• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Wybór pnącza na nasłonecznioną pergolę

Wybór pnącza na nasłonecznioną pergolę 25 Lut 2024 01:55 #851623

  • RobertW
  • RobertW's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 13
Witam,

Na wstepie chcialbym pozdrowic uzytkownikow tego Szanownego Forum.
Mam prosbe o udzielenie porady odnosnie wyboru rosliny pnacej. Zamierzam posadzic pnacze wzdluz drewnianej pergoli (dlugosc okolo 7m, wysokosc 2m), na miejsce naslonecznione latem, ktore bedzie z roznych powodow rzadko podlewane (glownie 'deszczem'). Gleba jest klasy VI, ale nawozona. Przeszukuje internet w poszukiwaniu odpowiedniego pnacza, ktore jeszcze oczywiscie by roslo szybko :) . Najblizszym postawionym wymaganiom, wedlug mojej obecnej wiedzy, jest bluszcz, ale roslina ta zazwyczaj nie lubi miejsc silnie naslonecznionych. Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam Wszystkich,

Robert
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2024 17:13 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 07:12 #851626

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2145
  • Otrzymane dziękuję: 8840
Ja przy obu ścianach południowych ( dom i garaż) mam posadzone glicynie. Radzą sobie doskonale. Rosną szybko....wręcz za szybko, bo ciągle uciekają na dach :wink4: Nigdy ich dodatkowo nie podlewam. Tylko tyle co mają z deszczu. Na tarasie szybko dało radę zrobić z niej zielone zadaszenie. :)

20230815_091222.jpg



20210522_084001-2.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2024 07:26 przez mymysteryy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 09:12 #851632

  • Ewaewa
  • Ewaewa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 154
Ładna glicynia. Kasiu po ilu latach Ci pierwszy raz za kwitła?
Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Prządka, ewakatarzyna, surk

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 09:32 #851635

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2145
  • Otrzymane dziękuję: 8840
Nie pamiętam dokładnie, ale kilka lat musiałam czekać ( chociaż kupiłam szczepione, które teoretycznie powinny szybciej zakwitnąć). Ale nie mają u mnie łatwego życia. Prawie sam piasek, a one dodatkowo rosną w pobudowlanych żwirach itp. przy samym fundamencie. Ziemi zbyt wiele nie ma do dyspozycji ( szczególnie ta przy garażu). Ale mimo to dają radę, jak widać. :) Pamiętam, że w oczekiwaniu na pierwsze kwitnięcie po kilku latach doczytałam o podcinaniu korzeni, żeby ją do tego pobudzić i to zrobiłam. Niedługo potem zakwitła, ale nie wiem, czy to pomogło, czy po prostu nadszedł jej czas. :wink4: Na pewno pomaga mocne cięcie góry. Im mocniej ją skracam, tym obficiej kwitnie następnego roku. :) Na tarasie zależy mi bardziej, żeby tworzyła daszek, to tylu kwiatów tam nie mam.
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, surk, Ewaewa, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 10:49 #851640

  • Ewaewa
  • Ewaewa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 154
Podobają mi się glicynie.Tylko jeden ich problem ze długo trzeba czekać aż za kwitną.Dziękuję za rady. Skorzystam z nich. Moja dopiero ma trzy lata, więc pewnie jeszcze trochę zaczekam aż zakwitnie.
Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Prządka, ewakatarzyna, surk

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 11:13 #851641

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79741
Glicynia na pewno szybko obrośnie to, przy czym się ją posadzi. Im bardziej słoneczne miejsce, tym chętniej będzie kwitła. Ale decydujące znaczenie ma cięcie. Zostawiamy tylko krótkopędy, długie "bicze" traktujemy jako konstrukcję nośną i zostawiamy tylko na początku, tylko tyle, ile potrzeba do okrycia, co ma być okryte. Zapraszam do wątku tematycznego. Ciebie, Kasiu, też - pokaż tam koniecznie tegoroczne kwitnienie. Ten wątek pewno szybko "spadnie" i piękne zdjęcia Twojej wisterii pójdą w niebyt.
A wiesz może, co to za odmiana? Widzę dość jasne kwiaty.

Inna "szybka" roślina to milin (u mnie obrasta ćwierć budynku i agresywnie włazi na dach i panele :jeez: ). Tu jest wątek i tamże zdjęcia mojego egzemplarza.

Robercie, bluszcz moim zdaniem jest absolutnie najgorszym wyborem.
Obie wyżej wymienione rośliny świetnie spisują się w o wiele cieplejszym i suchszym klimacie, w życiu ich nie podlewałam.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2024 11:16 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Prządka, ewakatarzyna, surk, Ewaewa, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 12:27 #851651

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26931
Bluszcz na miejsce słoneczne się nie nadaje, to pnącze wybitnie do cienia. Prawdopodobnie będą pędy bluszczu odpadać od pergoli, bo on się chwyta małymi korzonkami czepnymi i najlepiej mu to "idzie" po murze lub po korze drzewa. Ja bym zasadziła po dwóch stronach odmianę glicynii, ale amerykańskiej, ona rośnie do 6 m, więc nie jest tak ekspansywna jak glicynia chińska, a we dwie obrosną te 7 m i będzie szybciej.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Armasza, Prządka, ewakatarzyna, surk, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 18:46 #851687

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Robercie jeżeli nie zależy Ci na kwiatach, tylko na "ścianie" liści, to możesz rozważyć jeszcze trzmielinę. Absolutnie bezproblemowa. Przy obecnych zimach właściwie zimozielona, a raczej zimo-kolorowa: zielono żółte liście od chłodu dostają akcentów różowych.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, ewakatarzyna, surk, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 25 Lut 2024 19:13 #851690

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2145
  • Otrzymane dziękuję: 8840
Łatka wrote:
A wiesz może, co to za odmiana? Widzę dość jasne kwiaty.
Niestety nie wiem. Kiedyś nie zwracałam wcale uwagi na odmiany, tego co kupowałam do ogrodu. Liczył się tylko kolor. :wink4: Zresztą nawet dziś nie za bardzo przywiązuję do tego wagę. Oczywiście poza pomidorami. :wink4: W ich przypadku bardzo pilnuję co to za jeden. ;) :happy:
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, surk

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 26 Lut 2024 01:36 #851722

  • RobertW
  • RobertW's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 13
Dziekuje serdecznie za wszystkie porady odnosnie wyboru pnacza. :) Zaczalem juz czytac i ogladac zdjecia oraz filmiki o Glicynii, Milinie oraz Trzmielnie. Wybor jest szeroki i na razie nie wiem, ktora z tych roslin wybrac. Wkrotce dokonam wyboru jednej z tych roslin a pozniej jakiegos konkretnego jej gatunku, i przesle aktualizacje. :)
Tak, bluszcz rzeczywiscie nie bylby najlepszym wyborem.

Dziekuje jeszcze raz za wskazowki. :)
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2024 01:52 przez RobertW.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Armasza, ewakatarzyna, Babcia Ala

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 27 Lut 2024 03:20 #851790

  • RobertW
  • RobertW's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 13
Witam,
Zaznajomilem sie nieco blizej z proponowanymi pnaczami i obecnie najbardziej odpowiadalaby trzmielina pnaca (Fortunea?). Nie ma zbyt duzych wymagan, lubi miejsca naslonecznione, nie zrzuca lisci w trakcie zimy (bedzie stanowic oslone przez caly rok od sasiedniej dzialki) :) Minusem jest koniecznosc podlewania w czasie suszy (w Polsce suzsze rozumiem jako brak opadow lub znikome opady przez kilka tygodni). Jezeli wybiore trzmieline Fortunea to na 7m grzadce przy pergoli zasadze okolo 7-8 sadzonek.
Pozdrawiam Wszystkich.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, ewakatarzyna, Babcia Ala

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 27 Lut 2024 21:17 #851855

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Robert w życiu jej nie podlewałam, a rośnie u mnie przy ścianie na wyjątkowo podłym stanowisku. Są tam pozostałości jakiegoś muru i niewiele podłoża. Jutro jej cyknę zdjęcie. Jedyne co robię, to raz w roku trochę przytnę, bo zarosła by okno.
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Armasza, ewakatarzyna, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 09:46 #851891

  • Lilu
  • Lilu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 504
U mnie trzmielina rośnie przy tujach i jukach,więc warunki też ma ciężkie, radzi sobie doskonale i fajnie wspina się na tuje.

Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, ewakatarzyna, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 09:50 #851892

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Żadnych milinów, glicynii i innych potworów. Posadź winorośl, będzie z tego pożytek.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, mymysteryy, Prządka

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 11:25 #851898

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2145
  • Otrzymane dziękuję: 8840
Dobrze kombinujesz, ale trzeba by poprawić jakość gleby i zapewnić podlewanie, żeby ten pożytek jakiś był. :)
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 11:36 #851900

  • Fafka
  • Fafka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2441
  • Otrzymane dziękuję: 9235
Obiecane zdjęcia.
Wygląd aktualny, czyli po zimie, kiedy wygląda najmniej atrakcyjnie, a jednak wciąż bardzo dobrze.
20240228_104432.jpg


Pcha się na okno
20240228_104346.jpg
Pozdrawiam. Jola
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Armasza, Prządka, Babcia Ala, RobertW

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 13:47 #851907

  • RobertW
  • RobertW's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 11
  • Otrzymane dziękuję: 13
Fafka, Dzieki za zdjecia. Rzeczywiscie trzmielina wyglada bardzo dobrze. Mam nadzieje, iz u mnie rowniez bedzie tak pieknie rosla. :) W tym tygodniu zakupie sadzonki Trzmieliny Fortunea Sunshine. Sa dostepne m.in. w szkolce w Karczmiskach Pierwszych (k. Lublina). W marketach (Leroy, itd.) pojawia sie dopiero ok. polowy marca.

Lilu, rzeczywiscie trzmielina rozwija sie pieknie :) , podobnie pieknie wyglada Twoj ogrod :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, Babcia Ala

Wybor pnacza na nasloneczniona pergole 28 Lut 2024 16:50 #851915

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Nic nie musisz poprawiać, winorośl wszędzie urośnie i da owoce. Jak milina ruszysz sekatorem- bo kiedyś trzeba to zrobić, wypuści dziesiątki odrostów w odległych miejscach. Trzy lata po wykopaniu krzewu, odrasta w niespodziewanych miejscach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fafka, zielonajagoda, Armasza, Prządka


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.385 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum