TEMAT: SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Maj 2014 15:01 #258900

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
No i zaczęły się przetwory u mnie wczoraj było ucieranie róży zapach :P wyszły dwa małe słoiczki
WP_000110.jpg


WP_000114.jpg


WP_000120.jpg
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Joane, Campanula


Zielone okna z estimeble.pl

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 16 Lip 2014 21:38 #283740

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo bym prosiła, aby osoby wpisujące się w tym dziale oprócz wspaniałych fotek dzieliły się również przepisami kulinarnymi :)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 10 Sie 2014 11:46 #290583

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jako "świeżo upieczona" forumowiczka chciałabym podzielić się kilkoma sprawdzonymi recepturami na przetwory z warzyw;

Fasolka szparagowa ( po poznańsku szabelek ) z papryką

1,1 kg żółtej fasolki
2-3 średnie strąki czerwonej papryki
20 dkg cebuli
1/2 szklanki oleju
1 słoiczek koncentratu pomidorowego ( używam "Pudliszki")
3 łyżki octu 10%
3 łyżki cukru
1/2 łyżki soli

Fasolkę obgotować w osolonej wodzie, przelać zimną wodą i pokroić na 3 cm kawałki.
Cebulę pokrojoną w kostkę przesmażyć ( zeszklić ) na oleju, wrzucić papryki pokrojone w paseczki i dusić razem około minutki.
Następnie dodać koncentrat, ocet, cukier i sól, wymieszać, pogotować następną minutkę, wrzucić fasolkę i całość gotować na średnim ogniu 15 minut mieszając!Śmiało można wrzucić listki cząbru oberwane z kilku gałązek.
Gorące warzywa nałożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.
Rewelacja zarówno na ciepło, jak i na zimno :)

Górny rząd od lewej: sałatka z ogórków szwedzka, kalafior kiszony
Rząd dolny od lewej: sałatka z pomidorów, cukinia z curry i rzeczona fasolka.
Butelczyna po prawej to smętne resztki ubiegłorocznej nalewki z wiśni :)


kisz-kalaf.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, viola

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 11 Sie 2014 12:47 #290804

  • gosik
  • gosik's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Ja robię kompoty z różnych owoców, żeby zimną cieszyć się ich smakiem :) sposób bardzo prosty: z owoców pozbyć się pestek i przekroić na pół, na ćwiartki (zależy jaki owoc), włożyć do słoika zalać to wodą z cukrem (cukru wg uznania) i gotować taki zakręcony słoik przez 30 minut.

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 15 Sie 2014 21:36 #291849

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Tak:-)pasteryzujemy. W przepisie było ze ok 20minut ale ja robię to krótko,tylko do zmiany koloru:-)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 16 Sie 2014 14:40 #292001

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dla zwariowanych wielbicieli "jagódek" :)

Borówki amerykańskie na zimę

- 1 kg borówki
- cukier

Borówki dokładnie myjemy, przebieramy odrzucając nadpsute lub zeschnięte. Do czystych, suchych ( !!! ) słoików wsypujemy warstwami owoce i cukier; np. każdą 2 cm warstwę borówek przesypuję dużą łychą cukru. Po całkowitym napełnieniu słoika potrząsamy nim energicznie, aby równomiernie rozprowadzić cukier wśród owoców. Pasteryzujemy około 15-20 min. w zależności od pojemności słoików. Gorące odwracamy do góry dnem i studzimy.


CRW_0168.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, viola

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Sie 2014 07:32 #295789

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Sos pikantny typu Adżika

Pod hasłem adżika jest wiele wersji tej pasty/sosu z dodatkiem marchwi, jabłek i czego tam jeszcze, aby obniżyć koszty a powiększyć masę. Podobnie jak leczo po polsku np. z cukinią nie jest leczem, tak wszystkie te adżiki nie powinny nosić tej szlachetnej nazwy, mój sos też nie jest oryginałem. Przepis dostałam wieki temu od mamy mojej bliskiej znajomej z Mińska, wtedy z CCCP teraz na Białorusi, która nazywała to przyprawą.

Składniki

1,5 litra przekręconych przez maszynkę do mięsa pomidorów
35 szt słodkiej papryki *
10 szt ostrej papryki
1,5 szklanki czosnku
4 korzonki chrzanu
pęczek koperku
pęczek pietruszki
3-4 łodyżki selera (korzeniowego)
1,5 szklanki oleju
1,5 szklanki octu
0,5 szklanki cukru
sól do smaku

Przygotowanie

Przekręcone przez maszynkę pomidory gotować 15 minut.

Paprykę, czosnek, chrzan również przekręcić przez maszynkę do mięsa i dodać do pomidorów wraz z olejem i cukrem- gotować 15 min.

Koperek, natkę pietruszki i łodyżki selera drobno posiekać, dodać do gotujących się warzyw, wlać ocet, doprawić solą i gotować jeszcze 15 min.

Sosem wypełnić nieduże wyparzone słoiki i zamknąć bez pasteryzacji. Świetny do różnego rodzaju mięsa, szczególnie z grilla, delikatnych żółtych serów.


sos2.jpg


Podane składniki można proporcjonalnie zmiejszyć, bo to dość duża porcja, ale sos bardzo dobrze się przechowuje, może stać 2 lata.


sos3.jpg



* Podałam ilość papryki wg. receptury jaką otrzymałam od znajomej, ale to były inne czasy i inna papryka ;) chodzi o paprykę pomidorową, niedużą. Kiedy mam pod ręką tylko duże dodaję mniej, na oko :supr:

Natomiast ostra papryka to rzecz gustu, nie mam własnej więc kupuję, ale raczej przy tych proporcjach, to takie większe będące na ryneczkach, nie te malutkie.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 31 Sie 2014 07:34 przez Krzysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Sie 2014 14:25 #295898

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dorko,
czy mogłabym prosić o więcej szczegółów dotyczących plasterków ogórka / cukinii i zalewy ? Chodzi mi o proporcje :) Wyglądają bardzo smakowicie ....

Krzysiu,
sos Adżika najprawdopodobniej zostanie wypróbowany, ale chyba z mniejszej ilości składników :)Czy pomidory przed przekręceniem w maszynce należy obrać ze skórki?
Świetna kompozycja zdjęć!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 31 Sie 2014 17:35 #295949

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Małe cukinie, takie by pasowały do ogóreczków.Z proporcjami w zalewie będzie ciężko, zawsze robię na oko, a właściwie na smak, daję dużo miodu, lubię słodkie
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 03 Wrz 2014 19:42 #296717

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Dzięki myśmy cukru jak i soli dali raptem łyżeczkę :wink4:

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 05 Wrz 2014 19:28 #297117

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja też się dziwię bardzo , tyle papryki w potworowie a cenę trzymają , gdyby spuścili to wszystko ludzie by kupili a tak niech zgnije a nie obniżę ceny ....
zrezygnowałam , bez papryki przeżyję ;)

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 14 Wrz 2014 20:52 #298898

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wiesz co? Schowaj zatem jeden słoik i po miesiącu spróbuj :) Albo od razu zrób większą ilość ... My tego typu przetwory pakujemy w słoje 900 ml, po otwarciu starcza na dwa dni ( dla 2 osób ). Z drugiej strony rozumiem Twoją Anię... - pozdrów córeczkę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 15 Wrz 2014 20:25 #299132

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Aniu nie mam pojęcia :unsure: :unsure: u mnie wszyscy kochaja czosnek ( przyznam , że wtym roku dawałam 4 główki na porcję, żeby nie było wojen czosnkowych )
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 21 Wrz 2014 13:11 #300351

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Buraczkowe impresje ...
Małe, niepozorne, trochę zapomniane ( choć niesłusznie ), "tanie jak barszcz", ale bardzo zdrowe ze względu na wysoką zawartość żelaza, wykorzystywane w wielu wariantach: barszczykowym, sałatkowym, surówkowym, kiszonym, marynowanym, zakwasowym ( zakwas pychotka ! ) i w każdym bardzo smakowite.

Ostatnio odkryłam nowy kształt buraka - podłużny, walcowaty ( nieco frywolny ;-) ) o cieniutkiej delikatnej skórce. Jest bardziej soczysty i słodszy od okrągłego kuzyna, podczas gotowania nie wydziela przykrego, ziemistego zapachu, a kolor np. barszczu to czysty rubin. Właśnie tę odmianę wykorzystałam w tegorocznych buraczkowych szaleństwach.

Buraczki z papryką

3 kg buraków - gotujemy w skórce do miękkości,obieramy i ścieramy na grube wiórki
1 kg papryki - myjemy, kroimy w paseczki
4 duże cebule - kroimy w kostkę
Paprykę i cebulkę parzymy wrzątkiem przez około 2 minuty.
Wszystkie warzywa mieszamy w duuużym naczyniu.
Zalewa:
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki octu 10%
1 szklanka oleju
1 łyżka soli
pieprz czarny w ziarenkach
Składniki zalewy doprowadzamy do wrzenia, lekko studzimy i zalewamy warzywka. Musimy wszystko dokładnie wymieszać i zostawić w spokoju na ... powiedzmy godzinkę. Po tym czasie przekładamy sałatkę do słoików i pasteryzujemy 15 - 20 minut w zależności od wielkości słoików.
Genialny dodatek do obiadów, ale niezrównany podczas wyjadania prosto ze słoika :)
Z w/w składników otrzymujemy 5 słoików 900 ml.

IMG_9080.jpg


Buraczanych rozważań ciąg dalszy ...

Sałatka z buraczków i kapusty

1 kg buraczków - ugotować, obrać i zetrzeć na grube wiórki
1 kg białej kapusty - poszatkować ( np. przy pomocy męskiej ręki )
20 dkg cebuli - pokroić w kosteczkę

Wszystkie warzywa wymieszać, zalać 1/2 szklanki 10% octu, ponownie dokładnie wymieszać.
W międzyczasie robimy zalewę:
1,5 szklanki wody
3/4 szklanki cukru
1 łyżka soli
Zagotowujemy i studzimy. Następnie wlewamy do warzyw, porządnie mieszamy i zostawiamy na 24 godziny.
Na drugi dzień przekładamy do słoików, pasteryzujemy 30 minut ( słoiki 900 ml ).
Z tej proporcji wychodzi 5 słoików po 400 ml.

Z ostatniego przepisu możemy podjadać buraczki zarówno na ciepło, jak i na zimno - czyli 2 w 1 :)

Buraczki z jabłkiem

2 kg buraczków - ugotować, obrać i zetrzeć na grubej tarce
1 kg jabłek - obrać i również zetrzeć na grubej tarce
20 dkg cebuli - pokroić w kostkę i zeszklić na 3-4 łyżkach oleju
Ponadto :
1,5 łyżeczki soli
2 łyżki octu
2 łyżki cukru
Składniki przyprawowe w podanej ilości zagwarantują nam delikatny smak sałatki; ja wolę zdecydowaną nutę smakową i zazwyczaj szczodrą ręką daję ich więcej.

Warzywka mieszamy, doprawiamy cukrem, solą i octem. Krótko zagotowujemy i przekłądamy do słoików. Pasteryzujemy 30 minut.

Pisała dla Was Adasiowa - buraczany fan :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Wrz 2014 13:30 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzena06

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 21 Wrz 2014 15:03 #300368

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Na pożegnanie lata ...

PIGWOWIEC

od lewej: łososiowy kolor galaretki z pigwowca, słoneczny to przecier :)


IMG_9083_2014-09-21.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 27 Wrz 2014 17:01 #301799

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Zosiu :)
Może jednak trochę szczegółów odnośnie ilości miodu i octu balsamicznego ... chociaż mniej więcej, tak jak robisz to Ty.
Te fistaszki to całkiem smakowity wybór.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 04 Paź 2014 19:31 #303244

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Dziękuję za przepis! Po przymrozku byłam zmuszona powyrywać cukinie, maluchy się przydały, część podsmażonych zamiast do słoiczków trafiła do mojego żołądka:

4.10.2014006.jpg

SPRAWDZONE PRZEPISY NA PRZETWORY DOMOWE NA ZIMĘ DO SŁOIKÓW 29 Lip 2015 22:57 #392365

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
GRUSZKI W OCCIE

2 kg gruszek (lekkotwardych)
1 kg cukru
1-2 szkl. octu 10%
kilkanaście goździków

Wykonanie:

Gruszki umyć, obrać, pokroić na połówki lub ćwiartki, wrzucić do gorącej wody, obgotować i odcedzić.
Z cukru rozpuszczonego w szklance wody przygotować gęsty syrop i wkładać do niego cząstki obgotowanych gruszek. Gotować do momentu aż staną się lekko przezroczyste. Wyjmować z syropu łyżką cedzakową. Po ugotowaniu wszystkich gruszek, do syropu dodać goździki, ocet i zagotować.
Gorącym, kwaśnym syropem zalać gruszki. Pasteryzować przez 25 minut.

=====================================================================================

DYNIA W OCCIE

2 kg dyni
75 dkg cukru
1,5 szkl. octu 10%
1 szkl. wody

Wykonanie:

Dynię przekroić na pół, usunąć nasiona, obrać ze skórki, pokroić w kostkę.
Cukier wsypać do rondla, dodać ocet i wodę i ugotować syrop, włożyć dynię
i gotować na wolnym ogniu, aż staną się przezroczyste. Ostudzić. Ułożyć dynię w słojach typu ''Twist'' i zalać ją zalewą w której się obgotowywała dynia.

PS: Moja mama gotowała zalewę pod przykryciem, na małym ogniu z dodatkiem laski cynamonu, a ocet dodawała już po wyjęciu cynamonu i zagotowywała go.

=====================================================================================

PAPRYKA MARYNOWANA MOJEJ MAMY.

Paprykę umyć, dokładnie oczyścić, poprzekrawać wzdłuż, usunąć nasiona. Oczyszczoną paprykę ciasno(!) poukładać w słoikach. Do każdego słoika wrzucić:

1 duże ziele angielskie lub 2 mniejsze
1/2 listka laurowego (na słoik 0,5 l.)
pieprz w ziarkach w 3 palce (ile ci się weźmie w 3 palce)

Przygotować zalewę: Do garnka wlać 3,5 szkl. wody
dodać: 2 czubate łyżki cukru (ja sypałam 2,5) - adnotacja mamy
1 płaską łyżkę soli

Wszystko razem zagotować, następnie do tego dodać ok. 1 szkl. octu 10% i jeszcze raz zagotować. Zalewę ostudzić. Zalać nią paprykę w słoikach. Do każdego słoika na koniec dodać po 1 łyżce stołowej oleju. Zakręcić. Pasteryzować 20 minut.
UWAGA: Ta porcja zalewy wystarcza na trzy 0,5-litrowe słoiki.

=====================================================================================

OGÓRKI KISZONE NA ZIMĘ W SŁOIKACH

ogórki gruntowe jasnozielone
kwiaty kopru
korzeń chrzanu
gorczyca
czosnek

Zalewa:
1 litr wrzącej gotowanej wody
1 łyżeczka czubata tartego chrzanu ze słoiczka
1 łyżka soli

Umyć litrowe słoiki, dokładnie wyparzyć wrzątkiem, odwrócić do góry dnem, żeby obciekły. W gotowe słoiki wkładać kwiaty kopru, po kilka ząbków czosnku, po łyżeczce gorczycy, kawałku chrzanu, ułożyć ścisło ogórki.
W garnku zagotować wodę, dodać sól, chrzan, dokładnie wymieszać, wrzącą zalewą zalać ogórki. Lekko zakręcić, odstawić na 3- 4 dni w ciepłe miejsce, po tym czasie słoiki mocno dokręcić i wynieść w chłodne miejsce (najlepiej spiżarnia lub piwnica). Tak zrobione ogórki są chrupiące, twarde i bardzo smaczne.

=====================================================================================

GRUSZKI W SYROPIE (idealne do ciast i na kompot)

3 kg gruszek (twarde, ale dojrzałe)
1 kg cukru
1,5 litra wody
2 cukry waniliowe
3-4 goździki na słoik (ja goździki dodałam do gotującej się zalewy)
3 (ew. 4) łyżeczki kwasku cytrynowego

Zagotować 1,5 litra wody z kwaskiem cytrynowym, cukrem waniliowym, cukrem. Do tej zalewy włożyć gruszki i gotować przez godzinę aż się zeszklą. Gorące włożyć do słoików, dodać do każdego 3-4 goździki i szybko zakręcić.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.820 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum