TEMAT: Różne pytania dotyczące uprawy hortensji

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Sie 2017 06:33 #559623

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Hortensje ogrodowe zawsze darzyłam dużym sentymentem, ich kwiaty są zachwycające.
Dzisiaj jednak mam pytanie tyczące hortensji bukietowych. 4 lata wstecz posadziłam odmianę Grandiflora. Żle rosła.Nawet zakwitła ale marniała i po drugiej zimie nie wybiła.W ur. wiosną w tym samym miejscu posadziłam drugą Grandiflorę. Ta rośnie bardzo dobrze - kwitła i w ur.i teraz. Otóż w ur . w jakiś czas po posadzeniu tej drugiej, zauważyłam obok dużo małego - jak sądziłam - chwastu. Zaczęłam plewić, a po chwili zorientowałam się, że wygląda to jak młode siewki hortensji bukietowej. Zostawiłam, a dzisiaj już wiem, że to rzeczywiście bukietowa.
Rośnie szybko, dorównuje wielkością ur. Grandiflorze - na zdjęciu krzaczek z lewej strony / nie kwitnie /. Proszę, powiedzcie mi, czy warto trzymać siewki? czy zakwitną? a może to dziki, które będą się panoszyć bez efektu zdobniczego? W tym roku widzę i w innych miejscach kilkucentymetrowe siewki h, bukietowych.Dodam, że hortensje i bukietowe i ogrodowe rosną w jednej alei wysypanej zrębkami sosnowymi.
Bardzo proszę o odpowiedż.
Siewkabukietowej.jpg


Siewkabukietowej-2.jpg
Pozdrawiam. Ewa.


Zielone okna z estimeble.pl

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Sie 2017 12:05 #559657

  • Eliza52
  • Eliza52's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 384
  • Otrzymane dziękuję: 1540
Ewa wybija Ci grandiflora z poprzedniego krzaczka. Przesadź jesienią w inne miejsce i zobacz co wyrośnie. Nic dziwnego że odrosty nie kwitną w tym roku, miały do pokonania ogromną drogę. Przecież one są piękne.

Moja Vanilka

100_0575.jpg

Pinky Vinky juz się zaczyna przebarwiać

100_0538.jpg

Wims Red wlazła na magnolię

100_0472.jpg

Magical Flame zzieleniała
100_0577.jpg

No i jakaś ogrodowa-nie znam nazwy
100_0579.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2017 12:06 przez Eliza52.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Łatka, ostróżka, dana581958, UllaM

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Sie 2017 14:47 #559667

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18951
  • Otrzymane dziękuję: 77602
Elizo, ta "nie znam nazwy" urocza, choć różowa ;)
Moje ogrodówki też zielenieją, przekwitając - ale niektóre mają i tak dekoracyjne kwiatostany.

Różne pytania dotyczące hortensji 22 Gru 2017 11:48 #579524

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Na hortensjach ogrodowych pąki kwiatowe na kolejny sezon zawiązują się pod koniec lata. Niestety, łatwo przemarzają i dlatego na krzewach często rozwijają się jedynie liście. Dowiedziałem się,że niektóre odmiany pąki tworzą też na wiosennych przyrostach i powtórnie kwitną jesienią! Może ktoś na forum zna takie odmiany ?

Różne pytania dotyczące hortensji 22 Gru 2017 21:26 #579563

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18951
  • Otrzymane dziękuję: 77602
Podobno hortensje serii Everbloom kwitną na pędach tegorocznych. Nie mam takich - więc nie wiem, czy wierzyć reklamie.
Są jednak - twierdzę z całą stanowczością - hortensje ogrodowe niewrażliwe na byle -15 czy trochę poniżej. Wiem, bo takie kwitną po obejściach w mojej karkonoskiej wsi. I są to wielkie krzewy - z półtora metra, na pewno stare odmiany i niemłode rośliny. Nikt się z nimi specjalnie nie cacka.
Jestem beznadziejna w rozmnażaniu roślin, ale jeśli masz takie umiejętności, wystaraj się o patyczki z takich "niemodnych a niezawodnych".
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Różne pytania dotyczące hortensji 22 Gru 2017 21:44 #579565

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Na forum mamy wątek poświęcony tym hortensjom, podobno są one przereklamowane, wobec tego zrezygnowałam jakiś czas temu z kupna :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...e-everbloom?start=18
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Różne pytania dotyczące hortensji 22 Gru 2017 22:00 #579567

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Ja mam hortensję Hydrangea Blue Wonder Everbloom trzy lata.

Zakwitła tylko w pierwszym roku... ale u mnie co roku zimni ogrodnicy dają o sobie znać :(
Pozdrawiam
Magda

Różne pytania dotyczące hortensji 25 Mar 2018 14:08 #597408

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Nie mogłam się oprzeć na wczorajszych zakupach i kupiłam Hortensję bukietową Silver Dollar , nie wiem czy był to dobry pomysł . Teraz zastanawiam się gdzie ją posadzić ? Mam wystawę wschodnią więc słońce między 9-12.
Czy pod drzewkiem owocowym , lub na tarasie pod ścianą - miejsce osłonięte od wiatru .

Różne pytania dotyczące hortensji 08 Kwi 2018 09:52 #599448

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Na poniższym filmie przedstawiony jest sposób cięcia hortensji ogrodowych.Interesuje mnie kiedy powinniśmy je ciąć- myślę że dopiero po usunięciu zabezpieczeń zimowych a więc w połowie maja gdy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków.Proszę o poradę.

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Kwi 2018 20:38 #599706

  • dordar
  • dordar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 916
Ja teraz tylko obcięłam suche kwiatostany, w czerwcu wycinam suche gałęzie. Z cięciem hortensji ogrodowych nie ma co się spieszyć, jak ich nie przytniesz to też się nic nie stanie, bo świeże przyrosty zakrywają martwe gałązki:) Takie cięcie odmładzające można przeprowadzać co parę lat :)
Pozdrawiam
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Różne pytania dotyczące hortensji 20 Cze 2018 08:32 #614033

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
EWA1 wrote:
Nie mogłam się oprzeć na wczorajszych zakupach i kupiłam Hortensję bukietową Silver Dollar , nie wiem czy był to dobry pomysł . Teraz zastanawiam się gdzie ją posadzić ? Mam wystawę wschodnią więc słońce między 9-12.
Czy pod drzewkiem owocowym , lub na tarasie pod ścianą - miejsce osłonięte od wiatru .

Ewa, pewnie już posadzilaś swoją hortensję, :comp: , przegapiłam Twój wpis, z tych dwóch lokalizacji lepsze wydaje się raczej miejsce przy domu, drzewo będzie wodę zabierać hortensji, a ona przecież wodę kocha (Hydrangea), chyba żeby jej tam nawodnienie położyć :garden1:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)

Różne pytania dotyczące hortensji 23 Cze 2018 18:29 #614747

  • Tusia
  • Tusia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam serdecznie i zwracam się z pytaniem .Czy Hortensję ogrodowa Semperflorens i Nikko Blue można przyciąć troszkę więcej ( ma bardzo delikatne łodygi )Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz :-)
Pozdrawiam
Marta
IMG_42771.jpg


IMG_42731.jpg

Różne pytania dotyczące hortensji 23 Cze 2018 21:26 #614786

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Marto, piękne masz hortki, tez chodzi za mną Nikko. :garden1: Napisz kiedy sadziłaś.
Teraz nic nie tnij pod żadnym pozorem. Teraz hortensje mają kwitnąć. Jeśli przytniesz stracisz kwiaty. :bad-idea:
Jeśli sadziłaś w ubiegłym roku, to zasilaj ( np florowitem albo magiczną siłą do hortensji), a przytniesz suche gałazki dopiero następnej wiosny, jak się obudzą. A jeśli sadziłaś w tym roku i mają wiotkie pędy, to muszą się zadomowić w nowym miejscu, musi rozrosnąć się system korzeniowy, za rok powinny inaczej (lepiej) wyglądać. :comp: :flower2:
Pozdrawiam
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)

Różne pytania dotyczące hortensji 24 Cze 2018 15:26 #614910

  • Tusia
  • Tusia's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam ,
Nikko 2 sezon :-)
tak,tak mi chodziło o przyszłą wiosnę marzec,kwiecień czy mogę ciut więcej obciąć niż przy innych ogrodowych ( tam sam kwiat ,bo się boję ,że nie zakwitną )Zasilane trochę barwione :-) Dziękuje :-)

Różne pytania dotyczące hortensji 31 Lip 2018 19:15 #620406

  • Klio
  • Klio's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 270
  • Otrzymane dziękuję: 262
Mam pytanie do osób zorientowanych w temacie hortensji. Czy istnieje taka, która kwitnie na niebiesko na pędach jednorocznych?
Krystyna

Różne pytania dotyczące hortensji 31 Lip 2018 21:55 #620431

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Jeszcze nie istnieją takie hortensje :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio

Różne pytania dotyczące hortensji 31 Lip 2018 22:09 #620434

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Klio, nigdzie nie spotkałam niebieskiej hortensji bukietowej. Ale ze 4 lata temu kupiłam bukietową Together you and me, niską (ok. 1m) jako niebieską. Kwitła w kolorze, jak na zdjęciu.

2014-06-29010.jpg


W tym roku kwitnie jak niżej. Niczym oprócz wody i nawozu do roślin kwitnących nie stosowałam.

IMG_8770.jpg


W przyszłym roku zamierzam podlewać ją specjalnym nawozem do hortensji.

Mam też drugą hortensję ogrodową różową, którą chciałam przebarwić ze 3 lata temu na niebieską. Zrobił się brzydki, siny kolor i zrezygnowałam. Różowa, jak nie zmarznie to ładnie kwitnie.

IMG_8768.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio, beatazg, CHI, UllaM

Różne pytania dotyczące hortensji 31 Lip 2018 23:40 #620448

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Możliwe ,że na pędach jednorocznych kwitnie hortensja piłkowana Blue Deckle , bo tylko ona kwitnie bez okrywania . U mnie zresztą wszystkie hortensje są niebieskie , oprócz bukietowych ,a te co miały być różowe są mocno liliowe .Najładniejsze kwiaty u mnie ma ogrodowa Fasan . Kupiłam ją ze 3-4 lata temu i nigdy nie kwitła , ale ukorzeniłam dużo ogrodowych i tą też i pewnie dlatego ,że krzaczek był mały , lepiej go okryłam i ta tylko zakwitła , a sadzonka mateczna tylko jednym kwiatkiem .

Blue Deckle
DSCN4274.jpg



Fasan
DSCN4285.jpg


DSCN4284.jpg


DSCN4488.jpg


DSCN4486.jpg


Beata
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2018 23:49 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio, Łatka, CHI, UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.387 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum