TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Wrz 2016 08:35 #503277

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
Oczywiście, chętnie wezmę udział w AWN, mogę się podzielić nie tylko fasolką, mam różne nasiona, warzyw, kwiatów itd. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Wrz 2016 16:22 #503359

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Czy jest jakiś sposób, żeby fasola szybciej dojrzała? Może nie powinnam już jej podlewać? Mam jeszcze bardzo dużo zielonych strąków.


IMG_20160926_120502.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Wrz 2016 18:32 #503370

  • nataliaada
  • nataliaada's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 50
Mój Piękny Jaś też jeszcze w zielonych strąkach, ta odmiana to dojrzewa powoli/stopniowo, w sensie strąki wolno i nierównomiernie schną.

Najlepiej pewnie pozostawić na krzaku i niech samo się suszy, póki nie ma przymrozków to może rosnąć. Chyba, że jest bardzo dużo liści, mnóstwo strąków. Może trzeba mocno przerzedzić liście, np. urwać te brzydkie, suche, pożółkłe, tak żeby roślina miała większy przewiew i "przepływ słońca"? Tylko, że to taka głupia robota.

Chociaż czytałam, że niektórzy aby przyspieszyć suszenie strąków na krzaku, obcinają roślinę nad ziemią, a całą roślinę nad cięciem, zostawiają na podporach, tak, żeby strąki schły. Tylko wtedy fasola już nie rośnie i np. małe strączki już nie urosną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Wrz 2016 19:03 #503373

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
W tunelu mam bardzo dużą wilgotność, w nocy zapowiadają przymrozki a kolejne dni znów ciepło. Fasola cały czas chce kwitnąć, ale już te kwiaty obrywam. Nie spodziewałam się takiego urodzaju. Będę miała fasolę na dwa lata :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Wrz 2016 20:30 #503396

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Natalio, bardzo dziękuję za chęć wsparcia zasobów straganików i targów. Gdybyś miała jakieś własne chciejstwa, jesteśmy do dyspozycji.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): nataliaada

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Paź 2016 14:26 #506951

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Dzięki za radę Nataliaada :kiss3: . Obcięłam nad ziemią łodygi fasoli, zebrałam dzięki temu 95% nasion.
Zeschnięte liście i łodygi już spalone - udało mi się to jakoś uporządkować, nie wyobrażałam sobie, że tyle tego będzie.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Paź 2016 21:15 #508170

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Przedstawię jeszcze fasolę japońską czarną. Karłowe krzaki, strąki żółte, nasionka zupełnie czarne. Podobno młode strąki można jeść jak szparagową, ale nie próbowałam (szczerze mówiąc zupełnie o niej zapomniałam).

IMG_1316.jpg


IMG_1319.jpg
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, patrycja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Paź 2016 21:37 #508178

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Armaszko, dzięki Tobie mamy te nasionka w ofercie naszej akcji wymiany nasion :) Napisałaś, że młode strączki można przyrządzać jak fasolkę szparagową, więc czy mogę rozumieć, że w efekcie końcowym to odmiana przeznaczona do zbioru na suche nasiona ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Paź 2016 23:07 #508202

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Tak, ona jest na suche ziarno.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Paź 2016 08:31 #508224

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6908
  • Otrzymane dziękuję: 41906
Identyczną fasolkę (patrz strona 2) uprawiam od kilku lat jako szparagówkę.Jest dość wczesna i smaczna. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Paź 2016 13:20 #508242

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Ja nie miałam tyle szczęścia do fasoli na ziarno, która zupełnie przypadkowo zaplątała się do oryginalnej torebki z Goldmarie - wyrosło toto jako tyczna, zielona; początkowo zrywałam sądząc,że to niedojrzałe egzemplarze Goldmarie, ale zastanawiał mnie inny kształt strąka i jego twardość: jak podeszwa, że o łyku nie wspomnę :mad2: No nic, zjedliśmy jako szparagówkę, ale nawet jako młode strączki absolutnie nie nadawały się do jedzenia, raczej do przeżuwania ;-)
Dopiero później zrozumiałam, że padłam ofiarą "intruza", który zawieruszył się w odmianowej paczce fasoli szparagowej.
Był typową fasolą na suche ziarno.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2017 19:51 #537174

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Wiem, wiem, pogoda nas nie rozpieszcza, ale przypomniałam sobie, jak onegdaj pod koniec kwietnia ub. roku Mietek wspominał, że na początku maja ( imieniny Stanisława ? ) wypadałoby zacząć produkcję fasolowej rozsady.
Zatem już niedługo :)
Na naszym oazowym straganiku pojawiło się kilka fasolek, karłowych, tycznych, kolorowych, szparagowych i na suche ziarno ... jakie macie plany odnośnie tegorocznych odmian ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2017 21:41 #537210

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
U mnie standardowo będzie odmiana Ferrari i nowość - odmiana Rocdor z serii nasion profesjonalnych. Były dwa razy droższe od innych. Zobaczymy, czy było warto tyle płacić.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2017 22:05 #537216

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1851
  • Otrzymane dziękuję: 6173
Straganik obdarował mnie nasionami fasoli z orzełkiem.Normalnie fasoli nie sieję,ponieważ ślimaki w mig się z młodymi roślinami
rozprawią.Jednak tą muszę wysiać i dopóki roślinki nie zmężnieją będą przykryte butelkami.Wiem już,że jest to fasola na suche ziarno ale nie mogę znaleźć informacji,czy jest karłowa czy wysoka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 02:50 #537234

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Ja w tym roku, ponownie jak w poprzednim, wysiewam fasolkę Złota Saxa. Ale bym już zjadła taką z masełkiem... :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 05:48 #537238

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Kaja wrote:
Normalnie fasoli nie sieję,ponieważ ślimaki w mig się z młodymi roślinami
rozprawią.

Zrób rozsadę. Takiej większej ślimaki nie ruszają. Ja robię rozsadę w tutkach po papierze toaletowym. Bardzo szybko się ją sadzi.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Kwi 2017 05:49 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 06:23 #537240

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15399
  • Otrzymane dziękuję: 51019
Taka paleta z 28 doniczkami po 3-4 roślinki w gnieździe starcza na dwie rodziny na początek. Karłowa fasola zazębia się czasowo bardzo dobrze z tyczną szparagową . Pierwszy rzut szparagowej jako śródplon w ogórkach tak, że w sumie fasola szparagowa nie zabiera dużo miejsca w uprawie.



DSC_0426-3.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, patrycja, Edyta D, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2017 08:18 #537254

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6908
  • Otrzymane dziękuję: 41906
W tym sezonie u mnie tylko tyczna Goldelfe i Goldmarie jako nowość(masłowa?).Będę wysadzał w dwóch terminach.Pierwsza wysadka do doniczek jutro Goldmarie i ta pójdzie na rusztowaniu(jak ogórki),następna to Goldelfe będzie rosła przy palikach(tzw.wigwam). :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, patrycja, Edyta D


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.916 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum