TEMAT: Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne 13 Mar 2021 12:12 #752420

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Niekoniecznie masz rację. Napięcie na wyjściu paneli zasilające inwerter, w słoneczny dzień może dochodzić do 500V więc jak by nie patrzeć, dla swojego bezpieczeństwa należy robić okresowe przeglądy instalacji , połączeń elektrycznych, pomiary rezystancji, sprawdzenie zabezpieczeń antykorozyjnych i stabilności konstrukcji podtrzymujących itp. Prozaiczna sprawa, czyszczenie paneli z osiadających zanieczyszczeń, które potrafią zabrać kilka, kilkanaście % światła, wskazane 2x w roku a już na pewno po zimie- sadza, popioły i inne pozostałości po sezonie grzewczym. Za darmo nikt tego nie zrobi a nie każdy czuje się pewnie operując myjką wysokociśnieniową na dachu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Panele fotowoltaiczne 13 Mar 2021 12:24 #752422

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Oczywiście nie muszę mieć racji. Nie chcę wnikać w zawiłości techniczne, bo się na tym nie znam. Jeżeli mam jakieś wątpliwości pytam kilku zależnych i niezależnych specjalistów.
Ocena przydatności takich serwisów jest sprawą indywidualną. Kalkulacja kosztów również.
Jednak jeżeli, ktoś powiedział by mi, że za rok muszę wykonać; antykorozyjną kontrolę mocowań paneli, to zaraz by mi się zapaliła czerwona lampka co oni chcą mi za g...zamontować.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 13 Mar 2021 14:04 #752435

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Mamma

Masz rację. Jeśli instalacja jest dobrze zrobiona na dobrych elementach to jest bezobsługowa.

W firmie w której pracuje używamy np: polskich kabli na które jest 25 lat gwarancji na użytkowanie ale te kable kosztują 5 razy więcej niż "chińskie". Sami decydujemy czy zapłacić więcej za jakość czy ryzykujemy że za kilka lat zaczną się problemy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 00:14 #752568

  • ogrodowazagroda
  • ogrodowazagroda's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 155
brodus wrote:
Ogrodowazagroda

Trochę muszę Cię zmartwić. Nie widząc zapisów w umowie nie mogę się do nich odnieść ale:

Są różne gwarancje:

a) gwarancja producenta na inwerter (10-25 lat, dłuższa gwarancja wiąże się z dodatkową opłatą)

b) gwarancja producenta na panele fotowoltaiczne
- 10-20 lat techniczna że panel się nie popsuje/rozleci (najczęściej gwarancja wynosi 10-15 lat)
- 20-30 lat gwarancja na sprawność produkcji energii elektrycznej (jak szybko spada sprawność i że np.: po 25 latach sprawność może spaść tylko do 84%), firmy montujące podkreślają głównie tą gwarancje bo jest dłuższa ;-)

c) gwarancja firmy montującej (rękojmia), dotyczy ona tylko samego montażu i jeśli w umowie jest serwis i terminy jego wykonania to trzeba tego pilnować bo spóźnisz się 1 dzień i gwarancja przepada.

Sprawdzajcie też dokładnie zapisy umów. Ostatnio firmy zaczęły reklamować że gwarantują 100% energii z instalacji i nie trzeba oddawać 20-30% za magazynowanie w sieci. Niestety jak się wczytać w warunki to się okazuje że energię z magazynu można odebrać w godzinach 22-6, 13-15 lub w weekend (czyli w drugiej taryfie) a jak wam zabraknie to firma wam energię sprzeda

Domagajcie się też aby w umowie był zapis jaki inwerter i panele będziecie mieli montowane. Bardzo często jest tam wpisana tylko moc instalacji i tak naprawdę możecie mieć zamontowane zupełnie coś innego niż było ustalone z przedstawicielem firmy.





spoko wszystko jest napisane, wszystko przeczytane niby jasne ale jeszcze bede dopytywała sie o ta gwarancje. serwis niby jest w umowie ale nie wiem kto za to płaci. nie chce dzwonic i tak przyjada w e wtorek to dopytam, dla nas idzie 80 albo 90 procent prau reszta dla energi, piszac to nie moge zerkac do umowy a ja nie zapamietam puki sama nie zapisze tego na kartce, tak czy siak i tak taniej nas wyniesie niż opłata za prąd , tymbardziej że u nas dużo jedza takie sprzety jak młynek do zboża, dojarka ,zbiornik na mleko, piła krejzega, zdalne nauczanie to tez pożera prądu bo 3 laptopy drukarka laminator, nie mówiąc o sprzecie domowym zwykłym ...i pralka chodzi czesto choćbym chciała to prądu idzie sporo
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 00:44 #752569

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Że się opłaci to wiem.

Dziwię się tylko że będziesz musiała dopiero się dopytać szczegółów ;)
Umowa podpisana więc zmienić się jej nie da bez zgody obu stron.

Jeśli będziesz zużywać całą energię na bieżąco bez oddawania do magazynowania to 100% energii jest Twoje. Dopiero jak nadwyżki oddasz do przechowania to zakład energetyczny oddaje Ci 80% dla instalacji do 10 kW a 70% jeśli instalacja jest większa niż 10 kW

Osoby planujące założenie instalacji niech zwrócą uwagę na reklamy że jak podpisze się umowę z firma X, Y itp. to będzie można wykorzystać 100% wyprodukowanego i zmagazynowanego prądu. Widziałem właśnie taką reklamę w TV ;)
Dziwne jest to że na dole reklamy małymi literkami jest napisane że zgodnie z obowiązującym prawem zakład energetyczny oddaje 80% lub 70% :silly:

Jeśli chodzi o serwis to w umowie powinno być w OWU (ogólne warunki umowy) napisane co ile i na jakich zasadach przeprowadza się serwis. Koszty serwisu mogą być bardzo różne i wahać się od 100zł do nawet 1000zł. Czasem firma daje niższa cenę i odzyskuje to w kosztach serwisu.

Warto też domagać się od firmy montującej instalację podbitych gwarancji na poszczególne elementy. Dzięki temu jeśli firma zniknie to będziecie mogli skorzystać z gwarancji producenta (np.: paneli, inwertera itp.)
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 10:21 #752592

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
brodus wrote:
Osoby planujące założenie instalacji niech zwrócą uwagę na reklamy że jak podpisze się umowę z firma X, Y itp. to będzie można wykorzystać 100% wyprodukowanego i zmagazynowanego prądu. Widziałem właśnie taką reklamę w TV ;)
Dziwne jest to że na dole reklamy małymi literkami jest napisane że zgodnie z obowiązującym prawem zakład energetyczny oddaje 80% lub 70% :silly:

Powinny mieć też na uwadze to, że program "mój prąd" skończył się w grudniu 2020 a jak na razie następnego nie ma, czyli nie ma dotacji z UE.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, brodus

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 10:32 #752595

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
III tura "Mój Prąd" ma ruszyć w lipcu 2021 :)

Jak już liczyłem w tym wątku. Instalacja opłaca się też bez żadnych dotacji. Tylko wtedy mała instalacja zwróci się nie po 5-6 latach tylko 10 a duża instalacja zamiast w 4-5 lat zwróci się w 6 lat.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 10:36 przez brodus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 10:57 #752603

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4648
  • Otrzymane dziękuję: 16921
A możesz mi wyjaśnić na czym ma polegać ta 3 tura?
Co się zyskuje?
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 14 Mar 2021 11:09 #752610

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Beatko, w skrócie; pierwsza i druga to dofinansowanie do instalacji w gospodarstwach domowych wysokości 5tyś.
Trzecia przewiduje dofinansowanie, ale jeszcze nie wiadomo w jakiej kwocie.
Zostaje odliczenie od podatku w wysokości 17%.
Moja instalacja 5,1kw (bez dotacji, z odliczeniem podatku) zwróci się po ok. 5latach.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2021 11:13 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 24 Mar 2021 17:17 #754472

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Dziś (w końcu) zamontowano nam licznik dwukierunkowy, ale ograniczono nam dostęp do niektórych informacji podawanych przez licznik. W efekcie czego, możemy tylko podejrzeć pozycję 180 i 280. Czyli to, co bierzemy z sieci i to oddajemy, ale w zaokrągleniu do 1KW. Skutkuje to tym, że rozliczamy się tylko saldem, bez możliwości sprawdzenia szczegółowych parametrów. Nie widzimy ile naprawdę zużywa dom a ile produkują panele. Czy, ktoś się z tym spotkał i czy takie ograniczanie funkcji licznika jest legalne, co z tym zrobić.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2021 17:18 przez Mamma.

Panele fotowoltaiczne 24 Mar 2021 17:28 #754478

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
A ja chciałam wydzierżawić grunt pod farmę fotovoltaiczną i lipa. Okazało się, że teren leży na terenie parku krajobrazowego. ( Nawet nie wiedziałam, kiedy gmina przystąpiła do czegoś takiego ). Lasy na terenie parku - tego samego - obok mojego gruntu wycięli w pień nie zważając na to, że tam właśnie rosła sasanka czarna ( chyba tak), która jest pod ochroną. Widać ktoś uznał, ze las to żaden krajobraz a kukurydza, która rośnie na moim gruncie i owszem.
Gdzie tutaj jest sens?

Panele fotowoltaiczne 24 Mar 2021 20:26 #754504

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Sensu nie ma to oczywiście takie myki zdarzają się u nas dość często, ale i z tą dzierżawą bym się dwa razy dobrze zastanowił, żeby nie było tak, że dadzą najpierw parę złotych, a potem to wszystko upadnie czy cuś i zostanie te złomostwo na polu i kłopot razem z nim. Bo kto usunie i kto za to zapłaci. Właściciel pola, bo dzierżawca się ulotnił i dziś robi zupełnie coś innego. Dzierżawa pod panele fotowoltaiczne to nie góra złota, nie fura pieniędzy jak to często dość piszą. Czytałem kiedyś artykuły w gazecie prawnej, wszystkie za i przeciw i jest to inwestycja wysokiego ryzyka. W Polsce to jest tylko jedno pewne, że nic nie jest pewne.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Panele fotowoltaiczne 24 Mar 2021 21:16 #754514

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Niestety z powyższym musze się zgodzić. Bardzo szczegółowo trzeba sprawdzać każdy zapis w takiej umowie. Spotkałem się że nawet prawnik czasem nie wyłapie pułapek.

Za przykład mogę podać mojego brata. Na jego polu jest droga dojazdowa do wiatraka. Miała być wydzielona osobno z działki 4 hektarowej. A jak przyszło co do czego to okazało się że wpis jest na hipotece całej działki i jak wiatrak uległ uszkodzeniu to nawet nie pytali czy mogą poszerzyć drogę tylko zrobili jak chcieli. Brat tej działki nie może bez ich zgody sprzedać ani wydzierżawić.

Panele fotowoltaiczne 24 Mar 2021 23:43 #754530

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Mamma wrote:
Dziś (w końcu) zamontowano nam licznik dwukierunkowy, ale ograniczono nam dostęp do niektórych informacji podawanych przez licznik. W efekcie czego, możemy tylko podejrzeć pozycję 180 i 280. Czyli to, co bierzemy z sieci i to oddajemy, ale w zaokrągleniu do 1KW. Skutkuje to tym, że rozliczamy się tylko saldem, bez możliwości sprawdzenia szczegółowych parametrów. Nie widzimy ile naprawdę zużywa dom a ile produkują panele. Czy, ktoś się z tym spotkał i czy takie ograniczanie funkcji licznika jest legalne, co z tym zrobić.

Czy mogę Twój wpis wrzucić na "elektrodę.pl" do odpowiedniego wątku? Są tam nieźli spece od fotowoltaiki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Panele fotowoltaiczne 25 Mar 2021 01:48 #754534

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5628
  • Otrzymane dziękuję: 26637
Zdaje się, że z inwertera odczytuje się ilość wyprodukowanej energii.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Panele fotowoltaiczne 25 Mar 2021 08:31 #754548

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
KaLo jak najbardziej można wrzucić. Dziękuję.
Babciu Alu, tak z inwentera. Ale żeby np.sprawdzić ile energii zużywa mój dom powinnam mieć możliwość podglądu licznika. W jednym czasie widziałabym; ile produkują panele a ile poszło do sieci.
Nie mogę też sprawdzić, czy panele dobrze pracują, bo nie widzę przepływu prądu. Nawet w poprzednim analogowym to widziałam a teraz nie mam takiej możliwości.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2021 08:48 przez Mamma.

Panele fotowoltaiczne 25 Mar 2021 08:51 #754554

  • ogrodowazagroda
  • ogrodowazagroda's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 66
  • Otrzymane dziękuję: 155
Mamma wrote:
Dziś (w końcu) zamontowano nam licznik dwukierunkowy, ale ograniczono nam dostęp do niektórych informacji podawanych przez licznik. W efekcie czego, możemy tylko podejrzeć pozycję 180 i 280. Czyli to, co bierzemy z sieci i to oddajemy, ale w zaokrągleniu do 1KW. Skutkuje to tym, że rozliczamy się tylko saldem, bez możliwości sprawdzenia szczegółowych parametrów. Nie widzimy ile naprawdę zużywa dom a ile produkują panele. Czy, ktoś się z tym spotkał i czy takie ograniczanie funkcji licznika jest legalne, co z tym zrobić.

Nam tez wczoraj zamontowali . pewnie ten sam pan. mogłam podac przez niego sadzonki Tobie :) ps napisz na priw jaka masz firme tych paneli bo czasem w aplikacji jak masz mozesz sprawdzic. my jeszcze nie mozemy odpalic bo panowie monterzy musza jeszcze czesc dowiesc bo została uszkodzona przez przypadek i mieli czas do jutra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Panele fotowoltaiczne 04 Kwi 2021 20:06 #756130

  • Agapa
  • Agapa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 88
  • Otrzymane dziękuję: 147
Dzień dobry
W moim powiecie w 2017r został ogłoszony projekt montażu OWE na budynkach należących do mieszkańców powiatu. W sumie zostało zamontowane 411 instalacji. Jedną nich jest instalacja na naszym domu. Mamy 4,8kW i 16 paneli na dachu budynku mieszkalnego. Montaż odbył się w październiku 2020r.,a odbiór w listopadzie. W zasadzie to był martwy sezon w produkcji prądu ze słońca, ale już widać światełko, w wyliczeniu mojego męża wynika, że od momentu zainstalowania paneli do dziś mamy około 25% wyprodukowanej energii wobec zużycia na podstawie licznika w tym okresie. No i słonko coraz dłużej świeci :)
Dach jest płaski, jak to bliźniak - typowy klocek z lat 70tych, a docieplenie styropapą zrobiliśmy w maju ubr.
Projekt instalacji był dofinansowany cyt. Realizacja zadania dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 3. „Energia", Działanie 3.1 „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych", Poddziałanie 3.1.1 „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, nr projektu RPWP.03.01.01-30-0167/17.

Na razie cały czas z rodziną obserwujemy, ile prądu udało się nam wytworzyć, ale jesteśmy mega pozytywnie nastawieni do tego pomysłu. Jak sytuacja rozwinie się w kolejnych miesiącach postaram się napisać w wątku
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.236 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum