TEMAT: Mole !!!

Mole !!! 19 Lut 2013 15:50 #126298

• Esti
  • Esti's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 128
Witam,

od jakiegoś czasu spędzają mi sen z powiek mole. Są prawie wszędzie, ciężko je wytępić. Może ktoś z Was zna skuteczne sposoby na pozbycie sie nieproszonych lokatorów? Niebawem sezon na lawendę, wiec się zaopatrzę, tymczasem prócz tego co jest w sklepach nic mi nie przychodzi do głowy ( niestety nie bardzo sie sprawdzają te preparaty... :( ).

Może ktoś z Was wyszedł zwycięsko i chciałby się podzielić radami?

Pozdrawiam
Esti

Mole !!! 19 Lut 2013 22:30 #126575

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 8238
Saszetki z zapachem lawendowym, albo olejek lawendowy można kupować cały rok :)
Cedr też swoim zapachem odstrasza robactwo.

Mole !!! 19 Lut 2013 23:57 #126609

• pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2400
Ale najpierw wszystko przejrzeć, wyczyścić, wymyć, jeżeli to szafki z żywnością są.
Sprawdzić pojemniki z kaszą, otrębami, płatkami, przyprawami, ziołami, orzechami, rodzynkami nawet :teach:
Wietrzyć pomieszczenia, jeśli to garderoba i oczywiście worki z lawendą, o czym już wspominała Alinka.

A ja sobie myślę, że najważniejszą radą jest nie dopuścić do ich zagnieżdżenia.
Choć sprawa nie jest prosta, bo można je kupić gratisowo w sklepie spożywczym na ten przykład :supr:

Mole !!! 20 Lut 2013 07:47 #126640

• piku
  • piku's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5010
Ja właśnie kupiłam z większą ilością ryżu jaką kupowałam dla psa, zauważyłam za późno i dobrały mi się do orzechów (w skorupkach :evil: ) Orzechami zostały skarmione sikorki a ryż wywietrzony i naloty się uspokoiły ;) Poza tym lawendę mam wszedzie :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:

"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Mole !!! 20 Lut 2013 08:07 #126651

• Terri
  • Terri's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 507
pamelka wrote:
Ale najpierw wszystko przejrzeć, wyczyścić, wymyć, jeżeli to szafki z żywnością są.
Sprawdzić pojemniki z kaszą, otrębami, płatkami, przyprawami, ziołami, orzechami, rodzynkami nawet :teach:
Wietrzyć pomieszczenia, jeśli to garderoba i oczywiście worki z lawendą, o czym już wspominała Alinka.

A ja sobie myślę, że najważniejszą radą jest nie dopuścić do ich zagnieżdżenia.
Choć sprawa nie jest prosta, bo można je kupić gratisowo w sklepie spożywczym na ten przykład :supr:
jeżeli chodzi o mole spożywcze to można się ich spodziewać również w czekoladzie...ja tak miałam...

Mole !!! 20 Lut 2013 08:27 #126661

• Iwona2908
  • Iwona2908's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 36
Mogą być w grzybach suszonych,słodyczach,tarta bułka ,mąka,suche pieczywo,lubią suszony majeranek,vegetę.....
Porozklejaj w szafkach i poza nimi również preparat "BROS na mole spożywcze " .Kupisz np na allegro ,może w sklepach z chemią.Dwukrotnie wymieniałam lepy (co 1,5 miesiąca) i zdało egzamin.

Mole !!! 20 Lut 2013 17:57 #126923

• JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 111
Oj, wiem coś również o tym prezencie w mieszkaniu. Przyniosłam go sobie ze sklepu i zanim się zorientowałam zdążyły mi się te mole nieźle rozmnożyć. Dość długo się męczyłam ale teraz mam spokój. Jak pisały kobietki wcześniej, najpierw musisz zlokalizować ich kwaterę główną ( u mnie siedziały sobie w zamkniętym słoiczku ale larwy i tak jakimś sposobem niektóre zdołały z niego wyłazić). Po usunięciu i wyczyszczeniu wszystkiego zdarzało się jeszcze u mnie jakiś czas to, że wieczorem wylatywali panowie w poszukiwaniu panienek. Pomogły mi wtedy plastry z feromonami ale najskuteczniejsze okazały się specjalnie zakupione płytki na mole i inne domowe robactwo, które można ustawić w niekrępujących miejscach. Takie zielone. Niestety wydzielają nieprzyjemny zapach. Ja byłam zdesperowana tak, że ustawiłam wtedy chyba 5 takich płytek na raz gdzie tylko mogłam, w szafach z ubraniami, w kuchni na podłodze, na szafkach kuchennych przy suficie. Dopiero wtedy okazało się ile jeszcze ich w zakamarkach przetrwało (gdzieś pochowane były dorosłe owady) bo najzwyczajniej wylatywały nie wiadomo skąd i padały na podłogę. To był ostateczny sposób pokonania wroga. I jak dotąd skuteczny. Trzeba uważać przy nim niestety na dzieci i zwierzęta, nie mniej jednak polecam.
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 18:00 przez JaDorka.

Mole !!! 24 Lut 2013 23:31 #128769

• Esti
  • Esti's Avatar
  • Gold Boarder
Dzieki za info, problem niestety nie dotyczy moli spożywczych tylko tych drugich, z którymi walczę juz dlugo. Wyrzucam rzeczy stopniowo wszystko myjąc, ale nadal lataja stąd też moje pytanie. Moze komus udało sie pozbyc ich skutecznie. A te zielone płytki są rewelacyjne do pozbycia sie karaluchów i prusaków.

Pozdrawiam :) :)

Mole !!! 25 Lut 2013 16:17 #128972

• JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 111
Zielone płytki sprawdziły się u mnie rewelacyjnie, więc je poleciłam. Po ustawieniu kilku sztuk w strategicznych miejscach (w szafach z ubraniami również) widać było, jak mole ogłupiałe latały po mieszkaniu i padały na podłogę. Męczyłam się kilka miesięcy z molami i dopiero te płytki mi pomogły ale jak wspomniałam, kilka na raz w różnych miejscach. Tępienie moli może potrwać jakiś czas, ponieważ samo życie mola mimo tego, że jest krótkie (ok. 2 tyg.) szkodzi bo w jego czasie składają jaja, które najwięcej przecież czynią zniszczeń. Dlatego także pomagają te płytki z feromonami (plastry) do których lgną samce i dzięki temu przerywa się cykl rozwojowy. Powodzenia.
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2013 10:56 przez JaDorka.

Mole !!! 25 Lut 2013 22:12 #129121

• Esti
  • Esti's Avatar
  • Gold Boarder
Bardzo dziekuje za iffo:) To spróbuję i dam znac jak poszło:) Trzymaj kciuki

Pozdr

Wygenerowano w 0.925 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum