TEMAT: Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 27 Lis 2013 22:03 #206958

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Hortensja kosmata sargantiana - Hydrangea aspera

Synonim: Hydrangea sargentiana


Odmiana o bardzo dużych liściach, które są pokryte meszkiem i miłe w dotyku.
Mam ją trzy lata ale jeszcze nie kwitła. Czytałam, że nie kwitnie tak chętnie, jak inne odmiany z tego gatunku.
Może kiedyś zobaczę jej kwiatostany? Liście też są ozdobne, mogę jej wybaczyć brak kwiatów. :)
Wrażliwa na mróz, na zimę wymaga solidnego zabezpieczenia. Stanowisko musi być zacienione, na słońcu liście się przypalają.






Tu jest porównanie liścia Hydrangea aspera subsp. sargentiana i Hydrangea aspera 'Macrophylla'



Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, barashka


Zielone okna z estimeble.pl

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 27 Lis 2013 23:02 #206971

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moją aperkę też mam ze trzy lata. Nie jest taka zwarta i gęsta jak Twoja, Bożenko, ale wyrosła na wielki 2 metrowy krzaczor i już od dwóch lat kwitnie, chociaż nie tak obficie jak bym sobie tego życzyła:


hort.aspera1.JPG



hort.aspra2.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 27 Lis 2013 23:26 #206973

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Dala - czy to jest aspera sargentiana? Na moje oko to jest inna odmiana. Piękna!
Ja bym się cieszyła nawet z jednego kwiatostanu a Ty narzekasz na swoją ;) U Ciebie klimat jest łaskawszy, ja chyba nigdy się nie doczekam takiego kwitnienia. :cry3:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 28 Lis 2013 10:35 #207023

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Swoją kosmatkę mam od kilku,ładnych lat, ale niestety nie mam pojęcia czy to macrophylla, czy też sergentiana :unsure:
Ma wyprostowany pokrój, piękne, ogromne wprost liście, ale kiepsko znosi nasze, srogie zimy, więc kwitnie słabo.
Mam nadzieję, że Bożence uda się ją sklasyfikować :bye:

Sierpień
sier166.jpg


sier168.jpg


Wrzesień, zeszłego roku
Kopia15WRZ018.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 28 Lis 2013 12:13 #207043

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Niestety, nie znam nazwy odmianowej mojej hortensji, dostałam ją w prezencie bez opisu. A teraz nawet liści nie mogę porównać...
Znalazłam jeszcze taką fotkę z nie w pełni rozwiniętymi kwiatostanami:

hort.asperapczki1.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 28 Lis 2013 14:25 #207064

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Moja hortensja kosmata dostała na razie futerko sosnowe i czapeczkę z suszonych kwiatów hortensji anabell, rosnącej nieopodal.
W razie silnych mrozów dołożę jej jeszcze paltocik z agrowłókniny.

Kopialistop011.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2013 14:27 przez goni@k.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 28 Lis 2013 19:06 #207098

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Przepiękne je macie ! Ja też mam chyba trzeci sezon , ale bez kwiecia. Kupiłam ją we "florini" jako 'Hydrangea aspera Macrophylla'. A to chyba 'sergentiana' lepiej kwitnie w naszych warunkach ?

A widziałyście odmianę o purpurowych liściach 'HOT CHOCOLATE' ?

Ma ją ktoś ?
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2013 19:10 przez barashka.

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 29 Lis 2013 16:57 #207224

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
goni@k - Twoja kosmata jest bardzo podobna do mojej i myślę, że to może być sargentiana. Pewność byłaby wtedy, gdybyś miała zdjęcia liści. Można też je identyfikować na podstawie budowy kwiatostanu. Trzeba znać jego wielkość, ilość kwiatów płonnych i ich ułożenie w kwiatostanie. Okres kwitnienia też ma znaczenie. Twoja ma dobre stanowisko, chyba swoją muszę przesadzić, w bardziej zaciszne miejsce.

'Macrophylla' ma trochę inne kwiatostany, tak mi się wydaje, nie widziałam na żywo kwiatostanów sargentiana, tylko 'Macrophylla'

Tu moja aspera 'Macrophylla'



dala- Twoja aspera jest zupełnie inna. Nie potrafię jej zidentyfikować. Odmian jest dużo a ja dopiero raczkuję w znajomości tego gatunku. :oops: Podobną widziałam w ogrodzie pokazowym państwa Szmit w Pęchcinie. Miała ponad dwa metry wysokości, masę kwiatostanów i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niestety nie była oznaczona.


barashka - według mnie 'Macrophylla' chętniej kwitnie niż sargentiana. Wiadomo, że kwitnienia zależy od wielu czynników, między innymi od warunków uprawy i klimatu. Ja mam 'Hot Chocolate'. :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, goni@k, barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 29 Lis 2013 18:55 #207253

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Wracając do mojej asperki, to cieszę się, że mam szanse na kwitnienie :). Zastanawia mnie fakt, czy to, że posadziłam ją w cieniu, nie przyczynie się do zerowego kwitnienia :think: . Macie może jakie sprawdzone "pieszczoty" dla tego akurat gatunku, nie wiem, typu nawożenie, przycinanie itp. ?
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2013 19:03 przez barashka.

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 29 Lis 2013 19:12 #207259

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moja też rośnie w cieniu, a i tak w upalne dni liście jej 'mdleją'. Ale kwitnie! Więc to chyba nie stanowisko jest winowajcą braku kwitnienia u Twojej hortensji. Ja swojej w ogóle nie przycinam, ze dwa razy w sezonie dokarmiam nawozem do hortensji, a przed zimą robię jej kopczyk z kory...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 29 Lis 2013 19:29 #207263

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Aspera to hortensja do cienia, na słonecznym stanowisku liście się przypalają i jak napisała dala "mdleją". Nie należy jej ciąć, ponieważ kwiatostany wytwarza na pędach dwuletnich. Usuwamy tylko suche, martwe pędy i nic ponadto. :)
Ja niestety swoją muszę na zimę dobrze okrywać a i tak czasami marznie do granicy śniegu. Mam na myśli aspera sargentiana, która jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury.

Dala ma jakąś wyjątkową, która najwidoczniej nie jest taka wrażliwa na zimno i może zimować bez okrywania. Nie daje mi spokoju ta Twoja aspera. ;) Trochę poszperałam w różnych źródłach i wpadłam na trop Hydrangea aspera subsp. strigosa , bardzo przypomina Twoją. :unsure:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, barashka

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 29 Lis 2013 21:48 #207289

  • goni@k
  • goni@k's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 176
  • Otrzymane dziękuję: 318
Babopielka wrote:
Aspera to hortensja do cienia, na słonecznym stanowisku liście się przypalają i jak napisała dala "mdleją". Nie należy jej ciąć, ponieważ kwiatostany wytwarza na pędach dwuletnich. Usuwamy tylko suche, martwe pędy i nic ponadto. :)
Ja niestety swoją muszę na zimę dobrze okrywać a i tak czasami marznie do granicy śniegu. Mam na myśli aspera sargentiana, która jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury.
Moja kosmatka, co prawda rośnie na stanowisku słonecznym, ale ma mokre nogi, dlatego daje radę.
Bożenko, z Twojego opisu wynika, że chyba mamy tę samą odmianę, bo ja też okrywam swoją hortensję a zdarza się, że porządnie przemarznie.
Uwielbiam ją choćby za te cudne, wielkie, kosmate liście, dlatego tak o nią dbam.
Taki sam problem mam z hortensją dębolistną, okrycie nie pomaga, kwiatów nie widziałam już ze trzy lata :eek3:

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 22 Lip 2014 08:14 #285171

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Mam, doczekałam się po kilku latach pierwszego kwiatu !!! Wprawdzie jeden, ale jednak :supr3:


IMG_3007.jpg

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 25 Lip 2014 00:50 #286159

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Moja kosmatka.
P1010253.JPG


P1010249_2014-07-25.JPG


P1010252.JPG

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 25 Lip 2014 16:57 #286331

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moja asperka w tym roku:

hort.asperawVII.JPG



horteasperakwiat.JPG



horteasperakwiaty.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): affa

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 21 Sie 2015 05:25 #396948

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3996
  • Otrzymane dziękuję: 3992
Kwitnie niezawodna hortensja kosmata:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): affa

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 13 Lut 2016 21:23 #434948

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Moja kosmatka trzeci rok u mnie. Zauważyłam, że nie tak zima (choć ostatnie były w miarę łagodne) jak majowe mrozy jej szkodzą. Bardzo późno ją odkrywam.

20150722_193605.jpg

22 lipca 2015 jeszcze w pączkach

20150802_142257.jpg

2 sierpień 2015

20150802_142929.jpg

rośnie przy północnej ścianie domku
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Hydrangea aspera subsp. sargentiana - Hortensja kosmata 16 Lip 2016 13:44 #490609

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Moja hortensja kosmata bardzo ucierpiała przez suszę w zeszłym roku :placze: Po powrocie z urlopu we wrześniu zastałam taki widok:

uschaspera-3.jpg


Na szczęście przeżyła i w tym roku ma juz prawie trzy metry wysokości i kwitnie tak

hortasperazbl-2.jpg


hortaspera-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.279 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum