TEMAT: Burak ćwikłowy - uprawa

Burak ćwikłowy - abc uprawy 28 Sty 2013 10:48 #116248

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Burak ćwikłowy to jedno z moich ulubionych warzyw :hearts: Strasznie jest łatwy w uprawie :-)

Pierwsze podejście do niego to była oczywiście całkowita klęska, ale następny to już pasmo sukcesów :-)
Grunt to się nie poddawać :happy-old: :rotfl1:

Przełomowym momentem było przeczytanie staaarego poradnika ogrodniczego, którego część udostępniła w necie Zielona Ania, a który doradzał drastyczne przerywanie wschodów buraka tak, by pozostały między nimi odstępy 25 centymetrowe :ohmy:

Na aż tyle centymetrów się nie zdobyłam (ileż buraków pozostałoby z moich kilku rządków), ale ostatnie buraki rzeczywiście rosły od siebie 25 cm, bo regularnie wyrywałam część z nich na zupki i sałatki :-)
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Sianie buraków 28 Sty 2013 11:13 #116260

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dobra wiadomość: buraki nie są żarłoczne, nie wymagają baaardzo żyznej gleby. Dobrze plonują w średnio zasobnej glebie próchniczej.
Nie należy ich sadzić na piasku, ale też nie w pierwszym roku po jesiennym nawożeniu obornikiem.

Korzystniejszy jest lekko zasadowy odczyn gleby, więc w przypadku gleby kwaśnej należy przeprowadzić jesienne wapnowanie. Jeśli ktoś musi wapnować dopiero wiosną, to jak najwcześniej!

Buraki wystarczy wysiać na początku maja, bo nie lubią długo leżeć w zimnej glebie.
Kiełkują przy 8 stopniach Celsjusza.
Nasiona są dość duże, więc można układać je punktowo na głębokości 2 cm.
Jeśli gleba jest lekka i szybko przesycha, można siać nieco głębiej lub grządkę przykryć agrowłókniną.
Ja przykrywam wszystko.

Jak gęsto siać? To zależy od jakości gleby i nasion: im gleba marniejsza, tym siać rzadziej, nasiona starsze, tym gęściej :flower1:
U mnie glina jest wilgotna i zasobna, więc sieję co 1 cm, a potem przerywam wschody i gotuję zupę z botwiny :flower:

Dobra rada odnośnie wszystkich siewów w ogrodzie: wysiać co najmniej 2 odmiany warzywa.
Nauczyłam się tego w minionym roku, kiedy 1 odmiana pietruszki kompletnie mi nie wzeszła.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, Joane, rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 28 Sty 2013 12:45 #116297

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Ja sieję punktowo co ok. 3- 4 cm i podobnie jak Siberka przerywam potem do zupy. Sieję dwie odmiany o korzeniu kulistym i palowym. Stwierdzam, że te o palowym korzeniu rosną ładniejsze i są smaczniejsze. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 28 Sty 2013 13:13 #116303

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Też sieję dwie odmiany- kulistą i palową, zawsze współrzędnie z marchewką. Ładnie to wygląda. Sieję dość gęsto, przerywam systematycznie do zup, ale też malutką botwinkę kroję i mrożę bez żadnego blanszowania. Zimą ma się pyszną zupę jak ze świeżych warzyw. Marchew, buraki i cebula dostają też popiołu z kominka (bez dodatku chemicznych rozpałek!), co im ewidentnie służy- żadnych śmietek, połyśnic, mączniaków.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Joane, rozalia, Chajtarma

Burak okrągły czy podłużny? 28 Sty 2013 20:23 #116424

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja też zakupiłam 2 odmiany o różnym kształcie korzenia, bo jak tu się zdecydować :happy: i też bardziej byłam zadowolona z tego wydłużonego. Z prostej przyczyny: ten podłużny dał lepszy plon na metrze bieżącym :happy3: Ma się z niego więcej buraka w buraku ;-)

Włos mi się jeży na głowie, kiedy czytam, że ludziom masowo chorują warzywa :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 28 Sty 2013 20:46 #116437

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
A czy pamiętasz nazwę oraz firmę z jakiej kupiłaś tego wydłużonego buraka.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 28 Sty 2013 21:01 #116449

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Nie pamiętałam, ale sprawdziłam :-) Doczytałam też, że ten kształt nazywa się cylindrycznym :-)
To Burak opolski.

A ten okrągły to Karmazyn... i na nim z przyjemnością przeczytałam, bo zapomniałam, że nie ma tendencji do kumulacji azotanów :-)

W tym roku też posieję oba i porównam smaki, bo nie zrobiłam tego poprzednio.
Głupio tak sugerować się tylko kształtem i wielkością :happy4:

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 29 Sty 2013 00:52 #116590

  • Roma
  • Roma's Avatar
W tym roku zakupiłam 3 odmiany buraczków
Burak ćwikłowy OPOLSKI
Pierwsza polska odmiana cylindryczna. Przydatna do bezpośredniego spożycia, bardzo plenna. Polecana dla przetwórstwa. Dobrze się przechowuje. Korzeń owalny, wydłużony o średnicy 4-8 cm. Miąższ silnie wybarwiony, delikatny, smaczny o bardzo słabo zaznaczających się pierścieniach.
Burak ćwikłowy EGIPSKI
Odmiana plenna, najbardziej nadająca się do wczesnej uprawy na pęczki. Liście średniej wielkości, zielone z czerwonym unerwieniem. Ogonki liściowe dość grube, czerwone. Polecana jest do zimowego przechowywania. Korzeń płaski u góry lekko falisty. Główka mała. Miąższ ciemnoamarantowy z jaśniejszymi pierścieniami
Burak ćwikłowy NABAB mieszaniec F1
Odmiana mieszańcowa. Polecana na użytek zimowy do przechowywania i przetwórstwa. Kształt korzenia kulisty, gładki, śladowe ilości korka. Mała powierzchnia wyrastania liści. Przekrój intensywny, o barwie purpurowej. Odmiana słabo porażona przez chwościka.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2013 01:00 przez Roma.

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 29 Sty 2013 05:52 #116598

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 133
U nas też zjadamy dużo buraków. Dlatego w tym roku będę wysiewała pierwszy raz swoje buraki. Kupiłam trzy odmiany cylindrycznych i jedną kulistą. Mam nadzieję z waszą pomocą cieszyć się swoim plonem. :)

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 29 Sty 2013 21:49 #116862

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Buraków jeszcze nie kupiłem, wybiorę dwie odmiany za radą Siberi.
Pozdrawiam serdecznie Robert

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 30 Sty 2013 19:43 #117174

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Wysiewałam buraki w ubiegłym roku, ziemia została przekopana z kompostem, zrobiony rowek, do niego suszony kurzak z worka.
Wyrosły na 2 cm, korzonki miały trochę grubsze niż igła :evil: Pomóżcie, jak użyźnić moje piachy, żeby kawałek buraczka wyrósł???

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 30 Sty 2013 20:32 #117194

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Burak ćwikłowy NABAB mieszaniec F1
Odmiana mieszańcowa. Polecana na użytek zimowy do przechowywania i przetwórstwa. Kształt korzenia kulisty, gładki, śladowe ilości korka. Mała powierzchnia wyrastania liści. Przekrój intensywny, o barwie purpurowej. Odmiana słabo porażona przez chwościka.
Ponieważ na naszych działkach buraki atakowane są przez chwościka to poszukam tej odmiany tylko co znaczą te śladowe ilości korka ?
No i druga odmiana Egipski = b. smaczny

Ale i tak myślę że bez oprysków miedzianem się nie obejdzie.

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 30 Sty 2013 20:59 #117205

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Krysiu

Ponieważ wiedzy nigdy za wiele zerknij na ten artykuł

www.farmer.pl/produkcja-roslinna/okopowe...chwoscika,37336.html
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa na piasku 30 Sty 2013 21:46 #117230

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
kokoryczka wrote:
ziemia została przekopana z kompostem, zrobiony rowek, do niego suszony kurzak z worka

Kurzak do rowka mógł się mocno przyczynić do porażki. Nawozy nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z nasionami czy z korzeniami.
Nawozy powinny być rozpuszczone w wodzie znajdującej się w glebie i dopiero być pobierane przez włośniki korzeni.

Buraki nie lubią świeżego azotu, a kurzak zawiera go dużo.
Buraki nie lubią suchych gleb. Twoja piaszczysta na pewno przesycha nadmiernie. Zmniejszysz problem ściółkując skoszoną trawą.

Podsumowując: dużo rozłożonego kompostu, podlewanie, ściółkowanie, przerywanie.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2013 21:47 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa na piasku 30 Sty 2013 21:56 #117236

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Siberio, nie siałam nasion na kurzak, nawóz ten wymieszałam z ziemią na dnie rowku, dopiero wtedy wysiewałam buraczki. I klapa była na całego :lev:

Odp: Burak ćwikłowy - uprawa krok po kroku 30 Sty 2013 22:00 #117239

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Dzięki Pomodoro za artykuł ważne że sa podane środki ochrony . Na naszych działkach jest ziemia torfowa przy opadach deszczu jest mokro i choroby grzybowe szybko atakują . Już od dawna nie miałam ładnych buraków dopiero jak w tamtym roku 2 x opryskałam miedzianem 50 dochowałam się dużych buraków. Chociaż pod koniec sierpnia po deszczach chwościk ponownie zaatakował ale bulwy były już duże a ja je sukcesywnie wyrywałam i gotowałam więc niewiele szkody zrobił .
Chyba jako jedna z nielicznych miałam ładne buraczki bo w porę je pryskałam jak miały 4-5 cm i pojawiły się pierwsze kropki na liściach. Sąsiedzi pryskali kiedy choroba już się rozpanoszyła na dobre i nie pomogło. liście dosłownie sczerniały
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2013 22:30 przez krystynac50.

Burak ćwikłowy - abc uprawy 03 Lut 2013 23:21 #119164

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
W sezonie 2011 nie doczekałam się zbyt dorodnych buraków ze względu na suszę panującą w kwietniu. Wysiałam burki odmiany Czerwona Kula na początku kwietnia bezpośrednio na grządkę, długo nie wschodziły, było sucho, a wodę na działkach włączają pod koniec kwietnia, po prostu nie miałam czym podlać.Buraczki wyrosły bardzo nierówno. W sezonie 2012 wzięłam się na sposób i z braku inspektu wysiałam ( też Czerwoną Kulę) do dużej prostokątnej miski przykrytej szkłem, później wysadziłam na lekko zacienioną grządkę, co 10-12cm. Wyrosły bardzo dorodne, nie zostały zaatakowane przez szkodniki.W tym roku kupiłam odmianę Nabab i również będę robić rozsadę.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, rozalia

Burak ćwikłowy - abc uprawy 04 Lut 2013 12:37 #119299

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Moja działka znajduje się 200-300m od morza, dlatego wiosna przychodzi do nas dosyć późno. W ubiegłym sezonie wysiałam buraki ok. 10 kwietnia do prostokątnego dużego pojemnika ze szklaną pokrywą, właściwie mogłam je już posadzić na grządkę na przełomie kwietnia i maja, ale jeszcze nie miałam przygotowanego miejsca, dlatego sadzonki znalazły się na swoim stanowisku ok.10 maja. Zapomniałam napisać, że nasioma moczyłam w wodzie przez dobę. Myślę, że w cieplejszych rejonach (zachód Polski) i lekkiej glebie można wysiewać pod koniec marca.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.707 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum