TEMAT: Dyskusja ogólna na temat storczyków

Dyskusja ogólna na temat storczyków 15 Lut 2015 12:33 #340552

W takim razie spróbuję z tym keramzytem:)Patrzyłam na Wasz wątek - jest super, dużo mi pomógł. Jutro przesadzę:)

Co do drugiego storczyka to:
- mam go jakiś drugi tydzień dopiero
- gdy do zabieralam byl kompletnie przelany - mysle ze to nie pierwszy raz tak sie stalo
- w doniczce byl tylko jeden storczyk, reszta to keiki na pedach
- zauwazylam duzo obcietych lodyg- sadze ze storczyk obficie kwitl
- patrzyłam na korzenie i wiekszość niestety jest chora/zgnila, praktycznie tylko te od keikow sa zdrowe

Ogladalam tez Twoje storczyki - przepiekne!


Zielone okna z estimeble.pl

Dyskusja ogólna na temat storczyków 16 Lut 2015 18:57 #340904

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Paulinko :)

Jak przebiega przesadzanie :)?
Pamiętaj tylko o bardzo dokładnym usunięciu starego podłoża i wycięciu WSZYSTKICH martwych i chorych korzeni.
Jeśli chodzi o storczyk z keikami ... osobiście oddzieliłabym keiki od rośliny matecznej i posadziła je do nowych doniczek. Jeśli keiki mają po 3-4 spore liście ( o dł. 9-12 cm ) i zdrowe korzonki, możesz śmiało je usamodzielnić. Roślinka macierzysta raczej obumrze, ale będziesz miała jej potomstwo :)
Niekiedy musimy poświęcić dorosłego storczyka, który nie rokuje nadziei - dla ratowania nowego życia :)
Będę trzymać kciuki :) Powodzenia ...
Bardzo dziękuję za słowa sympatii :) obecnie większość moich storczyków jeszcze śpi ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 16 Lut 2015 20:40 #340946

Właśnie dzisiaj zrobiłam wszystkim moim nowym podopiecznym przeprowadzkę:) jestem pełna nadziei że uda się je wszystkie uratować:)postępowałam zgodnie z Twoimi radami i tym co wyczytałam tutaj na forum. Kupiłam keramzyt, sparzyłam, wypłukałam, namoczyłam w wodzie. Wszystkie storczyki oczyściłam z starych i chorych korzeni a miejsca- nazwę to ranami- posypałam cynamonem - tak ktoś tu radził :) nie miałam nowych doniczek, to też wymyłam stare + dorobiłam dodatkowe dziurki :P

Storczyk z keikami - oddzieliłam młode:) udało się to częściowo. Dwa keiki były na pędzie, pozostałe dwa były tak jakby zrośnięte ze sobą więc tak też je zostawiłam, bo nie umiałam ich rozdzielić. Poniżej zdjęcia moich maluchów

jestem taka dumna z siebie :happy4:


12.jpg


13.jpg


21.jpg


22.jpg


2.jpg


31.jpg


32.jpg


3.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 20:04 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 16 Lut 2015 20:57 #340958

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
:bravo: :bravo: :bravo:
Poradziłaś sobie świetnie! Strach ma wielkie oczy , prawda ?
Możesz być z siebie bardzo dumna :)
Cynamon - jest środkiem dość silnym, więc na ranki po cięciu nakładamy znikomą jego ilość, np. za pomocą patyczka higienicznego, a nadmiar należy zdmuchnąć. W żadnym wypadku nie posypujemy beztrosko całego systemu korzeniowego.
Doniczki wyszorowane płynem do naczyń i wyparzone ;-)?
Roślinka na dwóch pierwszych zdjęciach wygląda ... bardzo słabowicie ... najlepiej nie robić sobie wielkich nadziei, ale powalczyć można.
Jeśli mogę cokolwiek jeszcze doradzić, to nakrycie tego pacjenta "kapturkiem" z woreczka foliowego ( taką mini szklarenką ) - aby zapobiec ucieczce wilgoci i dodatkowo zapewnić jej zwiększoną ilość - tak, aby folia nie dotykała liści.
Keiki dobrze wróżą :)
Nie podlewamy na razie przesadzonych storczyków; poczekaj z tym 2-7 dni ...
Jeszcze raz gratuluję !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 16 Lut 2015 21:06 #340967

Drugiego storczyka nie przesadzałam boooo...on coś wypuszcza! Dzisiaj jak chciałam go wyciągać z doniczki to zauważyłam! Dodaję zdjęcia, nie wiem czy coś widać :unsure: Teraz nie wiem czy go przesadzać czy czekać na to co wyrasta?

Doniczki oczywiście dokładnie wyszorowane :) Zgadzam się z Tobą, ten pierwszy maluch jest bardzo słaby, też na niego patrzyłam - jutro zafunduje mu nakrycie :)

Bardzo dziękuję za rady jeszcze raz :) najgorsze-przesadzanie którego się mega bałam za mną- teraz czekam na pierwszy krok moich maluszków :oops:

CAM01346.jpg


CAM01348.jpg


CAM01354.jpg


CAM01356.jpg


CAM01359.jpg


CAM01362.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2017 20:03 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 02 Mar 2015 10:37 #344617

  • Zuza
  • Zuza's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 287
  • Otrzymane dziękuję: 327
A u mnie góra storczyka okej, ale korzenie ? katastrofa !!!
Wsadziłam na tydzień do osłonek nie przepuszczających światła i zaczęło się :(
Zielony nalot na osłonce i korzenie w fatalnym stanie , puste w środku , po prostu siano
Myślę że nic już z nich nie będzie , bo nie widzę ani jednego zdrowego korzonka :(

Dyskusja ogólna na temat storczyków 03 Mar 2015 20:31 #345268

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zuziu :)
Możesz pokusić się o regenerację systemu korzeniowego w keramzycie; w naszym Orchidarium jest wątek poświęcony temu zagadnieniu. Zazwyczaj ludziom udaje się taki zabieg, więc trzymam kciuki za powodzenie i cierpliwość, aczkolwiek nie wiemy dokładnie, co było przyczyną ( najczęściej jest ich kilka ) obumarcia korzeni. Nic nie wiadomo na temat dotychczasowej pielęgnacji storczyka, ani warunków, w jakich przebywał. Masz zdjęcia delikwenta?
Pozdrawiam grypowo ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Mar 2015 13:23 #348533

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Jak pokonałaś wełnowce? Ja walczę z nimi już dłuższy czas na oleandrze i mam ich po dziurki w ... :club2:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 08 Kwi 2015 20:47 #356313

kaciarynka, wyjelam storczyki z podloza i dokladnie oczyscilam korzenie- jest duze prawdopodobienstwo ze szkodniki w nich siedza, po czym "wykapalam" storczyka woda z plynem do naczyn i ponownie wlozylam do wyparzonej doniczki z nowym podlozem. U mnie ten zabieg sie sprawdził :) takze jezeli nie probowalas z plynem do do dziela! Trzymam kciuki:)

Dyskusja ogólna na temat storczyków 08 Kwi 2015 22:51 #356373

  • biała21
  • biała21's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 15
Witamja też miałam wełnowce ale jakoś dałam rade je pokonać tak jak ty z sodą z płynem ,ale widziałam też na którymś załączniku miałaś dużo odnuszek ,czemu za jednym razem ich nie porozdzielałaś by było więcej i na wymianę czy na sprzedaż
pozdrawiam Wiola

Dyskusja ogólna na temat storczyków 10 Kwi 2015 13:33 #356746

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Na oleandra w końcu zastosowałam oprysk a ze storczyków zdejmowałam je wodą z płynem i patyczkiem i włożyłam pałeczki i na razie ich nie widać :) :funnyface:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 12:56 #357618

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
problem polega na tym że wypuścił pęd kwiatowy ale nie ma pączków tylko są 4 oczka a poza tym nic się dalej nie dzieje.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 13:24 #357627

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Witaj. Wstaw zdjęcie jak możesz, ile czasu rósł ten pęd? Powinien z oczek puścić nie długo przedłużenie pędów lub pączki ;)

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 17:41 #357722

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
pęd kwiatowy mniej więcej wygląda tak


P4130560.jpg
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2015 17:42 przez kiwi422.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 20:02 #357792

  • seboll01
  • seboll01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Parapety Seby
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 109
Miałem coś takiego ze swoim storczykiem

pęd ten póżniej się ulistnił.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 20:42 #357810

  • kaciarynka
  • kaciarynka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 175
  • Otrzymane dziękuję: 15
Seboll jak to się ulistnił, dał keiki?

Dyskusja ogólna na temat storczyków 13 Kwi 2015 21:18 #357833

  • seboll01
  • seboll01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Parapety Seby
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 109
Tak, myślałem że to pęd kwiatowy bo rósł

do góry identycznie jak na fotce a póżniej

z bokowca puścił dwie odnóżki.Może tutaj

będzie tak samo.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 14 Kwi 2015 08:44 #357968

  • kiwi422
  • kiwi422's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 486
  • Otrzymane dziękuję: 167
rośnie dosyć długo nie ma pąków dlatego się zdziwiłam bo poraz pierwszy widzę takie coś. Poczekam co się będzie z nim działo.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.290 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum