TEMAT: Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 21 Cze 2017 10:52 #549879

  • karolinex
  • karolinex's Avatar
Zrobiłam zdjęcia obu wierzbom.


P1060494.jpg


P1060495.jpg


P1060496.jpg



Pierwsza to ta, która ładnie odbiła. Większe listki to te, które zostawiłam przy cięciu. Mniejsze pąki i listki których jest mnóstwo są nowe. Druga wierzba jak widać nie ma nic. Kilka listków też było zostawionych, ale mało bo były mocno wyschnięte i sztywne. Jak widać i one odpadły a nowych nie widać. Przyglądałam się jej dzisiaj dosyć dokładnie i nie widać żadnych robaków ani choróbsk. Natomiast wierzba, która odbija ma gałązki ładne, mięsiste. Te główniejsze są zielone a te boczne bordowe. A ta łysa ma gałązki takie pomarszczone, drewniejące i jak przełamałam to są suche w środku. Ale nie wszystkie. Póki co takie są te, które znajdują się jak najdalej licząc od środka. Zastanawiam się czy pomogłoby obcięcie tych sucharów i zostawienie tylko tych wyglądających na zdrowe? Ale to bym musiała ją nieźle przyciąć. No i do końca nie wiem czy to coś da?


Zielone okna z estimeble.pl

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 21 Cze 2017 13:30 #549901

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podejrzewam, że gdzieś w drodze do klienta drzewko przemarzło.
Suche gałązki i tak nie odżyją, a na martwym drewnie najczęściej zalęgają się zarodniki chorób grzybowych. Najlepiej takie gałązki wyciąć. Ta wierzba ma bardzo mocne przyrosty, jeśli korzenie i miejsce szczepienia nie są całkowicie uszkodzone, na pewno odbije z pączków śpiących.
Za tę wiadomość podziękował(a): karolinex

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 21 Cze 2017 14:27 #549913

  • karolinex
  • karolinex's Avatar
W takim razie przytnę te wszystkie suche gałązki, z których i tak nic już nie będzie. Jak odbije to odbije a jak nie, to w tym stanie co jest teraz i tak się nie polepszy. Więc chyba to cięcie to taka ostatnia deska ratunku ;) Zobaczymy za jakieś dwa tygodnie czy będzie coś z tego. Ciekawe czy przyjęliby reklamację w sklepie :P Chociaż jeśli chodzi o rośliny to zawsze mogą powiedzieć, że w sklepie było ok i pewnie zła pielęgnacja w domu ;) Dziękuję Hiacynto za pomoc. Mam nadzieję, że coś z tego będzie :) Pozdrawiam

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 26 Cze 2017 22:45 #551108

  • Monia Piwonia
  • Monia Piwonia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 503
  • Otrzymane dziękuję: 509
Witam dziś zauważyłam że coś niszczy lub zjada moje Beverly bardzo proszę o pomoc w identyfikacji problemu 3 zostały zaatakowane Dziękuję
20170626_214837.jpg


20170626_214824.jpg


20170626_214854.jpg

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 27 Cze 2017 15:09 #551212

  • Mops
  • Mops's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam,
Proszę o pomoc. Na mojej magnolii od trzech lat pojawiają się takie chyba grzybiczne zmiany.
Czy ktoś z Państwa wie dokładnie co to jest i jakie przedśęwziąć kroki.
Stosowane były opryski systemowe ale na razie nic nie dały. Z góry dziękuję za podpowiedź.
Part of the message is hidden for the guests. Please log in or register to see it.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 27 Cze 2017 23:00 #551311

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wygląda to na bakteryjną plamistość liści. Plamistość liści wywołana przez choroby grzybowe wygląda podobnie, jednak na powierzchni liścia pojawia się aksamitny nalot wywołany przez pylące się zarodniki.

W wypadku bakteryjnej plamistości liści należy starannie usuwać opadnięte liście, wiosną zrobić kilka razy oprysk miedzianem, zaczynając od fazy pąka. Należy też zadbać o kondycję rośliny. Magnolia najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej. Od drugiej połowy lipca należy zastosować nawóz zawierający potas i fosfor, a pozbawiony azotu, aby przygotować drzewko do zimy.

Obecnie warto spróbować oprysków octanem wapnia wg receptury:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 29 Cze 2017 12:45 #551633

  • Mops
  • Mops's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Bardzo dziękuję za pomoc:)

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Lip 2017 18:12 #555544

  • rutek46
  • rutek46's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 9
Witam mam problem z korzeniami azali choć u innych roślin też się zdaża i zaznaczę że tylko u krzewów kupionych w interneci a więc kupione i posadzone nawet po 3 latach od posadzenia mają marne i malutkie liście i przyrosty w porównaniu z tymi kupionymi w sklepach ogrodniczych po wykopaniu okazuje się że korzeń we wszystkich tych marnych roślinach ani trochę sięnie rozrósł tylko dalej jest skłębiony w broązowym torfie w którym był w doniczce parę lat temu a rosną obok siebie z tymi zdrowymi z ogerodniczego,co mogę zrobić z tymi korzeniami żeby zaczęły funkcjonować a roślina żyć?

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Lip 2017 18:28 #555551

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Azalie i różaneczniki , które rosną długo w doniczkach mają bryły korzeniowe bardzo zbite a korzenie potrafią odbić się od doniczki i zacząć rosnąć do środka . Rośliny takie należy dobrze rozluźnić i nawet ponacinać od dołu . Pewnie wsadziłeś do ziemi tak jak wyciągnąłeś z doniczki i dlatego nie rosną .

Beata

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Paź 2017 13:38 #570821

  • laranja
  • laranja's Avatar
Na drzewie pojawiło się coś takiego (po kliknięciu w zdjęcie otworzy się większy rozmiar):

Chciałbym zapytać co to może być?

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 22 Paź 2017 17:45 #570890

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Nectria cinnabarina
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, laranja

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 12 Gru 2017 13:17 #578455

  • jokson
  • jokson's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam serdecznie!
Jestem nowy na forum, od niedawna posiadam działkę rekreacyjna i chciałbym tutaj zdobywać wiedzę oraz od czasu do czasu prosić o porady na temat ogrodnictwa. Posiadam takie drzewko jak na załączonych zdjęciach. Na moje oko jest to jakaś wierzba. Rośnie w bardzo dziwnym miejscu, i przeszkadza w poruszaniu sie po działce. Stad moje pytanie. Czy o tej porze roku mogę ja przesadzić i jak to zrobić krok po kroku aby roślina przyjęła sie i na nowo odżyła. Dziękuje za odpowiedz :)
IMG_7110-2.jpg
IMG_7111-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2017 13:27 przez Emalia112.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 12 Gru 2017 13:33 #578456

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Teraz jest najlepszy czas do przesadzania drzew. Robbie to bez specjalnych zabiegów, po prostu wykopuję z duża bryła korzeniową i sadze tam gdzie ma być. .

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 14 Gru 2017 18:25 #578692

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Korona wielka i dawno się prosi o obcięcie. Ogolił bym dokładnie. I dopiero przesadził. Jednak już wczesną wiosną. Koronę odbuduje w sezon.

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Gru 2017 16:18 #578835

  • jokson
  • jokson's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Ogolona :) na wiosnę przesadzę. Jakieś rady co do samego przesadzania? Czy po prostu wykopać z korzeniami i na nowe miejsce?
Załączniki:

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 04 Maj 2018 15:11 #604334

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy ktoś ma zdjęcia siewek dzwonkowca? Potrzebowałabym jakieś poglądowe fotki do identyfikacji tego, co wyrosło mi z nasion :)

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 15 Maj 2018 23:49 #606530

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3930
  • Otrzymane dziękuję: 21013
Magnolia mi choruje - jedyna nie w donicy. Zastanawiam się czy szkodniki czy ja "przewiało"
Wcześniej była osłonięta przez ścianę woliery.

P5048515.jpg


Proszę o pomoc...

Pytania, problemy, choroby drzew i krzewów liściastych 16 Maj 2018 09:22 #606547

  • Dona
  • Dona's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
:cry2: :cry2: :cry2: Pomocy
Kupiłam caragana arborescensbo podobno nie choruje. Ledwo zaczęły rozkwiać żółte kwietuszki to zaraz uschły a jej listexzki igiełki jakby zasychaja Nie widze żadnych szkodników Co robiś ????


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.419 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum