TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Lip 2018 22:02 #616499

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Też już wcinam - to już trzeci zbiór

20180703_215717.jpg

Złota Saxa
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Betula, UllaM


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Lip 2018 17:24 #616598

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Pisałem wczoraj, że moja tyczna szparagówka cierpi na niedobory :rotfl1: . Brakuje im już tyczek / 3 m/


IMG_0742.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, kurjan, grzesiek59, Adasiowa, Edyta-ka, Zbyszko46, rozalia, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Lip 2018 18:16 #616607

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
No właśnie nie wiem, czy to kwestia odmiany, ponieważ u mnie Goldelfe również przerosła 2,5m tyczkę i teraz pnie się na wiśni. W ubiegłych latach uprawiałam m.in. Goldmarie czy taką o fioletowych strąkach, późną odmianę, ale im wystarczały paliki 2m. Owszem, zwieszały pędy, ale nie aż tak. Poza tym kwitnie pięknymi, biało-żółtymi kwiatami.

Przyznam jednak szczerze, że moja tyczna nie ma tak dorodnych liści - jest kilka "niedoskonałości" że tak powiem ....

Natomiast nie widzę "pastuszka" oddzielającego cukinie od ogóreczków .... i pewnie już nie zobaczę przy tym tempie wzrostu :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Lip 2018 18:21 #616608

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Gdyby nie pastuszek liście cukinii nakryłyby rząd ogórków Suyo Long, a tak, to pastuszek trzyma liście cukinii, a ogórki jak jeden mąż odwróciły się do cukinii plecami.
Fasola na starcie dostała zastrzyk z MS, a pod stopami ma kurzeniec rzędowo, więc nie dziw się, że ma konkretne liście. A poza tym jest wysadzona razem z kubkami , więc nie jest podgryzana. .
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2018 18:23 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Lip 2018 23:22 #616832

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Karłowe, szparagowe kolejne pokolenie fasolki - po obfitym kwitnieniu nadchodzi czas na strączki: na razie są malutkie i chudziutkie, ale i tak bardzo cieszą. W plątaninie liście są niemal niewidoczne, ale są naprawdę :)


Z tego, co pamiętam, to w tym miejscu skrzyni posadziłam Polkę i Galopkę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, jurek49

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Lip 2018 08:06 #616854

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
No właśnie nie wiem, czy to kwestia odmiany, ponieważ u mnie Goldelfe również przerosła 2,5m tyczkę i teraz pnie się na wiśni.

Myślę, że to również kwestia wyjątkowo ciepłego maja i czerwca. U mnie też tyczna NN Lucysi rośnie wyjątkowo mocno. Pędy pną się po sznurkach i mają już ponad 4 metry.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Lip 2018 19:08 #617314

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jesteśmy po pierwszych zbiorach karłowej szparagowej Electry, inna odmiana Czarna Japonka także zaczyna dopominać się o zerwanie, więc zrywam - nareszcie fasolka z działkowego zagonka :)
Zawiązują strączki Polka, Galopka, Purplee Teepee i tyczna Goldelfe.

Dokarmiam je podobnie jak większość warzyw ( oprócz pomidorków i ogórków ) w gruncie: Magiczną Siłą, a na starcie dostały także MS i saletrę amonową. Ostatnie suche i upalne dni odcisnęły jednak swoje piętno na liściach, ale najważniejsze, że mają ochotę rosnąć dalej :)

Skrzynia z karłową szparagówką



Karłowa Purplee Teepee ...



... wraz z potomstwem



Kolejne maluchy czekają na wysadzenie



I portrecik fasolkowej czołówki - wiem, że niektóre strączki zerwałam za wcześnie, powinny jeszcze dojrzeć na krzaczkach, ale ... sami wiecie, jak to jest :oops:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Iwona M, Zbyszko46, Betula, jurek49

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Lip 2018 21:42 #617356

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Dzisiaj zebrałam fasolkę szparagową pierwszy raz w tym sezonie. Z połowy grządki 6m na 1,4 m uzbierałam kilogram. Jest to odmiana Purple Teepee.

IMG_20180708_213535.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Adasiowa, Betula, Renia, Agusiak, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Lip 2018 16:39 #617560

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Moja fasolka powschodziła w całości.DO gruntu wysadzę pod koniec tygodnia.Jest to szparagowa NN niska,nasionka własne czarne z białym oczkiem.Fasolka b.smaczna.
001-113.jpg

Z dzisiejszego deszczyku mam ponad 400l.wody i dziś z głowy podlewanie.Mam nadzieję,że jeszcze popada bo miejsca jeszcze jest sporo. :drink1: :drink1:
003-85.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, rozalia, Betula, jurek49, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Lip 2018 21:10 #617924

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Moja karłowa fasolka szparagowa Berggold. Już trzy zbiory były zrobione, częściowo poszła do konsumpcji a częściowo już jest mrożona.
Jutro będzie kolejny zbiór a fasolka w dalszym ciągu kwitnie i zawiązuje strąki.
20180712_153215.jpg
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Lip 2018 21:11 #617925

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
A blanszujesz przed mrożeniem ?
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Lip 2018 21:30 #617930

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
pomodoro Moim zadaniem jest uprawiać warzywa natomiast przetworzenie ich to już domena żony.
Przekazała mi, że fasolka przed mrożeniem jest blanszowana i po wystudzeniu pakowana do woreczków i mrożona.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 13 Lip 2018 21:00 #618032

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Hojna jest ta Natura tego roku. Nic, tylko trzeba by było zakupić drugą zamrażarkę. :rotfl1:



IMG_0764.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2018 03:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, koma, jurek49, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Lip 2018 18:49 #618127

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dołączę nieśmiało dzisiejszy zbiór ( około 1 kg strączków ) z kilku krzaczków; do tej pory zawiodła mnie na całej linii Electra: choć najwcześniejsza, to jedyna chorowita ( rdza fasoli ? ), mało plenna i po ugotowaniu bez wyrazistego smaku.

Natomiast Czarna Japonka, Polka, Purple Teepee i Galopka - z karłowych - zostają na przyszły sezon - zdrowiutkie, ładnie wiążące kształtne smaczne strąki, bezproblemowe w uprawie w skrzyni.
Zerwałam już kilkanaście strąków tycznej Goldelfe, a na pędach pozostało jeszcze bardzo dużo mniejszych, zielonych - to te najdłuższe w pojemniczku:




Przepraszam bardzo za punkt odniesienia :oops: - najdłuższa Goldelfe ma 24 cm



I ostatnia w tym sezonie grządka z karłową szparagówką :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, sierika, Zbyszko46, Betula, jurek49, Azbi, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Lip 2018 16:42 #618223

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Kolejna partia fasolki rośnie
20180715_105151.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Azbi

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Lip 2018 20:18 #618239

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Moje dzisiejsze zbiory około 8 kg zielona karłowa Scuba i Korona karłowa żółta, bardzo mi smakowały natomiast tyczna wysoka Goldmarie trochę jakaś dziwna, mam nadzieję że smak wynagrodzi za wygląd :). Jutro sprawdzę smak tych wielkich strąków :)
15072018006.jpg


15072018005.jpg


15072018004.jpg


Nie mam pomysłu co z tym zrobić, jak smak tej żółtej tycznej będzie znośny to pewnie pójdzie do słoika, może trochę zamrożę, albo usunę krzaczory z ogrodu bo jeszcze dużo niedojrzałych strąków wisi na sznurach.
15.07.2018001.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Lip 2018 20:54 #618242

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Pięknie obrodziły Ci wszystkie odmiany, nie będzie szkoda wyrzucać krzaków ?
U mnie nadwyżki już zamrożone, część zjadamy na bieżąco, a sporo strączków jeszcze w powijakach. Kiedy robiłam rozsadę fasolki miałam wrażenie, że jest jej za mało, ale teraz widzę, że była to optymalna ilość - wszystkie zbiory zostaną w całości zagospodarowane, bez konieczności likwidacji roślin.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Azbi

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Lip 2018 21:16 #618244

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Moja Złota Saxa w tym roku kaprysi. Dojrzewa później niż zielona, ma mszyce (zielona nie ma, a rosną obok siebie) i musiałam ją pryskać na rdzę czy tam coś antygrzybowo, dlatego na razie pozostaje wierna zielonym odmianom.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Azbi


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.697 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum