TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 16:48 #584519

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Moje perlitowe pelargonie ( rabatowe ) zaczęły w ostatnim okresie ostro brać się do pracy :) Podejrzewam, że zachęcił je do tego coraz dłuższy dzień, a co za tym idzie większa ilość światła oraz rozpoczęta na dniach fertygacja nawozami. Stoją razem z begoniami na parapecie wschodnio-południowym, gdzie temperatura wynosi około 16 stopni.
Sadzonki wierzchołkowe, wyjściowe do uprawy i ukorzenienia w perlicie miały po 3 liście i stożek wzrostu.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Marzenka, ewa-s, jurek49


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 20:19 #584575

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Ania no sliczne te sadzonki. Takie zdrowe. Jaki kolorek maja miec?

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 20:23 #584578

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Roślina mateczna miała , z tego, co pamiętam, różowe kwiaty .... Właściwie zrywając sadzonkę zwracałam bardziej uwagę na zdrowy wygląd pelargonii, zważywszy, że był to późny październik . Jeśli przeżyją mój brak doświadczenia, będziemy miały okazję się przekonać.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 20:25 #584580

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Ania a zamierzasz przyciac te sadzonki?

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 20:44 #584585

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Teraz jeszcze nie, są bardzo delikatne. Generalnie to moje pierwsze takie sadzonki, bo zawsze do tej pory kupowałam co roku rozsady na rynku, a w tym sezonie postanowiłam ukorzenić tytułem próby dwa maluchy w perlicie.
Są wybiegnięte, fakt. Dam im jeszcze trochę czasu na wzmocnienie i uszczyknę wierzchołki. Może ktoś mi podpowie, jak dalej postępować, bo na razie idę po omacku....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 20 Sty 2018 20:53 #584588

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Ania ta z lewej strony juz bym ciachnela, na bank sie rozkrzewi i nie bedzie taka wybiegnieta ;) Ta druga musi poczekac :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 21 Sty 2018 13:00 #584730

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Aniu w/g mnie to były wyciągnięte pierwsze liście z łodyżkami natomiast przyrosty już są ładne. Gdyby były to moje sadzonki to jeszcze bym ich nie przycinał, mają dopiero 3,4 międzywęźla, niech się dalej ukorzeniają i mają przyrosty.
Moje pelargonie angielskie w perlicie na razie są w 17 dniu, jeszcze żyją i wydaje mi się, że zaczynają mieć przyrosty ale dotychczas je podlewałem tylko deszczówką.
20180121_124457.jpg
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, ewa-s, Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 21 Sty 2018 13:22 #584737

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jurku, przed chwilą przyglądałam się moim sadzonkom i faktycznie - na uszczyknięcie mam jeszcze czas. Chciałabym, aby podrosły jeszcze trochę, wytworzyły więcej nowych listków i dopiero wówczas obetnę wierzchołki, aby z nich zrobić kolejne sadzonki - może się uda ?
Skoro u Twoich pojawiły się nowe przyrosty, to może warto zacząć delikatną fertygację, zwłaszcza, że rosną w perlicie :) U moich, po podaniu nawozu, wzrost ładnie przyspieszył, ale nie chcę zmuszać roślinek do zbyt szybkiej wegetacji. Dopiero koniec stycznia :)
Podlinkuję Twój post do wątku z perlitem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): jurek49

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 21 Sty 2018 15:03 #584793

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Tak prawdę powiedziawszy to myślałem je zasilać dopiero po 21 dniu. Fertygacja zgodnie z zaleceniami pomodoro.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 09:51 #586127

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79666
Jak pisałam na początku listopada, postanowiłam w tym roku w ramach eksperymentu przetrzymać jedną odmianę pelargonii o wyjątkowo odpowiadającym mi kolorze. Donicę, w której są chyba 3 rośliny ozdabiające moje schody przez wiosnę i lato, wniosłam w pierwszych dniach grudnia (po spadkach nocnych poniżej -2/-3) na oszklony, ale nieogrzewany ganek. Ponieważ od domu oddzielają go tylko wewnętrzne drzwi, bez izolacji termicznej, temperatura jak dotąd nie spadła poniżej +5 (nie było prawdziwych mrozów tej zimy). Donica stoi przy szybie. W tej chwili wygląda to następująco:





Kwiaty są słabo wybarwione (w sezonie mają kremowe dno), wiadomo - słońca na lekarstwo.
Kiedy mogę próbować ukorzenić boczne pędy? Próbowałam to zrobić zaraz po wniesieniu pelargonii na ganek - sadzonki zmarniały, prawdopodobnie z powodu za niskiej temperatury.
Niestety, absolutnie nie mam warunków do rozmnażania pelargonii wewnątrz domu, na parapetach kompletny ścisk, a zamierzam jeszcze wysiać choć lobelię i może coś jeszcze.

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 16:36 #586196

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Aniu-Łatko piękny mają kolor kwiatów i na prawdę widzę zdrowiutkie silne pędy.Praktycznie mogłabyś już sadzonkować,ale jeśli nie masz w miarę ciepłego miejsca ok.18-22 stopni,może być trudno z ukorzenieniem.
Wtedy lepiej poczekać np. do marca.To wszystko zależy jakie możesz im zapewnić warunki.Początkowo w trakcie ukorzeniania nie muszą mieć dużo słońca,dopiero jak podejmą wzrost potrzebują więcej słońca żeby się nie wyciągały.Z powodzeniem ukorzeniam nawet na północnym parapecie.
W chłodzie poniżej 12 stopni sadzonki maja utrudnione wypuszczanie korzonków i mogą zagniwać.Ja zawsze ukorzeniam w cieple,to daje gwarancję powodzenia.
Pokażę obrazowo jak przygotowuję sadzonki

ucięta sadzonka


obrywam zbędne listki


przycinam pod węzłem ostrym nożem,żeby nie miażdżyć łodyżki


Sadzę płytko,tyle tylko,żeby sadzonka się nie przewracała,zbyt głębokie sadzenie może spowodować gnicie,ale nie zawsze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Adasiowa, Łatka, otojolka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 16:39 #586198

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Witam czy ktoś z forumowiczów wysiewal pelargonie z nasionek? I czy mógłby stwierdzić że zdjęcia czy to nasionka pelargonie

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 16:46 #586203

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19270
  • Otrzymane dziękuję: 79666
Ewo,wielkie dzięki, tak jak piszesz - na pewno sadzonki zgniły z powodu niskiej temperatury. Inne czynności popełniałam dokładnie tak, jak pokazujesz. Tyle, że nie wsadzałam sadzonek do osobnych pojemniczków, a "w stopach" sporej, owocującej cytryny.
Północnych parapetów nie mam :dry:
Ani południowych zresztą - za wyjątkiem mini-parapeciku w łazience.
No i ten ganek - jest właśnie od południa, naprawdę jasny, malutkie wnętrze ma normalne okno około 120 cm szerokie. Ale co tam nie stoi :jeez:
Mimo to spróbuję zrobić choć 4- 5 sadzonek, właśnie w marcu.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2018 16:47 przez Łatka.

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 17:02 #586211

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Ewo - czy swoje sadzonki traktujesz ukorzeniaczem ???

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 17:22 #586224

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Aniu południowe będzie super,miałam na myśli że na początek,jeśli ktoś nie ma innego może być nawet północne,ale tylko podczas ukorzeniania,potem już sadzonki potrzebują dużo słoneczka.
Możesz też ukorzenić na próbę teraz,roślinie matecznej nic nie ubędzie,wypuści dużo nowych pędów :)

Bożka nie stosuję ukorzeniacza.We wcześniejszych latach część było z ukorzeniaczem,część bez i nie było różnicy w przyjmowaniu się sadzonek.
Praktycznie czasem jakaś jedna sztuka tylko wypadła.


Wierciamafiolka w ub.roku wysiewałam ze swoich nasion pelargonie bluszczolistne,pokaż zdjęcie,może będę mogła pomóc.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bożka, Łatka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 17:31 #586229

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Znalazłam zdjęcia nasion
nasienniki


nasiona
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Adasiowa, otojolka, Zielona

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 17:53 #586236

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15854
  • Otrzymane dziękuję: 12253
Ewo plissss :thanks: - wstaw te fotki do tego wątku -> forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...-nasion?limitstart=0
:hug:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Sty 2018 21:04 #586291

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
Amlos-Aniu zdjęcia wstawione :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.488 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum