TEMAT: Mój Bukowy Sad

Mój Bukowy Sad 06 Kwi 2021 11:16 #756416

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6118
  • Otrzymane dziękuję: 22303
Swietny sposób na ogrzanie :bravo: :happy:
Piękne rozsady ,fajnie jest patrzeć na takie super efekty czyjejś pracy :)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Bukowysad


Zielone okna z estimeble.pl

Mój Bukowy Sad 10 Kwi 2021 23:33 #757003

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Mało tu ostatnio zdjęć, ale staram się każdą wolną chwilę (których jak na lekarstwo) sensownie wykorzystać.
Dziś posadziłem 40 truskawek z sadzonek frigo oraz 7 drzewek owocowych - jeszcze tylko 15 drzewek i będą wszystkie B)

Do tunelu wysadziłem rozsadę Pak Choy - mam jeszcze kilka sztuk, ale one pójdą już do gruntu:

1618089878553.jpg

1618089878559.jpg


Zabrałem się wreszcie za ukorzenianie winorośli. Prawie 60 sztuk sztobrów ukorzeniam metodą na szmatkę. Później pójdą do gruntu na czarną folię.

1618089878572.jpg

1618089878567.jpg


W tym roku skupiam się na tym co w tamtym nie wyszło. Wykiełkowały mi już 24 arbuzy. Część trzymam w domu a część w tunelu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jeden z młodszych:

1618089916502.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 11 Lip 2021 23:20 #769648

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Ten sezon to dla mnie...brak czasu. Ze względu na sporą ilość zmian w życiu brakuje czasu na sad / warzywnik, więc nie pokażę Wam go całego tylko po kawałku. Większość wciąż rozkopana.

Posadziłem sporo drzewek, krzewów, winorośli.

W walce z mszycą świetnie pomaga mi ogromna ilość biedronek.
1626033767629.jpg


Powoli pokazują się arbuzy.
arbuz.jpg


Poziomki z ubiegłorocznego wysiewu pięknie owocują.
poziomki.jpg


Świdośliwa już kończy owocowanie.
widoliwa.jpg


Podobnie późne odmiany jagody kamczackiej.
jagodakamczacka.jpg


W zamian pojawiają się pierwsze owoce borówki amerykańskiej.
borwka.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, brodus, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 12 Lip 2021 12:57 #769705

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Nadrabiam zaległości!

W warzywniku kiepsko w tym roku. Przez brak czasu wszystko wysiewane / wysadzane bardzo późno. Jedynie pomidory całkiem dobrze, ale i tak opóźnione o 3 tygodnie. Byleby choroby trzymały się od nich z daleka.

Antares:
Antares.jpg


Red pear:
Redpear.jpg


San marzano:
Sanmarzano.jpg


Przekwitają jeżyny (mocno opóźnione przez późne przesadzanie):
jeyna.jpg


Powoli rosną winorośle sadzone jesienią i wiosną. Nie mają łatwo. Dorwał się do nich karczownik a do tego ciężka ziemia. Tu najlepsza sztuka odmiany Solaris ma ok. 50cm.
Solaris.jpg


Tak wyglądał żywopłot z buka ponad miesiąc temu. Teraz ma piękne przyrosty i wreszcie widać, że mu dobrze.
buki.jpg


Niestety.... pojawił się karczownik, który podgryzł korzenie części winorośli, drzewek owocowych, nawet jeden krzew pomidora i prawie 20 buków. Walczę z nim, ale nie jest łatwo. Wytaczam coraz cięższe działa. Takie "piękne" ołówki z buków robi to stworzenie:
karczownik.jpg


Udało mi się również nagrać moment podgryzania korzeni:
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, brodus, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 19 Lip 2021 12:40 #770710

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Na Święta dostałem kultywator ręczny, o którym miałem napisać kilka słów. Świetnie sprawdza się do napowietrzania kompostu i przekopywania lżejszej ziemi. Na glinie idzie ciężej, ale daje radę. Zapraszam do filmiku z napowietrzania kompostu (nagrywam jedną ręką, więc wkręcam się drugą - przy użyciu dwóch rąk można wkręcić się bardzo głęboko w kompost):


Arbuzy rosną:
Zotowolicy.jpg


Pomidory wiążą, ale wciąż zielone:
Redpear2.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 15 Sie 2021 18:23 #773938

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
U mnie ostatnio totalny brak czasu a nawet jak coś zrobię w ogrodzie / sadzie to nie widać efektów. Jeden efekt to grządki no-dig (bez kopania). Dopiero je zaczynam zakładać. Docelowo ma to być przerobienie mojego warzywnika na 18 grządek o szerokości 1,2m i długości 5m. Na początek 2 grządki pod truskawki. W tym roku jeszcze powinno mi wystarczyć materiału pod 3 grządki. Kolejne w następne lata. Idzie na to dużo materiału, gdyż grządki mam częściowo w najniższej części działki i po opadach stoi tam woda, dlatego podnoszę część grządek o nawet 20cm (właśnie te 5 pierwszych). Potem trzeba będzie mniej materiału na start. B) Czekam na deszcz i będę sadził truskawki.

GRZDKAPERMA.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2021 18:26 przez Bukowysad.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, brodus, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 15 Sie 2021 20:42 #773978

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Przynajmniej przygotowałeś pod truskawki ;)

U mnie panują chwasty. Praca i kłopoty z kręgosłupem. Muszę zabrać się za robienie sadzonek truskawek i przygotować dla nich miejscówkę.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 14 Paź 2021 23:22 #778940

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
U mnie coraz większy brak czasu, więc jak wyjdę na pół godziny to jest sukces i staram się zrobić możliwie najwięcej. W sierpniu na grządkach, które wrzucałem powyżej posadziłem truskawki ok. 70 sztuk. Teraz przyszła pora na rozpoczęcie sezonu 2022 i posadziłem cebulę dymkę ozimą w 2 odmianach: Senshyu Yellow i odrobinę Electric. To moja pierwsza próba uprawy cebuli ozimej. Znalazła swoje miejsce między truskawkami a część w tunelu. Druga grządka z truskawkami czeka na czosnek.

Cebulaozima.jpg

Cebula została przykryta ziemią (w zasadzie kompostem) a na to słoma

Nieco wcześniej przyszły niemalże ostatnie drzewka i krzewy. Pozostało jeszcze posadzenie reszty winorośli (czekam na wysyłkę) i malin (zadołowane czekają na przygotowanie im grządki).
Dosadziłem 2 wiśnie, jabłoń Oliwkę żółtą, Morele Somo (pięknie u mnie rosła, ale przez przypadek ją dobiłem...) i śliwę Amers (postanowiła zastrajkować). Do tego kilka sztuk białej i czerwonej porzeczki.

drzewkakrzewy.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 01 Lis 2021 12:02 #780528

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
U mnie ostatnio bez większych zmian - troszkę mało czasu na ogród / sad, ale coś tam próbuję robić. Żona chora, więc ja posadziłem na naszej tymczasowej rabacie troszkę cebulek kwiatów. Kwiatki na wiosnę dla dzikich pszczół, ale i żeby cieszyły oczy. Na początek 130 cebulek a w tym tulipany botaniczne, krokusy botaniczne, irysy botaniczne, różne odmiany narcyzów (w tym botaniczne), szafirki, czosnki ozdobne.

1635763254491.jpg


Powoli sad zasypia a wielu prac nie ukończyłem. No nic... ukończę w przyszłym roku. Ważne żeby zdrowie było :)

Niemalże skończyłem nasadzenia w sadzie, jagodniku i winniczce (tutaj pozostało do wykonania najwięcej pracy), więc pozwoliłem sobie stworzyć listę nasadzeń. Zobaczymy czy wszystkie rośliny przeżyją zimę i ruszą wiosną.


Jabłonie:
Ananas Berżenicki, Malinówka Oberlandzka, Koksa Pomarańczowa, Oliwka Żółta, Golden Delicious, Antonówka Zwykła, Szara Reneta, Szampion, Kosztela, Starking, James Grieve

Grusze:
Konferencja, Bonkreta Williamsa, Generał Leclerc

Nektaryny:
Harco, Fantasia

Brzoskwinie:
Rakoniewicka, Reliance

Morele:
Somo, Wczesna z Morden

Czereśnie:
Rivan, Vega

Wiśnie:
Debreceni Debreczyn, Sabina, Szklanka

Śliwy:
Renkloda Ulena, Węgierka Dąbrowicka, Cacańska Lepotica, Herman, Amers, President

Krzewy:
Pigwa gruszkowa NN, Pigwa jabłkowa Darunok Onuku, Bez czarny Aurea, Dereń jadalny Swietljaczok, Aronia czarnoowocowa, Świdośliwa Northline, Świdośliwa Martin, Porzeczkoagrest Josta, Agrest Hinnomaki Rot x2, Agrest Invicta x2, Pigwowiec japoński x4, Jagoda Kamczacka x3 (Indygo Gem, Borealis, Honeybee), Borówki Amerykańskie x11 (w tym m.in. Lateblue, Patriot, Duke, Toro, Pink Lemonade), Porzeczka biała Wersalska x2, Porzeczka różowa Gloire de Sablon x2, Porzeczka czarna NN x4, Porzeczka czerwona Jonkheer van Tets x4, Jeżyny NN x2, Malinojeżyna Buckingham Tayberry, Maliny Polana i Poranna Rosa.

Winorośl:
Solaris x14, Pannonia x15, Galante, Arkadia, Arocznyj, Nero, Gałachad, Kodrianka. Czekam jeszcze na kilka odmian deserowych, które zakończą nasadzenia tj. Kiszmisz Zaporoski, Garold, Liwia, Century, Bajkonur.

Truskawki:
Ambrozja, Elsanta, Polka, Senga Sengana, Thuriga, Niwa Amarant, Albion.

Planów jest jeszcze sporo a w przyszłym roku chciałbym m. in. wykonać kilka skrzyń / podwyższonych grządek pod truskawki powtarzające, zbudować domki dla owadów zapylających, stworzyć rabatę miododajną, dokończyć drenaż działki, skończyć wysiew trawy, dosadzić resztę żywopłotu, zbudować rusztowania pod winorośl, stworzyć jak najwięcej podniesionych grządek w warzywniku, nasadzić rabarbar i szparagi, dokończyć rozbudowę kompostownika, zrobić ładne ścieżki w sadzie i warzywniku itd...... Chyba nie starczy roku 2022 na to wszystko :dry:
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Ostatnio zmieniany: 01 Lis 2021 12:05 przez Bukowysad.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, renmanka, brodus, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 01 Lis 2021 12:22 #780530

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1739
  • Otrzymane dziękuję: 12762
Dużo zdrówka dla Was :hug:
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Bukowysad

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 00:14 #818842

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Witam po długiej przerwie ;)
Ostatni rok to już zupełny brak czasu, więc skupiłem się na warzywniku a dopiero jesienią poświęciłem trochę czasu w sadzie, jagodniku i winnicy. Będę powoli wrzucał zdjęcia choć nie zrobiłem ich zbyt dużo.

Truskawki, czosnek i cebula ozima świetnie się udały na grządkach no-dig (pierwszych testowych). Mimo ogromnej suszy (a nie podlewałem) miałem wysyp truskawek.
IMG_20220602_092730.jpg


Jestem zachwycony cebulą Globo.
IMG_20220811_103058.jpg


To był dobry rok dla pomidorów. Szczególnie w tym roku udała się odmiana Honey Moon.
IMG_20220717_122353.jpg


Wysiałem również szparagi. Pięknie się rozrosły, tu jeszcze zdjęcie z początku jesieni, ale długi sezon sprawił, że mam piękne sadzonki.
IMG_20221030_130506.jpg


Wrzucać więcej?
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2022 00:15 przez Bukowysad.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, renmanka, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 01:51 #818843

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Wszelki duch Pana Boga chwali Bukowy Sad się odezwał, wrzucaj, nie pytaj. Co to za cebula i kiedy była sadzona/siana?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2022 01:52 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, JaKasiula, Bukowysad

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 08:32 #818846

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Wrzucać :D !
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula, Bukowysad

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 10:10 #818854

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Alicjo, to była cebula Globo z rozsady. Wysiew na początku lutego, do gruntu około połowy kwietnia. Zbiory nieco po cebuli dymce. Rosła na dobrym stanowisku.

Tu jeszcze inne zdjęcie truskawek, w tle widać bób. Pięknie się udał, podobnie groszek, pory, pomidory, dynie, cukinie, nowalijki, marchewka znośnie, buraki niestety słabo.
IMG_20220602_092739.jpg


Z 2 krzaczków dyni Butternut posadzonych na kompostowniku zebrałem 18 owoców.
IMG_20220811_104106.jpg


A tu przykładowe jeszcze niedojrzałe.
IMG_20220811_104100.jpg


Działam dalej z grządkami no-dig. Jeszcze tylko kilka i będę miał gotowe całe poletko. W przyszłym sezonie już powinno być w miarę na gotowo, ale jeszcze bez szaleństw.
IMG_20221005_121350.jpg
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, JaKasiula, renons

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 18:07 #818874

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Czemu buraki nie urosły? Co zrobiłeś lub nie, chcę doradzić dlatego pytam. Pięknie Ci wszystko rośnie na tych zagonach, więc buraczki też powinny. Krzaczki truskawek jak marzenie. U mnie bób nie bardzo chce rosnąć, tj. może i rośnie, ale choruje. Groszek w zeszłym roku mi się udał, ale tylko dlatego, że przygotowałam rozsadę, z siewu do gruntu nic nie urosło.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): JaKasiula, Bukowysad

Mój Bukowy Sad 13 Gru 2022 22:07 #818891

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Z burakami była taka sytuacja, że jeszcze nie dostały odpowiedniego stanowiska. Przygotowałem w tym roku ledwie kilka grządek, na które starczyło mi czasu i materiału. Przygotowałem kilka grządek z obornika i kompostu a także kilka z samego kompostu. Teraz jesienią przygotowałem kilka kolejnych a wiosną pozostaje mi wyściółkować 4 ostatnie. Nie będzie to jeszcze optymalnie wykończone i myślę, że takie rzeczywiście fajne efekty osiągnę za 2-3 lata jak już uzbiera się ta materia organiczna w całym warzywniku. Być może trochę wcześniej gdyż teraz jeszcze sporo kompostu idzie do sadu i winniczki a w kolejnych latach już przewiduję mniej.

Jeśli chodzi o bób to u sąsiadów też chorował, ale oni później wysiewali. U mnie tylko kilka roślin zdążyło zachorować. Wysiałem do gruntu jedną z chyba najwcześniejszych odmian, jeśli dobrze pamiętam to Bizon. Wysiałem bezpośrednio do gruntu końcem marca i okryłem agrowłókniną. Podobnie zrobiłem z groszkiem i było go bardzo dużo.
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, JaKasiula

Mój Bukowy Sad 15 Gru 2022 17:00 #818983

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
Mam mało zdjęć sadu i winniczki, ale w tym roku nie miałem dla nich czasu, więc bardzo zarosły. Chciałbym w przyszłym sezonie trochę więcej przy nich popracować.
Jakieś tam pojedyncze owoce na drzewkach były. Z tego co oglądałem powinno być nieco więcej kwiatów w przyszłym roku, ale to dopiero 3 ich sezon, więc nie nastawiam się na zbyt wiele.
IMG_20221127_094209.jpg


Dosadziłem już prawie wszystkie drzewka i krzewy. Dosadziłem kilka drzewek, których brakowało lub nie przyjęło się. Dosadziłem jeszcze jedną jagodę kamczacką, pigwowce, dereń jadalny, morwę i nad rzeczką trochę leszczyn (dla siebie i zapylaczy), bzu czarnego (dla siebie, ptaków i zapylaczy).
IMG_20221026_130031.jpg


W sadzie pięknie rozrosła się minikoczyna. Pięknie rośnie i roi się w niej od pszczół i trzmieli. Jest jednak trudna do wyplewienia jak się rozrośnie.
IMG_20220608_121238.jpg


A to moja mała winniczka. Trochę było tam przesadzania więc te krzewy gorzej rosną. Te, które spokojnie sobie rosną na wiosnę będą mieć wyprowadzoną docelową formę.
IMG_20221006_103116.jpg


Zacząłem też stawiać rusztowanie pod winorośl, ale brakło czasu żeby dokończyć. Reszta wiosną.
IMG_20221007_090409.jpg


Mam jeszcze odrobinę miejsca więc chciałbym w przyszłym sezonie dosadzić jeszcze 12 borówek amerykańskich. Docelowo powinno ich być 22.
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Mój Bukowy Sad 15 Gru 2022 20:06 #818989

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Bukowysad wrote:
W sadzie pięknie rozrosła się minikoczyna. Pięknie rośnie i roi się w niej od pszczół i trzmieli. Jest jednak trudna do wyplewienia jak się rozrośnie.
IMG_20220608_121238.jpg

A chcesz ją w sadzie pielić? Po co? Ona dostarcza roślinom azot. Ugoru czarnego i tak nie da się utrzymać, ma rosnąć perz albo inne zioło, to niech rośnie koniczyna. Ja chciałabym w trawsko pomiędzy drzewkami i krzewami owocowymi wsiać nostrzyk, bo podobno gryzonie go nie lubią.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.395 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum