TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 27 Lip 2018 05:37 #619875

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Skończyły się jej pionowe sznurki musiałam poprowadzić ją dalej poziomo. Rośnie jak szalona :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Sie 2018 19:27 #620926

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Pierwszy zbiór fasolki od Lucysi już spałaszowany. Potwierdzam wcześniejsze opinie, fasolka jest rewelacyjna, jędrna, bezłykowa i bardzo smaczna i do tego bardzo plenna. Wreszcie trafiłam na idealną, taką jak lubię. Dzięki Lucynko za poratowanie mnie nasionkami :kiss3: , żeby nie Ty, to w tym roku bym jej nie spróbowała :hearts: .

fasola1.jpg
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Betula, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Sie 2018 17:33 #621057

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Początkiem sierpnia zakończyłam właściwie zbiór fasolki karłowej wysadzonej w skrzyni, kwitną co prawda pojedyncze roślinki, ale na plon nie ma co liczyć. Świetnie spisała się Polka i Galopka, rodząc sporo dużych, pełnych i przepysznych strączków bez łyka, natomiast rezygnuję z Elektry ze względu na słabą plenność, podatność na rdzę fasoli i nijaki smak.
Natomiast regularnie zrywam fasolkę tyczną Goldelfe - strąki zbieram w różnej fazie rozwoju, te młodsze zamrażam, a starsze przeznaczam na obiadki :)
Zaczęła plonować druga tura tej odmiany, więc jestem zaopatrzona na bieżąco w fasolkowe skarby. Tymczasem obok pomidorków kwitnie następna partia karłowej...

Najmłodsze pokolenie fasolki szparagowej karłowej Polki, Galopki i Purple Teepee.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Sie 2018 17:49 #621060

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Uwielbiam fasolkę i zazdroszczę takich plonów. U mnie pojemnikowo niestety tylko Mascotte. Poczytam jednak ten wątek i może jakas inna nada się do większej skrzyni na przyszły rok .

FasolkaMascotte05-08-2018zdj2.jpg


FasolkaMascottezdj3.jpg
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 05 Sie 2018 17:55 przez Almera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 12:28 #621184

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
U mnie też skończyła się fasola karłowa Berggold z której byłem zadowolony i z smaku i plonowania. Pozostałości (liście i łodygi) będą zjadały króliki. Natomiast fasola tyczna Goldelfe w dalszym ciągu kwitnie i jest zrywana do konsumpcji. Po raz pierwszy uprawiałem fasolę tyczną i w rodzinie wszystkim smakowała.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:04 #621187

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zofix wrote:
Pierwszy zbiór fasolki od Lucysi już spałaszowany. Potwierdzam wcześniejsze opinie, fasolka jest rewelacyjna, jędrna, bezłykowa i bardzo smaczna i do tego bardzo plenna.

Potwierdzam w pełni. Warto ją wysiać. Jedyna niedogodność to fakt, że wymaga bardzo wysokich podpór, bo silnie rośnie.
Oprócz fasolki Lucysi nadal plonują u mnie karłowe: Ferrari i Rocdor. Powinny owocować do końca września.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:04 #621188

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Moja fasola tyczna z nasion Biedronkowych żółta typu Mamut - jest beznadziejna w smaku, łykowata - za rok kupuje inne nasiona :comp:
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2018 13:05 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:07 #621189

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
U mnie również fasolka od Lucysi to hit, bardzo smaczna. Za rok muszę więcej posadzić, w tym roku miałam tylko na spróbowanie. Czy fasolki łatwo ze sobą krzyżują?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:15 #621191

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Sylwiaaa wrote:
Moja fasola tyczna z nasion Biedronkowych żółta typu Mamut - jest beznadziejna w smaku, łykowata - za rok kupuje inne nasiona :comp:

A po co kupować, skoro na AWN były i będą nasiona choćby mojej Goldelfe ?

Można ją wysiewać w dwóch terminach i zbierać całe lato


aaa060-2.jpg


Podobna nawet do Mamut ,ale smaczna i bez łyka
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2018 13:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral, jurek49, Azbi, UllaM, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:16 #621192

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Sylwiaaa wrote:
Moja fasola tyczna z nasion Biedronkowych żółta typu Mamut - jest beznadziejna w smaku, łykowata - za rok kupuje inne nasiona :comp:

Zamów na straganiku nn Lucysi. Ja zostawiłam bardzo dużo strąków na nasiona i wyślę na straganik spory pakiecik, powinno wystarczyć dla chętnych.

P.S. Straganik czyli akcja wymiany nasion (AWN).
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2018 13:17 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 13:21 #621193

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
emi247 wrote:
Czy fasolki łatwo ze sobą krzyżują?

Fasola zwykła jest samopylna - kwiat zapyla się 1-2 dni przed otwarciem. Fasola wielokwiatowa jest obcopylna. Sęk w tym, że nie wiem jaka jest nn Lucysi. Może Lucysia będzie wiedziała, chociaż skoro to nn, to może być z tym problem.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): emi247

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 14:41 #621197

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Moje fasolki - Goldelfe i zielona nn Lucysi:
IMG_20180728_194338.jpg


IMG_20180728_194158.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 18:57 #621209

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5534
  • Otrzymane dziękuję: 12682
Pierwszy zbiór fasoli szparagowej karłowej zielonostrąkowej MALWINA. :)

DSCN2220.jpg
DSCN2221.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 20:27 #621216

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Ponad dwa tygodnie temu myślałam,że już koniec zbiorów fasolki.I duża niespodzianka.Pojawiło się bardzo dużo kwiatków i dzisiaj po dłuższej przerwie kolejny zbiór
Venice bardzo plenna ,o długich strączkach z lekkim połyskiem.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Sie 2018 21:19 #621220

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Nie udaje mi się wstawić zdjęć
20180805_170702.jpg


20180805_170955.jpg


20180806_185903.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula, emi247

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Sie 2018 23:06 #621461

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
Fasolę, podobnie jak cukinie, ogórki i arbuzy sadziłam do gruntu bezpośrednio po skiełkowaniu i wyrośnięciu w "ulitkach". Świetnie się przyjmują i są zdrowe. Sadzonki z gołymi korzeniami sadzone są bezpośrednio do gruntu.
IMG_20180523_083054.jpg
Załączniki:
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 23:08 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Sie 2018 23:18 #621462

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Mireczko, a co za podłoże jest w tych ulitkach ? Chyba pierwszy raz czytam o tej metodzie, no chyba, że coś przeoczyłam ( jeśli tak, to przepraszam )...
Piszesz, że z gołym korzeniem, co znaczyłoby, że konieczna jest codzienna opieka nad takim maluchami. Poproszę o przybliżenie szczegółów takiego przygotowania rozsad do wysadzenia :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Sie 2018 10:09 #621491

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
Aniu.
Metoda jest niezwykle prosta. Jest to sporządzanie rozsady bez ziemi. Na folii długości ok. 15 cm (może być torebka) rozkładasz papier toaletowy , 2-3 warstwy i moczysz wodą, może być z wodą utlenioną. Następnie w odległości 1 cm od brzegu i 1-2 cm od siebie układasz nasiona. Przykrywasz papierem toaletowym i zwijasz w rulonik. Wkładasz do pojemnika. Na dno wlewasz gorącą wodę ( ok. 1 cm.), przykrywasz torebką foliową i odstawiasz w ciepłe miejsce. Po kilku dniach ukazują się kiełki. Wodę w pojemniku w razie potrzeby należy uzupełniać.Po podrośnięciu wysadza się do gruntu. Podaję link. Rozmiary folii oraz odległości między nasionami zależne są od rodzaju nasion.

Szczegółowo tą metodę pokazują na rosyjskim You Tube.
ОТЛИЧНЫЙ СПОСОБ ВЫРАЩИВАНИЯ РАССАДЫ!!! БЕЗ ЗЕМЛИ!
lub
РАССАДА КАБАЧКА И ТЫКВЫ БЕЗ ЗЕМЛИ!
- wystarczy napis skopiować w wyszukiwarkę na You Tube
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2018 10:23 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanka, Iwona M, Adasiowa, Armasza, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.865 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum