TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 17 Lip 2018 22:41 #618569

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Spróbowałam Goldmarie w podsmażanej tartej bułce, jest bardzo w smaku łagodna, ta karłowa ma zdecydowanie ostrzejszy smak. Ta karłowa wrzuciłam do zalewy, a ta wielka Goldmarie będę podobnie jak Ania mrozić po leciutkim, bo bardzo delikatna i szybko się rozsypuje na dwie połówki, blanszowaniu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 18 Lip 2018 07:54 #618593

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Azbi, jeśli strączki są młodziutkie lub szybko się rozpadają, to blanszuj jedynie minutkę albo wrzuć tylko na wrzątek, a potem szybciutko na sitko i przelej zimną wodą.
Sprawdziłam swoje zamrożone strączki - są suchutkie i nie tworzą zbitej bryłki, każda fasolka jest osobno.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Lip 2018 12:52 #618981

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Doczekałam się i ja :dance:
Dziś zebrałam drugi raz moją fasolkę tyczną Neckargold. Fasolki bardzo dobre, bezłykowe, szybko się ugotowały, smak łagodny, trochę nawet słodkawy.
IMG_3716.jpg

IMG_3715.jpg

IMG_3717.jpg
Pozdrawiam, Małgorzata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Lip 2018 19:10 #619122

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Fasolowe impresje ....
Jeden ze strąków tycznej Goldelfe - większość ma średnio po 23 cm długości



I kolejny zbiór fasolki szparagowej karłowej ( polecam na przyszłość Polkę i Galopkę - piękne, zdrowe strąki bez włókien, słodziutkie, ładnie wypełnione ziarenkami, obie odmiany plenne i bezproblemowe ) oraz tycznej.
Fioletowe to Purple Teepee, również smaczna, choć nieco mniej plenna. Całość powędruje do zamrażarki :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2018 19:11 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, Betula, Agusiak, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lip 2018 15:04 #619223

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Dzisiejsza fasolka - tyczna typu Mamut z nasion Biedronkowych
20180722_150231.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Lip 2018 18:49 #619262

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Jan4 wrote:
Jan4 wrote:
Fasola szparagowa karłowa zielonostrąkowa MALWINA wysiana. :)
Wysiana 11 czerwca zaczyna wschodzić. :)

DSCN2137.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Lip 2018 18:34 #619417

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Gdzie się nie obrócisz, klęska urodzaju :rotfl1: :rotfl1:



aaa060.jpg



Jeszcze nie skończyła się Złota Saxa ,a już trzeba zrywać Goldelfe
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, Jan4, Zbyszko46, Betula, jurek49, Agusiak, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2018 13:52 #619545

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Mam pytanie - czy "Złota Saxa" może być zielona ? Kupiłem "oryginalne" nasiona w sklepie, plon zapowiada się duży, ale dojrzewające strąki są ciągle zielone. Dziwne, bo nie pierwszy i nie piąty raz uprawiam tą odmianę.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2018 13:57 #619546

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Kiedy należy zrywać fasolkę tyczną? Wiem, głupie pytanie ale nie mam pojęcia jak powinien wyglądać gotowy strączek :oops: O ile z karłową problemu nie miałam bo często taką wcześniej kupowałam to z tyczną nie mam pojęcia. Mam żółtą Goldelfe i zieloną Lucysi. Czy te fasolki w środku powinny być wyrośnięte czy strąk powinien być w miarę cienki? Oglądam Wasze na zdjęciach ale ciężko mi to na zdjęciu ocenić :( Czy takie z wyrośniętymi fasolkami w środku już się nie nadają do zjedzenia?
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2018 13:59 #619547

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Można powiedzieć, że nie tylko może , ale jest zielona... dopóki nie zżółknie :rotfl1: :drink1:
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2018 14:05 #619550

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
emi247 wrote:
Czy takie z wyrośniętymi fasolkami w środku już się nie nadają do zjedzenia?

Proste, jak konstrukcja parasola. Złam takiego strąka z pogrubionymi nasionami, i jeśli pęknie łatwo, bez nitek , to strąki nadają się jeszcze do jedzenia.

Zmartwienia z fasolą tyczną nie ma. Jeśli się nie zje jako szparagówkę , to z takiej Goldelfe bardzo dobra jest fasolka po bretońsku- na przykład, albo gotowana do czystego barszczyku, albo zamiast mięsa na kotlety mielone.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, emi247

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Lip 2018 14:14 #619552

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emi, również mogę podpowiedzieć, jako że od 3 tygodni zrywam fasolkę tyczną ( Goldelfe właśnie ): strączki zielone, przebarwiające się na żółto, a także w pełni dojrzałe. Pilnuję tylko, aby nasionka wewnątrz strączka nie wybrzuszyły się za bardzo, ponieważ chwilowo zależy mi na bieżącym spożyciu i mrożeniu.
Wszystkie w w/w stopniu dojrzałości możesz jeść z czystym sumieniem, a radziłabym później zostawić kilka strąków w celu pozyskania nasion.

Przygotowując tę fasolkę do gotowania, ucinam nożyczkami oba końce ( nie ma włókien, nic się "nie ciągnie" ) i to wszystko. Ugotowana na parze, z odrobiną masła to czysta rozpusta :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, emi247, jurek49

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Lip 2018 16:32 #619667

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja zielona nn
20180723_181149.jpg

Super długa w tym roku
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rozalia, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Lip 2018 19:06 #619680

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
pomodoro wrote:
Można powiedzieć, że nie tylko może , ale jest zielona... dopóki nie zżółknie :rotfl1: :drink1:

Dobra, dobra - doceniam żart, ale coś tu nie gra. Zresztą kolor- kolorem, byle smaczna. :drink1:

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Lip 2018 20:07 #619696

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Lucysiu! Moja Twoja fasolka nn prezentuje się tak:

Lucys3.jpg


Strąki nie są tak długie jak u Ciebie. Te na zdjęciu mają po 20 cm. Zostawiłam je na nasiona dlatego są takie pękate. Bardzo smaczna. Wysieję ją również w przyszłym roku.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 20:43 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Lip 2018 21:01 #619711

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Daro65 wrote:

Zresztą kolor- kolorem, byle smaczna. :drink1:

Spieszę Cię pocieszyć, że wbrew pozorom, zielona fasolka zawiera więcej beta-karotenu niż żółta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Lip 2018 23:16 #619745

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Fasolka NN od Lucysi rośnie jak szalona, chyba chce nadgonić dwutygodniowe opóźnienie w wysianiu. Jeszcze jej nie próbowałam, bo chcę te pierwsze strąki zostawić na nasiona, ale wygląda bardzo smacznie. U mnie też aż takie długie nie są, ale może jeszcze podrosną. Jedna roślinka zawiązała fioletowe strączki, prawdopodobnie to efekt skrzyżowania z fioletową odmianą.

fasolka1.jpg




fasolka4.jpg
Pozdrawiam - Zosia
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 23:22 przez Zofix.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daro65, Krecik stary, Emalia112, lucysia, Betula, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Lip 2018 23:15 #619869

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Betula twój fasolka wygląda jak pranie na sznurku.Świetne zdjęcie.
Cieszę się,że wam smakuje.Ja tez jeszcze nie próbowalam.Zawsze zostawiam do pół metra wys wszystko na nasiona.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.807 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum