TEMAT: Zielone.....i kolorowe.

Zielone.....i kolorowe. 01 Paź 2012 11:53 #73872

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Witam :flower1:
Otwieram tu swoją stronę, gdyż chcę pokazać moje doniczkowe kwiatuszki. Nie mam ich wiele, ale są moją radością. Myślę, że będziemy wymieniać się informacjami na temat roślin, które tu się pojawią.

Chciałam teraz przedstawić moich ulubieńców, ale :( niestety aparat odmówił posłuszeństwa.
Muszę go nakarmić
Ostatnio zmieniany: 01 Paź 2012 11:55 przez Danka1970. Powód: błąd
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Zielone.....i kolorowe. 01 Paź 2012 12:54 #73887

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
SKRZYDŁOKWIAT

Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Jego nazwa nawiązuje do kształtu kwiatostanu.
Łatwy w uprawie, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Już same żywo zielone, błyszczące liście tej rośliny są piękną ozdobą mieszkania. Uroku dodają jej białe żagielki kwiatów. Są one trwałe – pojawiają się przez całe lato i utrzymują nawet przez 2-3 miesiące, a przed zaschnięciem zielenieją. Niekiedy roślina zakwita ponownie zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza.

Skrzydłokwiat jest naszym sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza z toksycznych substancji, wydzielanych m.in. z mebli, wykładzin oraz z plastikowych obudów sprzętu elektronicznego i RTV. Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m.

Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.

Nawozić należy ją umiarkowanie – latem, w okresie kwitnienia, co 2 tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Konieczne jest też ścieranie wilgotną szmatką kurzu z liści, ale ich nie nabłyszczamy. Roślina nie wymaga szczególnego cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.
Skrzydłokwiaty przesadzamy corocznie na wiosnę do zasobnej ziemi gliniastej z dodatkiem torfu. Przy okazji możemy starsze, duże rośliny rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Po podziale doniczki trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st. C. aż do pojawienia się nowych liści. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Roślina sama poinformuje nas, że „ma kłopoty”:

-Zwisające liście oznaczają, że roślina jest zasuszona - należy zanurzyć doniczkę w wodzie i podlewać częściej.
-Roślina nie kwitnie – należy dokarmić ją nawozem, sprawdzić, czy nie wymaga przesadzenia lub podziału, zwiększyć wilgotność.
-Liście bledną i żółkną – roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Przestawiamy w półcień.
-Liście żółte, z pajęczynką pod spodem – zaatakowane przez przędziorka ”czerwonego pajączka”. Roślinę opryskujemy odpowiednim preparatem insektobójczym.
-Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami – roślina zaatakowana przez mszyce – usuwamy chore liście, pozostałe opłukujemy dokładnie wodą. Jeśli jest ich dużo opryskujemy preparatem Bioczos BR lub Spruzit 04 EC.

100_1462.JPG

100_1463.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 03 Paź 2012 09:59 #74390

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
ANTURIUM

Częścią ozdobną anturium jest osadzona na długim pędzie pochwa otaczająca kwiatostan zwany kolbą. Pochwa ta jest szeroka, sercowata, o pęcherzykowatej powierzchni i w zależności od odmiany przybiera różne barwy. Kolba ma 6–10 cm długości, jest prosta lub lekko wygięta. Na niej znajdują się ściśle ułożone kwiaty obupłciowe, które mają bardzo silnie zredukowany okwiat.
Główna pora kwitnienia przypada od lutego do czerwca, ale pojedyncze pędy kwiatowe pojawiają się cały rok.

Anturium uprawia się w podłożu lekkim, próchniczym, przepuszczalnym, o pH 4,5–5,5 (można użyć ziemię do storczyków). Do wzrostu wymaga temperatury 22–24°C, ciepłego podłoża (25°C), rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza. Od września rośliny przechodzą w okres spoczynku, temperaturę należy wtedy obniżyć do 15–18°C, ograniczyć podlewanie i zwiększyć dostęp światła.

Anturium rozmnaża się przez podział roślin, który wykonuje się podczas przesadzania starszych roślin po kwitnieniu.

Leczenie rośliny w przypadku gdy coś jest źle


Liście robią się żółte i opadają zimą. Jest zbyt mokro i zimno. Roślinę umieść w cieplejszym i bardziej przewiewnym miejscu do czasu kiedy nie wydobrzeje. Przyczyną żółknięcia liści anturium może być również gwałtowny spadek temperatury.

Liście suche i papierowe, czasami żółknące. Jest zbyt sucho. Podlewaj, zraszaj i zwiększ wilgotność powietrza.

Liście są zwiędnięte i zwisają. Za dużo przeciągów. Przenieś roślinę w bardziej zasłonięte miejsce.

Korzenie wychodzą z ziemi. Roślinę należy przesadzić. Do czasu przesadzenia przykryj korzenie warstewką mchu.

Są młode listki jednak są drobne a roślina nie ma kwiatów. Należy ją dokarmić.

Ciemne i brunatne plamy na liściach. Grzyby chorobotwórcze. Spryskaj liście fungicydem systemicznym.

Białe plamki na spodzie liści. Wełnowce.


100_1467.JPG



100_1468.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 03 Paź 2012 12:54 #74448

  • Ganesh
  • Ganesh's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 28
Bardzo fajny temat :bravo: :bravo:

Jednocześnie można podziwiać kwiaty i uczyć się ich pielęgnacji. :flower2:
pozdrawiam....:)
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 04 Paź 2012 00:23 #74680

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
POTRZEBNA POMOC
Juka umiera. Nie wiem jak jej pomóc. :( Liście zwijają się w trąbkę i roślina usycha. Może ktoś wie jak ją wyleczyć. :placze:
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 06 Paź 2012 09:40 #75437

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
FRIZEA

Rośliny ananasowate - frizea, neoregelia, guzmania i oplątwa

Ananasowate (Bromeliaceae) to nazwa dużej rodziny roślin o ozdobnych liściach i kwiatach. Wiele z nich to bardzo efektowne rośliny doniczkowe.

Rośliny ananasowate zwykle żyją 2 - 3 lata, dorastają do wysokości od 10 cm do 180 cm w zależności od gatunku i odmiany. Tworzą one rozetę skórzastych, wąskich liści - mogą być one ciemno lub jasno zielone, paskowane a nawet wzorzyste. U podstaw liści tworzy się lejek, w którym zbiera się woda. Środek rozety liściowej w okresie kwitnienia przybiera kolorowe barwy - najczęściej czerwoną, ale także pomarańczową i żółtą (różne w zależności od gatunku i odmiany).


Stanowisko
Stanowisko powinno być jasne lub lekko zacienione. Należy unikać bezpośredniego, silnego nasłonecznienia. Rośliny na wystawie południowej powinny być oddalone od okna.
Temperatura
Temperatura pokojowa jest idealna dla wzrostu roślin ananasowatych. Zbyt niska temperatura w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze 13ºC.
Kwitnienie
Możliwe jest w temperaturze około 24ºC. Rośliny po kwitnieniu zamierają.
Podlewanie
Powinno być regularne i racjonalne. Roślinom ananasowatym szkodzi nadmiar wody - szybko gniją gdy woda stoi w doniczce. Podlewać należy 2 razy w tygodniu miękką wodą lub woda przegotowaną. Wodę należy wlewać z góry na liście, aby spływała do nasady liści. Nie można dopuścić do wyschnięcia stożka wzrostu, znajdującego się w naturalnym zbiorniku wody w rozecie liściowej.

Wszystkie rośliny ananasowate tworzą piękne kolorowe kwiatostany na mocnych pędach, złożone z wielu małych kwiatów, niemal całkowicie ukrytych, otoczonych kolorowymi przykwiatkami. Kwitną przez kilka miesięcy, niestety rośliny zamierają po kwitnieniu. Wcześniej jednak wytwarzają 2 - 3 małe odrosty.


100_1469.JPG



100_1470.JPG



100_1471.JPG
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2012 09:42 przez Danka1970. Powód: błąd
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant

Odp: Zielone.....i kolorowe. 06 Paź 2012 10:49 #75460

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Danusiu, piękne kwiaty!
Czy udało Ci się doczekać na frizelli kolejnych kwitnień? Ja mam dwie. Odrostów maja sporo. Zastanawiam się czy mam na co czekać :happy: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 06 Paź 2012 16:26 #75522

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Dzięki Dorcia.

"Frizea cały czas kwitnie". :flower1:
Moja roślinka ma 3 odrosty-młode rozety liściowe.
Roślina nie wypuści już kwiatów ze środka starej rozety, niestety po kwitnieniu obumiera, ale, jak tylko młode rozety będą miały przynajmniej kilka-kilkanaście liści, powinny zacząć wypuszczać pędy kwiatostanowe. I znowu, z każdej młodej rozety wyrośnie pęd kwiatostanowy, a po jego przekwitnięciu roślina ponownie zacznie wytwarzać młode rozety ... i tak w kółko ...

Nie miałam tego szczęścia z guzmanią. . Zamierała tracąc stopniowo wszystkie liście, od góry do dołu, a wcześniej nie doczekałam się młodych pędów.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 17 Paź 2012 10:50 #78598

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Tym razem będzie kolorowo.
Chcę pokazać malutką oraz młodziutką roślinkę o nazwie KALANCHOE. Niezmiernie cieszy moje oko.



Kalanchoe
jest kwitnącym kwiatem doniczkowym, charakteryzuje się drobnymi kwiatuszkami, które mogą być niemalże dowolnego koloru. Są różne gatunki kalanchoe, które różnią się miedzy sobą ilością płatków w kwiatuszkach. Nie jest to kwiat drogi, a przez to przez wiele osób uważany za niemalże jednorazowy. Po przekwitnięciu wyrzucają go, gdyż jego liście żółkną i opadają, a kwiaty przestają się pojawiać. Tymczasem potrzeba naprawdę niewiele wysiłku, aby kwiatek zdobił nasze mieszkanie nawet przez lata.

1
Kalanchoe nie jest wymagającym kwiatem. Nie lubi zbyt częstego podlewania, woli lekko przesuszoną glebę, więc jeśli zapomnimy go podlać przez tydzień lub dwa, nic wielkiego się nie stanie. Chociaż woli mniej nasłonecznione miejsca, będzie rósł na każdym parapecie.

2
Uprawa kalanchoe jest bardzo prosta i rządzi nią w zasadzie jedna reguła. Gdy kwiat przekwitnie całkowicie, trzeba ściąć wszystkie jego łodyżki na około 3,4 cm nad ziemią. Po kilku tygodniach kwiatek zacznie wypuszczać nowe listki i wyrosną nowe łodygi z pięknymi kwiatkami.

3
Po każdym ścięciu, następne wykonujemy nieco wyżej, ponieważ łodyga pod cięciem drewnieje, dlatego po trzech, lub czterech takich zabiegach, kalanchoe najczęściej wymaga odświeżenia, ponieważ zdrewniała łodyga wygląda nieestetycznie. Trzeba zaszczepić nową roślinę.

4
Szczepienie kalanchoe jest bardzo proste. Kwiat ten przyjmuje się niemal tak łatwo, jak fiołek alpejski. Z jednej roślinki możemy uzyskać mnóstwo nowych, ale jeśli chcemy po prostu mieć swojego dawnego kwiatka, wystarczy że z młodych, odrośniętych łodyg utniemy wierzchołki wraz z kilkoma listkami, około 5, 6 cm od czubka łodygi w dół. Możemy takie szczepki zanurzyć w ukorzeniaczu, jeżeli chcemy mieć pewność, że się przyjmą, ale jest to zbędne. Wystarczy wyjąć starą roślinę z doniczki i zakopać w niej młode szczepki dosypując nieco świeżej ziemi, a następnie je podlać. Przyjmują się bardzo szybko i dalej cieszą oko oraz upiększają parapet.



100_1574.JPG




100_1573.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 17 Paź 2012 11:36 #78606

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Założyłam ten wątek z myślą, że znajdą się tu kwiatki doniczkowe- zielone i kolorowe. Jeśli ktoś ma ochotę pochwalić się swoimi roślinkami to zapraszam tu do siebie :thanks:
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2012 11:41 przez Danka1970. Powód: brak grafiki
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 20 Paź 2012 00:50 #79405

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Oto storczyk miniaturka.

Dostałam go na urodziny od mojej córki. Pięknie wtedy kwitł, ale miał tylko dwa listka.
W obecnej chwili posiada sześć listków, przy ściance doniczki wyrastają 2 pędy.
Nie wiem co to oznacza, korzenie czy może przyszły kwiat ?

______________________________________

Jeśli ktoś posiada tą piękną roślinkę, to bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na jej temat.



100_1473.JPG




100_1474.JPG
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 23 Paź 2012 00:16 #80221

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Uwielbiam muzykę instrumentalną włoskiego kompozytora Ennio Morricone.
Mnóstwo utworów opiewa piękno kwiatów oraz natury (i nie tylko)...

A oto : Kwiaty z jesiennego bukietu.


Ostatnio zmieniany: 23 Paź 2012 00:25 przez Danka1970.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 26 Paź 2012 08:16 #81151

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Danusiu, zdjęcie storczykowej miniaturki jest bardzo niewyraźne i nie widać tego pędu czy nowego korzenia o którym piszesz. Phalenopsisy najlepiej jest ustawić w jasnym miejscu ze światlem rozproszonym, podlewa się je poprzez namaczanie ale wtedy, gdy korzenie zrobią się srebrne. Najlepiej je trzymać w przezroczystych doniczkach. Gdy na takiej doniczce utworzą się od środka kropelki jakby rosy (a korzenie będą srebrne), będzie to oznaką że za jakieś 4-5 dni trzeba storczyka ponownie namoczyć/podlać. I tak w kólko. Woda do namaczania najlepiej żeby byla przegotowana i odstala. Nawozi się je od wiosny do jesieni nawozem do storczyków, ale używając polowę dawki niż zaleca producent, raz w miesiącu. Można również storczyki zraszać a raczej zamglawiać - bardzo to lubią, gdyż zwiększa się wilgotność w ich otoczeniu. Życzę powodzenia w uprawie! :flower2:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2012 08:20 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 05 Lis 2012 15:50 #84463

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Krysiu mój storczyk rośnie w przejrzystej doniczce, podlewam tak jak radzisz.

Oto fotki, na których widoczne są pędy. Zdjęcia są zamglone, nie mogłam zrobić wyraźniejszych z tak małej odległości.

100_1630.JPG
Ostatnio zmieniany: 07 Lut 2013 09:41 przez .
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 07 Lis 2012 14:36 #85222

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Moim zdaniem, to jest nowy korzonek. :)
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 07 Lis 2012 15:02 #85231

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
:cry3: :cry3: :cry3: Łudziłam się, że będzie nowy kwiat.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 08 Lis 2012 21:38 #85733

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Danusiu kochana, spokojnie skarbie. :hug: Wszak specem storczykowym nie jestem i mogę się mylić, dlatego napisalam ''moim zdaniem''.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 08 Lis 2012 21:39 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.

Odp: Zielone.....i kolorowe. 08 Lis 2012 21:41 #85736

  • Danka1970
  • Danka1970's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 147
Więc Krysieńko droga, uzbroję się w cierpliwość i będę obserwować moje maleństwo :garden1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.355 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum