TEMAT: Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 02 Lip 2020 12:17 #718148

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4727
Rafcio może to gąsienica bielinka. Ja takie daję kurom, u mnie robią już szkody na brukselce.
Pozdrawiam Celina


Zielone okna z estimeble.pl

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 02 Lip 2020 12:29 #718151

  • Rafcio Śrubka
  • Rafcio Śrubka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 53
No właśnie są na brukselce i kapuście, ściągać normalnie palcami i wyrzucać?

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 02 Lip 2020 12:53 #718152

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 736
  • Otrzymane dziękuję: 4727
Możesz zgnieść albo wyzbierać i gdzieś dalej wyrzucić. To chyba najbardziej ekologiczny sposób. Mój syn czasem takie zbiera i sobie hoduje.
Pozdrawiam Celina
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, Rafcio Śrubka

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 02 Lip 2020 23:01 #718222

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Rafcio Śrubka wrote:
Hej, cześć i czołem! :)

Cóż to za nieproszony gość i jak go wyprosić?
Mówiłem mu, że albo skończy już zjadać mi liście albo ma wyjść dobrowolnie, to się nie posłuchał :ouch:

20200702_112549.jpg

To tantniś krzyżowiaczek.
Troche smieszna nazwa. Po norwesku nazywa sie mol kapusciany, bo tak wyglada.
W zeszlym sezonie zjadly mi jarmuz do zera i 90% rzodkiewki, wiec sie doedukowalem. U mnie moze wytworzyc dwa pokolenia w sezonie, w Polsce nawet 4 jak jest cieplo. Dorosle owady wlasnie skladaja jajka na moim jarmuzu, pak choi i rzodkiewce.
Chocbym nie wiem jak szczelnie domknal agrowloknine to i tak pojedyncze cmy jakos wchodza. Zrobilem dzis wywar z czosnku i lisci pomidora, jutro eksperymentalny oprysk.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 10 Lip 2020 23:16 #719538

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Pak choi po folia zatakowaly slimaki. Nie pomaga przyneta wokol.
Na testa sprobuje ekologiczna bariere z galazek rozy, zobaczymy czy pomoze


P7100612.jpg


P7100611.jpg


Na szczesnie wiekszosc pod wloknina wyglada dobrze


P7100614.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 13 Lip 2020 10:03 #719938

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7852
  • Otrzymane dziękuję: 52023
7.07. wysiałam do gruntu Pak Choi. Tak na bogato, z myślą o przerywaniu.

20200713_092036.jpg

Jest w miarę chłodno, może coś z niej będzie :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 15 Lip 2020 22:03 #720408

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Z pierwszego siewu pak choi chyba juz wiele nie bedzie. Polowa wybija w ped kwiatowy, a do tego coraz liczniej pokazuje sie tantnis. Dzis dosialem swieza partie. To tak szybko rosnie, ze jeszcze zdazy jak pogoda pozwoli.

Jarmuz za to rosnie pieknie i niedlugo mozna juz zaczac zbiory.


P7150655.jpg


P7150664.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 26 Lip 2020 12:49 #722197

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1407
  • Otrzymane dziękuję: 11163
Dzisiaj wycięłam z grządki moje kapusty pekińskie. Rosły z przygodami, bo jako już ładnie wykształcone duże główki - 30 czerwca zbombardował grad. Poobrywałam w większości chore strzępiaste liście, pozostawiłam zdrowy środek i o dziwo, wyrosły piękne pekinki. Od początku pryskałam wyciągiem z łusek czosnku i cebuli, co uchroniło je przed gąsieniczkami. Ostatnio pojawiły się na nich pchełki, które dziurawią bardzo liście, pozbawiając je sprężystości. Zatem czas je zabrać.

Tak wyglądały jeszcze na grządce

DSCN60092.jpg


A tak po wstępnej obróbce i ażurowy liść po inwazji pchełek

DSCN6018.jpg


DSCN6020.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Betula, JaNina, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 26 Lip 2020 20:58 #722248

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3682
  • Otrzymane dziękuję: 19593
Jarmuż ładnie rośnie, mam nadzieję, że już niedługo będzie można zacząć skubać listki na pyszne smoothie. Całą zimę się nimi delektowaliśmy :drool:
IMG_20200723_142755.jpg


IMG_20200723_142745.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, gregon

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 04 Sie 2020 00:15 #723574

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Pak choi z czerwcowego siewu (dwie odmiany) wszystkie wybily w kwiatostany. Chyba 24 godz slonca im nie sluzy. Zostawilem dwie na nasiona, a w miejsce starych wysialem druga ture. Czesc 15 lipca, czesc 1 sierpnia. Jak to nie wypali bede musial je sobie odpuscic. Male kapustki pokazuja sie w cieniu jarmuzu, ktory osiagnal juz imponujece rozmiary. Mam tego 20 sztuk, takze zapowiada sie duzy plon :)


P8030984.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Betula, Jaedda, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 04 Sie 2020 12:11 #723640

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jarmuż chłodu się nie boi. To zdaje się idealne warzywo na skandynawską aurę. Jeśli masz problem z zagospodarowaniem nadmiaru jarmużu, to polecam czipsy z niego. Smaczniejsze i zdrowsze od kupnych ziemniaczanych.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 04 Sie 2020 22:15 #723782

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Któryś raz z kolei posiałam kapustę pekińską i pierwszy raz mi wzeszła! Ma z 10 cm, jako poplon po czosnku.
Wróciłam do początku roku / marzec i wtedy martwiliście się, że lato zapowiadają suche :D ale pooglądałam te kapustki pak choi i bardzo ładne są. To może jak mi wyszły te pekińskie to i pak choi spróbuję? Może też się uda?
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 23:04 przez gałązka. Powód: dopisanie treści
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 04 Sie 2020 23:37 #723796

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Betula wrote:
Jarmuż chłodu się nie boi. To zdaje się idealne warzywo na skandynawską aurę. Jeśli masz problem z zagospodarowaniem nadmiaru jarmużu, to polecam czipsy z niego. Smaczniejsze i zdrowsze od kupnych ziemniaczanych.

Czipsy juz chrupiemy od dwoch tygodni. Z zagospodarowaniem wiekszej ilosci nie bedzie problemu. Uwielbiamy jarmuz, a w sklepie kupujemy po 4 liscie pakowane w dwie warstwy plastiku w cenie 15-20zl. Mamy dwie zamrazarki. Juz oprozniamy je z ryb, ktore swieze sa dostepne caly rok na rzecz warzyw i jagod. O ile nie wydarzy sie jakas kastrafofa jak renifer czy los na grzadce to zima bedziemy sie zajadac.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Betula, Jaedda, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, JaKasiula

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 13 Sie 2020 22:04 #724990

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Czy pekińską trzeba rozpikować? bo dość gęsto rośnie.

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Sie 2020 07:04 #725015

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7852
  • Otrzymane dziękuję: 52023
Kapusta pekińska słabo regeneruje system korzeniowy, dlatego nie powinno się jej pikować. Najlepiej w doniczce wysiać więcej nasion i później zostawić najsilniejszą siewkę, a resztę usunąć. Ja jednak na początku „kariery” ogrodnika, mając mało wiedzy, pikowałam :oops: skutki były różne. Jedne kapustki ładnie się przyjęły, inne padły, a jeszcze inne, szybko poszły w kwiat. Teraz w doniczce zostawiam max trzy sadzonki i tak sądzę. Dopiero po przyjęciu się rozsady na grządce, zostawiam najładniejszą, a resztę usuwam :) . Taka młoda kapusta ma dużo wrogów :mad2:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Sie 2020 08:16 #725026

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1014
  • Otrzymane dziękuję: 3721
Ja nie mam miejsca na zabawę z rozsadami. I tak mam republikę donicową, zioła, część pomidorów, papryczki, nie powiem-podlewania od groma i ciut.
W takim razie zacznę już zjadać co większe.
Pak choi już nie ma w sklepie, ale może za rok się zaopatrzę i posieję.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, anaka

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Sie 2020 12:36 #725061

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9258
Moją kapustę Pak Choi atakuje wszystko co się rusza od momentu kiedy wyszła z ziemi ,ale posadziłam kilka na grządce.Pod jedną znalazłam pędraka,a 2 zaczęły kwitnąć.Na razie uchowały się 4,może dzisiaj coś z nich zrobię.
To samo z pekińską,choć ją posadziłam w rowek zasilony nalewką z obornika obok fasolki.Trochę za gęsto,ale chyba tworzą główki.Częściej podlewam,jest o niebo ładniejsza niż w zeszłym roku z wiosennej rozsady.
pekiska13.08.jpg

Muszę następnym razem przemyśleć dla nich miejsce i jakąś osłonę przed owadami.
Doszłam też do wniosku,że za wcześnie posiałam jarmuż i brokuła,bo ciężko z ulokowaniem.To takie błędy niedoświadczonego ogrodnika,wszystko chciałabym posadzić a potem problem.W sumie wciąż poletko się zmienia,każdy rok inny.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, JaNina

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Sie 2020 12:47 #725065

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7852
  • Otrzymane dziękuję: 52023
Takich błędów w tym roku też mam sporo, ale nauka nie idzie w las :happy: Jak nie będę próbowała nowych rzeczy, to mam wrażenie, że się uwstecznię :jeez:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.599 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum