• Strona:
 • 1
 • 2

TEMAT: Fotografia - nowości sprzętowe...

Nowości sprzętowe... 20 Wrz 2012 12:39 #70727

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Firmy fotograficzne prześcigają się w wypuszczaniu nowych aparatów, zatem nie zaszkodzi wiedzieć co nowego się pojawiło lub ma pojawić na rynku. Zapewne wielu z nas pomoże to wybrać nowy aparat.
Zacznę od nowości lustrzankowych:
Niedawno pojawiły się :
-Nikon D800 (Pełnoklatkowy 24x35mm , 36,6 MPix półprofesonalny - dla zaawansowanych użytkowników), Nikon D3200 (DX/APSC;24,2 MPix)a już zapowiedziano i już na stronach niektórych sklepów się pojawił - Nikon D600 (pełnoklatkowy "amatorski"dla zaawansowanych użytkowników 24,3 MPix), Canon zapowiedział model Canon 6D (pełnoklatkowy "amatorski"dla zaawansowanych użytkowników 20 Mpix).
Pentax korzystając z sukcesu modelu Pentax K-5 (APSC/DX, 16MPix) , zapowiedział dwa modele lustrzanki: K-5 II i K-5 IIs. Drugi model ma być pozbawiony filtra dolnoprzepustowego dla pracy studyjnej - co zwiększy ostrość zdjęć ale również ryzyko powstania tzw."mory". Oczywiście trzeba dla porządku dodać że Pentax wypuścił niedawno świetny amatorski model Pentax K-30 (APSC/DX, 16MPix).
Mam nadzieję że nic nie pokręciłem, jeśli tak - proszę poprawcie mnie.
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2012 13:42 przez Andrzej Max.


Odp: Nowości sprzętowe... 06 Lis 2012 22:39 #85055

 • Leszek
 • Leszek's Avatar
 • Offline
 • Gold Boarder
 • Posty: 216
 • Otrzymane dziękuję: 232
Inne z ostatnich modeli Canona:
* 650D - amatorska lustrzanka - z ciekawostek: dodano kontrastowy AutoFocus w LiveView, support dla obiektywów z silnikami STM (przystosowane do filmowania, np. 40mm/2.8 STM
* Canon EOS M - to w dużym skrócie Canon 650D, tyle że bez lustra, wizjera i w kompaktowej obudowie, podobnej do tej z modelu S100. Aparat ma 18-megapikselową matrycę CMOS z hybrydowym AF w rozmiarze APS-C. Tym modelem Canon jako ostatni z największych producentów amatorskiego sprzętu foto dołaczył do grupy produkującej bezlusterkowce, wcześniej zrobili to Panasonic (seria "G"), Olympus (kompatybilne serie "PEN" i "OM-D"), Pentax (aż 2 zupełnie odmienne linie produktowe "Q" oraz "K"), Sony("NEX"), Ricoch ("GXR") oraz Nikon ("1")

Najbardziej oczekiwaną premierą w kwestii filmowania aparatami foto jest wypuszczony własnie Panasonic "GH3", poprzednie modele "GH1" i "GH2" w opinii fachowców wygrywały ze znacznie droższymi rozwiązaniami Canona czy Nikona.

Z innych ciekawostek:

* Sony zaprezentowało aparat kompaktowy z pełnoklatkową matrycą - model DSC-RX1

* Samsung zaprezentował aparat zbudowany w oparciu o platformę ARM z Androidem (Galaxy Camera).... otwiera w ten sposób drogę do stworzenia profesjonalnego aparatu, który użytkownik może w pełni legalnie, bez utraty gwarancji, oprogramować własnymi aplikacjami i algorytmami.

* Myślę,że warto wspomnieć również o ostatnich premierach Nokii, która w telefonie komórkowym umieściła aparat w technologi PureView o rozdzielczości 42MPx .... to daje możliwość robienia zdjęć z taką rozdzielczością przy dobrym oświetleniu, oraz skuteczne wyeliminowanie szumów (przez uśrednianie pixeli) w słabych warunkach i uzyskanie bardzo dobrej jakości 5MPx zdjęcia w czułoścach powyzej ISO800. Ta bardzo ciekawa koncepcja może przyczynić się do znacznego poprawienia jakości zdjęć uzyskiwanych z tak prymitywnych optycznie urządzeń jak tel. komórkowe czy tablety
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2012 22:42 przez Leszek.

Odp: Nowości sprzętowe... 21 Lis 2012 12:12 #91123

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Weszły na rynek zapowiadane Pentax K-5 II i Pentax K-5 IIs . Od K-5 różnią się niewiele - bo trudno o duże zmiany doprowadzonym niemal do doskonałości modelu o matrycy APS-C , z powodzeniem konkurującym jakością obrazu z lustrzankami "pełnoformatowymi" (jak np. Canon 5D mk.II czy Nikon D700)- czyli o przetworniku 2x większym.
Jednak coś się jeszcze dało zrobić. W obydwu poprawiono działanie autofocusa (AF) - teraz pozwala on na poprawne ustawienie ostrości w ekstremalnych warunkach (-3EV), nawet tam gdzie lampka wspomagająca nie jest w stanie doświetlić sceny (np. zdjęcia oddalonych przedmiotów ).
W K-5 II S - zrezygnowano z filtra dolnoprzepustowego , co zaowocowało dość znacznym wyostrzeniem detali - faktycznie jest to widoczna różnica, ten aparat z pewnością zaopatrzą się fotografowie nie parający się reporterką , do pracy studyjnej czy krajobrazowej czy makro. Już widziałem spore zainteresowanie - i nie ma się co dziwić - takie rozwiązanie w aparacie za 4tysiące z górką - raczej nigdzie indziej nie spotykane.
Wspominałem o wypuszczonym wcześniej Pentax K-30 - wyposażonym w matrycę rodem z K-5 - więc o świetnych właściwościach jak rozpiętość tonalna, dynamika obrazu, rozdzielczość ( tę samą posiada również bezlusterkowiec z mocowaniem obiektywów K Pentax K-01) - całkowicie uszczelniony zaopatrzony przez producenta w lepszy i szybszy przetwornik obrazu i świetne kodeki do filmowania, oraz autofokus działający w trakcie filmowania.

Także Fuji nie zasypia... ostatnio konkuruje o rynek półprofesjonalny i część profesjonalnego w segmencie zajmowanym do tej pory przez Leica. Czyli bezlustekowców/dalmierzowych lub jak kto woli kompaktów z wymienną optyką. Piszę to wiedząc że mogę wywołać dyskusję że nie, że jedne i drugie to co innego, ale trzeba powiedzieć jasno - że granice między poszczególnymi grupami się dość mocno zacierają.
A zatem - jest to cała seria aparatów Fuji X : X-10 ; X-100, XF-1, XE-1 , X-PRO1 o formacie klatki APS-C (połowa z pełnej klatki 24x36mm), do których wyprodukowano linię XF: 4 jasne stałoogniskowe obiektywy : XF 14mmF2,8R;XF18F2R;XF35mmF1,4R;XF60mmF2,4R MACRO
i jasny zmiennoogniskowy XF18-55mmF2,8-4R
Pomyślano też o posiadaczach obiektywów z mocowaniem M - wyprodukowano adapter pozwalający na pełną współpracę tej optyki"M" z mocowaniem X nowej serii.
C.D.N.

Odp: Nowości sprzętowe... 18 Sie 2013 14:18 #186670

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Od pewnego czasu nie uzupełniałem - a ciągle coś się dzieje - wygląda na to że Sony jednak zrezygnuje z dziwnego pomysłu "lustrzanek" ze stałym półprzepuszczalnym lustrem - czyli serii AXX (dwucyfrowej) - fakt że lustro zabiera sporą część światła zabiera dużo z przewag dobrej matrycy APS-C , używanej również przez konkurencję (nikon, pentax), a elektroniczne wizjery odbierają przewagę szybkości jaką mają lustrzanki. Stąd pominę ten segment Sony. Oczywiście trzeba wspomnieć o świetnej linii bezlusterkowców PEN - znakomite.
Jeśli mówimy o bezlusterkowcach - bardzo dobrze radzi sobie również Olympus , wypuszczając "nibylustro" OMD - z bardzo dobrą matrycą formatu 4/3 - oraz kilka typowych bezlusterkowców.
Z lustrzanek Nikona - w segmencie APS-C czy inaczej DX - sporo nowości sie pokazało - w każdej serii - od 3100 , 5100 i 7000 ze świetnymi matrycami 16Mpix po 3200. 5200 i 7100 - z matrycami 24mpix. Osobiście jestem zwolennikiem poprzedniej generacji matryc 16 megapikselowych , które dają mniej "obciążone" pliki niż 24Mpix , oraz są mniej wrażliwe na dyfrakcję niż bardziej upakowane o większej liczbie pikseli.
Z "nowości" Canona - Canon 100D, Canon 700D i Canon 70D - matryce nadal te same pod względem rozpiętości tonalnej, szumów i dynamiki barw, choć o nieco osłabionym filtrze AA i zwiększonej liczbie Mpix do 20 , co daje nieco ostrzejsze obrazy, ale też są wrażliwsze na dyfrakcję.
Pentax wypuścił kolejne modele tańszych lustrzanek - K-50 i K-500, obydwie w korpusach poliweglanowo-magnezowych z uszczelnieniami , prawdziwymi pryzmatami pentagonalnymi, jasnymi wizjerami ze 100% pokryciem pola widzenia (duże ułatwienie przy pracy manualnej), elektroniczną poziomicą w dwóch płaszczyznach (matrycy i osi obiektywu), regulacją precyzyjną kadru za pomocą przesuwu i obrotu matrycy, oraz skuteczną stabilizacją obrazu (matrycową).
Na przyszły rok zapowiedziano "pełną klatkę" - cóż, poczekamy, zobaczymy...

Sympatyków marek zapraszam do uzupełniania wątków o krótkie opisy różnic nowych modeli wobec poprzedników i konkurencji.
Ostatnio zmieniany: 18 Sie 2013 14:22 przez Andrzej Max.

Nowości sprzętowe... 18 Sie 2013 22:49 #186794

 • Leszek
 • Leszek's Avatar
 • Offline
 • Gold Boarder
 • Posty: 216
 • Otrzymane dziękuję: 232
Canon 70D ma tak na prawdę matrycę 40Mpx.... ale pixele są niejako parami sprzężone.

To nowa technologia, którą wprowadził właśnie Canon, a zapowiedział już też Olympus do nowego body. Każdy piksel matrycy mianowicie składa się z dwóch fotodiod, a każda dioda takiej pary jest skierowana w inną stronę (lewo/prawo, góra/dół). Dzięki temu można użyć matrycy do fazowej detekcji kontrastu - dokładnie tak jak to robią specjalizowane czujnik AF w lustrzankach. Teraz można powiedzieć, że nowe matryce mają miliony punków autofokusa, które działają w LV i podczas kręcenie filmów. Do finalnego zdjęcia obie fotodiody każdego piksela są sumowane - z tego powodu w specyfikacji widnieje 20Mpx.

Chodzą również plotki, że kolejna matryca Canona będzie miałą 40MPx, ale każdy 3 kolorowy (podobnie jak matryca Foveon używana w Sigmach)... oby okazały się prawdziwe :)

Nowości sprzętowe... 22 Sie 2013 14:22 #187760

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Cieszę się że następuje postęp technologiczny również u Canona, co nie zmienia faktu że pod względem rozpiętości tonalnej, dynamiki koloru i szumów na wysokich czułościach - nadal pozostaje w lustrzankowym "ogonie" - nawet za Olympusem! - aparatem z mniejszą matrycą "4/3" - modele Pen E-P5/E-PL5 czy OMD E-M5 zyskały wyższe noty w testach obrazu niż nawet Canon 7D (a podobne do 5D!). Oczywiście poza lustrzankami Full Frame których poziom nadal należy do dobrych, mimo że nowsze konstrukcje Nikona pod tym względem też nieco go wyprzedzają, a obrazowo dogoniły te z mniejszą matrycą czyli DX/APS-C Pentaxa czy Nikona i Sony. Oczywiście te z małą matrycą pod względem szumów na wysokich czułościach konkurować z pełnoklatkowymi nie mogą, ale kolorem i rozpiętością tonalną - jak najbardziej.
Co do ilości pikseli - nie jestem pewien czy to zwiększanie Megapikseli nie zmierza donikąd - wiadomo przecież że większa ilość przekłada się na coraz mniejszy piksel - a to powoduje coraz większy wpływ efektu dyfrakcji na obraz - a zatem zmniejszenie jego ostrości.
Biorąc pod uwagę że już 10 Mpix wystarcza do większości zastosowań z wydrukami wielkoformatowymi włącznie - pakowanie 16 Mpix - to już dość i trochę, a pakowanie jeszcze większej liczby w matrycy APS-C - to już wyścig marketingowców - epatowanie liczbami bardziej szkodzące niż przynoszące realną korzyść użytkownikom. Szkodzące - bo zmuszające do obróbki i przechowywania większej ilości MB - Piku RAW nie da się zmniejszyć. A to jego obróbka ma największy sens - przynajmniej gdy o jakość zdjęcia nam chodzi. Już obróbka pliku RAW z matrycy 16 czy 18 Mpix wymaga procesora "i5" i sporo pamięci...
Zatem życzę wszystkim by plotka o 40 Mpix matrycy APS-C okazała się bujdą. :-P

Dla zainteresowanych jakością obrazu - Link który może być pomocny również przy wyborze modelu aparatu : DxO - porównanie matryc
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2013 14:28 przez Andrzej Max.

Nowości sprzętowe... 23 Sie 2013 10:43 #187989

 • Leszek
 • Leszek's Avatar
 • Offline
 • Gold Boarder
 • Posty: 216
 • Otrzymane dziękuję: 232
Andrzej Max wrote:
Zatem życzę wszystkim by plotka o 40 Mpix matrycy APS-C okazała się bujdą. :-P
Mając do dyspozycji 40Mpix obraz z takiej matrycy (bez rozmazanego koloru jak ma to miejsce w matrycach z użyciem debayeringu - jak ma to miejsce teraz), można spokojnie wygenerować 10Mpix zdjęcie przez cyfrowe uśrednienie wartości sąsiednich pixeli - nawet bez zaawansowanego algorytmu jakość będzie taka jak z dobrej matrycy 10Mpix, a bardziej ambitny algorytm mogły to jeszcze zdecydowanie poprawić.

Czyli mamy matrycę 40Mpix dla ISO100 i 200 ... i to już wiadomo, że można zrobić ... i sztucznie pomniejszoną matrycę 10MPix dla wyższych ISO. Mimo wszystko nadal liczę, że to nie będzie bujda ;)

Nota bene, Nokia stosuje podobne rozwiązanie w swojej 42Mpx komórce 808 PureViev .... i to działa :D

Czy większy plik szkodzi... koszty przechowywania dużych plików spadają kilka razy szybciej niż rosną rozmiary matryc. Szybkość przetwarzania danych aparatów cyfrowych (i ogólnie wszystkich urządzeń mobilnych) rosną bardzo szybko, szczególnie w ciągu ostatnich 2-3 lat. Wiec nie uznał bym tego za duży minus. Inna sprawa, że obrazy są i będą coraz mocniej przetworzone, więc coraz mniej przewidywalne wyniki się uzyska... tutaj mogę się zgodzić, że jest to spory minus.

Im więcej pixeli, tym lepiej można skorygować błędy obiektywu - szczególnie dyfrakcję, a w tym własnie specjalizuje się przytoczona tutaj firma DxO ;)

Nowości sprzętowe... 23 Sie 2013 12:11 #188002

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Koszty przechowywania to pikuś w porównaniu z kosztami odpowiedniego komputera do obróbki - przyznasz że dla amatora niebagatelne. Po prostu musi wydać co najmniej drugie tyle co na aparat by móc w jakimś sensownym tempie RAW-y wywołać. A jeszcze sporo zależy od tego co mu producent dostarczy. Albo czy zdobędzie się na ściągnięcie darmowego ...
Leszek wrote:
Im więcej pixeli, tym lepiej można skorygować błędy obiektywu - szczególnie dyfrakcję, a w tym własnie specjalizuje się przytoczona tutaj firma DxO
Możesz doprecyzować? Jakimi narzędziami się koryguje dyfrakcję? W którym programie?

Szczerze mówiąc , mam wrażenie że się koledze z dystorsją pomyliło . Program DxO do obróbki RAW mam i takiego narzędzia do korygowania dyfrakcji nie widzę , może źle szukam? Swoją drogą - jeśli obraz z powodu dyfrakcji jest nieostry , to nie bardzo wiem jak można by było to programem naprawić. I jak długo by to trwało przy pliku 40Mpix - to ok 200MB pliki by były! To jedno zdjęcie na moim kompie (dość nowym wielordzeniowym 3generacji) obrabiało by się tyle czasu co 20-30 obecnych plików 20-30MB !
To może poczekają ma procesory 20-to rdzeniowe?
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2013 14:40 przez Andrzej Max.

Nowości sprzętowe... 10 Gru 2013 14:27 #208974

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Wyścig na megapiksele trwa, "nowe" 24 Mpix matryce zasiliły nowe aparaty: budżetowego Nikona D5300 i profesjonalną lustrzankę Pentax K-3.
Pentax K-3 - z ulepszonym autofokusem - liczba pól AF zwiększona do 27 w tym 25 krzyżowych działających od -3 do 18 EV (czyli świetnie sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych)zastąpiło te 11 znanych z K-5IIs.
Dwa miejsca na karty pamięci, szybkość 8,3 kl/s "włączany" filtr AA (niwelujący efekt mory), wielostrefowy balans bieli - to kilka z cech wyróżniających ten aparat na tle konkurencji.
Niestety - 24Mpix to pliki RAW ok. 40MB pojemności - a to już sporo. Za to szczegółowość i ostrość obrazu jak z dużo większej matrycy.

Nowości sprzętowe... 25 Lis 2014 10:46 #316224

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Pentax wypuścił nowy amatorski aparat o 20Mpix matrycy Pentax K-s.
Canon odświeżył profesjonalny 7D wypuszczając Canon 7D mkII.
Nikon - tu już się pogubiłem w tych amatorskich modelach trzy i pięćtysięcy... ;)

Nowości sprzętowe... 25 Lis 2014 10:48 #316225

 • Hiacynta
 • Hiacynta's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • gg 9117859
 • Posty: 13262
 • Otrzymane dziękuję: 8535
A co dają te bajery, oprócz rego, że dodatkowo zaparzą kawę :happy:

Nowości sprzętowe... 15 Sty 2015 13:19 #329273

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Zmartwię cię , niestety - kawy nie zaparzą! ;) Za to pomagają robić szybciej lepsze zdjęcia... :) I nie trzeba się o sprzęt np. na deszczu martwić...

Nowości sprzętowe... 09 Lut 2015 14:05 #338789

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Następne nowości - canon zapowiedział nowy 5Ds - czyli pełnoklatkową lustrzankę o wielkiej rozdzielczośći 50Mpix ! Wiele osób się dziwi - po co taka rozdzielczość małoobrazkowej matrycy, skoro z taką ledwo sobie radzą obiektywy średniego formatu! Czyżby wyścig na piksele się nie skończył? A może Canon nie mogąc zapewnić matrycy niskoszumowej z dużą dynamiką obrazowania, stara się nadrobić liczbą pikseli? Nie wiem .:(
Pentax wypuścił dwa nowe obiektywy DFA (czyli kryjące również "pełną klatkę") *70-200/2,8 i 150-450mm.
Oficjalnie ogłoszono również projekt wypuszczenia "pasującego do nich" aparatu - czyli pierwszej cyfowej lustrzanki małoobrazkowej od czasu analogów. Tym samym będzie to pierwszy producent mający w ofercie zarówno świetne lustrzanki APS-C, jak pełnoklatkowy i średnioformatowy sprzęt. Czy będzie wyglądał jak na przerobionym przeze mnie obrazku? Nie wiadomo. Czy będzie się nazywał K-2 jak jedna z pierwszych lustrzanek z bagnetem K z 1975 roku? Możliwe...
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal, beataogrodniczka

Nowości sprzętowe... 03 Cze 2015 20:11 #375915

 • saxon
 • saxon's Avatar
 • Offline
 • Fresh Boarder
 • Pozdrawiam Sławek
 • Posty: 1
Mnie najbardziej interesuje ten DFA 150-450, z moim K5IIs byłby niezły sprzęcik do przyrody. Zastąpił by Simę 100-300/4 + TC1,4 którą aktualnie posiadam. Tylko ta cena, czyli ponad 10 tysi mnie troszkę studzi :(

Nowości sprzętowe... 01 Wrz 2015 11:20 #399242

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Spokojnie , z czasem cena trochę spadnie. Jak na razie spadły ceny k-3 po wejściu nowszej Pentax K-3 II. No i oczywiście trzeba wspomnieć o lepszym następcy K-s - KS2 - ten jak przystało na pentaxa - w pełni uszczelniony z lepszym oprogramowaniem niż jego nieco "wykastrowany" budżetowy poprzednik. ;)

Nowości sprzętowe... 01 Wrz 2015 12:12 #399250

 • 's Avatar
Andrzeju, gdybyś miał polecic dobry aparat, nie lustrzankę, to jaki byś polecił? Pilne ;)

Nowości sprzętowe... 26 Gru 2015 19:55 #419491

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Pewnie już "po ptokach" - ale lepiej późno... zobacz na jakieś Fuji - od kiedy nie produkują lustrzanek skupili się właśnie na kompaktach i bezlusterkowcach , poza nimi jeszcze Olympus i Panasonic - również działają w tym samym segmencie. Mają cały system 4/3 z wymienną optyką - może matryce są o połowę mniejsze niż w lustrzankach ale doskonałej jakości.

Nowości sprzętowe... 28 Gru 2015 12:02 #419746

 • Andrzej Max
 • Andrzej Max's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 325
 • Otrzymane dziękuję: 130
Na wiosnę oficjalnie zapowiedziano premierę Pełnej Klatki Pentaxa - wiadomo że już jest ona od wiosny tegorocznej, ale producent wolał przełożyć premierę zostawiając sobie rok na testowanie aparatu przez fotografów , by aparat był dopracowany. Tymczasem przesiadłem się na Pentax K-3 II - a swojego K-5 z gripem właśnie sprzedaję. Zresztą K-x tez jest do wzięcia.
Może słów kilka o K-3II. W stosunku do K-3 ma kilka różnic - lepszy AF , szybszy transfer, wbudowany GPS, w zamian nie ma już wbudowanej lampy błyskowej. Rozdzielczość matrycy mocno podniesiono oraz dodano tryb "Rozdzielczość z przesunięciem pikseli" - dzięki któremu można dodatkowo zwiększyć rozdzielczość i jakość obrazu przez użycie wszystkich 96 Mpix... Próbowałem - plik wychodzi około 120 MB... Normalny ma ok. 30 MB. Zastanawiam się czy w takim razie w ogóle potrzebuję większej FF klatki... Toż to więcej niż ze średnioformatowego 645Z... :)
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal

 • Strona:
 • 1
 • 2
Wygenerowano w 0.169 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum