TEMAT: Dehydrowanie żywności.

Dehydrowanie żywności. 25 Cze 2020 21:10 #717019

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 862
  • Otrzymane dziękuję: 1649
aga wrote:
Zefirko,pomyślałam sobie, że natkę pietruszki, czy selera można jednak suszyć na słońcu.Wystarczy zawinąć w rulon z papieru,

Dzięki za wszelkie rady. Będę próbowała.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): aga, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Dehydrowanie żywności. 25 Cze 2020 21:23 #717030

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Aga może spróbuję ale już to obgotuję na parze. :)
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): aga

Dehydrowanie żywności. 25 Cze 2020 23:33 #717059

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Aga, na pomysł z liśćmi brokułów nie wpadłam, ale jestem absolutną fanką no waste, więc nie wszystko stracone. :happy4:
Mam przed sobą książkę "Suszonki" Teresy Marrone. Sprawdziłam, o liściach brokułą autorka nie wspomina, tylko o różyczkach i łodygach. :wink2: Natomiast bardzo podoba mi się, gdy pisze o suszeniu bakłażanów, cukinii i dyni.

Rozwiązania, które pokazujesz są bardzo funkcjonalne i oszczędzają dużo miejsca. Dzięki, że dzielisz się swoimi doświadczeniami. :)

Czy robiłaś już "skórki" owocowe albo warzywne?
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, aga, anaka, Szczypiorek

Dehydrowanie żywności. 28 Cze 2020 22:07 #717531

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Postanowiłam zrobić herbatkę owocowo - kwiatową. Jeden składnik gotowy. W suszarce słabo szło. Przenioslam tacki za szybę samochodu i upał zrobił co trzeba.

20200628_172407.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Betula, aga, Szczypiorek

Dehydrowanie żywności. 29 Cze 2020 20:04 #717680

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
A ja dzisiaj chciałam napisać o proszkach warzywnych i owocowych.Gdzieś to zobaczyłam i postanowiłam spróbować.Do tej pory zrobiłam chyba kilkanaście różnych proszków i mam zamiar jeszcze...



20200629_194405.jpg


Przechowuję w takich słoiczkach, a zapas w większych.Jest to skondensowany produkt warzywny, doskonały do różnych potraw i może eksperymentów kulinarnych.Kilka słoiczków już rozdałam.Myślę, że fajny prezent.Jest to też dobry sposób, aby przemycić warzywa do posiłków np dla dzieci ( które dziecko nie zje ze smakiem zielonej jajecznicy :) ).A gulasz, czy leczo z takimi przyprawami wymiata!
Spróbujcie zrobić proszek z listków czosnku - naprawdę świetne.I nie trzeba ich wyrzucać na kompost.
Horti, możesz napisać jak pani Marrone suszy łodyżki brokułów? A gdybyś miała czas, to napisz coś o suszeniu bakłażanów, dyń i cukini. Niebawem będziemy zbierać ( mam nadzieję :oops: ) - byłoby dobrze coś wiedzieć o suszeniu tych warzyw. :bye:
Acha, słoiczki z proszkami muszę upchnąć w jakiejś szafce, na oknie pewnie wypłowieją.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Horti, pszczelarz5, Betula, Szczypiorek

Dehydrowanie żywności. 01 Lip 2020 19:14 #718056

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Aga, wpadłam tylko na chwilę, mam małe urwanie głowy. W weekend przysiądę i napiszę. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): aga, Szczypiorek

Dehydrowanie żywności. 12 Lip 2020 16:50 #719795

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726

Aga
, piszę w weekend, choć miałam nadzieję, że uda mi się tydzień temu. Przepraszam, :oops:

Bakłażan - suszymy niewielkie sztuki z jak najmniejszymi nasionami. Obieramy ze skórki, kroimy w plastry ok 0,5 cm, albo w zależności od dalszego przeznaczenia w paski, kostkę (ok. 1 cm). Suszenie w temp ok 50 C.

Brokuły - łodygi do suszenia nie mogą być puste w środku, kroimy w kawałki ok. 1,5- 2 cm, blanszujemy 2 min., osuszamy, suszymy w temp. ok 50 C.

Cukinia - kroimy plaserki (ok.0,5 cm), kostka (ok. 1 cm), albo trzemy na tarce do mizerii albo na dużych oczkach, temp. ok 50C

Dynia - bardzo dobra jest dynia makaronowa, nie wymaga krojenia. Inne odmiany pozbawiamy skóry, kroimy na plaserki (ok. 0,5 cm), albo kostkę (ok. 1 cm), blanszujemy ok. 3-5 min - w zależności od odmiany, ma być na wpół ogotowana, osuszamy i suszymy temp. ok. 50 C. Można też suszyć pure z ugotowanej dynii, rozsmarowuje się je na papierze na tacy, temp. ok. 50 C.

Hiszpański patent na nawadnianie papryk suszonych w całości , albo w kawałkach - moczymy w wodzie/bulionie 5-10 godz. albo gotujemy przez kilka minut - można wykorzystać, np. do past warzywnych, albo sosu typu pesto.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Szafirek, aga

Dehydrowanie żywności. 22 Wrz 2020 20:03 #729179

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Dehydujemy, dehydrujemy...



20200920_112418.jpg



Wszystko, co już nie zmieści się w zamrażarkach, lub w słoikach.Papryki ostre i słodkie ( chcę jeszcze spróbować wędzoną, ale muszę poczekać, aż zielone mi się zarumienią :) ), cukinie, bakłażany,cyklanterę ( a tę ususzoną mielę na proszek - w zimie będzie kuracja oczyszczająca organizm :wink4: ). :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Szafirek, ewakatarzyna

Dehydrowanie żywności. 24 Lut 2021 15:10 #749991

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2116
  • Otrzymane dziękuję: 9977
Jaki ciekawy wątek! A ja go dopiero znalazłam.
Piszcie proszę do czego używacie suszonek.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, aga, JaKasiula

Dehydrowanie żywności. 24 Lut 2021 21:15 #750040

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Agnieszko, u nas suszona zmielona sałata i rukola służą do posypywania twarogu i ziemniaków, robienia zielonego sosu z jogurtem naturalnym. Mają specyficzny smak i nie za bardzo przypominają "oryginał". Ale ja lubię eksperymenty.:) No i mam kawałek lata na talerzu.
Paprykę typu kapia, suszoną w dużych kawałkach dodaję do zup i sosów, okazało się, że wrzucona do kapusty, świetnie ukisiła się i nie wpadłabym na pomysł, że przedtem była ususzona.
Niestety w suszonych czereśniach pojawiło się nieproszone towarzystwo i nie sprawdziliśmy, czy smakują jak rodzynki. Chyba warto je przemrozić, sprawdzę w tym roku. Na pewno będę suszyć więcej owoców (maliny, truskawki, wiśnie), choćby do herbat.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, CHI, Szafirek, aga, Babcia Ala, JaKasiula

Dehydrowanie żywności. 26 Lut 2021 16:55 #750268

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
U nas hitem jest mieszanka suszonych papryk, pomidorów, cebulki, czosnku, cukinii i cyklantery. Zmielone tak na "granulki".Posypujemy tym wszystko. Już schodzi druga partia (każda ok. 1 l). Suszoną kapustę używam do gołąbków bez zawijania. Z suszonej w plastrach cukinii robię warzywną lazanię.Suszone owoce - do omletów. A mielony proszek z liści kalarepki chcę jutro dodać do ciasta na pierogi. Mam nadzieję na zielone pierogi z czarną soczewicą i jarmużem ( ten akurat jest świeży z ogródka). Nie da się opisać wszystkiego, ale zdecydowanie w tym roku suszę jeszcze więcej (mam nadzieję,że będzie co! ;) ). :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Szafirek, Babcia Ala, JaKasiula

Dehydrowanie żywności. 26 Lut 2021 16:59 #750269

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 19523
Suszona włoszczyzna z suszoną kanią zmielone na proszek są świetnym zagęstnikiem do gulaszu, mięsnych sosów. No i ten grzybowy posmak :yummi: W tym roku muszę zdecydowanie zwiększyć ilość.
Zielenina typu por, liście selera, natka pietruszki, lubczyk i koperek. Wysuszone, skruszone na drobniejsze kawałki zimą do zupy rewelacja.
Suszenie odkryłam dopiero latem(wcześniej suszyłam tylko grzyby), i jakby to młodzież podsumowała, dla mnie sztos.
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2021 17:04 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, CHI, Szafirek, aga, Babcia Ala

Dehydrowanie żywności. 15 Kwi 2021 13:10 #757805

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Pokażę dzisiaj zielone pierogi ze szpinakiem i cieciorką. Oczywiście powodem, że pokazuje to w tym wątku jest dodatek proszku z suszonych liści sałaty do ciasta. Sezon sałatowy niebawem się zacznie i wiem, że czasami sałata niektórym tak obrodzi, że nadmiar ląduje w kompostowniku, bo nie ma już kogo obdzielać. A liście sałaty można ususzyć i zmielić na proszek i np tak wykorzystać:



20210415_125202.jpg





20210415_124940.jpg





20210415_114857.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, pszczolka, Zielona, Szafirek, Zygowa, Prządka, Babcia Ala, JaKasiula

Dehydrowanie żywności. 01 Lip 2021 14:41 #768056

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Zrobiłam sobie własne Zioła prowansalskie.

20210701_055829.jpg


Skorzystałam z takiego przepisu:

- 3 łyżki oregano
- 3 łyżki tymianku
- 3 łyżki natki pietruszki
- 2 łyżki bazylii
- 1 łyżka kwiatów lawendy
- 1 łyżka rozmarynu
- 1 łyżka szałwii
- 1 łyżka mięty

Oczywiście zioła po ususzeniu. Nie trzymałam się zbytnio tych " łyżek" - po prostu mniej więcej zachowałam proporcje.A jaki zapach... :jeez:
I jeszcze nie dodałam kwiatów lawendy, bo moje dopiero zaczynają kwitnąć.



20210701_055646.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2021 14:42 przez aga.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, Szafirek, Evien, Zygowa, Prządka, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.390 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum