TEMAT: Dyskusja ogólna na temat storczyków

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 10:55 #339092

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Hey, może wstaw zdjęcia, będzie łatwiej. Mi ostatnio brązowiały końcówki liści to wycięłam poniżej, rany przeschły i na razie jest ok.


Zielone okna z estimeble.pl

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 11:05 #339101

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Zdjęcia są dwa :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 11:14 #339106

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Strzelam: przypalenie słoneczne :silly:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 11:16 #339107

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Pudło ;) Stoi na zachodnim parapecie w kąciku i słońca tam 0 :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 18:33 #339223

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Piku u mnie na komputerze w ogóle nie widać żadnych zdjęć, jest zdanie a niżej nic. Może ja jestem za krótko na forum, żeby mieć dostęp do Twoich zdjęć?:(

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 18:58 #339235

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
A może mu zimno?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 19:17 #339241

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesiku :) :kiss3:
Na moje skromne oko krótkowidza ;-) taki wygląd liści sugerowałby problem z systemem korzeniowym; liście więdną, brązowieją, i nie chodzi tu o najstarsze listki .... które z biegiem lat mają prawo tak reagować.
Albo w którymś momencie nastąpiło przelanie i część korzeni zgniła ( moje storki są podlewane zimą ... 1-2 razy w miesiącu ), albo rzeczone listki dotykały bezpośrednio zimnej szyby i doszło do przemarznięcia, albo generalnie storczyk ma za zimno i za mokro. Nawoziłaś go ostatnio?
Mogłabyś opisać "kryształki" ? Coś mi świta ....
Na razie ustaw delikwenta w ciepłym, jasnym miejscu i KONIECZNIE osusz stożek wzrostu ( zagłębienie w najwyższym miejscu łodygi pomiędzy najmłodszymi liśćmi ) ręcznikiem papierowym!!!!!!!!!!
Wiesiku, proponowałabym nie zraszać jednak liści zimą, kiedy jest chłodniej i kwiat stoi na zachodnim oknie :)
Ściskam mocno :) :hearts:

acha, kiedy przesadzałaś pięknisia ? długo z Tobą mieszka?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Lut 2015 21:25 #339315

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Kaciarynko, nie potrafię powiedzieć dlaczego nie widzisz moich zdjęć :oops: , może masz słaby internet i długo się otwerają, ja czasem tak mam :unsure:

Haniu, wszystkie moje storczyki mają podobne warunki, a tylko jeden takie liście :pinch: o przesadzałam

Aniu, mieszka ze mną od sierpnia. Wczoraj go przesadzałam i korzenie były zdrowe, obcięłam tylko te które wylazły przez dolne otworki doniczki i lekko podgniły bo dostały do wody. A te kryształki to coś jak drobny przeźroczysty cukier :think:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyskusja ogólna na temat storczyków 11 Lut 2015 12:46 #339468

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Wiesik, czasami storczyki "płaczą" taką lepką wydzieliną, nieraz moje również mają takie dwie minimalne kropelki na spodniej stronie liści, ale naprawdę sporadycznie.
Niekiedy jednak takie objawy mogą świadczyć o żerowaniu pasożytów; na wszelki wypadek przetrzyj letnią wodą każdy liść osobno i uważnie obserwuj, czy dziwne "kryształki" pojawią się ponownie.
Przepraszam, że powtórzę pytanie o nawożenie ... podkarmiałaś ostatnio ów storczyk?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Dyskusja ogólna na temat storczyków 11 Lut 2015 12:52 #339470

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Nie nawoziłam, żadnego ze storczyków od jesieni. Kryształki wytarłam storczykowi dałam nowe podłoże i czekam cierpliwie :huh: Nowy liść na razie jest zdrowy. Tymczasem boję się obcinać te brzydkie bo został by tylko jeden :pinch:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Dyskusja ogólna na temat storczyków 11 Lut 2015 12:57 #339475

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Piku nie wiem, inne zdjęcia normalnie od razu widać pod tekstem, a Twoich nie:( u moich storczyków takie przezroczyste kropelki pojawiają się jak stoją w chłodniejszym miejscu i nie dzieje się nic złego, nic z tym nie robię.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Dyskusja ogólna na temat storczyków 11 Lut 2015 18:36 #339531

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Mam nadzieję , że to nic złego Kaciarynko, poczekam cierpliwie na rozwój. A co do zdjęć nie potrafię Ci pomóc, bo tak wstawiam zdjęcia od początku mojego forumowania i nikt nie narzekał na problem, może admin albo moderator potrafi na ten problem zaradzić ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Lut 2015 18:35 #340043

storczyk11.jpg


storczyk12.jpg


storczyk13.jpg


storczyk14.jpg


storczyk1.jpg

Hej:) Kilka miesiecy temu stalam sie wlascicielka storczyka w opkalanym stanie. Do tego opanowanly go welnowce. Z tym ostatnim jakos sobie poradzilam i od 3 tygodni nie widac zadnego bialego przyjaciela na storczyku. Martwi mnie jednak jego stan ogolny. Mozecie rzucic okiem na jego korzenie i tak ogolnie na caloksztalt?
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 20:03 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Lut 2015 18:38 #340045

storczyk31.jpg


storczyk32.jpg


storczyk33.jpg


storczyk34.jpg


storczyk3.jpg

Hej:) OCZy da zrobic sie jeszcze cos dla tego storczyka? Jestem pelna nadziei patrzac na korzenie. Z drugiej strony nie ma ani jednego listka, pedu, nic ... Storczyk byl do wyrzucenia. Wzielam go bo myslalam ze jeszcze cos ruszy. JAk myslicie? NAwozic go?
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 20:03 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 14 Lut 2015 13:30 #340261

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pauline :)
Korzenie powietrzne wyglądają zdrowo i dorodnie, łodyga z liśćmi także nie nasuwa podejrzeń o niedyspozycję. Zakładając, że nie buszują po storczyku żadne pasożyty, radziłabym jak najszybciej przesadzić roślinkę do nowego, świeżego podłoża i wyszorowanej, zdezynfekowanej doniczki ( lub nowej ), w której możesz zrobić dodatkowe otwory wokół, dla lepszej wentylacji.
Podejrzewam, że niezbędna będzie operacja na korzeniach - najpierw bardzo dokładnie usuń całe (!!!) stare podłoże, wytnij wszystkie martwe, chore, zgniłe, uszkodzone korzenie lub ich fragmenty; ranki zabezpiecz odrobiną cynamonu lub węglem drzewnym. Może okazać się, że większość systemu korzeniowego trzeba będzie usunąć.
W takim przypadku reanimuj storczyk w keramzycie. Jeśli ilość pozostawionych korzeni będzie znaczna, przesadź w dobre podłoże dla storczyków.
W początkach marca można rozpocząć delikatne nawożenie.
Powodzenia :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 14 Lut 2015 13:38 #340264

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pauline :)
Hmm..., kiepsko to widzę ...
Całą nadziemna część rośliny sugeruje zaschnięcie ... i pozostałości pędu, i korzenie powietrzne :( to może oznaczać, że system korzeniowy nie jest wydolny ... albo atak pasożytów doprowadził do zamarcia liści i łodygi.
W tej sytuacji możesz pokusić się o lustrację korzeni ( wyraźnie widać, że roślina daaaawno nie była przesadzana, a podłoże właściwie nie istnieje... ), zwłaszcza ich środkową część.
Jak zwykle w takich przypadkach należy dokonać bezlitosnej selekcji uszkodzonych korzeni i umieścić "zwłoki" w większej doniczce ( o jeden rozmiar ) i przewiewnym, lekkim podłożu. Być może, tak zreanimowany storczyk wypuści nowy pęd .... ale ... musi mieć naprawdę optymalne warunki do wznowienia wzrostu. Nawóz chwilowo nic nie da. Nie wiemy nic o stanie korzeni.
W razie czego - pytaj :)
pozdrawiam serdecznie ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 14 Lut 2015 14:24 #340275

Adasiowa, dziękuję za pomoc:) boję się troche tej reanimacji ale sprobuje. Przesadze do keramzytu. CZy to prawda, ze poziom wody musi wynosic ciagle ok 2 cm? Jestem zupelnym laikiem -,-

P.S Wstawiam zdj jeszcze jednego storczyka po "wojnie welnowcowej". Tego tez przesadzic? CZy pokusic sie o odciecie tych malutkich?

storczyk21.jpg


storczyk22.jpg


storczyk23.jpg


storczyk2.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 20:42 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 14 Lut 2015 17:45 #340323

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Paulinko :)
Moje doświadczenie również nie jest duże ... od niespełna dwóch lat poznaję storczyki, dużo czytam na ich temat, uczę się na własnych i cudzych błędach, niektóre problemy rozwiązuję intuicyjnie ...lub na tzw. chłopski rozum ;-)
Przesadzania nie musisz się bać - zapraszam do mojego wątku - tam krok po kroku wspólnie z forumowiczami przećwiczyliśmy przeprowadzkę do nowego podłoża.
Osobiście jestem zadowolona z firmy Substral, choć niektórzy odradzają ten rodzaj podłoża; jednak do typowej reanimacji, gdzie "pacjent" jest w ciężkim stanie, lepiej spróbować z keramzytem. Najważniejsze jest to, aby w żadnym wypadku korzenie nie były zamoczone w wodzie - wówczas zgniją. Myślę, że najkorzystniejszym wyjściem będzie skwapliwe pilnowanie, aby keramzyt był stale wilgotny. Jeśli chciałabyś reanimować storczyka bez korzeni, wtedy w doniczce z keramzytem może stać woda, ale sama roślina nie może mieć z wodą kontaktu.

Storczyk ze zdjęcia ....
Na 2 fotografii zaraz po lewej stronie jest zwiędnięty pęd i liście; czy w tej doniczce zostało posadzonych kilka storczyków, czy łodyga główna wypuściła keiki?
Zanim zabierzemy się za delikwenta, chciałabym mieć więcej informacji :) O sposobie podlewania, kiedy i czym był nawożony, w jakich warunkach rośnie, jak długo go masz, kiedy i czy był przesadzany?
Jaki jest stan korzeni w doniczce?
pozdrawiam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): paulinessm


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.306 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum