TEMAT: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk.

Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 12:07 #45010

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witam wszystkich. Wielu z Was znam :happy4: , a trafiłam tu zupełnie przypadkowo.

Nasz obecny ogród staramy się stworzyć od 2006 roku - przenieśliśmy się tu znad morza - drobne 600 km w dół mapy.
Ogród był siedliskiem chwastów mających miejscami 150 cm wysokości, starych i zaschniętych szpalerów porzeczek oraz wielu leszczyn. Powolutku usuwaliśmy martwe krzewy i drzewa, pozostawiliśmy sobie kilka starych i zdrowych jabłoni z pysznymi jabłuszkami i parę innych drzew owocowych. Resztę ziemi powolutku obsadzamy krzewami. Ogród jest nieduży, ma 3 tys. metrów kwadratowych, ale jest co w nim robić.

Nie będę pokazywała zamierzchłych czasów, zacznę od zdjęć tegorocznych - majowych.

Cudnie pachnące stare lilaki rosnące kilka metrów od domu. Tworzą alejkę pachnącą dobrym humorem :bye:

IMG_0950.JPG


IMG_0979.JPG


Na początku maja kwitną też cudowne, stare jabłonie.

IMG_0474.JPG


Z tyłu za domem rosną brzozy, dwa ogromne modrzewie i jakiś świerk. Niestety modrzewie rosną bardzo blisko domu.


IMG_1680.JPG


Ogród umiejscowiony jest w starym korycie Wisły, do samej rzeki mam tylko 2 km. Wokół mam rozległe pola i łąki, tylko z jednej strony za łąką mam sąsiadujący dom, ale odległość jest dość duża.
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2012 12:23 przez ewulab.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 12:16 #45012

  • dagers
  • dagers's Avatar
Slicznie u ciebie, tez mam zamiar zalozyc watek w dziale "moj ogrod" (tyle ze moj ma jakies 10m2 a nie 3k), to nie bede jedyna co tak pozno zaczyna, ale najpierw poczytam, bo jestem nowa i zielona :)

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 12:44 #45019

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Ewa - witaj :bye: . Melduję się w Twoim wątku ogrodowym :flower1:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 12:44 #45020

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Witaj wśród nas, Ewo - właścicielko "niedużego" ogrodu :happy4:
Rozumiem, że dom jest "całoroczny"... czyli mieszkacie w nim?
Masz drzewa - czyli podwaliny ogrodu już są...
Zresztą... przez sześć lat zdążyło się już pewnie dużo zmienić... i zachwaszczona działka zamieniła się w przyjemny zakątek...
Czekamy na więcej szczegółów :)
Pozdrawiam - Gosia

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 12:51 #45021

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Witaj :bye:
3 tys. metrów to mały ogród według Ciebie :eek3: ?
Ja mam o tysiąc mniej i wydaje mi się baaardzo duży :rotfl1: . No, ale ja nie mam żadnego starego, dużego drzewa ;)
Najbardziej zazdroszczę tych pięknych lilaków :tongue2:

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 13:13 #45027

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Oj będzie co podziwiać , widziałam piękne krzewuszki i lilaka w dziale tematycznym :whistle: :whistle: .............. a jeżeli chodzi o nieduże ogrody to mój ma niecałe 700m2 i mieści dom , budynek gospodarczy i moje nieustanne chciejstwa roślinne :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 13:35 #45030

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witam wszystkich miłych gości :lol: hurtowo :lol: i po kolei :yummi: :
dagers, dorciaj, gorzata, markita,mirdem.

Co do wielkości ogrodu to są większe więc ten niech będzie dość duży, poprzedni mój ogród miał 240 metrów więc ten przy nim jest duży, ale przy innych dość duży :devil1: ,to tak żeby zakręcić wszystko.

Zdjęcie z dzisiejszego spacerku.

Jedna z krzewuszek.
IMG_1815.JPG


A tu Eva Rathke.

IMG_1808.JPG


Żylistek Strawberry Fields.

IMG_1811.JPG


Za chwilę zakwitnie wiciokrzew Purpurea, częściowo zimozielony.

IMG_1805.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 13:37 #45031

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Witam, wspaniały początek, zachęcający do odwiedzin - kwitnące bzy i jabłonie :) Tak Wam ich zazdroszczę :silly: ( Misia i Dala też mają stare jabłonki ze smacznymi jabłkami). Jako dziecko wszystkie wolne chwile i wakacje spędzałam u babci i zrywałam jabłka prosto z drzewa - nie pryskane, pachnące słońcem. Ech, wspomnienia :lol:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 13:47 #45033

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Ewo, ta krzewuszka (Twoja imiennicza ;) ) to jakiej jest wielkości i ile ma lat? - bo własnie posadziłam w środę taką i chcę wiedzieć kiedy będę miała taaaki krzaczor :drool:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 13:54 #45035

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witaj olibabko, ja też uwielbiam te stare jabłonie i lilaki. Ogród dzięki nim na początku maja jest cudownie pachnący i wygląda przepięknie. A jabłuszek nigdy nie pryskamy, w zeszłym roku mieliśmy 100 kg jabłek tylko z dwóch późnych jabłoni, a ile z wczesnej papierówki to nawet nie wiem.

IMG_0602.JPG


A tak kwitła w maju jabłoń ozdobna Profusion.

IMG_0604.JPG


Jabłoń ozdobna Royalty.

IMG_0600.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 15:13 #45049

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Spacerując po Twoim ogrodzie wróciłam wspomnieniami do wczesnego dzieciństwa, mój dziadek miał sad ze starymi jabłoniami otoczony żywopłotem z bzu i leszczyny. :flower2:

Wspaniale wyglądają pokazane przez Ciebie ogrodowe widoki :flower1: :flower1:

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 15:18 #45051

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś, piękny, dojrzały, rozległy ogród!
Uwielbiam takie ogrody, w których rosną stare drzewa owocowe, wielkie krzaczorki bzów i krzewuszek oraz wspaniałe modrzewie i inne wielkie drzewa :) To jest podstawa, oś ogrodu, wokół której można organizować ogród - sadzić bylinki, kwiaty cebulowe i kłaczowe...
Ja też mam m.in. stare jabłonie, które - nigdy nie pryskane- co roku obdarzają mnie tonami pysznych jabłek, niestety nie do przerobienia ani zjedzenia ;)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 15:39 #45053

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
dorciaj wrote:
Ewo, ta krzewuszka (Twoja imiennicza ;) ) to jakiej jest wielkości i ile ma lat? - bo własnie posadziłam w środę taką i chcę wiedzieć kiedy będę miała taaaki krzaczor :drool:

Dorciaj, wszystkie krzewy jakie pokazuję mają najwięcej 4-5 lat pomijając modrzewie, brzozy i drzewa owocowe. Krzewuszka Eva Rathke rośnie u mnie w kilku miejscach, ta jest dopiero trzyletnia. Wszystkie były sadzonkami o wysokości góra 40 cm. Trzeba brać poprawkę na glebę u mnie bo mamy tu I klasę rolniczą i rośliny rosną naprawdę ładnie. Obecnie ta ma prawie 2 metry i o wiele więcej gałęzi niż na zdjęciu widać.

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 16:06 #45055

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witam Hiacynto, ten ogród kupiliśmy właśnie dlatego, że był taki jabłoniowo - modrzewiowy z dodatkiem starych lilaków, podjęliśmy zgodnie decyzję jak tylko przekroczyliśmy bramę :wink4:.

Witaj dala i dziękuję za miłe słowa (tak jak wszystkim odwiedzającym). W zeszłym roku większość naszych jabłek sprzedaliśmy - uwaga 5 zł za kg - okazuje się, że ludzie szukają takich nieskażonych owoców, jedna z tych osób kupiła 40 kg.

W maju kwitły kaliny.
Kalina hordowina (lantana) Variegata - posadzona jakieś 4 lata temu. Obecnie ma ponad metr wysokości i tyleż średnicy, jest okrąglutka jak piłeczka i sama tak pięknie się formuje. Ma cudowne, kolorowe liście.

IMG_0606.JPG


IMG_1713.JPG


Bardzo długo kwitła w maju wiśnia ozdobna Alba Plena.

IMG_0614.JPG


A teraz, od kilku już tygodni kwitnie jedna z ładniejszych jak dla mnie krzewuszek -Magical Rainbow - Kolmagira. Ma ładne zielono-żółte liście.

IMG_1731.JPG


IMG_1560_2012-06-08.JPG


Kwitnie też Pink Princess o przecudnych kwiatach - każdego dnia wygląda inaczej.

IMG_1703.JPG


IMG_1706.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 08 Cze 2012 16:45 #45064

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Witaj Ewo w forumowym kręgu :flower1: Miło jest spacerować po starym sadzie ze starymi odmianami jabłek i wspominać młode lata.....pięknie Ci rosną krzewuszki, wiśnie ,jabłonie , bo masz dobrą ziemię...widać że wątek zapowiada się dobrze ....

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 09 Cze 2012 14:38 #45322

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Witam Alino .
Sadu już nie mamy, zostały tylko zdrowe drzewa, jest ich zaledwie kilka,ale za to jakie piękne i dają fantastyczny cień w gorące dni.
Rośliny rosną pięknie, ale zielsko jeszcze piękniej .

Pięknymi, białymi dzwonkami kwitła w maju ośnieża. Kwitnie bardzo długo i jest bezproblemowym drzewkiem.

IMG_0682.JPG


Kalina St'Keverne - pierwszy raz zakwitła rok temu czyli trzy lata po posadzeniu. Pięknie się przebarwia jesienią.

IMG_0987.JPG


IMG_1040.JPG


IMG_1041.JPG


Kalina Park Harvest - 4 lata w ogrodzie, obecnie ma 170 cm wysokości. Ma piękne żółte liście, kwiaty pachną.

IMG_1110.JPG


IMG_1195.JPG


Kalina koralowa Roseum. 4 lata w ogrodzie.

IMG_1009.JPG



Niesforna tawuła trilobata, drugi rok w ogrodzie, niewielka odmiana, pachnące kwiaty, zabawny pokrój.

IMG_1159.JPG
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2012 14:41 przez ewulab.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 09 Cze 2012 14:42 #45325

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewo, masz piękną kolekcję kalin :bravo: Moja hordowina jeszcze malutka, ale za parę latek pewnie dorówna urodą Twojej :)
Ośnieża podoba mi się od dawna, bo kocham białe kwiaty :hearts: Mam ją w planach, a jak jeszcze piszesz, że nieproblemowa, to pewnie niebawem zawita do mojego ogrodu...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Prawie nad Wisłą wśród pól i łąk. 09 Cze 2012 15:22 #45333

  • ewulab
  • ewulab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 152
Dalu witam weekendowo, byłam u Ciebie i podejrzałam zakupy. My też dziś pojechaliśmy sobie specjalnie po roślinki aby trochę się odprężyć od zgryzot dnia codziennego.
Ośnieża jest rzeczywiście bezproblemowa u mnie. Mam ją trzeci rok. Ma obecnie ze 130 cm. Jej zaletą są duże dzwoneczki i to,że bardzo długo kwitnie.

Hortensja piłkowana Golden Sunlight. Piękna, żółtolistna. Przebarwia się pięknie jesienią.Zimuje bez okrycia, ma mnóstwo pąków kwiatowych. Z tej serii mamy też od zeszłego roku H.p. Santiago, też zakwitnie niedługo.

IMG_0946.JPG


Młoda kalina lantana Aurea, ma skórzaste, żółte liście, jest bardzo ozdobna.

IMG_0954.JPG


Lilak Krasawica Moskwy, perliście różowy w pąkach, kwiat pełny, biały.

IMG_0957.JPG


IMG_0959.JPG


I piękny liliak Sensation.

IMG_1033.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.357 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum