TEMAT: Ogród przy bloku

Ogród przy bloku 09 Kwi 2015 22:19 #356584

Tak jak w temacie. Mam o to malutki ogródeczek na osiedlu 70 m2. Jego największym problemem jest mała ilość słońca. Część jest nasłoneczniona rano i po południu (w ciągu lata) druga część po 8 do 14. Taka różnica wynika z tego mieszkanie jest narożne a ogród jest wzdłuż dwóch ścian bloku
Ogród został podzielony na część kwiatową i cześć owocową.

Cały czas borykam się z doborem roślin. Mój azyl znajduje się nad garażami i mam do "dyspozycji" 1 m ziemi.

W części bardziej nasłonecznionej są floksy, jeżówki, piwonie oraz hortensje, no i motylowiec. W ogrodzie dominują kwiaty różowe i fioletowe - te najbardziej lubie.

Niestety mam kilka nękających mój malutki ogródek problemów.
- tulipany kwitną tylko jeden sezon, w następnym mam tylko liście
- nie potrafię dobrać roślin na stanowisko zacienione i wilgotne.
- mech i jeszcze raz mech na zacienionej części trawnika

Bedę wdzięczna za pomoc

Załączam zdjęcia kłopotliwego kociaka

2.jpg


2.jpg
Załączniki:


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród przy bloku 14 Kwi 2015 21:30 #358159

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Na stanowisko zacienione i wilgotne to hosty, bodziszki, dąbrówka, języczka, dzwonek brzoskwiniolistny... oj jest tego masa ;) W sprawie tulipanów raczej nie pomogę - może mają za ciemno?

Ogród przy bloku 14 Kwi 2015 21:47 #358169

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Do zacienionej części poza tym co już zaproponowano możesz dosadzić kwitnące wiosną azalie japońskie, ciemierniki, jesienią kwitnące zawilce japońskie. Może jeszcze jakiś niewielki rhododendron. Pnącą hortensję na drewniane panele.... pięknie kwitnie nawet w całkowitym cieniu. A mech w trawniku proponuję polubić. Nie warto czasem kopać się z koniem tym bardziej, że (coś czuję w kościach) za dwa sezony trawnika tam już i tak nie będzie. :happy4:

Ogród przy bloku 15 Kwi 2015 12:28 #358297

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
...a jeśli chodzi o tulipany, to większość z tych holenderskich tak ma - są obliczone na jeden sezon, wtedy są piękne. A w następnym roku? Chodzi o to, żeby kupić nowe ;)
Możesz jeszcze spróbować po przekwitnięciu i zżółknięciu liści (w czerwcu) wykopać cebule, przechować je w odpowiednim pomieszczeniu i ponownie wkopać w październiku; wtedy jest szansa, że ponownie zakwitną :flower2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Ogród przy bloku 16 Kwi 2015 14:35 #358724

  • grazynaG
  • grazynaG's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 8
Na to ogrodzenie proponuję jakieś pnącza. Fajnie to może wyglądać np przywarka japońska. Dobrze sprawdzą się też wszelkie byliny.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.239 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum