TEMAT: Burak ćwikłowy - uprawa

Burak ćwikłowy - abc uprawy 06 Cze 2013 19:10 #165863

  • Keram2504
  • Keram2504's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 58
  • Otrzymane dziękuję: 14
W tym roku ze względu na pogodę chwościk zaatakował szybciej? Ciągłe opady deszczu uniemożliwiają wykonanie oprysku.
Ponadto buraczki na razie nie chcą wychylić się ze wzrostem. W warzywniku zastój. Jak na razie pozostaje mi tylko czekać. Jak długo to nie wiem.
DSCF3015.JPG


DSCF3017.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Burak ćwikłowy - abc uprawy 06 Cze 2013 20:40 #165890

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Moje buraki mają większe szczęście do pogody, są naprawdę spore. Żeby nie było zbyt kolorowo część została zaatakowana przez mszyce ale mam to gdzieś. Poza pomidorami - ekologicznie ;)

Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 16 Cze 2013 22:37 #169789

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
krystynac50 wrote:
Burak ćwikłowy NABAB mieszaniec F1
Odmiana mieszańcowa. Polecana na użytek zimowy do przechowywania i przetwórstwa. Kształt korzenia kulisty, gładki, śladowe ilości korka. Mała powierzchnia wyrastania liści. Przekrój intensywny, o barwie purpurowej. Odmiana słabo porażona przez chwościka.
Ponieważ na naszych działkach buraki atakowane są przez chwościka to poszukam tej odmiany tylko co znaczą te śladowe ilości korka ?
No i druga odmiana Egipski = b. smaczny

Ale i tak myślę że bez oprysków miedzianem się nie obejdzie.

No i w tym roku znowu chwościk zniszczył mi buraka . To przez deszcze w momencie gdy choroba zaatakowała lało codziennie a potem podtopiło nam działkę . Mimo wszystko prysnęłam Opolskiego topsinem .
Pozostałe buraczki odmiany Nabab zostawiłam na botwinę bez oprysków .Przy lepszej pogodzie nabab urósł by bez oprysków bo nawet teraz jest porażony w mniejszym stopniu mimo że go nie pryskałam .
Jutro opryskam już teraz wszystkie buraczki przeciw grzybowi bo dziś sprawdziłam i można wejść na ścieżki

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 13 Lip 2014 20:19 #282753

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
W tym roku posiałam buraka czerwonego odmianę Opolski .Dzisiaj przywiozłam kilka największy ważył 0,9kg ,jeszcze nigdy takich dużych nie miałam .Stosowałam pod nie tylko kompost.Do jesieni będą giganty. :fly:
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 13 Lip 2014 22:09 #282812

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mnie w ub.r. chwośik też dobrał się do buraków a teraz jak tylko zauważyłam początki chwościka to oberwałam chore liście i jak opryskuję regularnie pomidory i ogórki HT i OW to i buraki dostają odpowiednią dawkę i jak na razie to mam zdrowe buraczki,właśnie robiłam w piątek botwinkę do słoików.
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 13 Lip 2014 22:44 #282830

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41741
U mnie w ub.roku było to samo.W tym roku wcześnie wysiałem buraczki Opolskie i nie mam śladu choroby.Buraczki były pryskane OW po wzejściu i w maju HT.Oprysk był jednorazowy tymi środkami i to wystarczyło.Ale pewnie też i pogoda nie była sprzyjająca chwościkowi.Zresztą u mnie już od dłuzszego czasu chwościk nie występował,po za ub.rokiem. :bravo:
Aktualnie są b.ładne i duże. :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 13 Lip 2014 22:54 #282845

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
A moje buraki rosną byle jak :jeez: choć je przerwałam to w rządku jedne są duże a drugie ledwo mają 15cm.
nie wiem czym je zasilić aby dać im kopa :think:
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 13 Lip 2014 23:01 #282851

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41741
Swoje zasilałem po wzejsciu saletrzakiem i 2 razy dolistnie Florovitem i Ekolistem(po razie).
Oczywiście jesienią dawałem P ,K i kompost.
Bożenko może daj im coś właśnie dolistnie np. florovit uniwersalny. :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2014 23:03 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 14 Lip 2014 00:03 #282880

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4733
Moje buraczki rosną pięknie (w porównaniu do poprzednich lat)
A wystarczyła wiosną analiza gleby potem nawożenie wg. wytycznych guru i pozostało czekać na plon. :cool3:
Piotr :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 11 Kwi 2016 14:14 #454946

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41741
W ramach codziennego obchodu działki,dziś zauważyłem wschody buraczków Opolskich.Wprawdzie narzekałem na nadmiar deszczu(padał codziennie),jednak wilgoć spowodowała równomierne kiełkowanie warzyw.B.dużo jest również kopru samosiejki i chwaścików.Ponadto pokazuje się też marchewka.Wszystko siane z końcem marca. :dance: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, Adasiowa, emilka79, rozalia, Marysia80, pszczelarz5

Burak ćwikłowy - abc uprawy 16 Kwi 2016 20:56 #457392

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Te Opolskie są wspaniałe! Miałam tylko ubiegłoroczne nasiona ( ważne do 2017 ) Czerwonej Kuli i dzisiaj poszły do gruntu,; na szczęście udało mi się wysiać przy zachmurzonym niebie, a zaraz potem zaczęło siąpić.
Właściwie najczęściej wykorzystuję buraczki na zupę "botwinkową", a więc przede wszystkim liście i małe zgrubienia korzenia. Do tego koperek :hearts:
O chwastach nie wspomnę, aby nie psuć sobotniego wieczoru.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marysia80

Burak ćwikłowy - abc uprawy 16 Kwi 2016 21:19 #457428

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41741
U mnie aktualnie wszystkie wschody,przybite(przyklejone)do gruntu.Jest tak mokro,że nie ma co marzyć o przehakaniu.
Buciki włażą w błoto,a podłoże odrywa się płatami.Nic się nie rozdrabnia.A tak ładnie powschodziły.Codziennie pada i na jutro również prognoza podobna. :jeez: :garden1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!

Burak ćwikłowy - abc uprawy 16 Kwi 2016 21:34 #457440

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
No to masz ubaw. :jeez:

U mnie deszczu w sam raz choć mam glebę z natury wilgotną. Dziś też jak na zamówienie. Właśnie skończyłem montować nową pryzmę kompostową i zaraz po zakończeniu została ładnie przelana wodą.

Burak ćwikłowy - abc uprawy 16 Kwi 2016 21:48 #457448

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41741
No właśnie.U mnie pada każdego dnia.Jeśli nie cały,to leje w nocy.Nie są to ulewy,ale jak pada 2-3 dni z małą przerwą to pewnie i na pustyni byłyby kałuże. :jeez: :jeez:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Burak ćwikłowy - abc uprawy 11 Maj 2016 19:29 #467631

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
3 tygodnie temu wysiałam rządek buraków - w glebę przygotowaną wg zaleceń na podstawie analizy. Wzeszły równiutko, podlewane regularnie, spryskiwane HT, na razie żyją i mają się dobrze :). Do tej pory buraki udały mi się tylko dwa razy, a najczęściej marniały w fazie dorodnych siewek. Jak zawsze wysiałam za gęsto i musiały przejść przerywkę - no i mam banalne pytanie: jak wykonujecie ten zabieg? Identyczny problem miewam z rzodkiewkami :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Burak ćwikłowy - abc uprawy 11 Maj 2016 19:37 #467638

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Ty pomyśl o oprysku PW przeciw chwościkowi buraczanemu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80

Burak ćwikłowy - abc uprawy 11 Maj 2016 20:25 #467678

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Przed chwilą właśnie o nim czytałam ( o przerywce także ) i objawy na moich ubiegłorocznych liściach buraczków były identyczne. Pomijam dramatycznie niskie plony ....
Na razie dostały ( mają dwa tygodnie ) jeden oprysk HT, w najbliższy weekend - metodą naprzemienną - dostaną PW, jak najbardziej :) Akurat tego preparatu nie żałuję nikomu. Dostają sałaty, pietruchy, truskawki, poziomki, koperki i rzodkiewki, majeranek i tymianek .... i inni niejadalni.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Burak ćwikłowy - abc uprawy 11 Maj 2016 20:30 #467684

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Mi przez dwa lata buraczki udawały się bardzo. Chwościk w zeszłym roku był, ale późno, nie miało to chyba większego znaczenia. W tym roku widzę pojedyncze dziurki już teraz, czy oprysk jest konieczny? Chwościk zjadliwy bardzo?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.832 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum