TEMAT: <D> Pietruszka

<D> Pietruszka 25 Mar 2023 01:12 #826964

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
JaNina wrote:
Pietruszka w zeszłym roku była marna, to i wyciągnięta z przechowalni marnie wygląda :happy:

Nie wiem jak wygląda twoja przechowalnia, ja trzymam w piwnicy, jak żył mój Tato to kopał dołek w ziemi niby taki kopiec i była jędrna, jednego roku coś się dobrało do kopczyka i wyjadło wszystko lub nadgryzło. W piwnicy więc przykrywał ziemią. Ja też tak spróbowałem ale że nie mieszkam na działeczce to ziemia przeschła i pięknie wyciągnęła wilgoć z marchewki i pietruszki :hammer: . Jednego roku zaniosłem marchewkę pomieszaną z pietruszką w wiaderku a że nie chciało mi się jej przekładać do skrzynki to została, potem na wiaderko postawiłem kartonik z przetworami i tak zostały zamiast wylądować na regale, była jędrna do wiosny ( te w skrzynce pomarszczone). Od tego czasu przechowuję w pojemnikach przykryte papierem, nie szczelnie, kładę lekko pogniecione kartki do drukarki. U mnie się sprawdziło. Buraki też przyzwoicie wyglądają.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2023 01:27 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Janta, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Pietruszka 25 Mar 2023 20:43 #827064

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
U mnie gazetowy papier też ma wszechstronne zastosowanie, zwłaszcza lubię zużywać do innych celów ten podatkowy ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, renmanka, zwykły chłop

<D> Pietruszka 25 Mar 2023 20:51 #827067

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Adamie, z mojej przechowalni jestem zadowolona, tylko pietruszka mnie zawiodła ;) Mam podgrzewane inspekty. Na korzeniowe sprawdzają się super. Piwnicy nie posiadam, bo mam nowoczesną chałupę ;) :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

<D> Pietruszka 25 Mar 2023 21:36 #827081

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
Ech ta pogoń za wygodą i nowoczesnością... :wink4: :wink4:
Planujemy tu pokoik tam garderoba, a potem brak składziku na rupieci no bo przecież 'przydasi' nie będziemy już zbierać. A tu nagle okazuje się że i to się przyda i tamtego szkoda wyrzucić a o piwniczce nie wspomnę no bo to nowoczesne budownictwo :hammer: . Niestety znam i ja to z autopsji :devil1:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2023 21:42 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, ewakatarzyna, renmanka, Babcia Ala

<D> Pietruszka 26 Mar 2023 12:24 #827126

  • Bukowysad
  • Bukowysad's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 134
  • Otrzymane dziękuję: 439
W tym roku po raz pierwszy wysiałem pietruszkę z siewu ozimego. Dokładnie to wysiałem 2 stycznia, gdyż zrobiło się ciepło. Trochę się zdziwiłem wczoraj jak zobaczyłem sporo wykiełkowanych - szczególnie z odmiany Halblange Berlińska. Cukrowa znacznie gorzej póki co. Wygląda na to, że ziemia się już trochę nagrzała, bo chwasty się też zaczynają pojawiać.
Zapraszam na mojego bloga: www.bukowysad.pl/
Mój sad, warzywnik, ogród - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...29957-moj-bukowy-sad
Pozdrawiam Mirek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna

<D> Pietruszka 28 Mar 2023 20:15 #827456

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
... a tam gdzie to puste pole będzie albo nie będzie moja pietruszka korzeniowa na redlinie (tam gdzie sznurek), a obok na płaskim cebula z siewu. W niedzielę nasiona poszły do ziemi :lev:


20230327_1642352.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2023 20:18 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, JaNina, ewakatarzyna, renmanka, Emilia

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 00:55 #827482

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
:happy3:
Kurcze, jest środek nocy, pomyślałem że zaglądnę i poczytam, mam w sypialni telefon jako budzik, ale internet też ma, klikam, oczywiście jaskrawość ekranu na minimum, czytam że Babcia Ala planuje wysiewy. Zerkam na zdjęcie i co widzę? Kurcze widzę drogę z namalowanymi pasami i pobocze z linią ciągłą :devil1:
Chyba jednak noc to nie czas na oglądanie fotek na forum.

Alicjo :hug:, siej i niech Ci pięknie rośnie, a ja chyba się zapiszę do okulisty :hammer:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Perełka, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 04:37 #827485

  • Perełka
  • Perełka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Tak wiele, w tak krótkim czasie
  • Posty: 989
  • Otrzymane dziękuję: 4417
o to to :search: :supr3: ,ulica jak nic a tu zonk ..... :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 08:36 #827496

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Myślałam wczoraj, że tylko ja mam zwidy :happy:
Ja jeszcze chcę grządkę na pietruszkę i marchewkę przelecieć glebogryzarką, bo jesienią przykryłam ją grubą warstwą kompostu. Chciałam zrobić to wcześniej, ale cały czas jest za mokro. Pogoda nas nie rozpieszcza :(
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 09:04 #827498

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15393
  • Otrzymane dziękuję: 50974
Zaczyna wschodzić moja pietruszka korzeniowa. Jest tego 12 takich kubków. Część pójdzie do wiadra, reszta prosto do gruntu. Zobaczymy, jaki będzie plon ?.


IMG_3689.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2023 09:04 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jan4, jurek49, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 10:52 #827502

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9655
To ja się przyznam, że też w pierwszym momencie widzę drogę :rotfl1: :club2: Cały marzec na tyle zimny, że nie posieję warzyw w tym miesiącu. Od lat robiłam to w marcu, teraz będzie to początek kwietnia :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Emilia

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 19:36 #827529

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
To autostrada A16 - przez zogóny (po polsku zagony) :rotfl1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna, zwykły chłop

<D> Pietruszka 29 Mar 2023 20:08 #827531

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
No tak, Alicja szesnastka. I wszystko jasne :happy:
Moja marchewkowo pietruszkowa grządka już też gotowa :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2023 20:09 przez JaNina.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 12 Kwi 2023 18:50 #828811

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15393
  • Otrzymane dziękuję: 50974
Ciąg dalszy mojego eksperymentu z pietruszką korzeniową.

Część pietruszki wysadzona w grunt. Siewki elegacko oddziela się od perlitu. Perlit trzeba nieco przesuszyć i sam się wypsypuje z kubka. Zostają tylko ziarenka , do których wrosły korzenie włosowate. Nie przetrzymywać za długo siewek. Pikować jak tylko ulaże się pierwszy liść właściwy. Jeśli eksperyment będzie udany w przyszłym sezonie taka uprawa obejmie również marchew. Oszczędność nasion, czasu i roboty. Wysadzanie rozsady ,to przyjemność. Długość rzędu 5 mb. Na to wystarczyły tylko 2 kubeczki rozsady.


IMG_3724.jpg


Część poszła do wiadra


IMG_3722.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): apal100, Miragoral, jurek49, Mandorla, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 12 Kwi 2023 21:49 #828833

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Mietek, jubilerska robota :jeez:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Mandorla, ewakatarzyna

<D> Pietruszka 12 Kwi 2023 22:28 #828842

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
pomodoro wrote:
Wysadzanie rozsady ,to przyjemność. Długość rzędu 5 mb.

Mnie by chyba musieli znieść z tej grządki po takiej przyjemności :happy3: Wystarczy mi dziubanina z porami...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

<D> Pietruszka 13 Kwi 2023 07:45 #828861

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15393
  • Otrzymane dziękuję: 50974
Połowa pracy jest w pozycji siedzącej w słoneczku przy altanie. Wysypuję zawartość kubka z rozsadą, i delikatnie wyciągam siewki i układam na talerzyku. Przy okazji popijam sobie kawkę. Potem biorę do jednej ręki zaostrzony kołeczek, do drugiej talerzyk z posegregowaną rozsadą i idę na grządkę. Kołeczkiem robię dziurkę głęboką na tyle by mieściły się w nim korzonki bez podwijania. Wsadzam siewkę do dziurki , wbijam kołek drugi raz obok , przechylam go w bok aby ziemia pokryła korzenie i usztywniła roślinkę .

Oszczędzam nasion co najmniej pięciokrotnie, nie muszę czekać miesiąc aż pietruszka skiełkuje lub nie i nie muszę się potem bawić w przerywkę. Jeżeli uprawa się powiedzie, pietruszka będzie u mnie stałą pozycją.
Ostatnio zmieniany: 13 Kwi 2023 07:46 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Miragoral, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons

<D> Pietruszka 13 Kwi 2023 08:23 #828871

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Ja co mogę robię w ogrodzie siedząc na stołeczku :oops:
Nasiona, jak pisałam wcześniej, miałam na taśmie, więc wygodnie umieszczało się je w rowkach. Bardzo lubię takie eksperymenty :)
Miejmy nadzieję, że udane.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Miragoral, ewakatarzyna, Babcia Ala, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.330 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum