TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2019 21:13 #670808

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
007-41.jpg


008-27.jpg

Fasolka Rocdor dzisiaj została wyrwana (na korzeniach piękne brodawki korzeniowe) natomiast Golden Gate owocuje dalej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biotit, Betula, Kaskawel, Nimfa, aga, Zygowa, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Sie 2019 09:54 #670890

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
Moja "zabawowa" w donicy fasolka Adzuki zawiązuje na najniższych piętrach strąki, a grządkowa szparagowa Orinoco, sadzona na miejscu czosnku rozkwita. Ma ażurowy cień.

IMG_20190807_085005.jpg


IMG_20190805_195217.jpg
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula, Kaskawel, aga, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Sie 2019 20:32 #671247

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Sylwiaaa wrote:

Powiedzcie mi tylko proszę czy ktoś ma porównanie i zna lepszą odmianę od Goldelfe? Pytam, bo miałam nadzieję, że Goldelfe faktycznie jest bezłykowa a jednak coś tam trochę jest ;) Czy jest faktycznie jakaś super odmiana bez łyka w 100 % ? Czy to zależy może też od pogody ..hmmmm Będę wdzięczna za jakieś info :comp:
Oprócz tycznej NN od Lucysi całkowicie bez łyka jest też moja niska NN. Nawet, jak podrosną nasionka i zmienia kolor strączków. Całe lato kwitnie i owocuje. U mnie kolejne zbiory, a ona dalej kwitnie. Jest zdecydowanie delikatniejsza w smaku od tej od Lucysi, choć według mnie obie są wyjątkowo smaczne.

IMG_0359.jpg

Jeżeli skończyły się nasionka na straganiku i będzie zapotrzebowanie, to doślę.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2019 20:33 przez Armasza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, Miragoral, Sylwiaaa, magnes, Nimfa, aga, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Sie 2019 20:41 #671252

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Haneczko, w ofercie Warzywnego Straganiku mam jedynie Czarną Japońską od Ciebie, więc jeśli poratujesz nasze zbiory nasionami tej NN, będę bardzo wdzięczna.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Sie 2019 20:45 #671255

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Tak jest kochana Szefowo :kiss3: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, anaka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 00:24 #672321

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Najbardziej udane z moich tegorocznych, eksperymentalnych fasolek.



Pencil Pod Black - zdjęcie już mocno nieaktualne, rośliny aż się pokładają pod ciężarem strąków i mimo, że całość miała iść na nasiona, już dwa razy podbierałam strączki do gotowania :oops:



I nie mniej plenna Yin Yang. Tej nie podbieram, szkoda takie piękne ziarna gotować w strąkach.
Tak się właśnie zastanawiam, czy nie powinnam jej w zasadzie umieścić w wątku o suchych ziarnach... Aniu, przenieść czy może tu zostać?
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Kaskawel, aga, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 00:45 #672324

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ika, Pencil Pod jak najbardziej pasuje do tego wątku ( jutro zamieszczę zdjęcia jej oraz Oxinela ). Yin Yang generalnie uznawana jest za odmianę na suche ziarno, ale dobrze zrobiłaś, wklejając zdjęcie tej odmiany tutaj w fazie strączków. Natomiast portret wydłubanych nasion bardzo przyda się w wątku o suchych ziarnach , a przy okazji zrobimy odnośnik do tego, aby pokazać, jak plonuje, dobrze ?
:)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Mandorla

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 09:58 #672344

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41817
Fasolka szparagowa NN,o białych ziarenkach,jako poplon po czosnku,ma się dobrze i zaczyna kwitnąć.

003-140.jpg

004-111.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2019 10:00 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, rozalia, Miragoral, Nimfa, aga, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 11:47 #672363

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W tym roku wysiew fasolki szparagowej przypadł u mnie na drugą połowę czerwca. Wykorzystałam dwa miejsca na jej uprawę: we wzniesionej skrzyni, gdzie wcześniej rósł bób oraz w warzywniku po kalarepie. W sumie zrobiłam rozsadę z 8 gniazd trzech odmian:
Pencil Pod, Oxinel i Venice.
Być może to przypadek, ale krzaczki posadzone w tym późniejszym terminie, jako poplon, nie zachorowały na żadną przypadłość, z którą borykałam się w ubiegłym roku wysiewając fasolkę początkiem maja - wtedy rośliny zostały zdziesiątkowane przez przędziorka.
Aktualnie liście i strączki są zdrowe - zwyczajowo dostają oprysk z PW lub sorbinianu potasu.







Wszystkie trzy odmiany bardzo szybko rozpoczęły wegetację, obficie kwitnąc i zawiązując strączki. Cały czas są regularnie podlewane i nawożone Magiczną Siłą do pomidorów. Venice jest typową szparagówką karłową, natomiast pozostałe dwie odmiany produkują dłuższe pędy, dlatego warto zaplanować dla nich większą grządkę.

Oxinel - jasnozielone, bardzo długie strączki, u mnie najwcześniej plonująca, Venice - ciemnozielone, krótsze i Pencil Pod Black - żółte, dobrze wypełnione. U żadnej nie stwierdziłam łyka.

Na zdjęciu pierwszy tegoroczny zbiór przygotowany do blanszowania i późniejszego zamrożenia. Niewielki, bo jedynie z tych 8 krzaczków, ale niesamowicie cieszy :hearts:



Żółty Pencil i jasnozielony Oxinel:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2019 12:54 przez Adasiowa. Powód: korekta nazwy odmian
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 12:02 #672365

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
O, myślałam, że mamy takie same Pencil Pod... czy Twój, Aniu, jest "Black"? Strąki u mnie są zdecydowanie żółte... Ach, mogliby się trochę wysilić z nazewnictwem, bo czasem trudno się połapać :think:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 12:38 #672368

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tak, na etykietce dołączonej do nasion Pencil Pod jest wyraźnie napisane Black, ale musiałam coś porządnie zamotać podczas zbioru, bo krzaczki zarosły znaczniki w gruncie :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 12:47 #672372

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Nie przejmuj się, wszystko się wyprostuje. To Oxinel jest długa i zielona :)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2019 12:50 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 12:52 #672374

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bardzo Ci dziękuję - już poprawiam :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 13:40 #672381

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
I jak porównujemy to dorzucę zdjęcie Oxinel i Sonesta(żółta).

DSC07244.jpg

Te pierwsze z lewej są już przerośnięte, a następne jeszcze mogłyby powisieć. Ani są w sam raz :) .
Jako krzak Oxinel rośnie dosyć wysoko (u mnie 90cm) dla porównania Sonesta około 50cm.
To jest już trzeci zbiór z tych samych krzaczków, więc nie są już takie dorodne.
Oxinel cały czas kwitnie.
DSC07241.jpg
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, rozalia, patrycja, Miragoral, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2019 14:14 #672389

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jestem bardzo zadowolona z tej odmiany ( Oxinel ) - strączki są faktycznie długie, ale głównym atutem jest jej plenność i wigor: naprawdę byłam bardzo zaskoczona nie tylko ilością kwiatów, ale zawiązaniem ich w strąki w 100% - żaden nie zasechł.
W przyszłym roku poprowadzę je jednak przy siatce ( podporze ), bo pomimo, że pędy wcale nie są wiotkie, to żal mi strączków pokładających się pod własnym ciężarem na ziemi. Większość pędów wspina się po rosnących tuż obok kosmosach samosiejkach, ale o tym zadecydował głównie przypadek.
Na przyszły rok planuję żółtą Złotą Saxę i właśnie zieloną Oxinel, chociaż główny zbiór Venice dopiero przede mną.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral, Nimfa, Zygowa, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Sie 2019 17:56 #672594

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12671
Fasola szparagowa karłowa zielonostrąkowa MALWINA i ELIZA wysiana 26 czerwca. :dance:

DSCN3366.jpg
DSCN3367.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, rozalia, patrycja, Zygowa, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Sie 2019 14:08 #672762

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Fasolka Vanguard siana po czosnku 1 lipca:

20190818_095703.jpg


20190818_095658.jpg



Pierwsze niskie fasolki siałam 11 maja. Dwa rządki Esterka, jeden rządek Berggold i jeden rządek Ferrari (zielona o długaśnych strąkach, ale plenność niska). Przejedliśmy się, trzy pary znajomych obdarowane, a i szuflada pełna mrożonej. Nie rozumiem tak wysokich jej cen w tym samym czasie. U mnie też było sucho. Na działce bywam dwa razy w tygodniu, a trzy to od święta.
:bye:
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Jan4, Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Sie 2019 15:03 #672773

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
Swoją fasolkę Orinoco, posiałam tylko w drugiej turze, po czosnku zimowym. Nasiona podkiełkowane wsadziłam 3 lipca. Rośnie bardzo ładnie i ładnie, zdrowo wygląda. Pojawiły się pierwsze strąki, jeszcze malutkie, ale widzę, że zdąży i jej posmakuję.

IMG_20190816_140242.jpg
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Zygowa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.592 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum