TEMAT: Czy to kwiaty jabłonki?

Czy to kwiaty jabłonki? 07 Kwi 2019 18:17 #652050

  • emilinka
  • emilinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 5
Dziś na spacerze znalazłam drzewko kwitnące. I wydaje mi się że to jablonka,czy mam rację? I jak odróżnic kwiaty jabłoni od kwiatów czereśni,wiśni albo śliwy lub innych drzew owocowych
IMG_20190407_111558.jpg

skoro są podobne?


Zielone okna z estimeble.pl

Czy to kwiaty jabłonki? 08 Kwi 2019 20:53 #652213

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
Jeżeli nie są to kwiaty drzew owocowych ozdobnych ( jabłoń ozdobna czy wiśnia ) to łatwo poznać kwiat. Kwiat zwykłej wiśni jest mały. Cały biały. Pręciki zakończone małymi pylnikami

Kwiat gruszy. / dla mnie najpiękniejszy/ jest dużo większy. Płatki kwiatów białe, ale jakby wywinięte. Oddzielone od siebie przestrzenią. Pręciki duże zakończone czarnym albo różowym dużym pylnikiem/ kolor zależny od fazy rozkwitu kwiatu/

Zapach też jest różny. Poznasz. Zapamiętasz. Nie zapomnisz ;)

Kwiat śliwy. I tutaj zależnie jaka to śliwa. Zwykła mirabelka jest biała, malutkie kwiatuszki słodko-mdlące . Śliwa uprawowa kwiat sporo większy. Wywinięte płatki białe. Kolor pylnika jasno- żółty.

Kwiat jabłoni. Pączki różowe. Kwiaty biało- różowe.Małe. Pręcik wysoki zakończony żółtym pylnikiem. Lub kwiaty całkiem białe. W obydwu przypadkach kwiaty zebrane w dość spory kwiatostan z racji tego, że jabłka przecież rosną często parami. Lub nawet po kilka sztuk obok siebie.

Kwiat czereśni. Najczęściej duży. Biały. Rzucający się w oczy. Pręciki długie zakończone żółtym pylnikiem.

Wielkość. Kształt płatków. Zapach. Wielkość pręcików i kolor/ wielkość pylników. Obserwacja przyrody wokół siebie i wszystko z czasem zapamiętasz :)

Odmiany szlachetne. Ozdobne i dzikie. W przypadku odmian ozdobnych mamy różnorodność kolorów. Tak jak Jabłoń Royalty/ Prousion
Wiśnie japońskie/ czy inne grusze ozdobne. Barwy od bardzo ciemnych kwiatów/ i liści/ po bardzo jasne.
Odmiany dzikie. Nic tak mocno nie pachnie jak właśnie one. Akurat tego ludzie nie potrafią przenieść w swoich szczepionych wynalazkach. Coś za coś, nie można mieć wszystkiego ;) .

Są jeszcze różne mixy. Jak moja śliwo-wiśnia ozdobna :) Bardzo ją lubię. Kwiaty różowe, liście piękne purpurowe, wyglądają jakby płonął cały krzak/ nieduże drzewko/. Nie powala zapachem. Kwiatek też skromny, ale liście pierwsza klasa.

Najlepiej jak będzie ładna pogoda wziąść na rower, aparat do plecaka i obejrzeć i obfocić okolicę czym i w czym jest bogata i urodzajna. Własny katalog. Nowe wrażenia i najlepsza encyklopedia jaka może być. Życzę powodzenia w poznawaniu piękna drzew owocowych :idea1:
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, emilinka, CHI

Czy to kwiaty jabłonki? 09 Kwi 2019 07:11 #652245

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Te białe to śliwa lub wiśnia, przypuszczam że jednak śliwka mirabelka która właśnie kwitnie. Różowa stawiałbym na brzoskwinie.
Za tę wiadomość podziękował(a): emilinka

Czy to kwiaty jabłonki? 09 Kwi 2019 21:23 #652354

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3923
  • Otrzymane dziękuję: 20935
Brzoskwinia albo morela.
A to drugie bardzo podobne do mojej śliwy. Ufocę dla porównania..


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.338 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum