TEMAT: Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 29 Maj 2015 20:29 #374416

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
U mnie niezapominajki czyste, ale jak pisałam mam trzy odmiany bardzo podatne na mączniaka. Pryskałam Topsinem już chyba ze 3x: pierwszy raz prewencyjnie, a potem jak i tak się na nich pokazał, już dwa razy. Wczoraj ten drugi raz i jakoś nie widać, by się cofał.
Ja nie wycinam pędów ani liści tylko pryskam.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 29 Maj 2015 20:37 #374422

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Uleńko dziękuję. No ja wycięłam, bo wszędzie czytam, że nalezy wyciąć porażone części i spalić. Czytam też, że powinno się zmieniać preparaty. Kurcze..... nie lubię jak chorują. :angry:

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 29 Maj 2015 21:39 #374458

  • edulkot
  • edulkot's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2906
  • Otrzymane dziękuję: 3009
Mączniaka prawdziwego też już zauważyłam na niektórych różach ale teraz jeszcze nie pryskałam. Za to mam mączniaka rzekomego i już raz pryskałam Mildex 711,9 WG, teraz muszę pryskać i na tego mączniaka i na tego drugiego :jeez: Chyba opryskam i podleję jutro siarką, żeby je wzmocnić a potem czymś na oba mączniaki, ale czy coś takiego jest?

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 31 Maj 2015 00:54 #374837

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Constancjo, na prawdziwego lepszy jest Euparen lub Brawo, Brawo też zwalcza rzekomego.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 31 Maj 2015 09:15 #374860

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Witam. U znajomej zobaczyłam dziwną chorobę liści różanych.
Młode, w górnej stronie pędów ale nie wszystkie mają wygląd zwiędniętych, jakby nieco sparzonych. W dotyku też są jakieś takie wiotkawe. Pierwszy raz się z tym spotkałam.
Cała pozostała część rośliny wygląda na w pełni zdrową.
Jak wspomniałam tylko część młodych pędów liściowych ma takie dziwne liście. Kolor ich taki jak i pozostałych, nic dosłownie nie widać ani na liściach ani pod nimi. Zero szkodnika, zero grzyba. Jakieś 2 tygodnie może i 3 temu miały oprysk od robactwa.
To trochę wygląda tak, jakby na całym krzaku coś wybrało około 5-6 miejsc i tam po jednym pędzie liściowym z kompletem liści ta niewłaściwość.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 31 Maj 2015 09:17 #374861

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 01 Cze 2015 10:10 #375158

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2419
  • Otrzymane dziękuję: 9133
constancja wrote:
Mam problem na Constance Spry. Pojawiły się dziwne żółte plamki, które ciężko mi do czegokolwiek przypasować. Mam nadzieję, że mi pomożecie, bo jestem nieco przybita. :sad2: Ta róża kwitnie tylko na starych pędach, a u mnie ma zakwitnąć pierwszy raz. Co to jest i czym to potraktować??? :thanks:


W mojej wiosce kiedyś wiele roślin miało identyczne plamki, gdy na sąsiednim polu wykonano jakiś oprysk przy wietrznej pogodzie. Utrzymywało się to długo, ale przy prawidłowej pielęgnacji i odżywianiu róż, plamki stały się mniej widoczne, ale nie zaniknęły całkiem. Poza tym nic krzewom to nie przeszkadzało i w następnych latach nie pojawiło się.
Pozdrawiam. Jola

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 07 Cze 2015 12:32 #376926

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Szlag jasny mnie trafi! :mad2:
Znowu nie mam pewności co to jest. Stoję w rozkroku pomiędzy dwoma mączniakami i nie wiem czym pryskać.
Tym razem porażony i to bardzo mocno jest John Laing. :cry2: A Jan jest niezbędny! Tak pięknie zapaczkowany... lada dzień ma zacząć otwierać kwiaty. Jak go ratować??? Jak zacznę obrywać liście to zostanie goły!
Pomocy!!! Który to mączniak, bo w sieci szukam i dostępne informacje nie dają jednoznacznej odpowiedzi.



Spód liścia




i spód


Dodam jeszcze tylko, że porażone są starsze, dojrzałe liście. Młode pędy i pączki są jak do tej pory wolne od nalotu.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 07 Cze 2015 12:53 #376939

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Stawiałabym na rzekomy ;) miałam kiedyś prawdziwy na Excelsie, atakował tylko nowe pędy. Całe gałęzie wyglądały jak gdyby posypane mąką. Wycięłam, popryskałam, a nowe odrosły już zdrowe. Używałam chyba Topsinu, ale głowy nie dam.
Chyba nie masz wyjścia, trzeba bedzie usunąć chore liście.
Pozdrawiam mile
Basia

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 07 Cze 2015 23:07 #377176

  • hasia83
  • hasia83's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
CAM01755.jpg


CAM01754.jpg


CAM01757.jpg

Witam,czy ktoś może wie co to za choroba?Nie mam doświadczenia a nie chcialabym stracić 30szt.Chopinów.Proszę o pomoc.
Liście robią się żółte,zwijają się i usychają,pojawia się pajęczyna na niektórychy krzakach oraz plamy na łodydze.Rośliny mam od marca.
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2015 23:13 przez hasia83.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 07 Cze 2015 23:42 #377183

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Dziewczyny, ślicznie Wam dziękuję. :kiss3:
Ula, czuję się przekonana. Ale mi tego Jaśka szkoda. :cry2: Może uda mi się go doprowadzić do kwitnienia.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 08 Cze 2015 01:01 #377193

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
hasia83 Ta choroba najprawdopodobniej przywleczona jest ze szkółki.Jest plagą dużych, młodych, nasadzeń. To zamieranie pędów róż. U mnie niestety też w tym roku, tegoroczne nabytki mają tę chorobę. Przenosi się przez nieodkażany sekator. Wyciąć chore pędy, odkazić sekator, zamalować rany maścią ogrodniczą.U Ciebie to początkowe stadium. Ja mam bardziej porażone trzy róże.

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 09 Cze 2015 21:39 #377748

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
Witam u mnie już 7 róż pożegnałam i właśnie objawy są takie jak u Hasia83 nie wiem co robić dalej pozostałe wyglądają dobrze ale może jakiś oprysk tylko jaki może ktoś mi doradzi.Pozdrawiam Basia

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 16 Cze 2015 09:06 #380097

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Na choroby grzybowe róż (plamistość liści,rdzę i mączniaka prawdziwego) dobry jest środek Substral Saprol Długo działający o działaniu systemicznym do użytku zapobiegawczego i interwencyjnego.Zabezpiecza róże na okres 21-28 dni.
Za tę wiadomość podziękował(a): skorpion

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 19 Cze 2015 21:43 #381370

  • waldi
  • waldi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 156
  • Otrzymane dziękuję: 68
Witajcie Kochani ...poradźcie coś na mój ogromny problem z moimi różami,... :( :( :(
Pomimo oprysków , dobrego nawożenia moje róże chorują.. :(
Jest mnóstwo pąków i kwiatów, ale w bardzo szybkim tempie pokrywa liście i pąki biały, kleisty nalot. Liście się zwijają i ow nalot nie pozwala rozwinąć się pąkom.Staram się je wycierać, ale nic to nie pomaga...co robić ? Opryskać jeszcze po raz czwarty ? Oprysk pewnie zaszkodzi kwiatom ...Poratujcie dobrą radą...
Kochajmy kwiaty i zwierzęta...One potrafią dać serce za serce, ludzie nie zawsze...
Kwiaty są jak narkotyk, im więcej ich masz, tym więcej ich pragniesz...


Zapraszam wszystkich do mojego wątku...Mój Ogród-Kraina Czarów...

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 19 Cze 2015 21:53 #381377

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
W jakich odstępach czasu robiłeś opryski?
Przenawożenie, szczególnie azotem, też nie wychodzi roślinom na dobre. Stają się wtedy bardzo podatne na wszelakiego rodzaju choroby i szybko łapią grzyba.
A może jakieś zdjęcie wstawisz? Bo tak z samych opowieści to na dwoje babka wróżyła.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2015 21:55 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldi

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 20 Cze 2015 08:21 #381462

  • waldi
  • waldi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 156
  • Otrzymane dziękuję: 68
Zamieszczam kilka zdjęć z mojego ogrodu, chciałbym nadmienić, że są listki tak mocno pokryte tym nalotem a po poruszeniu obsypuje się biały pył....Ja mieszkam w U.K., a tutaj jak wiadomo ciągle pada, czy to jest przyczyna ?
Jeszcze jedno po mojej dzielnicy jakiś rolnik rozwoził ziemię w workach i sprzedawał reklamując, że jest b.dobra pod kwiaty...Ja kupiłem kilka worków i podsypałem nią moje róże. Przy pieleniu wyczuwałem nie miły zapach z tej ziemi.Cóż mam zrobić teraz ?, czy już moje róże są stracone ? :( :( :( :( :(
12 LAT Pielęgnacji !!! :cry2: :cry2:


DSCN6139.jpg


DSCN6140.jpg


DSCN6142.jpg


DSCN6143.jpg


DSCN6144.jpg



Czy ja mogę opryskać podczas kwitnienia ????


Opryski robiłem w odstępach 3 tygodniowym ( 20 dni )
Kochajmy kwiaty i zwierzęta...One potrafią dać serce za serce, ludzie nie zawsze...
Kwiaty są jak narkotyk, im więcej ich masz, tym więcej ich pragniesz...


Zapraszam wszystkich do mojego wątku...Mój Ogród-Kraina Czarów...
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2015 08:31 przez Orszulkaa. Powód: łączenie postów;prosze korzystać z edycji postów

Choroby róż - środki ochrony, leczenie, prewencja 20 Cze 2015 08:30 #381465

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Mączniak.
W pierwszym poście na tej stronie masz wszystko napisane.
Mączniak uwielbia wilgoć, jak każdy grzyb.
Pryskanie trzeba robić już wczesna wiosną ( w Anglii to chyba już w lutym ;) ) i regularnie pryskać w równych odstępach czasu. Na opakowaniu danego środka powinno być napisane co ile. Tylko z tymi waszymi showerami to nie wiadomo kiedy pryskać :)
Teraz co się da to poobcinaj. Jeśli róża powtarza kwitnienie to jeszcze zobaczysz pąki.
Będzie dobrze!!!

Co 20 dni??? No nie żartuj? Przy angielskiej pogodzie co tydzień najwyżej!
Możesz opryskać... nie masz wyjścia :)
Ostatnio zmieniany: 20 Cze 2015 08:33 przez Orszulkaa.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldi


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka, MARRY
Wygenerowano w 0.279 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum