TEMAT: Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 18:30 #648798

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
019-2.jpg

Kolejny tydzień z życia koperku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 18:39 #648803

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52010
W zeszłym roku na jesień, przesadzałam lubczyk. Nie wiem czy wiecie, że lubczyk ma potężne korzenie. Posadziłam parę korzonków na nowym miejscu i dzisiaj zobaczyłam ku mojej radości to.

20190317_172350.jpg

Wszystkie cztery sztuki rosną :dance: A korzenie które wykopałam ususzyłam, zmieliłam i mam bardzo aromatyczną przyprawę :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Betula

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:18 #648827

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Zawsze chciałem mieć lubczyk.

W tamtym roku dostałem dwie sadzonki ale nic z nich nie wyszło. W tym roku kupiłem nasiona, jak i dostałem nasiona z wymianki. Wysiałem obie do pojemników i jeden wyszedł a drugiego nie widac. Nie wiem teraz, który to jest. :think:


Dziś działałem na działce i wysiałem te nasionka z wymianki do gruntu. Mam nadzieje że i z tych z rozsady, jak i tych do gruntu coś będzie, bo ostatecznie chce kilka sztuk tylko.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:34 #648834

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Błażej, robiłam rozsadę lubczyku w ubiegłym roku - zdjęcie robiłam 7 kwietnia. Obie sadzonki przyjęły się bardzo ładnie, choć susza poczyniła duże straty - zerwałam kilkanaście liści. U mnie niestety, szansa na dorodny, wielki lubczyk jest mała - on lubi bardzo żyzną i wilgotną glebę.

Lubczyk,



W połowie czerwca na grządce:

Lubczyk
[/quote]
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2019 19:35 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Betula

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:37 #648837

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
U mnie narazie w fazie liścieni. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jeśli lubi półcień, to będzie miał u mnie dobrze. ;)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:43 #648838

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Widywałam ogromne krzaki lubczyku rosnące w półcieniu, więc spokojnym bądź.
Tyle tylko, że naprawdę lubi dobrą i wilgotną ziemię. Zresztą .... na pewno będziesz miał lubczyk gigant :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:46 #648841

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Mój lubczyk zginął, pewnie miejsce mu nie pasowało. :flower: Wysiałam nowy i posadzę go w innym miejscu. Bardzo bym chciała, żeby był jak u mojej cioci, wysoki na ponad 2 m :woohoo:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 17 Mar 2019 19:51 #648844

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Na rozmnożenie się lubczyku jest też inny sposób, po wysadzeniu do gruntu część liści zebrać a łodygi zostawić do zakwitnięcia, wiatr rozrzuci nasiona i wyrosną nowe rośliny. U mnie w ten nie kontrolowany sposób lubczyk rośnie w kilku miejscach, zawsze można przesadzić w dogodne dla siebie miejsce, lubczyk potrafi wyrosnąć na duży i wysoki krzak.
Sadzonka kilku letnia ma nowe przyrosty, które można wykopać - najlepiej niewielkie rośliny i sadzić w nowym miejscu lub puścić dalej w obieg innym smakoszom lubczyku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, Betula, Przylepa

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 11:06 #648895

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7850
  • Otrzymane dziękuję: 52010
Byłam dzisiaj na obchodzie ogrodu i na jednej grządce znalazłam kolendrę. Przezimowała sobie bez niczyjej pomocy :ohmy:

20190318_104837.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 14:00 #648918

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Mam pytanie.. czy rozsadę pietruszki naciowej i koperku (oraz sałaty) robimy tak jak w przypadku pomidorów w torfie odkwaszonym? Czy moze to być podłoze do rozsady?
Kupiłam dziś jedno i drugie i nie jestem pewna, które będzie lepsze?
Podłoze do rozsady ma 1,1 zasolenia
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2019 14:14 przez Maryla54.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 14:12 #648920

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Aniu bardzo dobry pomysł odnośnie zebrania własnych nasion pietruszki. Takie świeże bardzo szybko i w dużym procencie kiełkują :)
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 14:38 #648923

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Maryla54 wrote:
Mam pytanie.. czy rozsadę pietruszki naciowej i koperku (oraz sałaty) robimy tak jak w przypadku pomidorów w torfie odkwaszonym? Czy moze to być podłoze do rozsady?

Ja rozsadę wszystkich warzyw (w tym pomidorów) robię w gotowym podłożu i nigdy nie miałam problemów. Aczkolwiek 2 lata temu sporo osób potraciło swoje rozsady z powodu złego podłoża (prawdopodobnie źle przechowywanego przez sklepy). Torf jest bezpieczniejszy, ale też jest to uprawa trudniejsza dla początkującego. Gotowe podłoże jeśli nawet wymaga nawożenia, to najczęściej w przypadku gdy opóźnia się wysadzenie do gruntu.
Ponieważ jesteś początkująca to proponuję rozsady "zwykłych" warzyw zrobić w gotowym podłożu. Natomiast pomidory podzielić. Część rozsady w torfie, a część w gotowym podłożu. Tylko dobrze oznacz pojemniki, by nie nawozić tych w podłożu zawierającym już nawóz dany przez producenta. Nawet jeśli trudniejszy sposób uprawy Ci się nie uda pozostaną te z gotowego podłoża.
A jak będziesz miała nadmiar rozsady pomidorów, to rozdasz sąsiadom :)
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Maryla54

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 15:32 #648930

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Dzięki Bea.. tak tez zrobię. Część nasionek posieję w torf a część w podłoze, ale zmieszam je pół na pół z torfem.
A co do sadzonek pomidorków.. to córcia w kolejce się ustawia :P
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 17:25 #648937

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jeśli zmieszasz pół na pół z torfem, to musisz liczyć się z tym, że trzeba będzie wcześniej dokarmiać. Producent daje do podłoża określoną dawkę nawozu, która powinna wystarczyć rozsadzie do czasu wysadzenia do gruntu. jeśli wymieszasz z jałowym torfem, to ta dawka będzie o połowę mniejsza.
Pozdrawiam
Bea

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 19:02 #648946

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
No to muszę to jeszcze przemyśleć.
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 19:22 #648948

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Mam jeszcze pytanie odnośnie rozsady koperku. Czy potem taką rozsadę pojedynczo wysadzacie na grządkę? Jeśli tak.. to w jakich odstępach?
To samo pytanie dotyczy również pietruszki naciowej.
Byłam dziś w mieście i kupiłam trochę nasionek: między innymi koperek Lukullus i pietruszkę naciową Gigante d’Italia i jutro planuję je posiać.
Kupiłam tez szczypiorek wieloletni (drobny zielony) i czy tez powinnam zrobić z niego rozsadę :huh:
Jestem tak ‘zielona’ w temacie (ogrodniczo-warzywnym).. ze pewnie takie pytania będę jeszcze zadawała :ouch:
Pozdrawiam. Maryla
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2019 19:28 przez Maryla54.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 19:46 #648950

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Marylko, koperek zawsze siałam bezpośrednio w grunt i najlepiej wschodził ten z nasion zebranych własnoręcznie ( z kupowanych nigdy nie doczekałam porządnych zbiorów ).
Z pietruszki i szczypiorku jak najbardziej możesz zrobić rozsadę już teraz. Na szczęście ten wątek jest krótki, więc lektura nie powinna zabrać Ci dużo czasu, ale jeśli czegoś nie zrozumiesz, pytaj śmiało.

Adasiowa wrote:
Koperek



Pietruszka naciowa,



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Mar 2019 19:46 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula, Termaj

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 18 Mar 2019 20:02 #648953

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Dzięki Aniu.. 'wizualna' odpowiedz odnośnie pietruszki bardzo mi pomogła.
Co do koperku, to pytałam, bo widziałam wcześniej, ze chyba Przemek robił z koperku rozsadę
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.662 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum