TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Maj 2021 09:38 #762035

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Cztery zaledwie doby od wyłożenia nasion do kiełkowania i już są wschody. Jak widać siewki są czyściutkie, bez porażeń


IMG_28681.jpg


Zastanawiam się nad sposobem produkcji tej rozsady tak, aby nie sprawiała ona kłopotu z miejscem na moim balkonie. Otóż, sukcesywnie w miarę wschodów w poszczególnych kubkach będą one natychmiast wynoszone na działkę i wsadzane lekko w ziemię, bez wyciągania z kubków na miejscu przewidzianym do ich uprawy i nakrywane butlami PET . Potem , też sukcesywnie, w miarę osiągania odpowiedniej wielkości rozsada będzie wysadzana z kubków do gleby.
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2021 09:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Maj 2021 19:41 #762125

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
Fasolki siane w niedzielę do gruntu.Dziś pierwsza na wierzchu :Złota Saxa :dance:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2021 19:43 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Maj 2021 14:46 #762244

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Popatrzcie w jakim tempie rośnie ta fasolka. Wczoraj zaczęły się ukazywać siewki ,a dziś już jest taka :


fasolkaronie.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Maj 2021 12:38 #762347

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Proszę o radę. Na działce mam miejsce przy różach i porzeczkach, w którym w zeszłym roku uprawiałam fasolkę szparagową. Na jesieni zakopałam tam cebule narcyzów. Nie planowałam ich w tym roku wykopywać, ale okazało się, że mam za mało miejsca na szparagówkę. Pytanie brzmi: czy mogę nad narcyzami posiać fasolkę, czy jednak lepiej je wykopać/posiać jakieś kwiatki? Kiedyś czytałam, że kwiaty cebulowe są złym towarzystwem dla warzyw. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Maj 2021 19:18 #762385

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
ja mam takie, że jak bym miał się stosować do wszystkiego co przeczytam to bym w ogrodzie mógł kamienie uprawiać ....

bardzo często rok po roku sieje wiele rzeczy w tym samym miejscu, żadnym sąsiedztwem się nie przejmuję

jakoś to wszystko rośnie

bym dysponował hektarami to bym mógł sobie pozwolić - nie mam - a jak sie nie ma co się lubi .....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Maj 2021 19:39 #762388

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Pierwsza partia fasolki szparagowej Złota Saxa tj. 14 gniazd z 31 przygotowana na jutro do zabrania na działkę.


IMG_28771.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, jurek49, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 15:13 #762693

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Do podkiełkowania poszły fasolki karłowe Purplee Teepee (u mnie absolutny hit) i Goliatka. Ibiza w wielodoniczkach próbuje wzejść, a na swoją kolej czeka Liwia i reszta Ibizy.
Z tycznymi nie mogę się zdecydować, czy Blauhilde, Barlotto czy Goldmarie :happy4:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 15:36 #762697

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
pierwszy raz kupiłem tyczną, już nawet wzeszła

nigdy mi się nie chciało kombinować z podporami - teraz mam wolną pergolę to zobaczymy ile to warte - jakąś fioletową kupiłem, nazwy nie pamiętam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 16:38 #762709

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Ja się coś pomyliłam i kupiłam tyczna ale zwykła fasolkę kiedyś miałam szparagową tyczna nie wiem jak się nazywała miała żółte strąki i było jej pełno zrywało się i rosły nastepne. Jedliśmy mrozilismy i jeszcze w słoiki były robione bo już nie dało rady tego zjeść
Martyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:04 #762711

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Prządka to u mnie z tyczną był wybór dość prosty

na jednym sojaku była blauhilde, na drugim blauhilde i nic innego - to wybrałem blauhilde :)))
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:20 #762713

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27121
Preferuję tyczną, wygodnie się obiera :lol:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, tysia25

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:28 #762714

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
ja fasolę uwielbiam - na suche nie chcę, bo ile bym nie posadził to nie starczy .... fasolka po bretońsku to jedne z moich ulubionych dań

ale za szparagową też bym się dał pokroić :)))) - miałem poł dużej zamrazarki z ubiegłego roku - została jedna paczucha

ale za ogórki kiszone to bym oddał całą fasolę tego świata :)))))

jednak jedno i drugie idzie u mnie tonami + cukinia w kazdej formie i słodka papryka (tej też nie posadziłem) z racji dużego przerobu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:38 #762715

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Świetne są ogórki kiszone małosolne pasteryzowane. Poszły jak woda. W tym roku muszę dużo więcej zaprawić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:41 #762718

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
To nie ten dział co prawda ale też chciałam w tym roku pasteryzowac żeby nie były tak mocno ukiszone. Możesz zdradzić jak robisz takie. Czy wystarczy że powiedzmy tydzień będą się kisić i później te słoiki dokręcić i zagotować?
Martyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 17:55 #762721

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
tak - wysoka temperatura zabija proces fermentacji i wszelkie bakterie za to odpowiedzialne

tak samo masz z kiszonymi, kapustą kiszoną - wystarczy spasteryzować, jak Ci odpowiadają smakowo i zatrzymasz proces kiszenia


edit

ja jestem w opozycji dla całej rodziny :))) 100x bardziej wolę kiszone - oni to by się dali za małosolne pociąć


BTW

jaka pyszna jest fasolka szparagowa kiszona, cukinie, cebula (można kisić tylko czerwoną) .... poezja
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2021 18:01 przez Lukas79.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 18:09 #762723

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
tysia25 wrote:
Możesz zdradzić jak robisz takie. Czy wystarczy że powiedzmy tydzień będą się kisić i później te słoiki dokręcić i zagotować?

Znajdę przepis, to go zeskanuję.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 18:22 #762725

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15449
  • Otrzymane dziękuję: 51336
Znalazłem :)


IMG_28851.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, badzia, rozalia, janinka-n, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 19:41 #762743

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
O dziękuję za przepis tego właśnie szukałam. Jeśli robisz z tego przepisu to nie są za słone z tą ilością soli ja zwykle daje łyżkę stołowa na litr wody.
Martyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.793 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum