TEMAT: Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie

Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie 11 Sie 2014 11:29 #290791

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania

Najtrudniejszą rzeczą jest podjęcie decyzji, potem idzie, jak z płatka :happy:

Gdy już oswoimy się z pomysłem, że centralne robimy sami, warto zasięgnąć języka u ludzi, którzy już mają takie prace za sobą ;) A potem krok po kroku wykorzystywać rady :)

Oprócz faceta, który nie boi się ognia, potrzebujemy miedziane rurki, trójniki, kolanka, końcówki z gwintem.

centralne-laczenie-kolanka-trojniki.jpg



Przyda się też szczoteczka druciana do czyszczenia końcówek rur,
centralne-szczoteczka-druciana.jpg


topnik,
centralne-topnik.jpg


palnik gazowy,
centralne-palnik.jpg


centralne-palnik-zapalony.jpg


cyna.
centralne-laczenie-cyna.jpg



Rury montujemy w pionach, na odpowiednich wysokościach wstawiamy trójniki, aby wyprowadzić odgałęzienia do kaloryferów. Na końcu tych odgałęzień mocujemy gwintowane zakończenia, dzięki którym połączymy kaloryfer z systemem rur :)

centralne-trojniki-kolanka.jpg


Kolanka są z kolei potrzebne, aby wykonać zakręty góra - dół, lewo - prawo, i jeszcze w inne strony, aby trafić z pionu do kaloryfera :)


Najważniejsza rzecz to połączenie rur tak, aby nie przeciekały, bo nie chcemy całej zimy spędzić z mokrą szmatą w ręce :) Można to zrobić skutecznie przy pomocy lutu miękkiego.

Końcówkę rury trzeba oczyścić szczoteczką drucianą, pokryć dokładnie topnikiem, tak samo przygotować należy drugi koniec, który będzie przyłączany.

centralne-smarowanie-topnikiem.jpg



Po połączeniu obu elementów nagrzewa się ten fragment palnikiem gazowym, pokrywamy miejsce łączenia cyną, rurki powinny być tak gorące, aby cyna topiła się przy zetknięciu z ich powierzchnią.

centralne-nagrzewanie-rury.jpg


Obracamy rurę, aby cyna rozpłynęła się równomiernie. Na koniec czekamy aż wystygnie :)

centralne-laczenie-rur.jpg



Na około 100 lutów zrobionych przez męża, nieszczelne okazały się dwa, robione na samym początku :) Ale poprawki są możliwe :)

centralne-nagrzewanie-rury-sciana.jpg



Po lucie dziesiątym nie sposób już czegoś popsuć, bo praca idzie, jak bułka z masłem i ani się obejrzymy, a już trzeba wnosić i przykręcać kaloryfery :)

centralne-laczenie-kaloryfera.jpg



I jeszcze jedna rzecz warta zapamiętania! Do rur miedzianych nie należy podłączać grzejników aluminiowych, ponieważ będą działać wrogie nam siły powodujące korozję, a w efekcie zapychanie instalacji.
Ostatnio zmieniany: 11 Sie 2014 11:46 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki, alfamixi, renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie 19 Lut 2018 11:16 #590367

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Kurde przyszedłem poczytać o pomidorach a nauczę się lutować miedź przyda się przy centralnym w mojej szklarence . :)
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2018 11:17 przez alfamixi.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, minohiki

Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie 29 Mar 2020 12:54 #701520

  • minohiki
  • minohiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 482
  • Otrzymane dziękuję: 1451
Z góry przepraszam, bo to może nie ten temat (jeśli jest inny wątek, to proszę o przeniesienie).
W związku z koniecznością kwarantanny i brakiem możliwości wyjścia do sklepu :teach: , postanowiłem (raczej wymogła to na mnie potrzeba :flower: ) doprowadzić stare rękawiczki do ponownej użyteczności :garden1: . Po delikatnym ( :coffe: ) zapoznaniu się z instrukcją obsługi igły i nitki :tongue2: , odzyskałem 12 par rękawiczek ogrodniczych :P :
20200326_141217.jpg

Morał z tego taki: chłop potrafi szyć :paper:
Pozdrawiam.
kk
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, CHI

Zrób to sam - czyli wszelkie naprawy i prace instalatorskie 16 Sty 2021 20:32 #743456

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 20999
W związku z nadciągającymi mrozami postanowiłam ocieplić drzwi do hydroforni i piwnicy.
Tu namierzyłam pianki samoprzylepne - a co mam się gimnastykować?
Co prawda nie mieli 2 x 1 m x 3 cm, ale w zamian dostałam 2x1 m x 2 cm i 2x1 m x 1 cm. Trochę więcej lepienia, ale wyszło na to samo, albo i lepiej.

To pianki w paczce:
P1163641.jpg


Jeszcze potrzebny był nożyk (taki wysuwany), coś do rysowana, miarka, linijka oraz szmatka i benzyna ekstrakcyjna aby odtłuścić podłoże.
Cięcie:
P1163648.jpg


I na gotowo:
P1163652.jpg

Z rozpędu "machnęłam" próg ze styropianu.
Zdjęć z hydroforni nie mam, bo tam proste prostokątne drzwi. No i kończyłam przy czołówce.

Ciekawe jaka temperatura będzie rano.
W hydroforni na wszelki wypadek odpaliłam "kwokę" na I stopień.
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2021 20:36 przez CHI.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Ninia, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.187 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum