TEMAT: Różne pytania dotyczące uprawy hortensji

Różne pytania dotyczące hortensji 03 Lip 2017 10:49 #552747

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Do podlewania roślin powinno się stosować roztwory nawozów 2%, gdyż większe stężenia mogą popalić rośliny. Bezpieczniej jednak stosować roztwór 1% do co drugiego podlewania.

Do podsypywania nawozem - płaską łyżeczkę nawozu rozsypać równomiernie w obrębie korony, stosować 2-3 razy w sezonie.

W przypadku wybarwiania hortensji na niebiesko są różne szkoły :) Może ktoś jeszcze poda swoje metody :)
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2017 10:50 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Różne pytania dotyczące hortensji 06 Lip 2017 14:11 #553368

  • mrcnkr
  • mrcnkr's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 32
@ Łatka

Bardzo miły dla oka efekt. Widać, że glebę masz dosyć kwaśną i że glin też już jest w pewnej ilości.
Siarczan glinu potasu słabo rozpuszcza się w wodzie wygodniej więc podsypywać pod krzew w obrębie "korony" lekko mieszając z ziemią (uwaga na korzenie hortensji - znajdują się blisko powierzchni) - młode rośliny 2, 3 łyżeczki od herbaty na roślinę, przy starszych proporcjonalnie więcej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Różne pytania dotyczące hortensji 06 Lip 2017 23:25 #553508

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18953
  • Otrzymane dziękuję: 77604
No właśnie, moja ziemia chyba dla hortensji jak znalazł, kwaśne deszcze od czasu do czasu dbają o ph, a pradolina Odry o iły; większość roślin muszę wsadzać w obcą glebę - ale hortensje po prostu do wykopanego dołka i :garden1:mrcnkr wrote:

Bardzo miły dla oka efekt.

Dziękuję!
Dla mojego oka też nader miły.

To może jeszcze dwa błękitki?

Serrata NN, jedna z dwóch najstarszych - i największa moja hortensja; kwitnie niezawodnie, choć nie zawsze tak obficie





Jeszcze większa byłaby ogrodówka NN, majtkowy róż, lecz zima 2011/12 wymroziła ją nieomal do korzeni.


I nowy nabytek tej wiosny - Romance You&Me





Intuicyjnie (!) podsypałam siarczan pod rośliny, po prostu po wierzchu, bez żadnego grzebania. Tylko... maluchom tego- i zeszłorocznym dałam tylko po łyżeczce. Nie dość? lI tak zużyłam większość opakowania ;)

Dodam jeszcze, że również w Karkonoszach przynajmniej jedna (większa) z dwóch ogrodówek pięknie zakwitnie; miała na zimę kaptur + świerkowe gałązki + śnieg (jak był). Ale to dopiero za co najmniej dwa tygodnie - poślizg skutkiem surowego klimatu.

A to moje nowe zakupy - zbałamucona hortensjowo w ciągu ostatniego miesiąca wydałam sporo "zaskórnych" pieniędzy na te piękności:

Baby Blue





Prześliczny, blady błękit - pewnie jeszcze się zmieni, ale ten odcień, jak niebo o świcie :hearts:

Koria



Kupiona praktycznie biała, z sinymi "węzełkami", teraz zmienia odcień na blado liliowy, z wyraźnie kobaltowymi kwiatkami środkowymi.

I z innej kolorystyki - Crimson; elektronika przekłamuje, w rzeczywistości kolor nie "leci" ku różowemu, jest dokładnie karmazynowy





Przeglądając oferty internetowe, doszłam do wniosku, że te moja zeszłoroczna marketowa to może być Rotschwanz - co na to znawcy?



Również tu kolor przekłamany, ona jest naprawdę czerwona.
Ostatnio zmieniany: 08 Lip 2017 20:14 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, beatazg, zanetatacz, dana581958, CHI, agabeata

Różne pytania dotyczące hortensji 08 Lip 2017 08:44 #553755

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3920
  • Otrzymane dziękuję: 20911
A u mnie zakwitła taka:


P7070684.jpg


P7070683.jpg


Nie pamiętam skąd ją mam - no i oczywiście jest nie podpisana...
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, beatazg, Łatka, dana581958, agabeata, dordar

Różne pytania dotyczące hortensji 08 Lip 2017 19:38 #553879

  • mrcnkr
  • mrcnkr's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 32
@ Łatka

Baby blue - wspaniały kolor.

Ta talerzowa z podwiniętymi płatkami, jeśli rzeczywiście jest czerwona, to daję 90% na Rotschwanz. To odmiana szwajcarska z 1987 roku, jak zwykle nazwana przez Helwetów imieniem ptaka. W tym wypadku jest to pleszka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Łatka

Różne pytania dotyczące hortensji 08 Lip 2017 20:19 #553891

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18953
  • Otrzymane dziękuję: 77604
mrcnkr - dzięki a potwierdzenie moich przypuszczeń co do czerwonej.
Swoją drogą jestem pod wrażeniem znajomości niemieckiego, nie wiedziałam, że Rotschwanz to pleszka, mimo że hm, nie mam zasadniczo problemów z przerzucaniem się z języka Goethego na Mickiewicza i odwrotnie ;) .
Pleszka jako taka też nie jest mi obca.
Zawsze się można douczyć - jak wiadomo :teach:
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2017 20:16 przez Łatka.

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Lip 2017 19:27 #554113

  • dordar
  • dordar's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 513
  • Otrzymane dziękuję: 916
Jedna z ogrodowych jednak zakwitnie jednym kwiatkiem ;)

DSCF3460.jpg

hortensja anabelle
DSCF3450-2.jpg
Pozdrawiam
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Różne pytania dotyczące hortensji 10 Lip 2017 19:54 #554345

  • mrcnkr
  • mrcnkr's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 32
@ Łatka

niestety, aż tak biegły w niemieckim nie jestem. Po prostu wiedziałem, że Federal Institute for Horticulture w Wädenswil ponad 90% odmian swoich hortensji ogrodowych nazywa imionami ptaków. Resztę zrobił wujek Google :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Różne pytania dotyczące hortensji 10 Lip 2017 22:53 #554429

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18953
  • Otrzymane dziękuję: 77604
He he, na wujku Google można się nieźle przejechać, jeśli chodzi o tłumaczenia to szczególnie :happy:
Ale zaciekawiona jestem - jakież to inne "ptaszki" wyprodukowali Helweci?

Baby Blue z poprzednich zdjęć opiwszy się deszczu (z siarczanem zapewne) zrobiła się duuuużo ciemniejsza.







Zdecydowała się kwitnąć - i to bardzo niebiesko - jeszcze taka:



Jakieś pomysły co do odmiany?

Różne pytania dotyczące hortensji 11 Lip 2017 21:28 #554612

  • mrcnkr
  • mrcnkr's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 32
Sporo tego jest:

Bachstelze - pliszka (1987)
Bergfink - jer (1987)
Blaukehlchen - podróżniczek (1987)
Blaumeise - sikora modra (ta Twoja ze zdjęcia ją przypomina) (1979)
Buchfink - zięba (1987)
Buntspecht - dzięcioł duży (1987)
Eisvogel - zimorodek (1979)
Elster - sroka (1983)
Fasan - bażant (1979)
Flamingo - flaming (1987)
Gimpel - gil (1987)
Grasmücke - pokrzewka (1987)
Kardinal - kardynał szkarłatny (1987)
Möwe - mewa (1964)
Nachtigall - słowik (1979)
Papagei - papuga (1987)
Pfau - paw (1983)
Rotdrossel - droździk (1987)
Rotkechlchen - rudzik (1979)
Rotschwanz - pleszka (1987)
Taube - gołąb (1979)
Zaunkönig - strzyżyk (1979)
Zeisig - czyżyk (1979)


Plus trzy dodatkowe latające stwory :-)
Bläuling - modraszek (1984)
Libelle - ważka (1964)
Mücke - komar (1968)
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, Ingrid, Łatka

Różne pytania dotyczące hortensji 11 Lip 2017 22:18 #554633

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18953
  • Otrzymane dziękuję: 77604
No to zrobiłam wielkie "oooooo..."
Nazwa "Blaumaise" kołacze mi jakoś po głowie, przyjmuję, że to może być modra sikoreczka :P
Dzięki bardzo!
Moje hortensje okrutnie uradowane, bo od dwóch dni na przemian pada i leje - i to wiadrami. Oglądając dziś Zorro (wiosenny zakup)zobaczyłam miedzy szczytowymi listkami coś na kształt maleńkich kwiatowych pączuszków. Może więc zakwitnie i on(a?)
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2017 22:19 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Co jest nie tak z moją hortensją? 19 Lip 2017 15:06 #556135

  • emilinka
  • emilinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 5
Witam, ok. 3 tygodnie temu wsadził kupną hortensję do donicy. Niestety nie prezentuje się ładnie. Gdy ją kupiłam to miała 2 pąki kwiatowe, a teraz został jeden. Już wtedy kwiaty były mało sprężyste i miały brązowe płatki. Myślałam, że po przesadzaniu odżyje a jest gorzej. Ziemię miałam specjalną do kwiatów i dodałam do niej zakwaszacza. Co mam zrobić aby hortensja stała się ładna?
Co jest z nią nie tak?
Załączniki:

Co jest nie tak z moją hortensją? 20 Lip 2017 00:50 #556233

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Ta hortensja przed sprzedażą była hodowana w szklarni, stąd jej wczesny rozkwit. Podczas wędrówki od producenta do sklepu, a następnie do rąk klienta wiele przeszła. Po drodze pewnie było niejedno przesuszenie i brutalna kąpiel pod zimnym prysznicem. Te wszystkie przejścia odbiły się na wyglądzie kwiatów na roślinie. Zmarniałe, przekwitnięte kwiaty w tym sezonie nie zrobią się znów piękne i świeże, być może za rok doczekasz się efektu :)

Co jest nie tak z moją hortensją? 20 Lip 2017 17:58 #556356

  • emilinka
  • emilinka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 113
  • Otrzymane dziękuję: 5
Mam nadzieję, że za rok będzie mnie cieszyć swoim urokiem. Czy na zimę mam okryć hortensję? Sprzedawca mówił,że nie trzeba i ewentualnie w maju jak będą przymrozki. Mi się wydaje, że lepiej okryć ją agrowłókniną na zimę.

Co jest nie tak z moją hortensją? 20 Lip 2017 23:12 #556440

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10436
Hortensje ogrodowe są wrażliwe na mrozy, kwitną na 2-go rocznych pędach, więc jeśli pędy przemarzną nie ma kwiatów.

Najlepiej poczytaj w wątku o hortensjach ogrodowych, jak je zabezpieczać na zimę. W moim wypadku gałęzie iglaków i karton nie pomogły.

Twoja hortensja jest jeszcze malutka, może masz widną piwnicę lub garaż :)

Różne pytania dotyczące hortensji 29 Lip 2017 17:20 #558006

  • sylwiama
  • sylwiama's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam:) a ja mam pytanie dotyczące odmiany w kolorze biały -hortensja ogrodowa..mianowicie czy jest mozliwe aby zmieniała kolor? pytam,poniewaz dostałam ja w donicy była biała-po przesadzeniu do ziemi (nie wiem jakie ma ph) jej kwiaty robia sie różowe..tez zauważyłam ,że 1 z żurawek w tym miejscu ma liście w piwknym odcieniu rózu a ta sama odmioana posadzona w innym miejscu ma liscie bardziej stonowane wpadajace kolorem w braz..coz to za czary?:)

Różne pytania dotyczące hortensji 30 Lip 2017 08:47 #558119

  • mrcnkr
  • mrcnkr's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 33
  • Otrzymane dziękuję: 32
Białe hortensje ogrodowe nie zmieniają koloru (co do zasady). Może to być albo hortensja piłkowana, np. Preziosa, albo mieszaniec piłkowanej i ogrodowej, np. Glyn Church.

Najlepiej prześlij zdjęcie tej hortensji.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Różne pytania dotyczące hortensji 07 Sie 2017 08:14 #559313

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 18953
  • Otrzymane dziękuję: 77604
Nieodmiennie zadziwiają mnie olbrzymie i po części cudownie błękitne hortensje w mojej karkonoskiej wsi (mojej - weekendowo ;) ). Wiem - bo widzę zimą - że nie są nijak zabezpieczane, a bywają spadki temperatur, ze hu hu. No i wątpię, by jakoś specjalnie je nawożono, inaczej niż pozostałe rośliny.





Nie wiem, jakie to odmiany; zapewne nie z tych nowomodnych. Właściciele, pytani, zwykle odpowiadają: no- hortensja. :P Czasem dodają, że już rodzice ją mieli.
Przy okazji pokażę i tu moją, malutką w stosunku do tamtych, pięcioletnią, też "no - hortensję". Ja ja zabezpieczam jednak, nakładam na zime kaptur z agrowłókniny,póki mała.

Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.301 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum