TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Lip 2019 14:57 #668475

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ceny są wysokie. Fakt. Warzywa jednoroczne tłumaczy się suszą.
Znajomy ma ogórki podlewane.Nigdzie w okolicy nie ma bo susza i co się dzieje?Zamiast chłopina zarobić 60 zł za 20 kg ogórków to ma wielkie g.... bo mu złodzieje zajeżdżają o 4 rano i rwą. Szok.
Wiśnia na skupie wczoraj 2.70 za kg. Zaczynali od 1.40 2 tyg temu. A że jak nie zmroziło to zasuszyło na drzewach na pesteczki to wiśni nie ma dużo. Co jest to zbieramy. Mimo to żeby dojść do sumy nakładów na pole to nam jeszcze brakuje kilkunastu tysięcy + ludzie i dopiero będzie dochód. A na rynku u pośrednika wiśnia kilkanaście zł za kg.
Życie.
Idę zerwać fasolkę, w końcu :P
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Lip 2019 17:17 #668486

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Fasolki już się i najedliśmy, i pomroziliśmy. A następne kwitną. Zaczyna się też masłowa.
20190720_162915.jpg


20190720_142203.jpg
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, rychu44, Adasiowa, Betula, aga, Termaj, anaka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Lip 2019 21:22 #668543

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Fasola szparagowa tyczna Goldelfe wysiana na rozsadę w połowie czerwca wypuszcza pędy. Co prawda nie dojrzeje na suche ziarno, ale strąki powinienem jeszcze zdążyć zebrać.


IMG_1651.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, pszczolka, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Lip 2019 11:31 #668666

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41889
Moja fasolka szparagowa niska żółta nn właśnie w całości wylazła z ziemi.Czekam jeszcze na fasolkę zieloną.Jest trochę ubłocona przez padający w nocy deszcz.Jutro dostanie saletrę amonową

003-144.jpg

004-107.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, aga, Termaj

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Lip 2019 11:45 #668668

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Ha! Znalazłam jeszcze jedno zdjęcie fasolek szparagowych wysadzonych z rozsady w połowie czerwca; ciepłe dni i tygodnie bardzo sprzyjają wegetacji, a dodatkowo staram się, aby roślinkom nie zabrakło wody i dokarmiania. Podobnie jak u Józia, moje fasolki dostały na start saletrę amonową, a teraz otrzymują bardziej "kaloryczne" nawozy.
Dla urozmaicenia uprawy do doniczek wsiewałam różne odmiany karłowej szparagówki, tak więc plony będą niespodzianką. Z tego, co pamiętam to Venice i Oxinel.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2019 11:53 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula, Maggie, aga, Termaj, Barborka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 10:04 #669126

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11729
006-35.jpg


008-24.jpg


011-27.jpg

Fasolka Rocdor jest bardzo smaczna i plenna ale w tym roku skończył mi się zapas nasion. W przyszłym sezonie zostanie tylko tyczna Golden Gate-smak rewelacyjny, bardzo wczesna i ma bardzo długi okres plonowania.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2019 10:15 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, podjadek, Bobej, Betula, Sylwiaaa, Kaskawel, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 10:43 #669132

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Też uprawiam Rocdor od 3 lat i potwierdzam jej pochlebną opinię. Jest dostępna w małych opakowaniach dla amatorów (seria Profi Villimorin). Więc jak będziesz w jakimś ogrodniczym, to się rozejrzyj, może akurat trafisz.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2019 10:44 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): przemek1136

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 12:23 #669142

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Muszę poważnie się zastanowić nad tyczną szparagówką na kolejny sezon, bo jak widzę Wasze plony, to aż apetyt na szabelek z bułeczką nachodzi. :whistle:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 12:47 #669144

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
U mnie niedługo drugi zbiór tycznej szparagówki. W tym roku była przepyszne. Rozpływała się w ustach.
A tyczne na nasionka kwitną przepięknie.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 19:17 #669178

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Dzisiaj po raz pierwszy w tym roku zebrałam większą ilość fasolki szparagowej-ponad 1 kg. Jest to fasolka tyczna Trionfo Violetto. Gdybym wysiała jakąś karłową odmianę to pierwszy zbiór byłby wcześniej. Grządka od strony południowej jest zasłonięta przez złotokap, a od zachodu przez ogromną budleję.

IMG_20190724_185803.jpg


IMG_20190724_185845.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): XYZ, Bobej, Adasiowa, Betula, Sylwiaaa, Kaskawel, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2019 19:27 #669180

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
W sobotę będzie pierwszy zbiór i konsumpcja:

P1010011-5.jpg


P1010013-8.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Betula, Kaskawel, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Lip 2019 17:50 #669670

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5538
  • Otrzymane dziękuję: 12686
Fasola szparagowa karłowa zielonostrąkowa MALWINA i ELIZA wysiana 26 czerwca. :)
DSCN3296.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, aga

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Lip 2019 20:03 #669696

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Podskubałam dziś trochę strączków Pencil Pod Black - miała być na suche ziarno, ale tak wspaniale zaplonowała, i tak cudnie wygląda, że nie mogłam się oprzeć. Pychota!
W przyszłym roku koniecznie muszę posiać jakąś tyczną - wydumałam, że będzie z niej świetny parawan, bo kanna niezbyt się sprawdza.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Lip 2019 19:15 #669815

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5538
  • Otrzymane dziękuję: 12686
Na fasoli szparagowej karłowej zielonostrąkowej MALWINA i ELIZA mam plamy. Jaka jest tego przyczyna i czym wykonać oprysk liści?

DSCN3309.jpg
DSCN3310.jpg

DSCN3311.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Lip 2019 19:52 #669822

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Przyznam się od razu, że identyczne plamy miałam na rodzynku brazylijskim po oprysku - niespodziewanie zza chmur wyszło ostre słońce i dokonało dzieła, ale nie wiem, czy na Twojej fasolce mamy do czynienia z tym samym.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Lip 2019 20:08 #669824

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Fasolka tyczna odmiany "straganowej" czyli Poznańska Jeżycka, której historię opisywałam tutaj kilka razy nadal kwitnie pięknymi, czerwonymi kwiatami zebranymi w spore kwiatostany - stąd wnioskuję, że jest to fasola wielokwiatowa (?). Pierwsze kwiaty opadały dość mocno, pszczół nie było, ale sytuacja uległa zmianie - na szczęście...
Jest rośliną bardzo ekspansywną, pełną wigoru, produkuje niezliczone ilości silnych pędów, oplatających wszystko, co napotkają na swojej drodze, a ponieważ rośnie obok ogórków meksykańskich, to w tej chwili wśród pierwszych strączków są także ogórki.
Lada moment opanowana zostanie czereśnia, a niewykluczone, że sąsiadka zza płotu znajdzie strąki na swojej śliwie.





Pozostałe fasolki - karłowe, wysadzone w połowie czerwca, także rozpoczęły kwitnienie, a u niektórych znalazłam maleńkie strączki. Nie jestem tylko pewna do końca, czy Pencil ( czarne nasiona ) jest karłowa - taką informację miałam na etykietce - pędy wydłużają się w błyskawicznym tempie. Kwitnie różowymi kwiatami, a posadzona tuż obok Venice - białymi. Trzecia z posadzonych fasolek, Oxinel, również rozpoczęła kwitnienie.

Wszystkie fasolki - pomimo panujących upałów - rosną szybko, bujnie i odpukać: zdrowo, choć muszę być przygotowana na ataki przędziorka, który w ubiegłym roku pokonał jedną z tycznych. W tym roku powietrze jest równie suche i gorące, a to wymarzone warunki dla tej "paskudy" ;-)
Krzaczki rosną w dwóch miejscach: w skrzyni, razem z koperkiem i buraczkami, oraz w warzywniku w towarzystwie kosmosów - typowy dla mnie misz-masz....



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2019 20:12 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, podjadek, Betula, Kaskawel, Barborka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Lip 2019 20:40 #669828

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Adasiowa wrote:

Nie jestem tylko pewna do końca, czy Pencil ( czarne nasiona ) jest karłowa - taką informację miałam na etykietce - pędy wydłużają się w błyskawicznym tempie. Kwitnie różowymi kwiatami

Aniu, moja Pencil stanowczo jest karłowa - piękne, zwarte, mocne krzaczki, obsypane strączkami. Jak wreszcie się uporam z problemami technicznymi, wstawię zdjęcie.
Ale karłowe potrafią ni z tego, ni z owego nabrać wigoru i zacząć udawać tyczne, miałam tak w ubiegłym roku.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Lip 2019 20:48 #669829

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Bardzo Ci dziękuję Ika - u mnie takie niskie, zwarte krzaczki należą do Venice ...
Zakładam jednakże pomieszanie z poplątaniem podczas wysadzania rozsady :oops: , a nie chciałabym nikogo wprowadzić w błąd.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.849 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum