• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Topiary, formowanie iglaków

Topiary, formowanie iglaków 05 Lip 2013 13:08 #175870

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hiacynta wrote:
przedogrodek1.jpg



Nadawanie kształtu, to kilka etapów, najpierw przycina się od góry ok. 1/5 rośliny wczesną wiosną, potem w sezonie (do sierpnia) przycina się ze 3 razy nowe przyrosty, aby gałęzie się zagęściły. Wtedy też powoli kształtuje się kształt kulisty.

Dla uzyskania równej, regularnej kuli można użyć przestrzennego, drucianego szablonu. Nakłada się go na roślinę i wycina wszystko, co wystaje na zewnątrz.

Uwaga - cięcie należy prowadzić ostrożnie, kilka razy w sezonie po kilka centymetrów przycina się.


Trochę informacji o kształtowaniu iglaków w stylu bonsai znajduje się w wątku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ycje?start=36#105554


A w fotorelacji z wystawy "Gardenia" można znaleźć kilka inspirujących form bonsai:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/2...3-fotorelacja#128374
Ostatnio zmieniany: 05 Lip 2013 14:29 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Jak zrobić bonsai ze starego jałowca??? 02 Maj 2014 12:59 #250938

  • Izoldka
  • Izoldka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
image_2014-05-02.jpg

Witam,

Proszę o poradę jak zrobić bonsai ze starego jałowca? Poniżej fotka:) Będę wdzięczna za Wasza profesjonalna pomoc:))))

Pozdrawiam,
Iza
image.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 13:03 przez Izoldka.

Jak zrobić bonsai ze starego jałowca??? 02 Maj 2014 13:30 #250958

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Izoldka,
jałowce są dość wdzięcznym materiałem do formowania na styl dalekowschodni, rozumiem, że masz na myśli kształt podobny do bonsai. Bonsai oznacza drzewko w donicy, a Twój rosnący w ogrodzie, bezpośrednio w ziemi nazwać trzeba niwaki.

Co do kształtowania, to starsze drzewka trudno jest naginać, ale wydaje mi się że ma niezły potencjał do samego cięcia. Na szybko mam taką propozycję. Należy oczyścić gałązki mniej więcej do miejsca, które pokazałam> Wybrałam na tyle, na ile widać na Twoim zdjęciu, ale musisz na żywo sama ocenić, które dadzą jeszcze odrosty, a które są słabe. Jałowiec dobrze znosi cięcie, więc nie ma się co bać.
Aha, na końcu możesz pozostawić je takie naturalne, szpiczaste (jak rosną), lub zaokrąglić tak jak pokazałam na schemacie. To że jest pień główny pochylony jest akurat atutem, więc go nie prostuj - nawet nieźle się w tym miejscu komponuje.



Więcej dalekowschodnich inspiracji zobaczysz np. w temacie o moich japońskich inspiracjach

Topiary, formowanie iglaków 10 Lis 2014 21:19 #312344

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dwa kręgi, bukszpanowy i wewnątrz gęsto posadzone cisy.

bukszpan-cisy.jpg


Bukszpany zostały posadzone w 2 rzędach, co 30 cm, w szachownicę. Cisów w środkowym kręgu jest około setki.

Jak zrobić bonsai ze starego jałowca??? 02 Gru 2014 11:32 #318098

  • Izoldka
  • Izoldka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dziękuję Daniela:) Przepraszam ze tak późno! W końcu go nie przycinalam, bo stwierdziłam, ze jednak jest za mało krzaczasty. Poniżej fotki z lata i mój nowy Mural na ścianie:)
image_2014-12-02-4.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 09:17 #370511

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Na czym polega wyłamywanie świeczek w iglakach? W których miejscach na roślinie należy to robić i kiedy?

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 17:14 #370618

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wyskoczyłam na moment przed budynek mojej pracy i pstryknęłam krótki instruktaż na przykładzie kraczka kosodrzewiny :)

Mamy krzaczek z przyrostami w fazie świeczki, czyli igły przylegające do pędu, młody pęd jest bardzo soczysty, delikatny.

iglak-ukrecanie-przyrstow.jpg


Należy pozostawić 1/3 młodego pędu, 3/4 ukręcić. W tym celu w odpowiednim miejscu chwytamy 2 palcami lewej ręki młody pęd, palcem wskazującym i kciukiem prawej ręki łapiemy pęd nieco wyżej i przekręcamy pęd ruchem wskazówek zegara.
iglak-ukrecanie-przyrstow1.jpg


Po ukręceniu jednego pędu, powtarzamy to samo przy innych, starając się nadać odpowiedni kształt krzaczkowi :)

iglak-ukrecanie-przyrstow2.jpg


iglak-ukrecanie-przyrstow3.jpg


Gdy pędy zdrewnieją, do skracania trzeba będzie użyć sekatora.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2015 17:16 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 17:30 #370619

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Warto dodać, że zaleca się pozostawienie tylko dwóch "świeczek", wszystkie pozostałe należy usunąć całkowicie. W przypadku pozostawienia wszystkich krzew (drzewko) może się zagęszczać za bardzo. Po paru latach uszczykiwanie stanie się bardzo pracochłonnym zajęciem.
Jeśli już zaczyna się takie formowanie, to zalecane jest kontynuowanie w kolejnych latach. Pozostawienie drzewka samemu sobie spowoduje deformacje, bo przyrosty roczne będą znowu typowe dla gatunku.

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 20:18 #370679

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Mam drzewko kosodrzewiny ale w ubiegłym roku zaczęło mi się nadmiernie wydłużać do góry. Do tej pory ładnie się rozrastało. Czy przewodnik również powinno się w ten sposób uszczyknąć?

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 20:59 #370720

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Bozi, :)
ja także uszczykuję przewodnik (u sosny). U nich i tak powstaje kolejny, drzewo ma tendencję do wytwarzania kolejnych przewodników.
Najlepiej żebyś pokazała zdjęcie swojej kosodrzewiny, łatwiej będzie podpowiedzieć.
Akurat w weekend uszczykiwałam swoje kosodrzewiny, ale u mnie mają pokrój spłaszczonego krzewu i nie ma jednego przewodnika (taki rodzaj iglastej poduchy).

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 21:05 #370723

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
DSC04593-2.jpg

Wygląda tak, Pinus Mugo Mughus.

A w 2013 wygladała tak.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2015 21:25 przez Bozi.

Topiary, formowanie iglaków 19 Maj 2015 23:43 #370824

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jak na Pinus Mugo 'Mughus' to dość strzeliste drzewko :)

Pytanie, jaki efekt chcesz osiągnąć, bo krzaczastej poduchy na pewno z tego się nie zrobi, choć teoria podpowiada, że ta kosodrzewina powinna rosnąć szersza, niż wyższa :)

Jesli chcesz ją zagęścić i zaminić w stożek, skróć przyrosty i ewentualnie dotnij kilka starszych gałązek, aby zarysować kształt.
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2015 11:14 przez Hiacynta. Powód: literówki
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Topiary, formowanie iglaków 20 Maj 2015 09:12 #370878

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Hiacynto, chodzi mi o to aby ją zagęścić i przyhamować jej wzrost, bo w ubiegłym roku za bardzo wystrzeliła w górę. Czyli powinnam uszczknąć pędy boczne i stożek wzrostu. Zastanawiam się czy nie powinnam uszczknąć lewej strony a prawą zostawić aby się wyrównała długość bocznych gałęzi :think: Na wiosnę musiałam obciąć jedną z dolnych gałęzi z prawej strony ponieważ uschła.

Topiary, formowanie iglaków 20 Maj 2015 10:07 #370904

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Bozi, :)
jak patrzę na zdjęcie Twojej Pinus mugo, to widzę potencjał na formowanie niwaki (już jest powyginana i jeszcze elastyczna). Możesz zajrzeć do "japońskich inspiracji", tam pokazuję na przykładzie Sosny czarnej i wejmutki (ta okazała się łatwiejsza w prowadzeniu).

Jest tam także wyjaśniona technika skracania pędów - jeśli chcesz zagęścić Twoją kosówkę. Ponieważ cała jest pokryta jeszcze igłami, możesz wykonać odważne cięcie gałązek sekatorem. Po tym na końcach gałązek powstaną (wychodzące z igieł) nowe, młode rozgałęzienia i będzie ich więcej. Wtedy może udać się nadanie kształtu jakiego oczekujesz. Jeśli zależy Ci na kompaktowej formie to cięcie przewodnika powinno być nawet niewiele wyżej obecnej połowy wysokości. Twoje drzewko jednak nie do końca wygląda na kosówkę - co już wcześniej było sugerowane. :think:

Topiary, formowanie iglaków 20 Maj 2015 21:27 #371186

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Hiacynto, za instruktaż i linki :hug: Są bardzo przydatne. Jestem już jakiś czas na forum a jeszcze nie czytałam tych wątków.
Jak tylko deszcz przestanie padać zabieram się za wyłamywanie świeczek i korektę sosny. A mam jeszcze kilka młodziutkich egzemplarzy sosny czarnej oraz jedną długa tykę. Do tej będę musiała dotrzeć z drabiny.
Z tego co przeczytałam, to będzie również szansa na korektę tego świerka obłamanego przez amatorów piwa.


Do tej pory myślałam, że jedyne co mogę zrobić , to wyciąć do pewnej wysokości wszystkie gałęzie. Teraz spróbuję przyciąć te niewyłamane.
Danielo, formowanie niwaki jest bardzo pouczające, jednak jeszcze do tego nie dojrzałam :)
Na razie muszę nabrać wprawy przy czymś prostszym.

Topiary, formowanie iglaków 23 Maj 2015 00:01 #372137

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Moja, formowana sosna Tempelhof

ukwka014.jpg

Topiary, formowanie iglaków 23 Maj 2015 00:28 #372145

  • constancja
  • constancja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 935
  • Otrzymane dziękuję: 894
Moja niemoja sosna pospolita.
Daleko jej do klasycznego niwaki ale też nie taki był mój zamysł, a właściwie to zamysłu nie było żadnego. Sosna rośnie na sąsiedzkiej działce tuż przy moim płocie i było pewne, że jak podrośnie to moje róże zostaną odcięte od słońca. No to uszczykiwałam, uszczykiwałam, aż poprzedniej wiosny wyskubałam co się dało, resztę przycięłam i powstało takie cóś. A dzięki "Japońskim Ispiracjom" Danieli już szykuję taśmę i będę wyginać. :happy4:

Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2015 00:29 przez constancja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Topiary, formowanie iglaków 30 Gru 2016 01:16 #515526

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ciekawie przycięty jałowiec zobaczyłam kiedyś podczas spaceru, niby z tych, które się płożą, ale wytworzył solidny pień, który został wyeksponowany.

jalowiec-bonsai.jpg


W podobny sposób, tylko radykalniej, podcięłam gałęzie 20-letnich jałowców na cmentarzu.
Ostatnio zmieniany: 30 Gru 2016 01:17 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.257 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum