TEMAT: Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 10:14 #501980

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Na pewno ta odmiana jest rewelacyjna, ale nie będę sprawdzać przy tej cenie nasion podejrzewam, że tylko bardzo dużym producentom to się jakoś kalkuluje i biorąc pod uwagę, że jest to F1 sprzedawana w dużych opakowaniach.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 11:15 #501985

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Spora część moich pomidorów już zagospodarowana, jednak trochę
IMG_9153.jpg

jeszcze rośnie:
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, Agus

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 19:25 #502016

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Piotrze. Nie trochę a sporo jeszcze U Ciebie wisi.
Ja swoje dzisiejsze zbiory oddałam. Nie chcę już mi się. Sobie p rzywiozłam trzy wiadra papryki.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 19:58 #502019

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No widzisz Jola jak ładnie Ci się zbiory rozłożyły w czasie, były ogórki ,potem pomidory, teraz papryka, potem dynia . Do świąt nie wychodzisz z kuchni. :devil1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 21:34 #502032

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Nie wiem jak Wy dajecie radę z przerobem, u mnie 30 krzaczków, niby nie dużo a i tak sporo pomidorów zagospodarowanych w przetworach, z wielkoowocowymi koniec, zostało 5 krzaków z paroma owocami, przychodzi czas na koktajlówki, dużo dojrzewa a nikt ich jeść nie chce, pójdą do przechowalni bo dużych to tak na tydzień i koniec :(
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 21:41 #502034

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
U mnie już też koniec z pomidorami tzn zostało coś takiego.

IMG_20160915_085313.jpg


ale nikomu obrywać ich się nie chce, kwaśne i każdy woli sięgnąć po gotowy keczup.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 21:52 #502039

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Co to?
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 22:58 #502050

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No,, pomidory samosiejki.Tam jest położona agrowłóknina, a i tak co roku znajdą sobie jakieś dziury i rosną jak głupie. Co roku jest ich więcej. Chyba więcej dziur jest w wykładzinie bo coraz starsza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka, pouder

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 17 Wrz 2016 23:39 #502053

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Emalia112 wrote:
No widzisz Jola jak ładnie Ci się zbiory rozłożyły w czasie, były ogórki ,potem pomidory, teraz papryka, potem dynia . Do świąt nie wychodzisz z kuchni. :devil1:

Bardzo śmieszne. Przywiozłam 7 szt. Hokkaido. :rotfl1:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 18 Wrz 2016 11:06 #502086

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Popatrzcie na fotki warzyw z wystawy w Skierniewicach:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...wicach-17-18-09-2016

Super artystyczne kompozycje :eek3: :eek3: A obrazki z pomidorów jakie piękne :eek3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agus, patrycja, Edyta D, lucysia

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 18 Wrz 2016 17:15 #502131

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
I po kiego grzyba tam zajrzałam :jeez:

Dzisiaj zebrałam niemal ostatnie pomidorki; piszę niemal, bo kilkanaście sztuk jeszcze wisi na krzaczkach w różnych konfiguracjach, ale nadzieja, aby dojrzały, jest nikła. Wyjeżdżając z działki spojrzałam na termometr: 15 stopni plus zimna mżawka.
Najdłużej siedzą koktajlowe, nawet kwitną. Owoce zdrowe, choć liściom wyraźnie zaczyna brakować zarówno jedzenia, jak i ciepła.
Rozczarowaniem zakończyła się uprawa odmian: Oslinyje Ushi, Czudo Ziemli i Volove Ukho. Mączyste, wielkie owoce, praktycznie bez smaku, a i z plennością nie było rewelacyjnie. Zaznaczam, że to moja subiektywna ocena, jako że nie przepadam za malinowymi....
Powtórzę tylko swoje tegoroczne typy, które chciałabym powtórzyć w przyszłym sezonie: Malachitowa Szkatułka, Costoluto Fiorentino, Mata Hari, Cosmonaut Volkov i San Marzano. Z maluchów zostaje Malinowy Smaczek i White Snow.
Przyznam szczerze, że marzyłoby mi się więcej krzaczków na przetwory, bo jeden San Marzano narobił tylko apetytu na keczupy i suszone w oleju. Poczekam też z przyjemnością na Wasze typy :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, mk1a, Agus, patrycja

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 18 Wrz 2016 19:40 #502166

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Miałam Snow White i Malinowy smaczek. Do podjadania z krzaczka nic Sungolda nie przebije. Kuzynka zamówiła już u mnie trzy sadzonki na przyszły rok A sadzi tylko 10 krzaczków. :rotfl1:
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2016 22:21 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 18 Wrz 2016 22:03 #502196

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu moje nasiona ze względu na małe niedogodności jeszcze czekają na wysłanie, wyślę nasiona Dolika Dalnevostochnaja, myślę, że Tobie podpasuje, plenny , kształt trochę O. Uschi ale mniejsze, nie pęka, smaczny na surowo i nadaje się na przetwory, wada że dojrzewa pod koniec sierpnia w gruncie.
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 19 Wrz 2016 09:17 #502237

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Ja redukuje uprawę do pewnie 3-4 odmian,90% bycze rogi, po jednym rudym (wczesny,smak na przednówku może być), amana orange (do sałatek ok) i kilka aussie (to mój topowy pomidor do bezpośredniego spożycia) plus megagron, wypada san marzano i red pear, choć ten ostatni nie jest zły (parametry ma dobre, czyli smak, kolor, dobrze złazi skórka, ale B.rogi lepszy)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, halgla

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 22 Wrz 2016 13:55 #502680

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
W tym sezonie pomidory były (a właściwie jeszcze są :) ) przepyszne. Pewnie to sprawa pogody- wygrzane, aromatyczne i rozpływające się w ustach- pełnia szczęścia.
Ponieważ nie lubię pomidorów kwaskowatych, skupiam się na sprawdzonych, pysznych odmianach, niekoniecznie najnowszych. Część krzaków rosło w szklarni a rosyjskie głównie i koktajlówki -w gruncie. Jeśli chodzi o moje szklarniowe, to chyba najlepsze w tym roku były Chocolate Stripes, Berkeley Tie-Dye Pink, Malachitowa Szkatułka, Ruby Surprise, Cherokee Purple, Brandywine Sudduth Strain oraz z zółtych Persimmon i oczywiście Aussie. Właściwie wszystkie odmiany które miałam, mogę z czystym sumieniem polecić.
Nie mam dużo zdjęć, ale kilka pokażę:

Chocolate Stripes, wysokie krzaki z regularnymi listkami, bardzo dobrze owocujące. Smak- "niebo w gębie", słodkawy, aromatyczny.
Owoce duże, pasiaste, atrakcyjne wizualnie, choć to najmniej ważne :)
IMG_1888.jpg

IMG_1891.jpg

IMG_1911.jpg


Berkeley Tie-Dye Pink, wysokie, regularne liście, dużo owoców nieco mniejszych niż wyżej opisane. Purpurowe z zielonymi paskami, kapitalny smak, oczywiście raczej słodkawy. Najlepszy oczywiście do podjadania, na kanapki czy do sałatek.

IMG_1889.jpg

IMG_1916.jpg


Malachitowa Szkatułka, chyba nie trzeba jej specjalnie przedstawiać :) .Zielony pomidor, o wspaniałym, aromatycznym, specyficznie słodkim smaku.
IMG_1921.jpg

IMG_1922.jpg


Ruby Surprise to pomidor zaliczany do "czarnych" odmian. Krzak wysoki, dobrze plonujący. Owoce duże o kolorze czerwonobrązowym, w środku ciemnoróżowe- purpurowe. Smak słodko-kwaskowy?, wyborny, aromatyczny.
IMG_1892.jpg

IMG_1924.jpg


Na zdjęciu sałatka z Malachitowej Szk., Ruby S. i jakiegoś żółtego- nie pamiętam. Uwielbiam pomidory i to moje prawie codzienne śniadanie- bez soli i pieprzu, za to z odrobiną dobrej oliwy. Do tego chleb z masłem- pychota! :P

IMG_1926.jpg


Cd. nastąpi...
Pozdrawiam,Mila.
Temat został zablokowany.

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 23 Wrz 2016 16:54 #502851

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Miłośnikom kolorowych pomidorów polecam także inne smaczne odmiany ( niestety nie mam zdjęć tegorocznych), np. Black from Tula, Ananas Noir, Big Rainbow, który miał wyjątkowo duże owoce i pięknie w tym sezonie plonował. Fajna była też krzyżówka K-141 F6- taka żółto-czerwona niby sakiewka?, doskonała zwłaszcza do kolorowych sałatek. Bardzo trudno jest mi opisywać smaki; żaden z nich nie jest w każdym razie kwaskowaty, ani taki "bezpłciowy" i nijaki...
Takie zdjęcia znalazłam:
IMG_1688.jpg

Na górze po prawej stronie Ananas Noir, pod nim Aussie a w środku wspomniane K-141. Na przedzie leżą dwa duże czerwone pomidorasy, które dostałam od sąsiadki- może ktoś zna tę odmianę? Wszystkie owoce były olbrzymami!

K-141 F-6
IMG_1899.jpg


Ananas Noir
IMG_1897.jpg


Big Rainbow - duże, b.urodziwe pomidory, żółte z czerwonymi przebarwieniami. Smaczne.
IMG_1893.jpg

IMG_1894.jpg


Znalazłam jeszcze zdjęcie pomidora Aurija- to ten zwany potocznie "fiutkiem" :) , bardzo dobry na przetwory.
IMG_1898.jpg


W gruncie rosły sobie m.inn. koktajlówki:
IMG_1887.jpg


Snow White- dojrzałe owoce w takim lekko cytrynowym kolorze, skórka cienka, słodkie, b.smaczne.
IMG_1952.jpg


Ildi-zdecydowanie zółty kolor owoców, które są lekko wydłużone. Smaczny słodki pomidorek, który może dłużej poleżeć.Plenny.
IMG_1954.jpg


Megagroniasty, to superplenny pomidorek, czerwony, lekko wydłużony o twardawej skórce. Jest nie do ogarnięcia :)
IMG_1953.jpg


Rosły jeszcze Black Cherry i Green Grape Cherry, ale nie mogę zlokalizować zdjęć... Świetne do kolorowych sałatek i do podgryzania. Zielony G.G.Ch. jest nieco większy od tych opisanych- ma średnicę ok.3 cm i jest okrągły.
Pozdrawiam,Mila.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka, Marysia80, Edyta D

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 23 Wrz 2016 22:37 #502927

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W lipcu większość pomidorów z foliaka założonego w ogrodzie syna wyrwałam, bo wdała się w nie zaraza ziemniaczana. Zostawiłam 3 krzaki, a właściwie 3 nędzne kikuciki z parą liści, które miały zdrowe łodyżki. Potem przestałam tam zaglądać, taka mnie wściekłość zdjęła :happy: Jakieś 2 tygodnie zajrzałam i zdębialam :happy: te liche badylki rozrosły się w sposób monstrualny, wypełniając swoją zieloną masą niemal cały tunel foliowy.

pomidory-wrzesien-2016.jpg


W tym gąszczu kryją się też owoce :)

pomidory-zielone-wrzesien.jpg


A kilka takich zerwałam :happy:

pomiidor-duzy-wrzesien.jpg


Wpisuję sobie ku pamięci - lepiej podlewać bardzo oszczędnie, niż zrobić nadmierną wilgotność :) Z odrobiną wody poradzą sobie korzeniąc się głębiej, ze skraplającą się wodą nie przeżyją :)
Ostatnio zmieniany: 23 Wrz 2016 22:38 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, otojolka, Zbyszko46, patrycja, ewa9961

Pomidory 2016 - jak się sprawują w naszej uprawie 25 Wrz 2016 00:07 #503099

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Z kilkunastu odmian rosyjskich pomidorów ( jestem ich zagorzała fanką), które posadziłam w gruncie, kilka nie przeżyło ataku zarazy. To wyłącznie moja wina, bo zbyt póżno zareagowałam i nie dałam chemii. Rosły chyba w zbyt dużym zagęszczeniu i to była główna przyczyna. A takie piękne porosły...i owoców dużo... :(
Poza tym wypadkiem przy pracy, nie miałam żadnych problemów pomidorowych. Tak jak już wcześniej pisałam, w tym sezonie były wyjątkowo pyszne.
Uchowały mi się Ispolin, Mazarini, Żełtaya Bolszaya Zebra, Bycze Serdce Żełtoye, Czornoye Serdce, Medvezhaya Lapa Rozowyj i przepiękna Mata Hari. Niestety wnuczka wykasowała mi kilkadziesiąt zdjęć m.inn. z pomidorami więc nie mam co pokazać, ale zaręczam, że krzaki wyglądały
okazale i było na nich sporo owocu.
Większość miała ok.170 cm wysokości,duże i bardzo duże owoce, nie było problemów z wiązaniem, wszystkie w/w odmiany mogę z czystym sumieniem polecić. Żeby nie było nieporozumień- nie są to odmiany towarowe; mimo dobrego plonowania, zdarzają się owoce z pęknięciami, grubszą skórką, itp. Ale ten smak... :)
Śliczne i gładkie marketowe nie mają żadnych szans.
A teraz dwa słowa o Mata Hari (podziękowania dla Pomodoro :thanks: )- wysokie, smukłe krzaki (posadziłam dwa) zawiązały po kilka pomidorowych gron. Bodajże po 6 -ogłowiłam.Prowadzone na jeden pęd. Pomidory w gronach w układzie "porzeczkowym", od 5 do 7 szt, wyrównana wielkość, owalne, mniej więcej jak b. duże pękate kiwi. Super to wyglądało. Kolor lekko brunatny przydymiony, góra przy szypułce ciemniejsza. Gładkie i błyszczące, w smaku wyborne, w przyszłym roku u mnie będą.
Tylko takimi zdjęciami dysponuję:
Bycze Serdce Żełtoye,"gładkie" w smaku, pyszne. Duże owoce; gdy są dojrzałe to mają właściwie kolor prawie pomarańczowy. Bardzo smakowały mojej 6- letniej wnuczce.
IMG_1913.jpg

IMG_1919.jpg

IMG_1914.jpg


Żełtaya Bolszaya Zebra najładniej wygląda, gdy nie jest jeszcze całkiem dojrzała. Cała pasiasta, prawie traci swoje zółte pasy po zerwaniu i np.dwudniowym leżeniu. Ma wtedy kolor jasno żółty. Smaczna, dobra do sałatek, na kanapki i jako dodatek...do pomidorówki :)
IMG_1896.jpg

IMG_1915.jpg


Nie wiem, czy moje "opisy" przydadzą się komuś w wyborze odmian, ale w każdym razie nasiona zebrałam. Muszę tylko popakować w wolnej chwili i wysłać do Ani.
:bye:
Pozdrawiam,Mila.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Terri, Adasiowa, Armasza, otojolka, patrycja, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.505 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum