TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 17:06 #640842

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja dzisiaj wysiałam cebulę AILSA CRAIG do Legutko
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Miragoral, Mamma


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 17:44 #640850

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Aniu dopiero teraz widzę, że pytasz o dymkę. To zależy jaką dostaniesz, bo cebula z dymki długo się nie przechowuje. Ja mam dymkę Stuttgarte Riesen, Red baron, Snowball, plus te które dokupiłam dziś w Dino. Nasz Józiu dał dobrą radę, żeby dymkę wcześniej kupić i dosuszać w warunkach domowych, żeby ograniczyć wyrastanie pędu kwiatowego - tu ma rację bo cebula jest dwuletnią rośliną a dymka którą kupujemy to drugi rok życia wiedzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Mamma

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 17:46 #640851

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Ja kupiłam Wolską II w ubiegłym roku też taka była i jest super, jeszcze dwie skrzynki po jabłkach mam kto i kiedy to zje nie wiem :think: w tym roku posadzę z pewnością mniej
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Mamma

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 17:55 #640855

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Będę wybierać dymki o większym kalibrze, chyba, że będą w zbiorczych siateczkach ( np. w Castoramie ). Kupioną w ubiegłym roku trzymałam w mieszkaniu w wiklinowym koszyku, a przed wysadzeniem główki odkaziłam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, Agusiak

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 18:14 #640863

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7876
  • Otrzymane dziękuję: 52199
Dobrze, że przypomniałyście mi o dymce. Mam na strychu swoją, a przecież trzeba ją jeszcze dosuszyć.

20190204_173457.jpg

Jako, że nie zostawiam nasion cebuli na następne lata, to zawsze te co mi zostaną wysiewam w czerwcu na grządkę. Do końca sezonu wyrastają cebulki i te przechowuję na strychu. Na wiosnę dymka jak znalazł. Wysadzam ją wcześnie, bo jest tylko na wczesny zbiór, czyli szybkie spożycie. Reszta cebuli z rozsady.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, rychu44, Armasza, Mamma, Agusiak, Stokrotka_jz

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 18:19 #640866

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
O widzisz dobry pomysł, muszę kiedyś spróbować tez tak wysiać
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 18:30 #640869

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Adasiowa wrote:
Będę wybierać dymki o większym kalibrze, chyba, że będą w zbiorczych siateczkach ( np. w Castoramie ). Kupioną w ubiegłym roku trzymałam w mieszkaniu w wiklinowym koszyku, a przed wysadzeniem główki odkaziłam.

Nawet w siateczkach są kalibrowane, rok temu w brico były 3 rozmiary. Wg literatury najlepsze są te wielkości orzecha laskowego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 18:45 #640873

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Wdepnij człowieku w nowy dla siebie wątek, a potem zwariuj z nadmiaru informacji :happy:

Czy możemy usystematyzować dotychczasowe wiadomości pod kątem nowicjusza ?
- dymkę uprawiamy na szczypior i małe cebulki do szybkiego spożycia
- kupioną dymkę dosuszamy, ( odkażamy ) i sadzimy w marcu/kwietniu
- nasiona z ubiegłego sezonu ( lub nadwyżkę ) wysiewamy w czerwcu, wykopujemy małe cebulki jesienią i na wiosnę mamy materiał nasadzeniowy
- kupując dymkę kierujemy się rozmiarem i kondycją cebulki: bez korzonków, zawiązków pędów, wielkości orzecha laskowego
- cebulę średnio późną, na przechowywyanie, siejemy do gruntu w marcu/kwietniu, wg informacji na opakowaniu
- produkcję na rozsadę rozpoczynamy w .. połowie lutego, począwszy od podkiełkowania nasion

Co jeszcze powinnam wiedzieć, aby wstydu nie przynieść ?

Na jaką głębokość wsadzamy skiełkowane nasiona ?
W jakich pojemnikach najlepiej robić rozsadę ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2019 18:46 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Mamma, Agusiak, Pizza, aga

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 18:46 #640874

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16742
Racja też muszę wyjąć dymkę z piwnicy. Dwa lata temu dostałam od koleżanki takie fajne cebulki, które nie dużo rosną na grubość, za to z jednej wyrasta kilka w kupie. Może ktoś wie jaki to gatunek. Koleżanka nazwała ją rodzinną.
W tym roku robię rozsadę cebuli Globo. W zeszłym roku siana do gruntu nie wzeszła.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:13 #640889

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7876
  • Otrzymane dziękuję: 52199
Z dymki duże cebule też potrafią urosnąć. :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, Sylwiaaa

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:17 #640893

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Mamma, a te cebulki "rodzinne" to nie jakieś w typie szalotki? Ona z tego co wiem tak rośnie.
Mnie już świerzbią łapki, żeby wysiewać te cebulki! Nic nie sadzę z dymki, wszystko będę siać. A jestem totalnym nowicjuszem w uprawie cebuli. Więc na pewno będzie ciekawie. :laugh1: Na wysianie czeka wciąż moje pięć odmian: Globo, Avalon, Red Baron, Wolska i Exhibition.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Mamma, aga

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:23 #640897

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6916
  • Otrzymane dziękuję: 42034
Ja uprawiam dymkę na pierwszą średnią i dużą cebulę do codziennego spożycia.Szczypioru nie obrywam,jedynie uszkodzony lub usychający.Rwanie szczypioru z dymki hamuje wzrost główki i obniża zbiór końcowy. :drink1: :drink1: :bye:
Dodam jeszcze,że dymkę sadzę jako pierwsze warzywo i to jak najwcześniej w zależności od pogody marcowej. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2019 19:25 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Mamma, Sylwiaaa, Pizza, aga, JaNina

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:27 #640899

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Aniu dobrze to napisałaś tylko z tym sianiem to ci nie powiem bo na dymkę nigdy nie siałam, sieję cukrówkę tym razem końcówką lutego poleci do wielodoniczek takich www.anma-opakowania.com.pl/palety_rozsadowe.htm do gruntu wsadzam jak puści mróz zazwyczaj połowa kwietnia i do zakrycia białej części ale to zależy od jakości sadzonki jak jest silna to płycej a jak jest licha to głębiej chodzi o to żeby deszcz nie wbił jej w ziemię.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Mamma

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:41 #640906

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16742
Pizza nie szalotka, taka zwykła okrągła jak dymka. Mam ją co roku, jest bardzo plenna i tworzy takie fajne "kupki" złączonych małych cebulek. Bardzo mi do gustu przypadła. Używam je do sałatek i przetworów.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Pizza

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:45 #640909

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Okrągłe szalotki też się zdarzają, dlatego pytam.
Tu taką pierwszą lepszą znalazłam:
images66.fotosik.pl/335/bb62d30bf321cb83gen.jpg
Wygląda prawie jak zwykła cebulka, a jednak szalotka. :) Sporo jest odmian takich. Tu widać, jak potrafią różnić się wyglądem: pl.madlovefarms.com/5123-description-of-varieties-of-shallots
Strona automatycznie przetłumaczona, więc... kiepsko. ;) Ale zdjęcia można pooglądać, niektóre nie do odróżnienia z cebulami na pierwszy rzut oka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Mamma

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:49 #640910

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11741
Adasiowa Skoro już poruszyłaś sprawę dymki to po kolei. Uprawa z dymki daje przede wszystkim łatwość i możliwość produkcji cebuli w mniej sprzyjających warunkach klimatyczno-glebowych, gdzie nie udaje się uprawa z siewu. Czytaj lżejsze gleby lub na ciężkich madach, rejony z późną wiosną lub wczesną jesienią. Nie bez znaczenia jest też uzyskanie wcześniejszego plonu (wczesna cebulka ze szczypiorem-czerwiec, sucha cebula w połowie lipca). Jeżeli chcesz mieć szczypior to największą dymkę wciska się w glebę jedna przy drugiej. Tak jak napisał Krecik stary raczej nie zaleca się podskubywania szczypioru. Sadzenie dymki wiosną rozpoczyna się jak najwcześniej bowiem dymce nie szkodzą nawet kilkustopniowe przymrozki. Możesz śmiało sadzić w marcu. Uprawa z dymki ma jednak i swoje minusy. Dymka, w celu uniknięcia pośpiechowatości, powinna być przetrzymywana w wysokich temperaturach (20-30*C). Im większa dymka tym ryzyko jarowizacji się zwiększa. Cebula z dymki ma mniejszą trwałość w przechowaniu, poważnym problemem mogą być choroby i szkodniki. W warunkach domowych zaraz po kupieniu przeważnie wiesza się dymkę w siatce blisko kaloryfera.
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2019 19:53 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral, Mamma, Agusiak, Sylwiaaa, Pizza, JaNina

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:53 #640911

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16742
Hmm...może to i jakiś rodzaj szalotki. Coś podobnego jak na pierwszym zdjęciu, tylko większa ilość w "pęku".
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2019 19:55 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

<D> Cebula dymka i sianka 04 Lut 2019 19:59 #640913

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Cebula jest rośliną dwuletnią, dymka którą kupujemy na wiosnę to właśnie drugi rok życia więc trudno marzyć o przechowywaniu. Zaleca się sadzić tak wcześnie jak tylko można wejść w pole czy na działkę, czyli w warunkach klimatycznych 2 połowa marca.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.806 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum