SKRZYDŁOKWIAT
Pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. Jego nazwa nawiązuje do kształtu kwiatostanu.
Łatwy w uprawie, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
Już same żywo zielone, błyszczące liście tej rośliny są piękną ozdobą mieszkania. Uroku dodają jej białe żagielki kwiatów. Są one trwałe – pojawiają się przez całe lato i utrzymują nawet przez 2-3 miesiące, a przed zaschnięciem zielenieją. Niekiedy roślina zakwita ponownie zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza.
Skrzydłokwiat jest naszym sprzymierzeńcem w oczyszczaniu powietrza z toksycznych substancji, wydzielanych m.in. z mebli, wykładzin oraz z plastikowych obudów sprzętu elektronicznego i RTV. Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m.
Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.
Nawozić należy ją umiarkowanie – latem, w okresie kwitnienia, co 2 tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Konieczne jest też ścieranie wilgotną szmatką kurzu z liści, ale ich nie nabłyszczamy. Roślina nie wymaga szczególnego cięcia – usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty.
Skrzydłokwiaty przesadzamy corocznie na wiosnę do zasobnej ziemi gliniastej z dodatkiem torfu. Przy okazji możemy starsze, duże rośliny rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Po podziale doniczki trzymamy w miejscu cienistym o temperaturze 21 st. C. aż do pojawienia się nowych liści. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.
Roślina sama poinformuje nas, że „ma kłopoty”:
-Zwisające liście oznaczają, że roślina jest zasuszona - należy zanurzyć doniczkę w wodzie i podlewać częściej.
-Roślina nie kwitnie – należy dokarmić ją nawozem, sprawdzić, czy nie wymaga przesadzenia lub podziału, zwiększyć wilgotność.
-Liście bledną i żółkną – roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Przestawiamy w półcień.
-Liście żółte, z pajęczynką pod spodem – zaatakowane przez przędziorka ”czerwonego pajączka”. Roślinę opryskujemy odpowiednim preparatem insektobójczym.
-Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami – roślina zaatakowana przez mszyce – usuwamy chore liście, pozostałe opłukujemy dokładnie wodą. Jeśli jest ich dużo opryskujemy preparatem Bioczos BR lub Spruzit 04 EC.