TEMAT: Opisy odmian bazylii

Opisy odmian bazylii 03 Sty 2016 21:43 #421377

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Zapraszam wszystkich do tworzenia bazy odmian bazylii. ;)
Po pomidorach i sałatach, kolejnym obiektem moich westchnień są bazylie. Z roku na rok jest ich u mnie więcej. Tak też będzie w tym roku.
Na początek pokaże jak to u mnie wyglądało w poprzednich sezonach.

20150625_112920.jpg


20150715_180200.jpg


20150715_180236.jpg


20150830_122632.jpg


20150830_122644.jpg


20150830_123209.jpg


20150830_123230.jpg


20150906_102806.jpg


20150906_102818.jpg


SAM_2123.jpg


SAM_2129.jpg


SAM_0292.jpg


SAM_0514.jpg



Poczatkowo będę przedstawiać zdjęcia opakowań bazyli które będę uprawiać w tym sezonie.
Potem w trakcie uprawy będę przedstawiać zdjęcia roślin i zdawać relacje z uprawy. Zapraszam wszystkich do dodawania opisów bazylii przez Was uprawianych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marysia80, BOROWKA1, Maniaa, Anjuszka


Zielone okna z estimeble.pl

Opisy odmian bazylii 03 Sty 2016 21:51 #421379

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Paulinko, bardzo dobry pomysł :bravo:
Bazylia, jak rzadko inne zioło pasuje do pomidorów, więc dzięki temu będziemy mieli bardzo ciekawy komplet do uprawy :)
Poproszę także o kilka słów na temat jej wymagań z punktu widzenia Twojego doświadczenia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Opisy odmian bazylii 03 Sty 2016 22:12 #421387

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Wiec jeśli chodzi o uprawę bazyli, moim zdaniem nie jest ona skomplikowana.
Produkcja rozsady
Sposoby są różne. ja podam swój sprawdzony.

Nasiona bazylii, jak i innych ziół które wysiewałam, lepiej kiełkują jeśli nasiona mają dostep do światła.
Ja do pojemniczka wypełnionego lekko ubitą ziemią, wsypuje nasionka. Spryskiwaczem dokładnie je spryskuje. Przykrywam szczelnie bezbarwna folią lub wkładam do woreczka foliowego. Juz po kilku godzinach widać jak nasionka pęcznieją.
Odstawiam pojemnik z nasionami na cieply ale nie goracy grzejnik. Czesto już po wieczornym wysiewie na drugi dzień rano są pierwsze kiełki. Pojemnik trzeba w ciagu dnia odkryć na kilka minut by nie pojawiła się pleśń czy inny grzyb.
kiedy ok 70% kiełków się pojawi (zazwyczaj dzieje się to w ciągu doby) przysypuje delikatnie nasiona ziemią i znowu spryskuje.
Wtedy bazylie trzeba wystawić w widne miejsce i patrzeć jak rośnie ;)
I przed pikowaniem i przy sadzeniu trzeba pamiętać że bazylia szybciej rośnie gdy ma więcej miejsca. Oznacza to że najlepiej unikac zbytniego zagęszczenia roślin.
Bazylie należy przepikować gdy zacznie się pojawiać druga para liści wlaściwych.
Ja pikuje w doniczki bądz inne plastikowe pojemniki jeśli mam zamiar wysadzać je do gruntu.
Sadzenie
Bazylie sadzimy jak pomidory, po ogrodnikach. A najlepiej na początku czerwca. Ja sadze całe pojemniki do których siewki pikowałam. Czasem lekko bryłe rozluźniam. Ale jak jest potrzeba, można taka bryłe rozerwać i podzielić na cześci. Nie zaszkodzi to roslinie.


Cd. jutro :P
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80, BOROWKA1, Maniaa, PomiDorka

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 16:46 #421507

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Bazylie sadzimy w miejscu słonecznym, przewiewnym, nie należy sadziś zbyt gesto, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób.
bazylie sadzone w gruncie u mnie maja grubsze liście niż bazylie doniczkowe. Ogólnie są bardziej masywne niż doniczkowe. I lepiej się krzewia.
W fazie 3 pięter liści uszczykuje czubek by bazylia wypuściła pędy z "wilków".
Tak rosnącą bazylie podskubuje w miarę potrzeb.
Gdy zaczynaja się wrześniowe chlody, dobrze jest zebrać całą bazylie do suszenia lub mrożenia.
Ja w tym roku czekałam zbyt długo i duzo bazylii mi się zmarnowało.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maniaa, PomiDorka

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 17:03 #421509

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Opisy planowanych odmian na ten rok zacznę od bazylii

Erevanski­ "Ереванский" fioletowa bazylia - jedena z najbardziej popularnych i ulubionych odmian kulinarnych. Ma jasno fioletowy z czerwonym odcieniem liści i jasnoróżowe kwiaty,nie jest używany tylko do celów kulinarnych, ale również do dekoracji klombów.

SAM_2766.jpg


Producenci nie podaja zbyt dużo informacji, poza takimi ogólnymi jak zastosowanie i wartości odżywcze. Po wysiewie bede zdawać relacje jak się bazylki sprawują.


Osmin
Osmin łatwa w uprawie o bogatym kolorze fioletowym łodyg i liści. Osmin należy do tych odmian, które są używane jako przyprawa i są uprawiane jako rośliny ozdobne ze względu na jasne błyszczące liście . Ciepłolubna Osmin przyjechała do nas z egzotycznych Indii i Sri Lanki. Ma silny korzenny aromat pieprzu. Jest on stosowana w suszona i świeża, jako dodatek do sałatek, przyprawy i marynaty . Osmin kocha ciepło, więc rośnie jako roślina ozdobna lepiej w doniczkach na parapecie.

SAM_2770.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Gosia352, Marysia80, BOROWKA1

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 18:05 #421530

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Paula ja rozumiem, że tan wątek nie jest bazą, i można Ci zadawać pytania.Jaka jest szansa na pozyskiwanie tych z egzotycznych piękności nasion. z białym ubiorkiem jako obwódka będzie wyglądać extra.. Bo sałata nawet czerwona troszkę za krótko jest dekoracyjna.Bazylia jeżeli ma obcinane czubki to cały sezon.

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 18:54 #421546

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Dokładnie Emalio. Można zadawać pytania :)
Szansa na pozyskanie jest duża. Trochę pozyskalam w tamtym roku. Z innych odmian.Niestety na koniec sezonu jedno poletko zachorowało. Dlatego nasion mało.
Mam nadzieje ze to się nie powtórzy.Jesli będą nasiona to poinformuje :)Takich pieknosci pokaże jeszcze 14.
Itroche z tego co mialam w poprzednim sezonie.

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 18:57 #421550

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79461
Temat bardzo mnie interesuje, jako niepoprawną italomaniaczkę.
Niestety, z uprawą własnej bazylii mam same porażki. Zainspirowana trybem postępowania Włochów, usiłuję przynajmniej w sezonie mieć bazylię przynajmniej w pojemnikach na tarasie. Niestety, u mnie rośnie marnie, a jeśli nie obumiera, szybko drewnieje, liście robią się skórzaste...
Z parapetami u mnie nędznie, w pokojach okupacja kwiatkowa, w kuchni zimują śródziemnomorskie tarasówki - ale może odrobinę miejsca bym wykroiła, wiedząc, że pozyskam naprawde aromatyczne listki...

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 19:14 #421556

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Też przez lata miałam porażki z bazylią.W tym roku posadziłam po 3 pod każdym pomidorem w donicy. I raz że zatkałam brzydkie łodygi pomidorów, a po drugie z tych 9 krzaków bazylii wreszcie miałam tego zioła pod dostatkiem.Widocznie potrzebują takiej samej opieki jak pomidory.

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 19:32 #421559

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Łatka może napisz jak do tej pory uprawiałaś bazylie. Spróbujemy pomóc B)

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 19:42 #421564

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Anulkowa Łatko - jesteś najbardziej poprawną italomaniaczką, skoro tutaj trafiłaś, ściskam mocno !

Moje bazylie, kupowane zawsze jako rozsady na rynku, raczej mnie nie zawodziły, ale być może byłam zbyt mało wymagająca w stosunku do nich - ta ilość listków, którą produkowały, w zupełności mi starczała, jednak faktem jest, że te moje szybko rosły w górę, a listki były coraz mniejsze. Nigdy jednak nie zaobserwowałam jakichkolwiek zmian chorobowych ... podlewałam umiarkowanie, gdy ziemia przeschła, czasami z dodatkiem biohumusu.
Być może u podstaw naszych niepowodzeń w uprawie leżą warunki podlewania i nawożenia ? Zazwyczaj zalecane jest skąpe podlewanie i minimum nawożenia, ubogie podłoże, itp. No i oczywiście ciepłe, nieprzewiewne, słoneczne miejsce.

Co na to mówią fachowcy :) ? Paulinko, wzywamy do tablicy :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 20:00 #421577

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Kiedyś w książce o ziołach wyczytałam że zioła, w tym bazylie, lubią ziemie raczej piszczyste. Ja taką mam.
Jesli chodzi o podlewanie to w doniczkach uważam z podlewaniem by nie było zbyt wilgotno. Podlewam jak przeschnie.
Na działce biore duże wiadro wody i robie "chlust" na grządkę.
Nawozów też zioła dużo nie potrzebują. Na działce sypne na oko troche obornika kurzego i zagrabie przekopaną grządkę.
Kiedyś zostalo mi nawozu w opryskiwaczu. Jakiegoś Bioponu czy coś w tym stylu. część bazylii popryskałam i źle to wpłyneło na rośliny.
Ale jak robie rozsade to często w ziemi z Biedronki, bo mam ją pod nosem. A ziemia ta ma bardzo dużo nawozu.I o dziwo bazylie bardzo ladnie rosły. Czasem jak mam akurat w domu, to sieję do sterluxa uniwersalnego.
Jesli chodzi o skórzaste liście...hmm... mnie się nigdy nie udało w gruncie wychodować tak delikatnej bazylii jak w doniczce.
Nawet te które rosną w domu i są delikatne, krzepną po wysadzeniu.
Na działkach czy tarasach i balkonach są zmiany temperatury, wiatry, deszcze i inne zjawiska atmosferyczne. No i jakoś to na nasze wszystkie rośliny wpływa.
Tak więc uważam że delikatna bazylia, jeśli chce przeżyć w gruncie to nie ma innego wyjścia jak nabrać krzepy ;)
Ale ja właśnie taka bazylie wole.

Miejsce na sadzenie musi być takie, żeby ruch powietrza był między sadzonkami. Wietrzenie musi być :P
Ale nie może to być miejsce "zbyt wietrzne". Bo tego zioła nie lubią ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Łatka

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 21:34 #421623

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19242
  • Otrzymane dziękuję: 79461
Cóż, na razie siaczyste mrozy i śniegi, temat zaś, jak dla mnie, zdecydowanie letni ;)
Warunki mam takie, ze w zasadzie nie mam waunków :unsure:
Wsadzanie czegokolwiek jadalnego do gruntu raczej nie wchodzi w grę. Po pierwsze primo, tak delikatnym towarem, jak bazylia, natychmiast zajmą się ohydne ślimory, zmora mojego miejskiego ogrodu Nie bardzo moge je tępić, odkąd mam młode i niezbyt mądre, pardon, mądre inaczej,a za to wszystkowyżerajace psy. Z tego samego psiego powodu nie wchodzi w grę jakiekolwiek naturalne nawożenie.Kurzak - pycha. Obornik - nawet nie chce mysleć :blink:
Po wtóre - mam litą glinę :(
Tak więc wiekszość ziół (rozmaryn, rukolę, bazylie właśnie) usiłuję wyhodować w dość dużych doniczkach na tarasie, w ziemi z worków typu Lidl/Biedronka. Nie kupuję rozsady, ani tym bardziej nie robię, nie mam cierpliwości. Wsadzam zwykle taką sklepową i czekam, co będzie. No i niestety duzo szybciej zjadam, niż mi rośnie.
Dodam, że we Włoszech bazylia po kolana, ale soczysta, chrupka i miękka rośnie w miasteczkach na wiekszości schodów itp, w starych bankach po oliwie, garnkach, czymkolwiek. Nikt się z nią nie cacka. Il sole, il sole italiano!
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, PaulaPola

Opisy odmian bazylii 04 Sty 2016 21:53 #421632

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
No to juz znamy przyczyny niepowodzeń. :dry: Jesli chodzi o tempienie ślimakow, jeśli nie chemią, to może potłuczone skorupki od jajek, albo igły świerkowe. Mogą być nawet trociny. Ślimaki nie lubią po takim czymś chodzić. U mnie się skorupki sprawdziły.
Glina faktycznie zbyt ciężka.
A sadzenie kupnej bazyli? Z marketu? Słyszałam tylko raz że to się udało. Ale nie na cały sezon.
Ja na Twoim miejscu zrobiłabym tak.
1. Wyprodukowała zdrową i silną rozsade bazylii.
2. Kupiła dużo ziemi
3. Poprosiła jakiegoś "męczyzne" o zrobienie czegoś takiego:
olx.pl/oferta/wysokie-grzadki-skrzynie-d...-CID628-ID6DmoX.html

Albo czegoś podobnego:)
I uprawiaj kochana na działce ziół ile chcesz :)
Do takiej wysokiej może nawet piesiory Ci się nie dobiorą :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Opisy odmian bazylii 12 Sty 2016 12:50 #424293

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Buterbrodny . Wyjątkowa odmiana bazylii z bardzo dużymi lisćmi. Wysokość roślin 35-40 cm. Liście do 12 cm długości, Kolor, zielony, o przyjemnym słodkim smaku i aromacie, zawiera dużo witamin i substancji minerlnyh. Liscie są wykorzystywane jako przyprawa do zup, ryb i mięsa, szczególnie dobrze nadaje się do produkcji sosów do makaronów. Bazylia ma właściwości tonizujące, poprawia trawienie. Sadzonki są produkowane pod koniec marca - początek kwietnia. Sadzenie do ziemi w maju lub na początku czerwca. Przesadzania do gruntu - na początku czerwca. 30x30 cm . Potrzebuje bogatej w próchnicę gleby i regularnego podlewania.


SAM_2760-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): BOROWKA1

Opisy odmian bazylii 12 Sty 2016 12:59 #424294

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Bazylia Krupnolistnyj Sladkij . 50-60 cm wysokości. Liście są duże, szerokie, zielone. Smak - słodki, o aromacie goździków.
Miałam ją w poprzednim sezonie, bardzo ładnie rośnie i się krzewi. Liście są duże, delikatne i jakby podwijające się pos spód. Jesli chodzi o aromat goździków to ja go nie wyczuwałam. Byłam bardzo zadowolona z tej odmiany.


SAM_2767-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): BOROWKA1

Opisy odmian bazylii 07 Lut 2016 22:07 #433033

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Sezon siewów juz tuż tuż. Chciałabym zaprezentować reszte odmian, które w tym sezonie bedę wysiewała. Jako że z bazyliami nie jest tak jak z pomidorami, że każdy ma swój, mniej lub bardziej unikatowy opis, nie będe podawała informacji z netu. Bo są to takie podstawowe informacje, jakie wartości, jakie zastosowanie, kiedy siać. Przy większości odmian jest napisane to samo.
Po prostu w trakcie sezonu będę opisywała jak dana odmiana sobie radzi na różnych etapach.
Zapraszam do wspólnego tworzenia bazy :)


Drakon

SAM_2756-2.jpg


Russian Size Xl (Ruskij Razmer)

SAM_2757-2.jpg


Russian Giant Green
Russian Giant Violet

SAM_2758-2.jpg


SAM_2769-2.jpg


Shirokolistny kompakt

SAM_2762-2.jpg


Shirokolistny
SAM_2759-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): BOROWKA1

Opisy odmian bazylii 07 Lut 2016 22:14 #433036

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 926
  • Otrzymane dziękuję: 3317
Fioletovõi

SAM_2771-2.jpg


Italiano Classico


SAM_2764-2.jpg



Aramis


SAM_2761-2.jpg


Ararat


SAM_2765-2.jpg



Kairo Rubiin­


SAM_2768-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, BOROWKA1, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.412 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum