TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 17:34 #650557

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Dodajemy też saletrę potasową (5 gr/l) do końca czerwca.
Nie używałem dotychczas kwasu mlekowego do PW i z opryskami było ok. Gdzie go kupić i ile ewentualnie na 1 litr rozrobionego PW.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 17:38 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 17:41 #650558

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Ja użyłem kwasu mlekowego ponieważ plątał mi się od kilku lat nieużywany, więc nadarzyła się okazja, by go zagospodarować. Ty, z powodzeniem możesz użyć do tego celu octu 10 %.
Powinieneś to zrobić podczas przygotowywania koncentratu. Ponieważ nie znana jest ilość octu, jaką trzeba będzie dodać, a może to być nawet ponad 50 ml, odważony propionian należy przed zakwaszaniem uzupełnić tylko do 0,9 l. Dopiero po zakwaszeniu trzeba uzupełnić wodą do 1 litra.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 17:42 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Szczypiorek

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 17:45 #650560

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Ja zawsze koncentrat przygotowuję w/g Twoich zaleceń "...Odważamy 150 gram propionianu wapnia i wsypujemy do butelki o poj 1 l. Do tego dodajemy 2 ml octu 10 % lub 3 ml octu 6 % i całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Wstrząsamy do całkowitego rozpuszczenia ...".
Używam ocet 6%.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 17:57 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 17:56 #650563

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Najlepiej będzie , jak Ci zeskanuję fragment tekstu z podręcznika " Toksykologia żywności ".



IMG_1311.jpg



Informuję Cię zatem, że ciecz do oprysku musi mieć co najwyżej pH 6
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 17:58 #650565

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Nie znam się na tym. Może wytłumacz co mam robić. Czy może być jak napisałem wyżej? :thanks:
Jan4 wrote:
Dodajemy też saletrę potasową (5 gr/l) do końca czerwca...
Czy też od lipca do PW dodajemy saletrę potasową 5 g/l - interwencyjnie w celu uzupełnienia niedoborów?
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 17:59 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 18:59 #650586

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Andrzej, pozwól, że wytłumaczę Ci jeszcze raz istotę konieczności zakwaszania preparatów, które używamy dla ochrony naszych roślin. Nie wszystkie środki wymagają dla prawidłowego i skutecznego działania kwaśnego środowiska, np. tymol.
Jednak inne, jak nasz PW, sorbinian potasu czy opryski skojarzone - już tak. Dlaczego ? Ponieważ preparat oparty na zakwaszonej wodzie działa w szerszym spektrum i przez to jest znacznie bardziej skuteczny.

Poprzednie receptury dla PW uwzględniały dodatek octu 6% lub 10% do wody demineralizowanej lub deszczówki.

Propionian wapnia najlepiej sprawuje się przy pH roztworu = 6 - dlatego przyrządzając koncentrat do oprysku musimy: do butli o poj. 1 l dodać odmierzoną ilość propionianiu, sprawdzić pH płynem Helliga, a następnie dozować po 1 ml ocet 10% za każdym razem kontrolując odczyn.
U mnie dodatek octu wyniósł 26 ml.

Stosując ocet 6% procedura postępowania jest taka sama, tyle tylko, że zużyjesz go więcej.

Wszelkie dodatki typu saletra mogą okazać się mało skuteczne, jeśli nie uzyskasz pH koncentratu = 6.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 19:03 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kaja, pouder, Miragoral, Maks-ogrodnik, Jaedda

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Mar 2019 23:38 #650649

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
Czyli zakwaszamy koncentrat do ph=6, a następnie kontrolujemy ph roztworu do opryskiwacza. Jesli wyjdzie wyzsze to znowu zakwaszamy?
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 00:48 #650650

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jeśli wykonujemy oprysk PW, to z reguły dodajemy koncentratu propionianu wapnia chyba, że zapomnimy :rotfl1: . Jeśli ten koncentrat zakwasimy do pH6 w momencie przyrządzania tego koncentratu i do tego użyjemy deszczówki, jako bazy oprysków, która z natury jest kwaśna, to mamy pewność iż nasza ciecz do oprysków, również będzie miała odczyn kwaśny bez potrzeby każdorazowej kontroli pH i każdorazowego zakwaszania oprysków.
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 00:55 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, rychu44, Zbyszko46, Miragoral, Maks-ogrodnik, Jaedda

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 11:34 #650684

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Sprawdzałem swój PW,który pozostał mi z ub.sezonu.Płyn Helliga wykazał kolor odpowiadający Ph 6.Propionian robiłem wg.przepisu podanego przez Miecia i opisanego przez Andrzeja.Do oprysków zawsze używałem deszczówki,więc mniemam,że kwasowość już przyprawionego była prawidłowa.Na dziś nie muszę czekać na deszcze biorę wodę z kranu zakwaszam do Ph 6,mieszam z PW i pryskam.Jest to duże ułatwienie przygotowania płynu do oprysku.Na jutro planuję taki oprysk na drzewka owocowe. :bravo: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Zbyszko46

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 13:39 #650696

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Czyli muszę kupić kwasomierz glebowy.
Jak zrozumiałem do butelki o poj. 1l wsypujemy Propionian wapnia i zalewamy deszczówką a następnie sprawdzamy Ph tego płynu i dolewamy po 1 ml ocet 10% za każdym razem kontrolując odczyn aż osiągnie Ph6.
Czy też odwrotnie tj 1 litr wody deszczowej zakwaszamy do ph6 a następnie wsypujemy Propionian wapnia do butelki i zalewamy tą wodą o ph6.
Który sposób stosować? :idea2:
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 13:50 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 13:49 #650697

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Oczywiście sposób jaki wskazuje Pomodoro :drink1: :drink1: .A swoją drogą nie bardzo rozumiem tego pytania. :jeez: :jeez:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 13:55 #650698

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Andrzej, ponieważ robię wszystkie koncentraty na wodzie demineralizowanej, to najpierw sprawdzam sobie jej odczyn. Później wsypuję odmierzoną ilość PW, mieszam i ponownie sprawdzam pH. Od tego momentu dodaję ocet 10% po 1 ml tak długo, aż koncentrat osiągnie pH = 6. Skoro jest on już na początku zakwaszony prawidłowo, to wykorzystując go potem do oprysku na działce nie muszę martwić się o odczyn stosowanej wody.

W wątku perlitowym pokazywałam relację z przygotowania roztworu:


forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-ii?start=216#640567



Adasiowa wrote:
Obiecany test preparatu PW na okoliczność odczynu - powinien mieć pH = 6, aby zadziałać tak, jak powinien; w tym sezonie będzie wykorzystywany do tradycyjnych oprysków profilaktycznych oraz do oprysku skojarzonego dla ochrony ogórków przed plamistością kanciastą.
Do sporządzenia koncentratu wykorzystałam wodę demineralizowaną i najpierw z ciekawości określiłam jej pH za pomocą płynu Helliga:



Świeżo sporządzony PW został przetestowany bezpośrednio po wymieszaniu składników ( 150 g propionianu wapnia, 2 ml octu 10% i wody ), a tak wygląda jego odczyn - jak widać, nie jest kwaśny ...



I ciąg dalszy - etap końcowy


Adasiowa wrote:
Dokładnie tak - pokazałam to zdjęcie jako stadium pośrednie, a próby trwały nadal. Dopiero po dodaniu kolejnych 19 ml octu odczyn koncentratu osiągnął żółty kolor.
Reasumując - aby zakwasić koncentrat PW do pożądanego pH = 6 musiałam zużyć w sumie 26 ml octu 10%.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 14:04 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Miragoral, Renia, Piotras

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 14:04 #650700

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Chodzi mi o przygotowanie koncentratu PW. Czyli PW możemy zalewać już wodą o ph 6 (zakwaszoną octem) i po rozmieszaniu tego preparatu ponownie sprawdzamy czy jest ph 6 i w razie konieczność dodajemy ponownie ocet. Dziękuję. :hearts:
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 14:12 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 14:12 #650703

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jak widać na załączonych zdjęciach, wymieszanie z PW , a nawet z ilością octu wg przepisu, wody o kwaśnym odczynie spowodowało alkalizację roztworu, więc tak czy inaczej koniecznie należy sprawdzić pH Helligiem, bo może okazać się, że jest zbyt wysokie.
Każdy z nas może mieć inny wynik, jeśli chodzi o dodawaną ilość octu, więc trudno podać bardzo szczegółową receptę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 14:17 #650704

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Chodzi mi tylko o to kiedy wlewamy ocet. Czy PW zalewamy wodą zakwaszoną do ph6 octem czy też po zrobieniu preparatu (wymieszaniu z deszczówką) wlewamy dopiero ocet. Na koniec i tak sprawdzamy ph. Jaka kolejność?
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 14:21 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 14:31 #650708

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pkt.1 - bierzemy do ręki plastikową butelkę o poj. 1 l
Pkt. 2 - wsypujemy odmierzoną ilość PW ( 150g )
Pkt. 3 - dopełniamy wodą demineralizowaną ( deszczówką ) do objętości 1 litra
Pkt. 4 - dodajemy przewidziane w przepisie 2 ml octu 10%
Pkt. 5 - całość dokładnie mieszamy
Pkt. 6 - sprawdzamy Helligiem odczyn koncentratu
Pkt. 7 - po odczycie pH zaczynamy dozować ocet 10% tak długo, aż roztwór osiągnie żółty kolor, czyli pH = 6.

Amen. Bez odbioru ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Jan4, pouder, janinka-n, Miragoral, Kajtkowa, Ada, Jaedda, Piotras, Stokrotka_jz, Keti, _Nika_

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 14:34 #650710

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41841
Deszczówka z urzędu ma Ph 6 i jeśli rozrobisz na niej propionian,to PW na pewno będzie miało takie samo Ph jak deszczówka.Mietek kilka postów wcześniej napisał,że jeśli używamy deszczówki nie musimy sprawdzać kwasowości,przy każdym użyciu propionianu jak i PW.PW i woda do jego rozrobienia musi mieć Ph 6.Jesli uzyjemy wody np.z kranu to musimy ją zakwasić.Ja będę zakwaszał wodę z kranu i do niej będę wlewał koncentrat PW.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Miragoral, Jaedda

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 29 Mar 2019 16:24 #650730

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Józiu

Jeśli używamy deszczówki, a koncentrat w całej masie mamy wcześniej zakwaszony. Bo jeśli nie zakwasimy do pH 6 koncentratu, to nawet z deszczówką może nie być pH 6
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, grzesiek59, Jan4, Zbyszko46, pouder, Miragoral, Piotras


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.532 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum