TEMAT: Ogród Kasi

Odp: Ogród Kasi 25 Paź 2012 17:59 #80975

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Dobrze, że teść tego nie czyta :teach: :wink4:
Zastanowię się Romko, łódka wiele ma zastosowań :idea2: , na razie, to winobluszcz sąsiada na nią wlazł :happy3:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ogród Kasi 25 Paź 2012 21:32 #81063

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
O, Kasia pokazuje ogródek, do tej pory próbowałam sobie go tylko wyobrażać.
Piękna działka, z dużymi drzewami, dom z bali, cudnie jest, Kasiu.
Rugosa polecana jest na niekłopotliwe żywopłoty, dobrze że ją kiedyś posadziłaś, bo już dorodna.
Czy korzystasz z pożytków, jakie daje; płatki na konfitury, owoce na wino lub nalewkę?
Zaczęłam sadzić rugosy na łączce, wężykiem - każda inna ma być :) .
Trabant to bardzo mocny i pakowny samochód był ;) .
Ostatnio widziałam trabanta używanego do przewozu młodej pary - ale szyk ! :whistle:
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2012 21:34 przez elsi.

Odp: Ogród Kasi 25 Paź 2012 22:43 #81103

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
O rany, a skąd ja wytrzasnę trabanta... na dodatek z hakiem? :placze:
A toyota nie wystarczy???

Tojeści moje nie są zbyt ekspansywne, powiedziałabym, że dobrze wypełniają powierzone im zadania :happy4:

Odp: Ogród Kasi 26 Paź 2012 10:02 #81176

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Elu, cieszę się, że mnie znalazłaś :dance: Miło mi, że Ci się podoba :kiss3:
Z tą rugosą, wiele lat wstecz, to był dobry pomysł, powtykaliśmy malutkie sadzoneczki i zapomnieliśmy, jeszcze wtedy nie parałam się ogrodnictwem :happy3:.
Mam też kilka odmian i mieszańców rugos - Ritausma, Hansa, T.Bugnet, Rotes Meer... ale one u mnie potrzebują czasu na zaaklimatyzowanie w odróżnieniu od innych "szlachetnych", które rosną jak na drożdżach, no z małymi wyjątkami :unsure:.
Wstyd się przyznać, ale nie przetwarzam ani płatków ani owoców :oops: . Ptaki mają przynajmniej stołówkę :)

Siberko Trabanta Ci załatwię, ale on stacjonuje w Lublinie :rotfl1:
Obejrzę sobie Twoje tojeści :P

Jak jesteśmy przy środkach lokomocji, to tym jeździmy do wioskowego sklepu, jak to się mówi, po bułki :happy:


IMG_6690.JPG
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Odp: Ogród Kasi 26 Paź 2012 10:08 #81179

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ja takiego środka lokomocji używam również do transportu kamieni na działkę :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Odp: Ogród Kasi 26 Paź 2012 10:13 #81183

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
A wiesz, że na to nie wpadłam. Ale masz jakąś przyczepkę?
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Odp: Ogród Kasi 26 Paź 2012 10:29 #81193

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Niestety nie, mam duży koszyk na bagażniku ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2012 10:30 przez piku.

Odp: Ogród Kasi 26 Paź 2012 16:54 #81245

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja tam mam kombi do kamieni, a i tak zawieszenie trzeszczy pod ładunkiem :-)
Co to, Wigry 3? Toć tym się można zajeździć z tymi kamieniami :happy4:
Masz, Wiesiu, cierpliwość :happy3:

Odp: Ogród Kasi 29 Paź 2012 15:13 #82334

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Wiesiu, ale chyba prowadzisz ten rower, czy wsiadasz i pedałujesz? :woohoo:
Siberio, czy to specjalne combi do kamieni? :blink: :happy: Nasze ma niskie zawieszenie i bez kamieni czasem zawadza o te no..., no tych "śpiacych policjantów" :jeez:.

W ogrodzie nie byłam przez tydzień. Myślę, że śnieg go przysypał, a dzisiejszy nocny mróz dopełnił dzieła i ściął ostatnie kwiaty.

Zatem kilka jesiennych fotek z ogrodu:


IMG_5866.JPG


IMG_5868.JPG


IMG_7218.JPG


IMG_7216.JPG


i trochę wcześniejsza

IMG_5712.JPG
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Odp: Ogród Kasi 29 Paź 2012 15:18 #82336

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Zacytuję mego M.: "To NIE JEST samochód rolniczy!!!" :happy4:

Co to, koźlaczki?
Ja raz miałam maślaki pod modrzewiem, ale że modrzew zszedł był po ostatniej zimie to i grzyby zanikły :(
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2012 15:20 przez sd-a.

Odp: Ogród Kasi 29 Paź 2012 17:04 #82355

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Na działce rosną maślaki pod sosnami i koźlarze pod brzozami. Fotki robił M. i w pierwszej chwili pomyślałam, że to maślaki. W naturze kożlaczki rozpoznaję po kosmatych nóżkach... chyba to jednak koźlarze :rotfl1:
Ale, za to te czerwone liście, to na 100% borówka amerykańska :happy4:

Modrzew Ci zszedł :( , a co mu było?
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2012 17:06 przez katja.

Odp: Ogród Kasi 29 Paź 2012 17:53 #82364

  • Norka
  • Norka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 14
Witaj Katja!

Przyszłam od Romki obejrzeć Twój rugosowy żywopłot. Ciekawe, ile lat potrzebował, żeby tak urosnąć?
Fajna działeczka i piękny domek. Wszystko wygląda, jakby było tam od zawsze. :)

Mam zamiar w przyszłym roku/za 2 lata posadzić kilka brzóz i tak się zastanawiam, patrząc na ilość liści po nimi, jak sobie z tym dobrodziejstwem ;) radzisz? Jakiś odkurzacz?

W planach przyszłorocznych jest już posadzenie borówki amerykańskiej. A patrząc na ich cudowny jesienny kolor jestem zła, że do tej pory ich nie posadziłam! :hammer: :rotfl1:

Odp: Ogród Kasi 29 Paź 2012 22:40 #82505

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
A ja, głupia, myślałam, że borówki sadzi się dla niezwykle wartościowych owoców :hammer: :hammer: :hammer:
Człowiek całe życie się uczy........

Katju, modrzew był zdrowy jak rydz, ale nie obudził się z zimowego snu. Nie mam pojęcia co mu zaszkodziło...

Odp: Ogród Kasi 30 Paź 2012 09:07 #82589

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
katja wrote:
Wiesiu, ale chyba prowadzisz ten rower, czy wsiadasz i pedałujesz? :woohoo:

Wsiadam i pedałuję, tylko mój rower to nie składak tylko turystyczny o większych kołach :)
Ale widziałam ostatnio jak innemu transportującemu rowerzyście zrobiła się z koła ósemka :unsure: (wiózł worek ziemniaków)

Koźlaczki to świetne grzyby, u mnie się też ostatnio pokazały pod młodymi brzózkami :lol:
A rugosę masz piękną, ciekawe kiedy moje będą takie ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2012 09:07 przez piku.

Odp: Ogród Kasi 30 Paź 2012 10:51 #82646

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Norka, dziękuję za wizytę :) Dom wtopił się w tę zieleń i rzeczywiście nie wygląda, że stoi tam dopiero 10 lat, poza tym warmińsko-mazurska eska/holenderka dachówka z odzysku dopełniła całości.
Rugosę sadziliśmy, o ile mnie pamięć nie myli, 7-8 lat temu, ale były to sadzonki-patyczki, kupowane po kilkadziesiąt groszy, w wiązkach.
Jak posadzisz 2-3 brzozy, myślę, że w takiej grupie wyglądają najładniej i jak z czasem wytworzy się odpowiednia ściółka, możesz liczyć na grzyby :), a i o liście nie musisz się martwić. Odkurzacz jest dobry do tarasu i to bardziej jako dmuchawa. Wciągać można tylko suche liście, a nie często takie udaje mi się zastać na działce. Sprawdza się kosiarka z pojemnikiem :garden:, która trochę je rozdrobni i zbierze do kupy, wtedy kompostuję wilgotne, w podziurawionych workach z dodatkiem mocznika albo jakiegoś przyspieszacza do kompostu. Na kompostownik ich nie sypię, bo dłużej się kompostują niż reszta.
Poza tym liście, to doskonała zimowa kołderka dla roślin.
Borówki sadź, warto, tylko pamiętaj o kwaśnym podłożu.


Siberko, a gdzie kwiatek w wersji zimowej, ledwo Cię poznałam? ;)
Wiosną dosadzę jeszcze dwie borówki, bo rosną bezproblemowo, no jest jeden, dojrzałe owoce trzeba osłaniać przed szpakami, kwiczołami itp. smakoszami :angry: Nie wiem jeszcze jakie odmiany posadzić :unsure: , bo mam cztery różne, nazwy znam, ale nie wiem, która jest która :club2:, a smaczne są wszystkie :yummi:

Wiesiu, doczekasz się. Przycinasz ją wiosną, w celu zagęszczenia w dolnych partiach?
Do wożenia kamieni najlepszy chłop z traktorem i przyczepką :lol:, ale nie zawsze jest pod ręką :whistle:
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi
Za tę wiadomość podziękował(a): Norka

Odp: Ogród Kasi 30 Paź 2012 11:01 #82651

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja sama siebie nie poznaję :happy3:

Odp: Ogród Kasi 30 Paź 2012 11:08 #82656

  • Norka
  • Norka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 14
Katja, pytałam o żywopłot z rugosy (bardzo ładny już masz), bo posadziłam kilka krzaczków i ciekawa jestem, kiedy u mnie już będzie taki. :) O przycinaniu nie pomyślałam. Czy również te starsze okazy przycinasz na wiosnę?

Jeśli chodzi o liście brzozy, to bardziej mi chodziło o te, które lecą na Twoją grządkę z bylinami. Ale z tego co napisałaś wynika, że zostawiasz je jako kołderka na zimę. A patent z kosiarką i workami już sobie zapisałam. Zamierzam posadzić ze 3-4 brzozy. O grzybkach nie myślałam, ale extra! że mogę się ich tam doczekać. :happy4:

Siberio - ja też tylko myślałam o owocach borówki, bo bardzo mi smakują, a tu okazało się, że to jest 2 in 1. Nie dość, że smacznie to jeszcze kolorowo! Tak samo aronia mnie zaskoczyła - kupiłam ją dla owoców, a ona jeszcze ładnie przebarwia się jesienią.

Odp: Ogród Kasi 30 Paź 2012 21:32 #82872

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
katja wrote:
Siberko Trabanta Ci załatwię, ale on stacjonuje w Lublinie :rotfl1:
To może ja jakoś pomogę, bo ja też w Lubinie stacjonuję! ;)
Kasiu, dla łódki można by znaleźć wiele zastosowań, gdyby ją tak...odwrócić! :woohoo: Potem nasypać ziemi i posadzić roślinki, takie zwisające ładnie... :rotfl1:
Rugosy, wciąż mam w planach, zapał nieco osłabł, ale chyba wrócę do pomysłu, o ile zdecyduję się wreszcie rozszerzyć nasadzenia... Kasiu, u Ciebie się nie rozchodzą za bardzo rozłogami?


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.474 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum