TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 20:18 #762749

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15450
  • Otrzymane dziękuję: 51341
No to zważ sobie łyżkę soli


IMG_28871.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): tysia25


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 21:14 #762761

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1696
  • Otrzymane dziękuję: 10222
Prządka wrote:
Do podkiełkowania poszły fasolki karłowe Purplee Teepee (u mnie absolutny hit) i Goliatka. Ibiza w wielodoniczkach próbuje wzejść, a na swoją kolej czeka Liwia i reszta Ibizy.
Z tycznymi nie mogę się zdecydować, czy Blauhilde, Barlotto czy Goldmarie :happy4:

Sprawdź na opakowaniu Barlotto (a właściwie Borlotto - taką miałam kilka sezonów wstecz), wydaje mi się, że to karłowa :)
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 21:23 #762765

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Borlotto miałem i tyczną i karłową. Różniły się wielkością fasol.


U mnie szparagówka wychodzi.


IMG_20210521_200311.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 21 Maj 2021 21:25 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Maj 2021 22:19 #762773

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5725
  • Otrzymane dziękuję: 27146
Błażej Ty musisz podlewać, z nieba nic a nic?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2021 05:59 #762799

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7053
Tak, u mnie od dawna nic a nic.

Spadł kiedyś tam 1l/m2.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 22 Maj 2021 05:59 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2021 07:51 #762807

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3184
  • Otrzymane dziękuję: 5469
U mnie taka susza , że fasola bez podlewania by nie wzeszła. Zrobiłam kilka sadzonek tycznej i czekam na wschody sianej , ale chyba się nie doczekam. Podobnie z ogórkami .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2021 22:13 #762962

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Moja tyczna Golden Gate wysiana 11 maja na razie rośnie w tunelu.
039-19.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Maj 2021 22:54 #762978

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
:happy3: :happy4: Borlotto, Borlotto. Nie wiem, jak ja tam 'a' widziałam. Dzięki, Zygowa. Gdyby nie Ty, to bym z bykiem pisała :hug:
Mam zarówno tyczną, jak i karłową, ale działka wszystkich nie pomieści, wiec w tym roku sieję jedną... Chyba, ze zmienię zdanie.

Do osób zastanawiających się, czy zbierać własne nasiona fasol - warto zbierać. Po powrocie z pracy zastałam sporo ziarenek Purple Teepee z mini kiełkiem, a przecież wczoraj je wyłożyłam. Sklepowa Goliatka ma tylko kilka kiełków, a Eryka (ta jest na ziarno) tylko napęczniała.
Teraz żałuję, że P.T. zostawiłam tylko 14 nasion. Trzeba będzie się wspomóc kupnymi.

P.S. Czy widzieliście w sprzedaży fioletową szparagówkę (strąki). Chcę posadzić ją przy ogrodzeniu, ale nie wiem, czy nóg nie dostanie.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2021 00:13 #762991

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Tak, jest kilka odmian, ja co roku kupuję sobie fioletową karłową. Kilka dni temu dokupiłam w pobliskim sklepie ogrodniczym Purple Teepee.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Maj 2021 23:02 #763164

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Nieprecyzyjnie napisałam. Chodziło mi o możliwość zakupu strąków o barwie fioletowej na bazarkach, lokalnych targach etc. W sensie, czy to popularne jest. Nie chcę, żeby mi jakiś łobuz łaził po działce...
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Maj 2021 21:45 #763831

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
007-172.jpg


W tym roku w tunelu tylko 1 rządek o długości 4 m. Pojawiają się pierwsze strąki (odmiana Sprinter).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Maj 2021 11:32 #763907

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Fasola ładnie mi wykiełkowała, ale co z tego, skoro prawie cała została "zgolona" tuż powyżej liścieni przez ślimaki.
Naprawdę ręce mi już opadają, z roku na rok jest coraz gorzej.


IMG_20210528_154625kopia.jpg


IMG_20210528_154438kopia.jpg



Miałam nie sypać trutki na ślimaki, ale zaczynam się wahać...
Kupię coś najmniej szkodliwego dla innych zwierząt w poniedziałek i jednak wysypię, o ile będzie jeszcze co ratować.
Na szczęście mam jeszcze kilka kolejnych opakowań na dosiewki.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2021 11:47 przez Black Rose.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Maj 2021 11:35 #763908

  • Black Rose
  • Black Rose's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 1048
Prządka wrote:
Nieprecyzyjnie napisałam. Chodziło mi o możliwość zakupu strąków o barwie fioletowej na bazarkach, lokalnych targach etc. W sensie, czy to popularne jest. Nie chcę, żeby mi jakiś łobuz łaził po działce...

Ja w sprzedaży nie widziałam, ale jeśli chodzi o samą uprawę fasolki fioletowej, to z moich (i nie tylko) obserwacji wynika, że kwiaty tej fasolki (są w kolorze ciemnego fioletu) są bardzo chętnie obrywane przez ptaki, co skutkuje słabszym plonem.

Tak czy inaczej - są chętni na tę fasolkę i częstują się nią bez pytania, ale to innego rodzaju łobuzy ;)

Myślę, że należałoby wziąć to pod uwagę.
* Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.

Pozdrawiam, Urszula.

Ostatnio zmieniany: 30 Maj 2021 11:39 przez Black Rose.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Cze 2021 17:41 #764543

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Nie wiem, czy pamiętacie moja fasolę wywalona w grunt chyba z miesiąc temu (nie chce mi się szukac)

Miss piękności moze nie jest, ale żyje i wszystkie kwitną:)))

Te późniejsze, czy to z nasion, czy z rozsady wpierd... ślimaki do korzeni


20210604_173733.jpg


20210604_173554.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, tysia25

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Cze 2021 20:44 #764576

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15450
  • Otrzymane dziękuję: 51341
U mnie każde gniazdo fasoli pod butlami PET miało wysypane granulki Pełzakolu . Dziś pod wieczór ściągałem butle i ani śladu granulek. Musiało tych gołodup.ów być co niemiara, skoro wtranżoliły wszystkie granulki. Podobnie rzecz się miała z sałatą lodową. I co najważniejsze, jest spokój. Nie ruszają ani pietruszki naciowej ani cukinii, ani ogórków. Nie widzę na grządkach ślimaków.
Ostatnio zmieniany: 04 Cze 2021 20:44 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Kapka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Cze 2021 00:20 #764595

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Zrobiłam rozsadę fasoli z nasion ze straganiku. Wsadziłam do rozsadnika, co to sobie zamówiłam samą folię na alli ale mąż zrobił wreszcie szkielet. I tak robił, że już za ciepło było i ją kurła ugotowałam :( Plus kilka papryk, 3 bakłażany i kilka pomidorów. Lepsze wrogiem dobrego. A było zostawić w altanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Cze 2021 06:13 #764601

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
pomodoro wrote:
U mnie każde gniazdo fasoli pod butlami PET miało wysypane granulki Pełzakolu . Dziś pod wieczór ściągałem butle i ani śladu granulek. Musiało tych gołodup.ów być co niemiara, skoro wtranżoliły wszystkie granulki. Podobnie rzecz się miała z sałatą lodową. I co najważniejsze, jest spokój. Nie ruszają ani pietruszki naciowej ani cukinii, ani ogórków. Nie widzę na grządkach ślimaków.

wiem, że granulki są skuteczne

ja ze względu na małego kundla (głupie to jak but i żre wszystko) odpuściłem i liczę się ze stratami

pełzakol niby nie taki toksyczny, ale cukierki to na bank nie są
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Cze 2021 08:10 #764609

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15450
  • Otrzymane dziękuję: 51341
Dlatego, na wszelki wypadek dla bezpieczeństwa, by ptaki i inne zwierzęta nie miały dostępu, granulki sypałem w bezpośrednie sąsiedztwo roślin tak, aby butle zasłaniały i rośliny i granulki.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.651 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum