TEMAT: Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie

Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie 11 Sie 2014 11:29 #290791

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 11817
  • Otrzymane dziękuję: 7178
Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania

Najtrudniejszą rzeczą jest podjęcie decyzji, potem idzie, jak z płatka :happy:

Gdy już oswoimy się z pomysłem, że centralne robimy sami, warto zasięgnąć języka u ludzi, którzy już mają takie prace za sobą ;) A potem krok po kroku wykorzystywać rady :)

Oprócz faceta, który nie boi się ognia, potrzebujemy miedziane rurki, trójniki, kolanka, końcówki z gwintem.

centralne-laczenie-kolanka-trojniki.jpgPrzyda się też szczoteczka druciana do czyszczenia końcówek rur,
centralne-szczoteczka-druciana.jpg


topnik,
centralne-topnik.jpg


palnik gazowy,
centralne-palnik.jpg


centralne-palnik-zapalony.jpg


cyna.
centralne-laczenie-cyna.jpgRury montujemy w pionach, na odpowiednich wysokościach wstawiamy trójniki, aby wyprowadzić odgałęzienia do kaloryferów. Na końcu tych odgałęzień mocujemy gwintowane zakończenia, dzięki którym połączymy kaloryfer z systemem rur :)

centralne-trojniki-kolanka.jpg


Kolanka są z kolei potrzebne, aby wykonać zakręty góra - dół, lewo - prawo, i jeszcze w inne strony, aby trafić z pionu do kaloryfera :)


Najważniejsza rzecz to połączenie rur tak, aby nie przeciekały, bo nie chcemy całej zimy spędzić z mokrą szmatą w ręce :) Można to zrobić skutecznie przy pomocy lutu miękkiego.

Końcówkę rury trzeba oczyścić szczoteczką drucianą, pokryć dokładnie topnikiem, tak samo przygotować należy drugi koniec, który będzie przyłączany.

centralne-smarowanie-topnikiem.jpgPo połączeniu obu elementów nagrzewa się ten fragment palnikiem gazowym, pokrywamy miejsce łączenia cyną, rurki powinny być tak gorące, aby cyna topiła się przy zetknięciu z ich powierzchnią.

centralne-nagrzewanie-rury.jpg


Obracamy rurę, aby cyna rozpłynęła się równomiernie. Na koniec czekamy aż wystygnie :)

centralne-laczenie-rur.jpgNa około 100 lutów zrobionych przez męża, nieszczelne okazały się dwa, robione na samym początku :) Ale poprawki są możliwe :)

centralne-nagrzewanie-rury-sciana.jpgPo lucie dziesiątym nie sposób już czegoś popsuć, bo praca idzie, jak bułka z masłem i ani się obejrzymy, a już trzeba wnosić i przykręcać kaloryfery :)

centralne-laczenie-kaloryfera.jpgI jeszcze jedna rzecz warta zapamiętania! Do rur miedzianych nie należy podłączać grzejników aluminiowych, ponieważ będą działać wrogie nam siły powodujące korozję, a w efekcie zapychanie instalacji.
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2014 11:46 przez Hiacynta.


Wygenerowano w 0.100 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum