieć, dlaczego dolne liście żółkną, ja je po prostu usuwam.
Nareszcie kwitną bardziej zauważalnie tarasowe.
Scarlet Rambler



A to od Eli -Bietkae, Astrid Rosebud, przezimowała i rozrasta się; zrobiłam sobie 3 z 1 B)

Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2023 13:37 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, amsiz, Bea612, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Lip 2023 00:25 #838238

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 1314
Nie do końca umiem uprawiać pelargonie. Być może to jest jak z tą trawą: za płotem zawsze jest zieleńsza.
Jakoś słabo kwitną. Nie ma burzy kwiatów, jaka chciałabym mieć.

Dwie pelargonie przechowałam przez zimę.
Kupione jako: pelargonia stojąca różyczkowa Linda. Długo nie chciały kwitnąć w tym roku. Mają dużą masę liści, a teraz pojawiają się pąki i zaczynają powoli kwitnąć.
pelargonia_wysoka1.jpg


wysoka2.jpg



Chciałam w tym roku dokupić Apple Blossom, ale to chyba nie ta się trafiła.

rozowa3.jpg


I jeszcze skrzynka w barwach narodowych :-)
bialo-czerwone.jpg


i czerwona z bliska
czerw2.jpg
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Lip 2023 08:00 #838249

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Ewo, ta bladoróżowa to chyba jest Astrid, porównaj z moim zdjęciem wyżej.
Prawda jest taka, że najobficiej, najbardziej spektakularnie kwitną te zwykle rabatowe lub bluszczolistne. 'Rosebud' mają po prostu trochę inne kwiaty, mnie się podobają takie detale, dlatego je trzymam. Oczywiście wiele zależy nie tyle od umiejętności, co od warunków - w cieniu czy półcieniu kwitnienie jeszcze gorsze, w pełnym słońcu (o ile w Polsce jest) można liczyć na więcej.
Rosebud są generalnie późniejsze, podpędzanie niewiele daje, nie mając dość światła "idą w liście".

Teraz wsadziłam kilka sztuk w opustoszałe słoneczne miejsca na rabatach, gdzie pod ziemię zeszły cebulki wiosenne. Już widzę zadowolenie pelargonii.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 15 Lip 2023 21:17 #838314

  • Ewelina83
  • Ewelina83's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 446
IMG_20230715_203751287.jpg

Moje pelargonie rozmnozone i przezimowane. W rzeczywistosci wygladaja pięknie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, Bea612, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 22 Lip 2023 08:00 #838866

  • Bea612
  • Bea612's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4617
Kwitną pelaśki od Ani :hug:
Scarlet Rambler
PXL_20230721_045824703.jpg

Apple Blossom

PXL_20230721_045739446.jpg
Zielono mi i kwietnie
Pozdrawiam
Beata
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2023 13:44 przez Bea612.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Łatka, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Lip 2023 18:35 #838962

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Beatko, miło czytać, że dobrze się sprawują. I w ogóle - czy patrząc na fajnie zaopiekowane podarowane rośliny nie czujecie zadowolenia? Ja jakbym patrzyła na prosperujące wnuki. B)

Tarasowe:

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Bea612, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 23 Lip 2023 22:39 #838984

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 350
  • Otrzymane dziękuję: 1314
Łatka - widzę też tam kolekcję kaktusów. Czy gdzieś jest możliwość obejrzenia zdjęć tej kolekcji?
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 24 Lip 2023 08:09 #838996

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79722
Kolekcja to stanowczo za dużo powiedziane; mam jedną bardzo starą, pewnie trzydziestoletnią parodię kwitnącą blado różowo i kilka dokupionych kompulsywnie z powodu kwiatów na obrazkach. Pokazywałam dwa ostatnio w wątku balkonowo - tarasowym. Inna parodia, nowa, kwitnie też pięknie, całkiem biało, zdjęcie było w pogodowym.





NIe przywiązuję specjalnej wagi do kaktusów, ale czasem wzucam coś w swoim ogrodowym, zapraszam Cię.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, EwG

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sie 2023 17:54 #841890

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Witajcie :flower1:

Nie wysiewałam w tym roku pelargonii - kupiłam kilkanaście doniczek z gotową rozsadą i - co było do przewidzenia - kilka "odmian" okazało się niewypałem. Niemniej przydarzyły się 3-4 rodzaje, które zdecydowanie przypadły mi do gustu. Na zimowanie całych roślinek nie mam miejsca, ale pomyślałam, żeby zrobić sadzonki wierzchołkowe - czy macie doświadczenie w tym temacie ? Jeśli tak, to bardzo poproszę o pomoc ... z tego, co doczytałam w sieci, to pobieramy wierzchołki zielone ( bez zdrewnień ), usuwamy pąki kwiatowe i zostawiamy 2-3 liście - całość ukorzeniamy.
Lepiej w wodzie, czy w podłożu ?
Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sie 2023 19:14 #841897

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26894
Mnie w wodzie gniją, pewnie woda nie taka, ale wiem że ludki wkładają do wody. Ja wpycham do doniczek, nie żałując perlitu.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2023 19:15 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Marzenka, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sie 2023 20:13 #841907

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Nie ma sprawy - ukorzenimy w podłożu.
Dziękuję Ci bardzo :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 01 Wrz 2023 10:34 #842215

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Miesiąc temu uszczknęłam u szwagra (za pozwoleniem :) ) badylek uroczej pelargonii o ciemnych pędach i mocno wybarwionych na ciemno czerwono płatkach. Maluszek już kwitnie u mnie
20230824_171620.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 01 Wrz 2023 13:09 #842220

  • Janta
  • Janta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 400
Adasiowa wrote:

(...) Na zimowanie całych roślinek nie mam miejsca (...)

Podpowiem rozwiązanie testowane z wynikiem pozytywnym przez ostatnie dwa lata w zaprzyjaźnionej piwnicy w bloku, ale może to być dowolna piwnica, strych (jak u mnie), garaż czy kopiec ziemniaków, byle temperatura nie spadała tam poniżej zera. Zanim zabiorę pelargonie na przechowanie to przynajmniej przez tydzień dbam o ich dobre nawodnienie (ale bez zalewania). Obcinam je dość nisko (ok. 7-10 cm nad ziemią), pozbawiam liści, wyjmuję ze skrzynki/doniczki/rabaty z całą wilgotną bryłą korzeniową i każdą pelargonię osobno zawijam w papier pakunkowy albo gazety. Warto zostawić przynajmniej po dwie rośliny w odmianie. Te "pakunki" wkładam do papierowych toreb po zakupach, ale w tym roku zamierzam przetestować ułożenie w dużych wiadrach i przykrycie tekturą (ktoś pisał na naszym Forum, że tak przechowuje warzywa; jak znajdę czas to poszukam kto). Poczynając od początku grudnia raz na 4-6 tygodni robiłam przegląd zawartości tych toreb i jak było trzeba to spryskiwaczem nawilżałam bryłę korzeniową (piwnica, o której mowa jest dość ciepła i sucha, jak to w bloku). Po Gromnicznej sadziłam rośliny do doniczek (nie muszą być duże, byle swobodnie zmieściły bryłę korzeniową) wcześniej wstawiając odpakowane rośliny do miski z wodą żeby się dobrze "napiły". Bardzo szybko wypuszczały nowe pędy i od tego czasu potrzebowały już oczywiście światła, ale też szybko wyglądały na tyle dobrze, że nie było się czego wstydzić ustawiając je gdzieś w mieszkaniu czy na klatce schodowej. W ten sposób przeżywała zimę ok. połowa sadzonek, zobaczymy jak będzie w wiaderkach :evil: Sadzonki pobrane z tych pelargonii pod koniec lutego/początek marca szybko się ukorzeniały w perlicie i zaczynały kwitnąć na początku czerwca. Kluczem do obfitego i ciągłego kwitnienia jest moim zdaniem nawożenie (najlepiej właściwa fertygacja) i chyba najprościej zdać się tu na nawóz w kuleczkach (takie "burze kwiatów" itp), działający przez 6 miesięcy, bo zostaje tylko dbać o dostarczanie wody.
Pozdrawiam,
Janta
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 01 Wrz 2023 19:12 #842252

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30070
Scarlet Rambler od Ani już po obfitym kwitnieniu.Rosnie w gruncie. Rosnące w donicach są w trochę gorszej kondycji-moja wina.


20230901_174154.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 01 Wrz 2023 20:29 #842262

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2438
  • Otrzymane dziękuję: 9223
Imponująca :woohoo:
Czy wykopiesz ją na zimę i zabierzesz do domu?
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 01 Wrz 2023 20:51 #842264

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30070
Tak Jolu.Zimuje w domu.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.565 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum