• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Co to za cebule?

Co to za cebule? 27 Lis 2012 23:32 #94176

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dostałam dzis takie m.in cebule , nie potrafię ich zidentyfikować, a wypadałoby wiedziec co posadzę. Juz i tak ostatni dzwonek!(oby nie za późno!)
listopad2012057.jpg

Cebula ma wysokość 7 cm , obwód 23 cm


listopad2012058.jpg

To ta sama cebula.
Teraz druga , 7 cm wysokość , 28 obwód. Wg mnie ten sam kwiat , osoba która mi podarowała sądzi , że inny.I co to za maleństwa brązowe , które niepodobne kształtem do cebulek?
listopad2012061.jpg


listopad2012062.jpg

A ta jest inna , bez łuski ( nie wiem , czy nie ściągnięta?), srebrno-biała. Wysokość 8cm , obwód 19 cm . Nie mam pojęcia co to może być
listopad2012059.jpg


listopad2012060.jpg

Obrazowo - na dłoni , ta największa. Czy może to być korona cesarska? Ma zapach , ale wcale nie taki przykry
listopad2012064.jpg


listopad2012063.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 01:15 #94189

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Te dziurawe cebule, to mogą być korony cesarskie, ale wysadza się je raczej wczesną jesienią, te drugie - to może być wszystko, czosnek, narcyzy ...

Może spróbuj posadzić w dużej donicy i trzymaj w chłodnym miejscu, ewentualnie z lekkim tylko spadkiem temperatury poniżej zera.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 06:04 #94192

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Czyli raczej za późno na sadzenie? Nie miałam cesarskiej korony , ale czytałam , że wysadza się we wrześniu , góra pażdziernik a tu już prawie grudzień. Nie mam takiego chłodnego miejsca , bo w piwnicy ok 10 st lub więcej. A na balkonie? Jak przyjdzie mróz , to i tam...
Narcyzy to nie są , ale jakiś czosnek olbrzym...no, może...

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 08:50 #94225

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
te "małe brązowe " to bulwy anemonów ,ale z nim mozna zaczekać do wiosny/przed sadzeniem namoczyć przez 24 godziny w wodzie/

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 09:25 #94251

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Tomku zastanawialam sie wczoraj nad tymi anemonami właśnie :whistle: Jakieś takie wysuszone bardzo.
Dodam, że u nas na przykład one zupełnie nie zimuję, więc traktuję je jak jednoroczne.
Wysadzam wyłącznie wiosną ;)

Pozostałe cebule, jak pisałam wczoraj, a Hiacynta potwierdziła korony i ... czosnek chyba.
Allium giganteum ma takie wielkie cebule.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 11:04 #94301

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
te anemony z reguły są takie wysuszone,ale po namoczeniu sa ładne bulwki, jesli chodzi o to drugą cebulę to według mnie to tez jakas fritilaria/ moze perska :whistle: , bo czosnki nie maja tej "dziury po pędzie kwiatostanowym
Ja podobnie nie trzymam anemonów w gruncie
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 17:02 #94439

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Tomku , czy to o tej mówisz , że nie czosnek , a raczej fritilaria?Ona całkiem niepodobna do tych dwóch wielkich. Ale dziurę po pędzie ma , jeszcze raz pokażę
listopad2012045.jpg


listopad2012.jpg


A anemony posadzę wiosną. Tylko ciągle się zastanawiam , co zrobić z szachownicami?

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 17:31 #94449

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
A czy pachnie jak korona? Troche nie pasuje mi ta pietka i błyszczace łuski :eek3: Mimo wszystko trzeba wysadzić i.. do chłodnej piwnicy.Ja tez bede jutro sadził korony , które "zapodziały" sie garażu.Mała praktyczna uwaga , korony /z dziurą../ najlepiej sadzić pod katem 45 stopni ,aby nie zbierała sie tam woda .
Spróbuje jeszcze coś poszukać .. w gre moze jeszcze wchodzić kamasja , mimo ,ze sadziłem je w tym roku to juz nie pamietam ,czy miała ta dziurę czy nie...Czosnki tez nie nie maja takiej piętki.. :bye:

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 18:00 #94461

  • Poll
  • Poll's Avatar
Tak,jak pisze Tomek...Do donicy w ziemie ( nie torf!!!!!) i do piwnicy, lub na okno w jakimś mocno chłodnym pomieszczeniu .Podlewać bardzo, bardzo umiarkowanie.
Wiosna, nawet w tej donicy możesz wkopać w ziemie...Sporo osób,ze wzgledu na gryzonie uprawia tak np lilie (polecam Ci watek Magicznej ( forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...-mag-iczny-ogrod-mag ), która ma doświadczenie 'w tych sprawach'. Udzieli Ci szczegółowych instrukcji.
Podziwiałam jej zadoniczkowane lilie i muszę powiedzieć,ze nie odbiegały niczym od tych w gruncie a spokój tez ma swoja cenę. ;)
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2012 18:03 przez Poll.

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 18:57 #94487

  • karol
  • karol's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 331
  • Otrzymane dziękuję: 158
Te bez łuski to napewno są cesarskie korony i ja bym je wysadził do gruntu,jak przyjdzie mróz powyżej 5 stopni, okryłbym dla zabezpieczenia przed przemarznięciem, ponieważ jest już późna pora na sadzenie.
Cebule z łuskami wyglądają na błonczatkę lub galtonię,te cebule wysadza się dopiero wiosną.

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 19:42 #94512

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Ismena nie ma "dziury"...Galtonia ? /nie wiem juz dawno nie sadziłem,gdyz sa bardzo podatne na wirusy //jednak bym dyskutował na temat sensu wsadzenia o tej porze do gruntu,majac smutne doswiadczenia po zeszłej zimie .Z sadzonych na poczatku pazdziernika i przykrytych oczywiscie korą, nic nie wyszło Cesarskie korony optymalny termin sadzenia koniec sierpnia ,poczatek wrzesnia.Korony czuja pismo" nosem" i na poczatku wrzesnia te przechowywane wypuszczaja juz korzenie :)
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2012 19:56 przez Tomasz23.

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 20:37 #94544

  • karol
  • karol's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 331
  • Otrzymane dziękuję: 158
Faktycznie ismena ani galtonia nie mają dziur to moze być jakaś odmiana szachownicy.

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 20:43 #94549

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Zgadzam się z Tomkiem, za późno na korony.
Cebule żal stracić, bo nie są przecież tanie :(
Do donicy z nimi i na balkon, przerzucić jakąś derką.
Jak będzie mroźno schować.

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 20:57 #94558

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Elu musisz kombinowac ..bo wszyscy jestesmy ciekawi co wyjdzie z "tej drugiej" :woohoo:

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 21:27 #94578

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Dzięki wam wszystkim za zainteresowanie tematem. A ja wącham i wącham :happy3: . Te dwie duże faktycznie mają mocny zapach , jak rano weszłam do pokoju , to od razu poczułam.I to na pewno będą cesarskie korony.A ta srebrzysto-biała bez łusek ( może miała łuski? Ale taką dostałam)też ma zapach. Mniej wyczuwalny , ale jakby podobny. Czyli mogłaby to być jakaś inna odmiana? Wącham narcyzy i tulipany , bo kilka mi też ofiarowano( szkoda że tak późno) - i one żadnego zapachu nie mają.
Zrobię jak radzicie - nie pójdą do gruntu.Szkoda by było stracić. Wsadzę do donicy , na razie będą na balkonie , a gdyby były duże mrozy , to okryję jakimś starym płaszczem. Będzie oki?
A na wiosnę pokażę , co mi zakwitło :)

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 21:39 #94589

  • Poll
  • Poll's Avatar
Elzbieto, wydałaś salomonowy wyrok. :flower1: :lol:
Jak tylko sie wiosna pokażą, zaraz nam donoś,co to takiego.Mozemy zrobic zakłady oazowe, kto trafnie odgadł. :dance:
Ja stawiam,ze ta z łuskami, to kamasja. :garden:

Odp: Co to za cebule? 28 Lis 2012 21:40 #94590

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Ta ze srebrną łuską to może być szachownica perska. Jej cebule mają kształt "łezki".

Odp: Co to za cebule? 29 Lis 2012 17:56 #94938

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
O ile dobrze pamiętam, cebule z "dziurą" mają tylko Fritillarie i niektóre duże czosnki. Sucha łuseczka na cebuli Fritillari jest artefaktem powstałym przez nieodpowiednie przechowywanie cebul lub jak w tym przypadku za długie. Zawsze trzymałem szachownice po wykopaniu w suchych trocinach lub piasku. Powstanie suchej łuski skutkuje zmniejszeniem objętości cebulki, co przekłada się na skromniejszy kwiatostan i słabsze mnożenie.
Cebule na zdjęciach to Fritillaria, czy F. persica nie wiem, miałem kilkanaście podobnych.
Pozdrawiam
Andrzej
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2012 18:00 przez ahan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Elżbieta


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.412 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum