TEMAT: <ID> Elki foliak, warzywa i zioła

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Lut 2020 13:35 #692152

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Takie odmiany sialam by przez cały sezon coś innego kwitło do tego, zależało mi na zebraniu jak największej ilości nasion, nie kosilam więc wcale. W tym roku łączki nie będzie, na jej miejscu wysieję jęczmień a w nim maki i chabry. Zboże, bo lada moment kurnik zasiedlą kurki a jęczmień dlatego, bo uwielbiam jego kłosy.
Ptaki dokarmiam, stada trzymają się domu, są zdrowe, pełne wigoru, szaleją że hej a do tego, dbają o kondycję mojego ogrodu.
To nie jest tak, że od rana do nocy okupuja karmnik, wpadają kiedy mają ochotę na zmianę smakołyków.
..........
Fasolowo dzisiaj

forum9-7.jpg


forum8-10.jpg


forum7-13.jpg


forum6-15.jpg


ab.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Edyta-ka, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Zielona, Kaskawel, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Lut 2020 13:40 #692153

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Elu piękne to wszystko,jesteś niesamowita.Ja lubię gruszki ale mam śliwki i nie mam już gdzie posadzić to co lubię. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :drink1: :drink1: :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Lut 2020 17:54 #692204

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1734
  • Otrzymane dziękuję: 12732
Witaj Elu, dorodne warzywwa i cudna kwietna łączka :bravo:
Szkoda, że jej w tym roku nie będzie :(
Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Krecik stary, bietkae

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Lut 2020 20:18 #692224

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Józiu, uwielbiam gruszki, śliwki też mam i dużo miejsca na inne chciejstwa :oops: tylko latka nie te, łapki odmawiają posłuszeństwa. Co roku obiecuję sobie, że w kolejnym to na bank mniej i na spokojniej a wychodzi jak zawsze :ouch:
Dziękuję Ci pięknie za miłe słowo
:hearts: cieszę sie, że ktoś tu w ogóle zagląda :hug:
Ewcia, witaj :flower1:
Przyznam, że smuci mnie to, że łączki nie będzie ale jak już się wezmę za prace ogrodowe to zapomnę :rotfl1: a w tym roku postaram się przyszykowac spore poletko na kolejny sezon. Jednoroczne będą i dużo słonecznika także, źle nie będzie.
Dziękuję za odwiedziny i za miłe słowo :hearts:
........
Fasolowa ciekawostka
Taki mix z jednej odmiany
Ewidentnie, familie się wymieszały :evil:
forum2-67.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Marlenka, bietkae, Pestka, Kaskawel, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Lut 2020 21:35 #692236

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Czy to był ten ukraiński, czerwony Rubin? Mam kilka nasion tej odmiany. Ciekawe co wyjdzie u mnie. Może ją jeszcze zmieszczę gdzieś w tym roku.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, ewakatarzyna, brodus

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 10 Lut 2020 07:45 #692247

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2661
  • Otrzymane dziękuję: 17520
Elu piękne warzywa, fasolki a te ostatniego zdjęcia to niezły mix. :)
Fajnie, że masz dużo miejsca, przynajmniej jeden problem z głowy. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 10 Lut 2020 20:27 #692359

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Marlenko mniej miejsca to i pracy mniej i głowa spokojniejsza a tak człek glupawki dostaje, wymyśla i haruje jak osioł :ouch: Warzywa w ubieglym sezonie chyba wszystkim obrodziły, pogoda sprzyjała. Dziękuję za miłe słowo :flower1:
Kaskawel, nasiona mam z wymiany ponoć pochodzą z Rosji, kolor jak dobrze pamiętam w beż wchodzący. Strąki były różnej wielkości, jedne normalne inne długie i szerokie, ponoć możliwość skrzyżowania z Mamutem.

forum11-3.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Edyta-ka, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Kaskawel, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 11 Lut 2020 17:58 #692499

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 878
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Tija, mój Rubin wygląda tak:

Rubin-2.jpg


To fasola karłowa.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2020 22:10 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, ewa-s, Marlenka, Pestka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 11 Lut 2020 20:47 #692539

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Kaskawelto zupełnie różne fasole. Moja pnąca i nasiona inne niż Twoje. Zdjęcie będę mogła dopiero wrzucić w weekend.
........
09 lutego nasiona słodkiej papryki wylądowaly w ziemi jak co roku w Hollasie.
W tym roku wyjątkowo okroilam ilość ostrej za to zwiększyłam słodkiej. Dużo jej przerabiam w sezonie, na bieźace potrzeby non stop znika a do tego dużo mroże.
W foliaku będzie wysadzone kilka krzaków pomidorów i parędziesiąt papryki.
A wysiałam...Ornela, Ramiro, Ucho krowy, Nocera, Cud Kalifornii, Marta Polka, Zlaten Medal, mix odmian Legutki oraz Tribelli Red, Yellow i Orange.
Z ostrymi nie szalałam, 4 krzaki ubiegłorocznej stoją na oknie, dosialam Rocoto Guatemala, Thunder Taunder Mountain L., Trinitad Perfume, Aji Leon drop i Świnki ogonek, tej nasiona z 2013. Pierwsza próba, ani jedno nie wzeszło, kolejne wylądowały do kielkowania. Na niej mi akuratnie najbardziej zależy. Miałam nasionka, ale taki jeden ogonkiem przykrył, nie udało mi się znaleźć :ouch:
próbuje więc ze starymi.
Czekam na wschody pomidorów, na pierwszy rzut poszły krzyżówki... JR/26/F3, JR/18/1/F3 i F4, JR/17/F3,JR/9/F3,JR7/F3, Kas 21/F3/1, Kas 21, J3/F6, E/06/F2, E09/F2, E/13/F1, M/2/F2, M7/F1 i dodatkowo Sugar Baby. Reszta, kilka dni później.
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Kaskawel, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 20 Lut 2020 20:21 #694163

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Heyka, heyka
Katastrofa się była stała, okulary mi się rozleciały, uziemilo mnie to na dobre a właściwie nie mnie a moje oczy. Jakoś posklejałam bo bez nich nie ma szansy na cokolwiek i czekam na nowe. Jak będą byki, wymowke mam :ouch: Szaleństwo wysiewow prawie zakończone, pomidory lada moment trzeba pikowac, papryki mogą sobie jeszcze postać pod folia w doniczkach ładnie rośnie sałata, czekam na wschody rzodkiewki itd itd. Zanim jednak będę pokazywać wysiewy pora zakończyć 2019.
Koniecznie borówka która jak co roku dała popis :jeez: masa ogromnych owoców, ostatnie zjadane w październiku i grzybów też było od groma. Wiadrami nosiłam rydze, prawdziwkow mniej ale też narzekać nie mogę.
Zdjęcia w kolejnym poście, komórka buntowszczik :jeez:
Kaskawel fasola Rubin to ta najciemnieksza, zdjęcie z komórki do kompa dostępu nie mam.
instaaa.jpg


forumm.jpg






forum21.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2020 20:33 przez tija.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Pestka, Kaskawel, JaNina, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 23 Lut 2020 19:06 #694783

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Kotely, pieseły
Ile byś nie sprzątal jak masz w domu koty i psa to nie możebne by było czysto :jeez: Jeden gagatek z drugim gęsiego do łazienki bo tam podłoga podgrzewana, błotko szybko odpadnie i dupsko ekspresowo zagrzejesz po nocnych eskapadach ;)

IMG_20191019_114804.jpg


A teraz zielone
Hm, nie skiełkowały mi nasionka pomidora irlandzki NN i papryki świński ogonek. Wracam do odmian które uprawiałam lata temu, na razie dość mam nowości dlatego bardzo zależało mi na tych nasionkach a tu zonk, ani jedno nie skiełkowało :(
Prośba wielka...jak ktoś ma i jest chętny podzielić się to zapraszam. Wiem, że tu na forum była akcja wymiany, wszyscy zaopatrzeni po uszy :P może się jednak znajdzie coś co mogę w zaoferować w zamian.
Miłego wieczoru :flower2:
Nawałnice nadciągają, uważajcie na siebie :hug:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, Pestka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 09 Mar 2020 09:31 #697381

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
No i mamy marzec. Ptaszki śpiewają, słoneczko wcześniej pokazuje pyszczka, powolutku trawka się zieleni a w domku na parapetach i pod folią zieleni się rozsada :garden1: trzeba czegoś więcej? A no trzeba :jeez: przydała by się jeszcze jedna para rąk i dłuższa doba bo roboty ogrom a łapki tylko dwie.
Drobnica

IMG_20200309_091417.jpg


IMG_20200309_091446.jpg


Ptakot robiący miau

instaaa2.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Marlenka, Betula, Pestka, BettyL, Prządka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 13 Maj 2020 20:34 #709136

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Witam majowo.
Obiecałam sobie, że swoje ogrodowe wypociny w tym roku udokumentuje no i... na obietnicach się skończyło :ouch: mam bardzo słaby sygnał i albo długo czekam na wysyłkę albo w trakcie coś się nawyrabia jak ostatnio, kiedy najpierw probowalam uporzadkowac a potem skasowałam :jeez: Siedzę i się zastanawiam, przymrozi dzisiaj czy nie :think: Wczoraj dowalilo śniegu, szkód narobiło, malo tego, trzeba poprawić. Się zastanawiam, czy nie lepiej zamiast rabat trawnik po całości walnąć tak dla spokojności. Nie będę musiała patrzeć na połamane tulipany lilie, wytluczone ostróżki, pozrywane konary.

IMG_20200512_065816.jpg


Zobaczymy czy internet zadziała, wklei to co naprodukowalam :whistle:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Betula, Prządka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 13 Maj 2020 21:59 #709154

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Az tyle zniszczeń? Współczuję.
Przy trawniku tyle samo pracy co przy rabatach. Więc jak się zdecydujesz na rezygnację z nich (w co wątpię, bo jak się kocha kwiaty to na zawsze) to może na łąkę kwietną?
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 15 Maj 2020 08:55 #709340

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Betuladzięki :thanks:
Najbardziej ucierpiała rabata pod samym domem, najładniejsza wedle mnie. Niby, powinnam się do tego przyzwyczaić bo od kilku lat mniej więcej o tej samej porze historia się powtarza. W ciągu doby ogrom śniegu a potem lanie łez i porządkowanie.
Coraz starsza jestem, coraz mniej sił i coraz bardziej żal zielonego i mojej pracy. Ponarzekalam sobie, z kwiatów nie zrezygnuje,to moja miłość, moje życie. Łąki kwietnej ci u mnie od groma :jeez: trawnika brak za to w tym miejscu masa ziół i kwiatów ogrodowych które sie same bądź ptaki rozsiewają. Wiosną jest bajecznie a właściwie było, koszenie zrobione bo potrzeba zielonego na wykładanie rabat. Dobra, spadam do roboty, w planach, za siatka wysiac słonecznik i nagietki. Mam juz wysiany rzadek parędziesiąt metrów tegoż ale ku radosze owadów ptaków i sobie, dosieje.
Przed chwilą skończyłam wywozic rozsade z ganku. Nieocieplany, remontowany, idealne miejsce na nocki. Od momentu kiedy została przesadzone do kubeczkow cały czas około 2 miesięcy siedziała pod folia. Papryki wylądowały w ziemi pod folia są odkrywane a pomidory przesadzilam do doniczek 2-3-5
litrowych za dużo miejsca tam zajmują więc mus wozic, tylko ja głupia, czemu wcześniej na pomysł taczkowania nie wpadłam tylko w skrzyniach dzwigalam. :ouch:
Odrobina zielska

IMG_20200515_071013k.jpg


IMG_20200515_072707.jpg


IMG_20200515_072755.jpg


IMG_20200515_070947.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2020 11:15 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Prządka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 06 Cze 2020 20:49 #713153

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Jak ten czas szybko leci :jeez: może dlatego, że roboty od groma ale już coraz wyrazniejsze światełko ku końcowi prac widzę. Od 3 tygodni pomidory w gruncie. Słodko nie było bo wiało cho.....e lodowatym wiatrem z północy a na warzywniak otwarta przestrzeń, musiałam więc zrobić zabezpieczenie. Pomimo tego, przeszły swoje bo dodatkowo noce lodowate ale...wychodzimy na prostą.

IMG_20200606_193951.jpg


IMG_20200606_194026.jpg


IMG_20200606_194049.jpg


IMG_20200606_194210.jpg


Papryki, dużo wcześniej niż pomidory wylądowały pod folią. Z początku rosły ładnie związały trochę owoców a potem kaplica :ouch: Miałam od groma roboty, wpadalam do nich tylko z podlewaniem aż tu na dniach okazało się, że mszyca zadomowiła się na dobre a ile mrówek :jeez: Troszkę to trwało ale, mszycy brak, mrówek również i foliak też został rozebrany. Cieszylam się jak go stawialam ale jeszcze bardziej się cieszylam jak go rozebralam, nigdy więcej :club2:
Warzywka pod chmurką i tylko pod chmurką.
Żeby wszystko tak rosło jak szpinak

IMG_20200606_194256.jpg


Przyznaje się bez bicia, sialam pierwszy raz, muszę więc ogarnąć temat co z nim dalej robić poza zrywaniem liści i szamaniem na surowo.
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel, Prządka, ewakatarzyna

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 26 Wrz 2020 22:07 #729576

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
No i końcówka września. Światełko w tunelu które miało obwieścić mniejszą ilość prac zgasło zanim na dobre odpaliło :jeez: nie żebym z tego powodu narzekała. Grzebanie w ziemi, to to co tygryski uwielbiają, nie wyobrażam sobie by mogło być inaczej.
Rok wyjątkowo nie sprzyjający ogrodnikom za to plony wyjątkowo bardzo zadowolające. Lepszych sobie nie mogłam wymarzyć. Wszystko plonowalo na 100 %, jedyny zawód to pomidory. W warzywniku szlak trafił, królowa oczywiście :ouch: za to pare metrow dalej koło domu, owocowały bez problemu. Warzywnik w tym roku pomimo że powiększony o kolejną działkę, nadal upchany na maxa. Ścieżka nie dość że wąska to dodatkowo była obsadzona sałatą, co by wykorzystać kazdy centymetr.

fhf.jpg


Ogórki dwa razy dosiewane, w końcu dały radę. Szczerze przyznam, że nie wiem jakie sialam. Skoro wcześniejsze albo nie wchodziły albo siewki padały, robiłam mixy z przeróżnych. Za kolejnym razem się udało i w ciemno zrywalam, ważne że było co.

forum11-4.jpg


Mąż po długich moich marudzeniach i pewnie na zapas, sklepał mi nastumetrową skrzynie, do której wiosną powedrowała zawartość dużego kompostownika. Osadzony selerami i porami, przyniósł wspaniały plon.
forum2-68.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 26 Wrz 2020 22:24 #729579

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Papryk, zebrałam już w tym roku ogromne ilości i pomyśleć, że to tylko dzięki temu, że wywaliłem foliak. Ponoć papryki uwielbiają ciepło a u mnie go w tym roku wyjątkowo brakowało, co nie przeszkadzało im wydać obfity plon.

fgd.jpg




forum5-24.jpg



Fasoli jak zwykle od groma, z orzełkiem zamroziłam zapas, co najmniej na dwa lata :ouch: Najśmieszniejsze jest to, że od wiosny wyrywalam masę siewek miechunki, nie miałam w tym roku dla niej miejsca ani ochoty na nią :jeez: a ona z uporem maniaka wydawała kolejne siewki więc...zostawilam kilka i co? Skrzyneczka owoców dojrzewa w domu a dopiero polowa zerwana.
A tak przy okazji bo fotki mi zabrakło, do miechunki jako gratis dorzuciłam swój alarm :evil:

forc.jpg


I póki co na koniec, ciekawostka już nie warzywna a kwiatowa.
Mój ogród robi się typowo budlejowy. Dużo krzaczkow i jeszcze więcej siewek, jest ich od groma. W tym posadzilam kilka nowych, ciekawe co się wykluje ? O tym przekonam się w przyszłym roku a teraz pokażę siewke sprzed dwóch lat o kwiatach dwukolorowuch :hearts: Drugi rok pod rząd
, jak kolejny wytrwa to będę happy.

ff.jpg
Załączniki:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2020 22:29 przez tija.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.444 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum